70. léta 20. století. Patrick Braden je mladý muž, který je ve společnosti oblíbený, ale marně si hraje na drsného chlápka. Již jako dítě si byl vědom si toho, že je jiný než ostatní kluci. Trpkým urážkám ze svého okolí čelí pomocí důvtipu a šarmu a nedovolí, aby jeho vlastní život kdokoliv nebo cokoliv změnilo. Nový film Neila Jordana, oscarového režiséra snímků Hra na pláč, Interview s upírem a Hranice lásky. Film obnažující svět transsexuální proměny mladého muže v reáliích Londýnských undergroundových kabaretů v období, ve kterém sexuální revoluce hippies už ovládla i konzervativní britskou kulturu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Martin741

Jo, jo - tu 4 a 5 hviezd mozu dat tomuto filmu snad len chlapci v tangach, ktori maju radi plaze ...... Cilian Murphy bol sice herecky perfektny, to jo, ale ze je film v cervenej farbe a hodne prehriaty, si vysvetlujem tym, ze miestni 4 a 5 hviezdickari objavili v trenkach natecene prirodzenie - Zo Ciliana Murphyho, pochopitelne : 5 % ()

deepend

Výborný Cillian Murphy, po dlouhé době taky zajímavý výkon Liama Neesona. Dvojice nejlepších filmů Neala Jordana se rozrostla na trojici-Hra na pláč, Mona Lisa a Snídaně na Plutu jsou nejlepší filmy Neala Jordana:):):) ()

bogomira

Tady není o čem, jasně za pět hvězd. I když mi hlavní hrdina a jeho manýry jdou značně proti srsti, tak jeho životní pouť je zkrátka fascinující. A ten soundtrack! Neil Jordan překonal sám sebe, aspoň u mě. ()

Aelita

Ta lehká ironie a klouzání po povrchu tvoří největší problém filmu, ve kterém tak nic není vážné ani důležité, ale jen rozmarné a fragmentované, a lze tedy s lehkým srdcem zapomenout na vše, snad kromě dvou červenek, které milují mléko v láhvích. Když se mi po půlhodině okoukal styl filmu, bavila jsem se sledováním neustalých jízd kamery, ale to je poněkud málo na vyšší hodnocení. ()

4daPeace

Verdikt: Film jsem viděl s českým dabingem, což NIKOMU NEDOPORUČUJI, již tak (záměrně) přehrávajícího Murphyho totiž doplňuje nesnesitelný hlásek, který vydrží do konce poslouchat snad jen masochista, díky tomu byl hlavní hrdina nesnesitelný, chápal jsem jeho rodinu, která ho vyhodila, nechápal jsem ty, kteří ho nezastřelili, když mohli atd., což výrazně ovlivnilo mé hodnocení. Ale stejně Cillian umí! ()

tomtomtoma

Je to jeden z těch bizarnějších filmových kousků, kterému nechybí kouzlo a půvab. Bez předsudků se dívá na svět kolem sebe a nesnaží se vnucovat, vychovávat, či poučovat. Dívá se očima, které jsou zalité radostí ze života a nesmírnou touhou, která žene stále vpřed a na všem dokáže najít i pozitivní stránku. Irsko, to jsou i tři zápory v jedné větě. Irsko, to byla IRA a jejich nacionalistické nahlížení k anglické rozpínavosti. Irsko, to je těžkopádná a prudérní katolická církev. A nad vším ční město měst, které dokáže pohltit, brát, vydírat, ale i dávat. A to vše sledují pozorné oči s lehkým nadhledem veselých a švitořivých červenek. Svoboda, sex, transvestitismus, transsexualismus, hledání, ideologický boj krve, potírání, zloba, msta, netolerance, laskavost, těhotenství, útěky, nalézání. Toho všeho a ještě mnoha dalšího se dotýká, aby to nechával proplouvat zvolna mezi prsty, občas se něčeho lekne, sem tam něco vyzdvihne. A přesto stále opěvuje především tu rozmanitou krásu života, který může přinést i nevšední zážitky, pokud jsme jim otevřeni. Hlavním průvodcem je Patrick 'Kitten' Braden (skvělý Cillian Murphy, jako malý Conor McEvoy), který stále hledá. Sám sebe, svět kolem sebe, lásku, svou matku, bezpečí, život, aby nakonec našel otce. Jeho bezprostřednost vyráží dech, nebojí se provokovat i pomáhat. Z dalších rolí: katolický otec s nově naleznutou cestou Liam (dobrý Liam Neeson), Patrickova nejlepší kamarádka Charlie (zajímavá Ruth Negga, jako malá Bianca O'Connor), Patrickův kamarád s osvobozeneckou cestou Irwin (Laurence Kinlan, jako malý Emmet Lawlor McHugh), přísná pěstounka Ma Braden (Ruth McCabe), její ukřičená dcera Caroline (Charlene McKenna), přízračná žena Eily Bergin (elegantní Eva Birthistle), řídící katolické školy (sám autor knižní předlohy Pat McCabe), frontman kapely Mohawks se slabostí pro Patricka a boj Billy Hatchett (zajímavý Gavin Friday), vzteklý mužík z pohádky John Joe Kenny (Brendan Gleeson), hravý iluzionista Bertie (dobrý Stephen Rea), policejní vyšetřovatelé atentátu Wallis (Ian Hart) a Routledge (Steven Waddington), či malý zvídavý Patrick (Sid Young). Život může přinášet mnohá překvapení, strasti i příkoří. Ale kráčet přes něj se má s hlavou vztyčenou a s radostnou veselostí v srdci. Pak nám nabídne i velice nevšední až absurdní zážitky a tolik nám toho dá. ()

