Temný obraz

Jak hluboko vidí snímač? Do vaší hlavy? Do vašeho srdce? Přichází Temný obraz, natočený podle románu legendárního autora žánru sci-fi Philipa K. Dicka, jehož podpis najdete na předlohách k filmům Blade Runner, Total Recall a Minority Report. Režisér Richard Linklater přenáší na plátno provokativní komiksovou formu. Čas: Blízká budoucnost. Místo: Předměstí. Příběh: Propletený, zábavný příběh o lidech závislých na látce D, příběh o vládě, která drze ničí své voliče – jejich občanská práva a osobní vztahy – jen aby je ochránila. Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Winona Ryder a Rory Cochrane v rolích vyčerpaných přátel, ktěří se děsí špehů i jeden druhého. Keanu Reeves jako agent, který je zároveň jedním z přátel…až do chvíle, kdy se jeho osobnost rozdvojí. Vítejte ve světě paranoii. Buďte klidní, nikdo Vás nesleduje. Vážně! (oficiální text distributora)

JJ.Gibson

Vizualizace Temného obrazu je výborná, neváhal bych dát plný počet hvězdiček. Co se týče příběhu, pro mě docela šokující! Vše jak se to točilo kolem feťáků, narkomafie a Keanu Reeves wow, docela krutý, teda pro něj. Občas jsem se v ději ztratil, ale myslím, že jsem tento snímek neviděl rozhodně naposledy, tak se snad zase najdu. Každopádně nad tímto dílem smekám a když Vás to donutí přemýšlet, tak je to jedině dobře... ()

GodComplex

Uzasne. Neni to nahoda, protoze jsem jeste nevidel story od Philip K. Dicka, ktera by uzasna nebyla. Blade Runner, Total Recall, Minority Report, vsechno top stuffy a Scanner Darkly se k nim suverene zarazuje. Ma to sice problem s koncentraci seriozniho materialu, ktery se obcas ztraci v prilis rozplizle bubline "blbosti", ktere vladnou jadru filmu a obcas vas dozenou k nude, ale silne momenty to spolehlive zamaskuji. Nejedna se ani tak o sci-fi, jak jsem ocekaval, ale spis o atmosferickou haluz a psychoticke zobrazeni mysli narkotickych zoufalcu s potrebnou davkou zoufalosti a paranoie. Cele mi to silne pripominalo zhulena beatnicka dila typu Naked Lunch od Burroughse, ktery skvele zfilmoval Cronenberg. Jednoznacny trumf je tady pouzita graficka technologie, ktera je skutecne pusobiva a unikatni, bere ohled na herecke vykony (ktere byly vyborne) a skvele se k filmu hodi, vypada to cele jako prodlouzeny videoklip, cemuz jeste nahrava fantasticka hudba kombinujici temnou elektroniku s epickymi smycci a sem tam k tomu zahraji Radiohead, nebo Thom Yorke. Maximalni hodnoceni to neni, ale jen tesne. "What does a scanner see? Into the head? Into the heart? Does it see into me? Clearly? Or darkly?". 8/10 ()

UncleG

Kdyby se měla hodnotit jen vizuální stránka, nestačilo by nic menšího než 100%. Bohužel nehodnotíme jen výtvarno a tak mi celý Scanner přijde spíš jako vymazlená hříčka, než aby plnil parametry celovečerního filmu. Příběh ani pointa nepřekvapí a často jsem se v duchu ptal, proč zrovna pro tuhle jednoduchou story zvolili experimentální vizuální styl. Jestli to pomohlo vyprávění? Jestli se v příběhu objevily věci, které nebylo možno zachytit okem běžné kamery? Ani jedno, ani druhé. Na druhou stranu atmosféra filmu je dokonalá. A nezbývá než blahopřát tvůrcům, že se jim v dnešní době podařilo prosadit Experiment (s velkým E) mezi všemi těmi nafouklými komerčními mrtvolami, které se plíží do kin převlečené za umělecká díla. Takže JO, tuhle věc vnímám pozitivně! Pět dát nemůžu, ale s otevřenou myslí je to za solidní čtyři punkty. ()

