Psí poslání

Psia duša

A Dog's Purpose

Dobrodružný / Komedie / Drama / Rodinný / Fantasy

USA / Indie, 2017, 100 min

Byla to prvoplánová dojímačka; ono když máte na krajíčku už při traileru, tak je jasné, že se slzavému údolí nevyhnete. Film se mi vlastně líbil. Mám psa, takže na mě působil dozajista více. Jenže...to že mám psa mělo na druhou stranu i opačný efekt, protože takhle prostě pes nepřemýšlí! :D Psí emoce jsou spíš "radost, nuda, spánek, hlad", proto jsou vlastně všechny mazlíčkovské filmy hrozně zavádějící, vyvolávají u lidí pocit, že pes je jako člověk, a proto se k němu jako k člověku musíme chovat, rozmazlovat ho, kupovat mu oblečky, nevychovávat, netrénovat, však on to Alíček pochopí...a tak vznikají rozmazlené čivavy a neurotičtí špici (všem solidním chovatelům čivav a špiců se omlouvám, o vás dozajista nemluvím). Trvalo mi rok nevidět za těma obrovskýma hnědýma očima malé bezbranné zvířátko. Naučit se psa chápat jako zvíře není tak docela snadné, protože člověk má tendenci říkat si "já se nudím", a ne jen "nuda". Takže..fajn film, pejsci krásní. Naivní, ubrečené, úsměvné. Jen celý ten úvod byl zbytečně natažený, a asi by se mi více líbilo, kdyby tam těch reinkarnací bylo více. To byla alespoň legrace :) A 80% dávám už jen za to, jak tady všichni jako největší hrdinové blijou, jak se jich to emocionálně nedotklo, jak špatný film to byl, a vlastně na něj koukali jen proto, aby dokázali, jací tvrďáci jsou :D Epic(24.4.2017)

Moc krásný film. Člověk si prostě nemůže pomoct a procítit to od začátku až do konce. Líbí se mi, jak pěkne je tento snímek natočený a jak poukazuje na to, že jediným důvodem psů proč být s člověkem je vlastně jenom být mu oporou a kamarádem v jeho každodenním životě - jak v krásných chvílích tak i v těch ošklivých. - "Humans are complicated. They do things dogs can't understand. Like leave. Ethan and I were meant to be together. But if there was no Ethan, what was the point of my being here."(30.4.2017)

• Tuax

Vzhledem k tomu, že rodinné filmy jsou ve válné většině taková nižší třída, ta jsem tolik nečekal, přesto mě to zklamalo a přišlo mi to příliš průměrné, ale jednu hvězdu srážím za tu stupinost v podobě těch psích myšlenek. Nečetl jsem zdejší komentáře, možná tato část filmu lide přijde zábavná a cool, ale mě kazila celý dojem. Lidská část byla v pohodě, prostě ztvárnění soužití lidí a psů, psí část byla v pohodě, prostě soužití psů s lidmi, ale ta psí dialogová vložka, mě nebavila a nelíbila se mi. Nevadí mi když ve filmech zvířata mluví, myslí, ale musí to tak nějak k tomu všemu zapadat, tady byla spousta myšlenek rádoby vtipných a přitom úplně mimo. Což mi vadilo hodně. Jinak to má nadstandartní pěknou výpravu, ale čekal jsem od toho zábavnost a ne tím stylem na který tvůrci vsadili, ten mi nesedl. No a reinkarnování čistě na omezeném území jen USA a pak nejlépe v ještě omezenějším prostoru v rámci možná tak okresu, to bylo taky dost ujeté. Přeci jen americký kontinent, natož jeho nějaká jedna část, není celým světem. Což by mi nevadilo, kdyby byl film zábavná jízda, nebo smutná, nebo roztomilá, nebo... ale není ani jedno, tak tohle pro mě vyplavalo taky na povrch.(2.5.2017)

Uf, tak takovou citovou vydíračku už teda sakra dlouho nepamatuju. Nutno ale říct, že nejde o žádný kýč, jak by se to mohlo zdát po těch podprůměrných ohlasech z USA (jsem ale přesvědčený o tom, že to zapříčilo i zveřejněné video ze zákulisí). Neříkám, že je to filmařsky nějak mega výrazné a že není občas scénář lehce vyumělkovaný, ale rozhodně bych tomu nedal 40 % jak nějakému béčkovému rodinnému TV filmu. Mně se to naopak moc líbilo, byl to samozřejmě doják jak prase, brečelo celé kino... no dobrá, i já jsem měl párkrát co dělat, abych se tam hystericky nerozbulel hihi... :)(31.1.2017)

Rozpočet $22miliónovTržby USA $64,321,890 Tržby Celosvetovo $193,070,974Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Film má veľmi pekný námet, na rodinný film ako stvorený. Troška horšie to je ale z výsledným spracovaním, ktoré sa 2/3 filmu drží v nejakej ako keby nevtieravej úrovni, postavy sú len zľahka nastrelené nestrhnú, psíci sú fajn, aj z daného uhľa psieho rozprávania to nie je zlé tam to v celku funguje. Občas príde aj na nejaké hravé či zábavné scény. Našťastie posledná etapa to akosi všetko zachráni a necháva o dosť lepší dojem než by divák očakával, takže záver boduje a takmer dojme. /70%/(28.6.2017)

• - Tvůrci filmu sklidili ostrou kritiku, když server TMZ zveřejnil video z natáčení, na kterém je německý ovčák nucený vlézt do nádrže, která simuluje divoké peřeje. Pes vypadá vyděšeně a do vody je násilím nucen proti své vůli. V závěru videa dokonce pes zmizí pod hladinou, kdy není jasné, jestli se jedná o součást scénáře nebo se jedná o nešťastné vyústění celé situace. Režisér filmu Lasse Hallström popřel že by byl v době incidentu přítomen, přestože server TMZ, tvrdí opak. Zároveň dodal, že by jinak incidentu zabránil. Producent filmu Gavin Polone podrobně vysvětlil, co se vlastně toho dne stalo. Video bylo složeno ze dvou záběrů. Polone připustil, že při prvním pokusu o natočení scény byl pes do vody chvíli přemlouván a při druhém pokusu se pes skutečně ponořil pod hladinu, ale jenom na pár vteřin a následně ho okamžitě vylovil bezpečnostní tým, aniž by to na psovi zanechalo nějaké stopy. (deadman93)

• - Spoiler: Autor knižní předlohy W. Bruce Cameron je autorem mnoha bestsellerů a stejně jako hlavní postava ve filmu Ethan (Dennis Quaid) dostal svého prvního pejka, když mu bylo osm let. A také věřil tomu, že se po letech jeho kamarád k němu vrátil. (Lucasion)

• - Původně měl psí hlas namluvit herec Bradley Cooper. Až později jej nahradil Josh Gad. (Tessy98)