C0r0ner

Ne že by mě to téma kdovíjak bralo, ale spojení perfektního Cilliana Murphyho, celkem solidních vtipů, prostředí a doby, do toho IRA... Vzniknul celkem nepravděpodobný, ale o to více zajímavý koktejl, na který se prostě hezky kouká. 75% ()

pakobylka

Křehký film poskládaný z krátkých, ale kouzelných epizod - o ztraceném koťátku, které bylo jiné než ostatní, přesto šlo životem s revoltou v duši, s odzbrojující naivitou i neuvěřitelnou statečností. Nemělo problém se svou identitou ani se světem - hledalo si své místo na slunci a nebylo pro něj důležité, jestli značně nedokonalý svět má nebo nemá problém s ním. ()

MarekT

Celkem trefná satira na křesťanské puritánství, teenagery a sexuální život, nicméně v některých chvílích je až moc přebujelá, jak po stránce (mimochodem ne moc příjemných) hereckých výkonů, tak i gagů - film tak má bohužel dost rozporuplnou úroveň, a to i přes dokonalou retro-atmosféru - zcela vážně jsem po většinu času stopáže hádal tomuto snímku asi tak o dvacet až třicet let více. (Shlédnuto v rámci školní výuky.) ()

Jermann

Ať je doba jaká chce, svérázné koťátko se zlomit nenechá .. Okouzlující heboučký příběh s neodolatelným Cillianem Murphym v jeho nejvýraznější roli. ()

Noviik

Omlouvám se, ale film na mě neměl takový účinek jako na většinu zdejších. Výkon Cilliana Murphyho byl opravdu vynikající, postava Otce Liama Neesona zajímavá, ale víc jsem z filmu tak nějak nebral. Určitě to byla zajímavá cesta do hlubin Patrika Bradena, ale asi už ji nepodniknu. ()

andrii

Jsem, kdo jsem. Orientován jinak. Poutem k vysokým podpatkům. Duhový šarm, magii dada, dar dam má poutník povahy slunce. Velkoměstský šatník zase hraje barvami a stíny. Cukrová panenka i madam vamp, opiát. Čáry máry čajů a nástrah. Nejlepší netuctové, "ženské" pusinky rozdává, vykračující si Cillian Murphy, a to od té doby, kdy kamera i pára vřele "přejely" přes nohy horkého dobrodružství dua Lemmon & Curtis. ()

Swansea

Sociální drama, fraška, vizuální ohňostroj i pohádkové snění Alenky v říši divů v jednom. Útěk do snění, flirt jako obrana a zatvrzelé odmítání mít cokoli společného s násilím, ošklivostí reality a vážností. Takový je životní postoj "Koťátka" Patricka/Patricie,kterému naprosto skvělým a vitálním hereckým výkonem vtiskl život Cillian Murphy. ()

LeoH

Kdepak londýnské undergroundové kabarety, britská kultura a „transsexuální proměna mladého muže“, ten film je irský jak poleno, ten kluk je transka jak vyšitá od začátku do konce a nějaký velký střet sexuální revoluce s konzervativními hodnotami se zaplaťpánbu skoro nekoná, i když o konflikty není nouze. Je to pozitivní, barevné, dojemné a hraje to dobové hity (nejvíc potěšil Van Morrison). Tři a půl, a jelikož mám slabost pro Irčany a pro lidi, co jsou sami sebou, zaokrouhlím nahoru a někdy si to musím dát ještě. ()

arbitr

Skvělá hudba, dobrý příběh slušné herecké výkony, jenom ten dabing hl.postavy. Musím to dát ještě v originále... ()

Estrecha

Zajímavá kombinace 2 příběhů položených do prostředí Londýna 70.let..OPRAVDU MĚ TATO KOMBINACE ZAUJALA. První příběh vypráví o transsexuálovi z Irska, který chce začít žít po svém v konzervativní londýnské společnosti. Druhý příběh, který je od začátku do konce plně spojen s tím prvním, je o irské organizaci IRA bojující proti britské vládě. Tyhle filmy se nicméně dost těžko hodnotí... ()

plechulka

Od Neila Jordana se mi sice HRA NA PLÁČ líbila víc, ale tady se mi zase líbil víc Cilian Murphy - respektive víc se mi líbila Patricie Koťátko. ... ()

18.01.2006

14.12.2005