Laxik

Napodruhé už je průběh filmu sice slabší, ale jeho poselství a vyústění má o to větší váhu (prvně viděno v šestnácti letech), takže plná palba je opět zasloužená. ()

PKD

Mistrovské, geniální dílo. Bezchybný scénář+režie, bezchybné obsazení jedněch z nejlepších herců své generace (opravdu reprezentativní výběr, jen co je pravda), bezchybná hudba=BEZCHYBNÁ adaptace, jednoho z nejlepších románů od geniálního vizionáře a futuristy, Philipa K.Dicka. Zatím absolutně the best! PKD adaptace vůbec. Při vší úctě k Blade Runnerovi, který je sice též geniální (skoro), ale jako adaptace velkého PKD, stojí za starou belu. Znalci předlohy a hl.celého díla tohoto mistra, vědí... Vidět tento film,sám autor, nepochybuji ani na vteřinu, že by plakal štěstím. Ať to zní jakkoli, kýčovitě. Protože, tento film JE čistý a neředěný P.K.Dick! ()

Ender66

Na začiatku nutno povedať, že partí k mojim najoblúbenejším scifi autorom (prečítal som od neho okolo 10 kníh). Scanner Darkly považujem za najvernejšiu adaptáciu jeho knihy. Filmovo sa mi viac páčil napríklad Minority report alebo Blade Runner ale jedine Scanner sa naozaj verne pridržiava predlohy (dá so povedať, že skoro všetky doterajšie adaptácie sa inšpirovali témou ale posunuli ju oproti originálu úplne inam- Minority report, Paycheck, Total Recall). Film samotný zaujme najmä originálnym vizuálnym spracovaním a skvelým scenárom, ktorý je takmer totožným prepisom Dickovej knihy. Mňa osobne zamrazilo pri čítaní knihy aj pri pozeraní filmu úplne pri konci- keď sa človek dozvie, že celý príbeh je inšpirovaný Dickovými skúsenosťami s drogami a že koľko jeho kamarátov skončilo ako Bob Arctor. Na druhú stranu bez drôg by tento velikán scifi asi nenapísal väčšinu svojich kníh... ()

zipper111

Hrozná nuda. Celý film jsem očekával, že když se nic neděje, všechno je docelá šílené a nechápu skoro nic, tak že přijde něco jako rozuzlení. Nebo aspoň nějaká pointa. Nic. Možná jsem nebyl v natolik vhodném duševním stavu, abych to mohl pochopit, ale na podruhé si to dát by pro mě byla sebevražda. ()

J3dla

Předlohu jsem nečetl, takže jsem šel na tenhle snímek bez očekávaní. To, co každého prvotně upoutá, bude obrazové zpracování. Pro někoho to možná bude perfektní dokreslení atmoséry, ale mě to rušilo. Keanu standartně dobrý, ale padle mě největší pozornost si na sebe strhl Robert Downey, jehe přehravání bylo perfektní. ()

kaylin

Richard Linklater je filmovým vizionářem a používá médium způsobem, jakým by nemohlo být nahrazeno. Dobře, v tomhle případě by to možná šlo nahradit komiksem, ale právě onen pohyb a specifická animace jsou důležité. Možná i víc, než samotný obsah filmu, což je samo o sobě docela škoda. ()

jajinka

Velmi zdařilý experminet s hraně animovanou formou. Drsný paranoidní příběh plný závislosti, strachu a samoty.. Teď to chce jen velkou dávku optimismu. ()

Mikita

Možná je dobré znát předlohu, ale mě i bez předlohy tenhle film naprosto dostal. Výborný příběh zabalený do úžasného halucinogenního kabátku rozválcuje vaše smysly na padrť a vy se ocitáte ve věrohodném drogovém kolotoči. K tomu si přidejte výborné herecké výkony, slušně zvládnutou režii a bezvadnou pointu. ()

Sigurd

Nejpoctivější adaptace P. K. Dicka, která je ale také paradoxně tou nepodivnější. Zapomeňte na hollywoodské špektákly na motivy mistrových děl. Richard Linklater nabízí alternativu. Bizardní obrazovou ujetinu, která jde vstříc nevšední knize jakou Temný obraz bezesporu je. Zvolená forma, podpořená skvělými výkony herců v čele s Robertem Downeym Jr., nasáklá všudypřítomnou paranoii však není snímkem pro každého. Myslím, že se člověk neznalý knihy musí v té záplavě slov a schizoidní dějové roztříštěnosti ve filmu ztrácet. Mnohé věci jsou o proti knize pouze naznačeny. Film proto ocení hlavně fandové a širším masám zůstane uzavřen. ()

