Temný obraz

Jak hluboko vidí snímač? Do vaší hlavy? Do vašeho srdce? Přichází Temný obraz, natočený podle románu legendárního autora žánru sci-fi Philipa K. Dicka, jehož podpis najdete na předlohách k filmům Blade Runner, Total Recall a Minority Report. Režisér Richard Linklater přenáší na plátno provokativní komiksovou formu. Čas: Blízká budoucnost. Místo: Předměstí. Příběh: Propletený, zábavný příběh o lidech závislých na látce D, příběh o vládě, která drze ničí své voliče – jejich občanská práva a osobní vztahy – jen aby je ochránila. Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Winona Ryder a Rory Cochrane v rolích vyčerpaných přátel, ktěří se děsí špehů i jeden druhého. Keanu Reeves jako agent, který je zároveň jedním z přátel…až do chvíle, kdy se jeho osobnost rozdvojí. Vítejte ve světě paranoii. Buďte klidní, nikdo Vás nesleduje. Vážně! (oficiální text distributora)

Happens

Absolutní originál, který rozpoltí schizofrenním způsobem duší diváka se vsugerující dávkou drogové psychózy v ději zábavně podaným hlavně díky Downeymu, nicméně ději plným podrazů a pastí v nekonečné hře na myš a kočku. ()

klerik

Napriek tomu, že BLADE RUNNERA a MINORITY REPORT považujem za vrchol SF, musím povedať, že Temný obraz je najlepšie spracovaná Dickovka. Možno film nie je tak úžasný ako jeho predchodcovia, ale má jedinečnú atmosféru Majstrovych poviedok. Spochybnenie vlastnej existencie, závislosť, paranoja - všetko sú to znaky Dickových textov. Výnimočný film, ktorý svojímy spletitými dialógmi "o ničom" pripomína skutočnosť, a pri tom vo vás vyvolá túžbu, aby predostretý svet bol len ilúziou. Ilúziou, ktorá tu však možno je... ()

SeBig

Tohle byla paráda. I když jsem se chvílema ztrácel v ději tak tenhle film je dosta zajímavý a dost mě to bavilo. Jak postavy, tak příběh. ()

korbitch22

je to trošku ukecaný,člověk se pro takový filmy musí prostě narodit,aby na ně koukal 100 minut s nadšením a napětím!!!stejně tak jako já) ()

mat.ilda

Richard Linklater s takovou brzy poputuje na mou černou režisérskou listinu, na něco tak hloupě užvaněného jsem nenarazila od dob Big Lebowského a je na to škoda dalších slov. ()

jojinecko

Vizuálne hravé a vychytávkové, obsahovo znepokojujúce a mnohovýznamové...Celkovo sa jedná o fajnšmekerský trip, ktorý určite stojí za opakované vzhliadnutie. ()

Natascha

Animace je výborná, něco takového jsem ještě neviděla. Jinak vše v pořádku, děj, atmosféra, postavy, správná paranoia... Jen některé dialogy mi přišly pěkně přihlouplé. To že jsou hrdinové vyšinutí, neznamená, že musí být i blbí (viz. poztrácené převody na kole - wtf?). ()

honajz

Tyhle filmy moc nemusím, rozuměj tematicky, i když ta hraná animace je zajímavá, a surrealismus předlohy to taky jakž takž dociluje. ()

poz3n

Zajímavá záležitost. Linklater patří bezpochyby k těm režisérům, kteří se v mnoha různých ohledech pokoušejí Film posunout za svoje současné hranice. Temný obraz si mě získával velmi pomalu, až jsem si první polovinu nebyl vůbec jistý, jestli to bude to pravé. Ale čím víc se některé věci odhalují a některé naopak zamotávají, dostává tenhle psychedelický svět mnohem zábavnější kontury a divákovi nabízí velice neobvyklý zážitek. 7/10 ()

HellFire

Dick je v zanru sci-fi muj oblibenec a tenhle film se fakt povedl. Keanu Reeves tomu dodava naboj, jen bych si spis predstavoval film bez te graficke parady, moc mi k tomu nesedela. Naopak vyjadreni sveta, jak ho videl Dick je skvele, uz ted zijeme v dobe, kdy jsme sledovani vsude a ukazka drog, diky kterym muzeme zit pouze v iluzi je brilantni. ()

Janek

Naprosto skvělé zpracování, které není samoúčelné. Hrané by to být opravdu nemohlo (nebo mohlo, ale to by asi film byl o něco dražší). Občas jen trochu utahané, možná místy nepochopitelné, ale smysl to dává. Halucinace jsou naprosto skvělé a třeba scéna s mnohookatou obludou je opravdu mrazivá. Jen jsem si říkal, jak by film dopadl, kdyby ho natáčel Gilliam (který o látku zájem projevil). No ale Linklater to udělal po svém a myslím si, že můžeme být všichni spokojeni. 80% (plus osobních 5% navrch, páč mám slabost pro drogové filmy). ()

Xeelee

Pro mě je tohle nejvěrnější adaptace PKD. Jeho knihy miluju a i přes nesporné kvality se Blade Runner v tomhle ohledu může jít klouzat. Tohle je jediné dílo, které opravdu dokázalo přenést všechny aspekty složitého Dickova světa na filmové plátno i s jeho neopakovatelnou atmosférou. ()

topesto

Zahraniční novináři se rozplývají nad jeho temnou stránkou a unikátní animační technologií, to je ale asi tak všechno, nad čím je možno se rozplývat. Na to, že se tady hodinu a půl skoro nic neděje, je film se svými náznaky dost nesrozumitelný. ()

prome

Totalní psycho s jedinečnou atmosférou, kterou podporuje hlavně vizuální zpracování, které mě nadchlo. Ve výsledku je to výborná podívaná se zajímavým příběhem, postavami a zvukovým doprovodem, u které mi občas vadily některé dialogy. ()

Richie666

Dickova předloha, které se Linklater úctyhodně držel, je přece jen jiná než většina jeho ostatních děl. Ta hrozná spousta feťáckých replik ve filmu působí víceméně jako vata, zatímco v knížce mají tyto zdánlivě bezduché řeči přece jen lepší vtip a drive a k tomu dost dobře vyvažují to hlavní, o čem celý příběh je. Totiž že Arctorova / Fredova pravá hemisféra velmi postupně a nenápadně otáčí díky látce S skóre. Linklater se ovšem coby specialista na ukecanost zaměřil trochu zbytečně právě na ni a ve filmu se pak ztrácí krom pár podstatných informací i ona nejistota ze své vlastní identity a špehování sebe sama působí skoro až jako ne příliš podstatná část příběhu. Nejlepší pasáž knihy, kdy se Fred / Arctor / Bruce dostane do Nové cesty, pak ve filmu chybí úplně, protože už na ni nezbyl kvůli předchozí doslovnosti čas. Přesto 75%. ()

Pepy

Velmi zajímavé zpracování, které se jim, ale vůbec nepodařilo. Dále hodně zajímavý experiment a sázka do loterie jestli to vyjde. A mne se zdá velké zklamání. Animace je spíš komická, než paranormální. Na to jaké to mělo obsazení, tak taky žádná sláva, plus dlouhé kecání mezi jednotlivými scénami k tomu taky nepřidalo. Příběh jsem, ale nakonec pojal pozitivně, tak za to jsem udělil alespoň tři ***. ()