Vyvrženci pekla

• Austrálie

Akční / Krimi / Thriller / Horor

USA / Německo, 2005, 109 min

• Adrian

Úchylný pošuk v svojom druhom režisérskom počine ukázal, že hlavu nemá totálne vymydlenú a viaceré žánre (od exploitation až po road-movie) a ich podruhy má "napozerané" a rovnako dobre vie evokovať feelilng doby 70´s. Dialógy rezonujú v mantineloch "geniálne" až po "WTF". Miestami perfektná hra so zabehanými "pravidlami" (hlavne prehodenie rolí trpiteľ/sadista v závere), avšak na môj vkus nehorázne naťahovaná (hmm, keby bolo viacej nahotiniek so Sheri Moon, možno by som sa na celú vec pozeral inakšie ;-) ). Panoptikum úchylov celého sveta každopádne našlo svojho nového guru! P.S.: I moja dokonala maličkosť sa môže občas prekríknúť a zmýliť v úsudku :) Po druhom pozretí musím rozhodne s hodnotením hore -> vyššie zmienené pozitíva sa totiž výrazne umocnili.(12.6.2006)

Předchozí počin Roba Zombieho, Dům 1000 mrtvol, se mi svým způsobem celkem hodně líbil, a to pro svojí vizuální sránku a celkovou zvrhlost. Vyvrženci pekla jsou o hodně vyspělejším filmem. Zombieho režie už není tak chaotická a je vidět, že Dům 1000 mrtvol bylo jen takové cvičení před opravdovou peckou, kterou pro mě Vyvrženci pekla rozhodně jsou. Příběh volně navazuje na předchozí film, ale rozhodně není tim nejdůležitějším a nejlepším na tomto filmu. Film vyniká spíše celkovou atmosférou 70. let, prácí s žánry (horor, exploitation, drama, western, road-movie a další - Vyvržence bych si troufl přirovnat k Tarantinovu eposu Kill Bill), celkovou vizuální stránkou (úvodní scéna v lese a následující útok policie), použitou muziku (zde už Zombie opustil od vlastní hudby a místo toho vytvořil skvělou kolekci písniček jiných interpretů) a hlavně skvělou kamerou, která střídá hektické a roztřesené okamžiky s pomalými a ladnými záběry s úžasnou kompozicí. Dalo by se říct, že se v tomto filmu nevyskytují žádné kladné postavy, všichni jsou zde vyobrazeni jako psychopati nebo zabijáci, a když se zde už objeví nějaká normální postava, tak brzo zemře. Já osobně jsem si hlavní postavy zabijáku oblíbil i přes jejich totální zkaženost. Psychologie zde sice moc nefunguje, ale psychický náplak na diváka je naopak velký. Nakonec se musím zmínit o naprosto perfektím konci filmu, který je stylizován do podoby road-movie a cítil jsem v něm jistou citaci Thelmy a Louisei. Film se rozhodně nebude líbit každému, ale pokud vám nevadí větší míra násilí a dokážete oceni formu na úkor příběhu, budou se vám Vyvrženci pekla líbit.(17.6.2006)

"Tarantinovsko-Rodriguezovská" forma a zajímavé převrácení rolí v žánrovém schématu: skupinka tří "sympatických" masových vrahů, vyjadřujících vzájemnou rodinnou pospolitost ve formě posedlosti, uctívání satanismu a krajní averzí ke svému okolí, je tyranizována maniakálním a brutálním šerifem. Manipulace s divákovými "sympatiemi" je ještě umocněna sérií retrospektivních fotografií, vyzařujících radost a štěstí rodinného soužití, promítaných na konci filmu a romanticky-hrdinnou scénou hodnou nejryzejších charakterů.(10.4.2009)

Příběh o vraždící rodině Fireflyových (viz.: Marx bros.), který u mě začíná na 5* už za tátu klauna a jeho hlášky i za povedenou atmosféru 70.let asi v polovině bohužel začíná i přes klipový střih mírně nudit a "nečekanou záchranu " na konci už zachraňuje :) jen konec á la Thelma & Louise... celkově, ale každopádně velmi "příjemná" zábava. A pozor : Nikdy se neotáčej ke klaunovi zády, když s tebou mluví !(3.1.2007)

Drsný (hodně drsný) film, který chvílemi sice působí trochu divně až parodicky, ale některý momenty jsou naprosto odzbrojující. Tohle rozhodně není pro každýho, je třeba na to mít žaludek, mít tyto filmy v oblibě a být trochu ostřílený v tomto subžánru. Potom to za to stojí. Navíc se jedná o dosti originální story, kde je všechno tak trochu naopak a člověk pořádně neví, komu má fandit. 75%(9.12.2012)

• - Kapitán Spaulding, jež hraje otce Otise B. Driftwooda, je ve skutečnosti jen o 12 let starší. (Geriel)

• - Rosario Dawson měla původně ve filmu malou roli zdravotní sestry, ale její postava byla vystřižena, protože Rob Zombie si nepřál mít ve filmu scény s Dr. Satanem. (c.tucker)

• - Film měl původně vedlejší zápletku zahrnující scény s Dr. Satanem. V interview Rob Zombie řekl, že tyto scény vystříhal, protože Dr. Satan v tomto filmu by byl něco jako Chewbacca v Bonnie a Clyde (1967). Zombie dodal, že všechny scény s Dr. Satanem budou uchovány na DVD ve vystřižených scénách. (c.tucker)