FilmFan24

Jakobych příběh sledoval zfetovaný. O to zřejmě tvůrcům šlo. Zvolená forma animace dotváří paranoidní atmosféru této adaptace Dickovy povídky. ()

JohnMiller

Príbeh celkom ušiel. Takýto cyberpunk noir štýl, alebo akoby som to nazval, ma svojim obsahom, hereckým obsadením a dejom celkom bavil. Malo to takmer formu ukecanej Tarantinovky. Avšak tá forma.... to bolo niečo otrasného. Neviem, asi si tvorcovia mysleli že keď Sin City zožalo kvôli svojmu spracovaniu taký úspech tak sa aj oni pokúsia prekresliť na plátno film v komiksovej podobe. Nebudem okolo toho teraz filozofovať.. možno to aj úspech dosiahlo. Ale mne sa to vôbec nepáčilo. Vyzeralo to lacno.. ()

L_O_U_S

Dickova kniha si určitě zasloužila lepší převedení na plátno. Linklater a jeho tým se měli vykašlat na inovativní animaci a spíš natočit syrovou výpověď o životě feťáků ve zdevastovaném městě à la 1984, kterému dominuje špína a zoufalství. Tahle animovaná verze mi přišla málo depresivní a neosobní. Určitě ji ale přivítají ti, kteří se v obtížnějších pasážích knihy těžko orientovali. Další velká výtka směřuje k českému dabingu. Normálně s ním nemám problém, ale tady to dabingový štáb nezvládl - proč jednou "látka S" a jindy "substance D"? A Zdeňka Mahdala už prosím opravdu ne. (516.) ()

Aleee89

Hm, kdyby mi tenhle film neležel doma už hezkou řádku let, asi bych o něj dneska (červen 2010) nezavadila, i když jméno autora knihy znám a film jako takový má poměrně hvězdné obsazení. Námět je to zajímavý, hodný k přemýšlení, což mám ráda. Vyzdvihuji také animaci, opět něco jiného, nového, co se jen tak nevidí. A přece tak realistická. Film jsem zhlédla a nelituji, celkem se mi líbil, ale není to snímek, který bych musela vidět znovu. ()

Fanucci

Zvláštní snímek...na mne ale zapůsobil velice silně a i druhý den jsem o něm dumal. Slabé 4 hvězdy za originální vizuální stránku a poměrně srozumitelné vyustění jinak hodně komplikovaně podané zápletky. Lidé, kteří četli předlohu, se asi orientovali o dost lépe než já... ()

Dubro

Ak som tú knižku neprečítal behom jedného roka trikrát, tak potom ani raz. A to v čase, keď drogy existovali ešte len kdesi v zahnívajúcom kapitalizme. Film, napriek vynikajúcej a inovátorskej animácii a kvalitnému obsadeniu už tú "šťavu" nemá. ()

Reesam

"A jak budou vědět, že je otevřeno?" "Nechal jsem tam vzkaz: Pojďte dál, je odemčeno." Nejlepší scénka! Downey byl obsazen správně. S ostatními herci taktéž souhlasím. Tenhle film si získá diváky a především kladné hodnocení především formou natočení. Způsob je jedinečný, ale celou dobu jsem se spíš soustředila na tu propracovanost, než na titulky, a nepochytila jsem děj. Možná to ani nebylo tím, ale celkově dějem. Zkrátka jsem ani po půlce filmu nevěděla cíl a záměr děje, o co jde, proč někdo jedná takhle a tak. A ani na konci jsem nevěděla, o co přesně jde. Byla jsem zmatenější. Kdyby to mělo zajímavější děj, dala bych 4 nebo 5 hvězdiček. Takhle jsem se rozhodovala mezi dvěma a třemi. Ale protože některé scény byly zajímavé, film ve mně nechal zajímavé pocity a snad vzbuzoval i lítost nad narkomany, dala jsem tři. ()