Italský film inspirovaný životem sv. Františka z Assisi. Italský filmový a divadelní režisér Franco Zeffirelli proslul především jako uznávaný odborník na dílo Williama Shakespeara. Úspěchy nejprve sklízel se svými divadelními i operními inscenacemi, později se odhodlal také k jejich filmovým zpracováním. Patří mezi ně například Sen noci svatojánské (1968), Otello (1986) či Hamlet (1990). V 70. letech se ovšem věnoval také adaptacím námětů s náboženskou tematikou. V roce 1972 natočil snímek Bratr Slunce, sestra Luna o životě svatého Františka z Assisi a v roce 1977 navázal velkolepým televizním filmem o životě Ježíše Nazaretského... Franco Zeffirelli ve svém filmu Bratr Slunce, sestra Luna zachycuje události v životním příběhu svatého Františka z Assisi před jeho poutí a rozpravou s papežem. Ten jej nejprve odmítá, ale následně jeho myšlenky schválí. Snímek začíná ve chvíli, kdy se František vrací zraněný z válečných bojů a v horečnatém blouznění pochopí své poslání, jímž se stává chudoba a pomoc bližním. Dobrovolně se zříká materiálních statků a nejchudším rozdává majetek svého bohatého otce. Ten jej vydědí a František začíná žít jednoduchý a přísně asketický život, pomáhá nejchudším a úplně se odevzdává do vůle Boží. Svou lásku projevuje všem obyčejným lidem a živým bytostem. Žije v souladu a rovnováze s přírodou a věnuje se opravě kostelíku svatého Damiána, čímž začíná jeho snaha o obnovu celé církve. Se svými upřímnými stoupenci se stává příkladem vlídnosti a lásky k bližním. Zeffirelliho osobité filmové zpracování vyniká řadou nezapomenutelných filmových obrazů a písní, které složil skotský folkový zpěvák Donovan. (Česká televize)

bleskaMeryl

Mám velké dilema! Musím dát hodnocení buď ***** nebo 0. Když jsem si pročítala komentáře k tomuto filmu, tak s naprostou většinou kritik bych mohla souhlasit. Přesto na tento film nemůžu zapomenout a některé scény se mi v mysli vybavují i po dlouhé době. To asi je účel filmu, zasáhnout člověka do srdce, někam hluboko, do místa, které nedokážeme pojmenovat. A zjevit nějaké podstatné sdělení o člověku o světě o ... Pro mě je to sdělení nepřehlédnutelné. Takže 5. ()

muti

Veľmi pekné spracovanie, prišlo mi také rozprávkové , veľmi farebné, romantické a miestami aj trošku naivné, jednoduché ako prostáčik z Assisi. Škoda, že pesničky neboli v taliančine ale v angličtine. Páčila sa mi postava otca, fakt bol skvele zahraný, ešte aj ako radil synovi kde majú Perugiania poschovavane poklady. Pekne bolo ukázané ako zarobil na vojne zo všetkých strán, aj ako to vyzerá v Garbiarskom suteréne. ()

mahatma

Opět jeden z nejlepších devocionálních filmů, který by neměl uniknout nikomu, kterým je dáno. Tento film (jeho shlédnutí) si každý musí zasloužit. ()

gizi

Audio-vizuální pastva, film od začátku do konce bez jediného zaškobrtnutí, režisér je génius. 100%. ()

Nataniel73

Veľmi poeticky a pateticky poňatý život sv. Františka z Assisi. Jeho myšlienky vyzerajú na papieri veľmi pekne, ale realita (nielen) dnešného sveta núti každého aby vydal zo seba maximum pokiaľ chce prežiť a nestáť mimo zákon. Hudba je príjemná aZeffirelliho rukopis citeľný. Veľakrát mi film pripomenul slávny snímok Romeo a Júlia, ale či jeho kvalít alebo kvalít Ježiša Nazaretského skrátka nedosahuje. Trochu mi tam nepasovala zima jak niekde na Sibíri (Assisi sú niekde v strednom Taliansku, kde bývajú zimy mierne). Najlepšia scénka je Františkovo vyzlečenie pred zrakom arcibiskupa, ktorého po tom všetkom určite prešla chuť k obedu. Zaujímavosťou je určite natáčanie interiéru chrámu sv. Petra v mestečku Monreale kúsok od Palerma. Nadšencom historických pamiatok určite odporúčam poprechádzať sa po interiéry tohto nádherného chrámu. Film ako taký určite nesklamal, hlavne záver bol veľmi dojemný. Ale keďže som čítal knihu, vedel by som si predstaviť ďaleko epickejšie stvárnenie života Františka Assiského. Slabšie 4 hviezdy a 75%. ()

Martazoe

Tento film patří do mých top ten. Dívám se na něj jednou ročně, když jsem na dně. Vždycky mě dostane z deprese. Čistá krása, krásná hudba, nádherné obrazy a hlavně silný příběh svatého Františka. ()