Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu DC. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců." (oficiální text distributora)

Fanucci

Ona to není komedie, spíš kritika společnosti, která je schopná (ochotná) brát vážně a dokonce se nechat inspirovat moudry naprostého idiota. Postava Chaunceyho Gardenera mne ovšem svou imbecilitou spíš iritovala až srala než bavila a šnečí tempo filmu dokonale uspávalo, takže víc než 3 hvězdy dát nemůžu. ()

dee-key

Neeee, já tyhle filmy nesnáším. Kde se může každou chvíli něco podělat, provalit, vybouchnout. A úplně nejvíc, když je tam blbec, jednoduchý panáček který ničemu nerozumí a schodou okolností se dostane někam, kam ani náhodou nepatří a ač si to sám neuvědomí, všechny vodí za nos díky svým prupovídkám o zahradničině nebo konstatování naprosto jasných věcí. Ještě ke všemu ten trotl umí tak tři čtyři věty, které opakuje v obměnách, jak se mu to hodí a ostatní to pochopí jako geniální myšlenku či tak. Já se zblázním! ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1980 - súťažný výber ◘◘◘◘ Vskutku dokonalé, formálne čisté ako Chanceyho myseľ, len v scenári mi tam chýbal ten záverečný výkrik v štýle "Kráľ je nahý!" - aj keď takýto záver by asi úplne pokazil zamýšlané posolstvo filmu. Proste niekto tú zjavnú prostoduchosť predsa musel prekuknúť. Na druhej strane, jednoduchosť Chanceyho krásne kontrastuje s nabubralosťou a pátosom všetkých tých dôležitých, vysoko postavených, "inteligentných" alebo aspoň "normálnych" ľudí naokolo. Ako podobenstvo, o priam až patologickom pokrytectve širokých más, o sebaklame (vrcholom bola asi scéna, kedy Shirley MacLaine masturbovaním dosiahne po dlhej dobe orgazmus, a poďakuje za to Peterovi Sellersovi, ktorý zatiaľ iba nezaujato prepínal tv-kanály:), neschopnosti rozpoznať obyčajného prosťáčika od génia, ten strach vybočiť zo šedého priemeru a povedať na plnú hubu "Ten pán je autista!", je to vskutku dokonalé. Je pravda, že postava Chanceyho vyžaruje obrovský pokoj, rozvahu a z nich vyplývajúce takmer neotrasiteľné "skromné sebavedomie", ktoré ľudí naokolo fascinovalo a zároveň miatlo - z tohto pohľadu sa zdá, že ľudia si nevyberajú na základe logického rozumu, ale na základe iracionálnych pocitov súnáležitosti, nevyberajú si tých rozumnejších, ale tých, ktorí, ako si myslia, najviac chápu a zdieľajú ich mentalitu. Mimochodom - to podobenstvo o striedaní ročných období a jeho prenesenie do sveta ekonomiky sa mi zdá veľmi trefné, obzvlášť v období tej dnešnej tzv. "krízy"... veriť proste v neustály hospodársky rast je hlúpe - je to proti prírode ;) ... Veľmi silné 4 hviezdičky ()

maverick10

"My z FBI se domnivame, ze . . . . To si nemyslim, Grovere. Co se tedy domniva CIA?" Kruty . . . Clovek ani tak nemusi byt filozof, staci se jen spravne zeptat. Velice citlivy film o cloveku chudeho intelektu, zato s obrovskou porci prirozenosti a uprimnosti. Peter Sellers exceluje a jeho kamenna nechapajici tvar dodavala postave to spravne kouzlo. Tento film je dukazem, ze lidi slysi jen to co chteji slyset a to ikdyz nechapou o co jde. ()

lioncel

.. one man show ... geniální herec .. skvělý výkon .. nádherná nezapomenutelná role ... sem po zásluze patří jen ty největší superlativy ... ()

easaque

určitě je to nadprůměrný film, ale musel jsem do něho dozrát ;-) Viděl jsem ho už kdysi dávno a nenadchl mě a možná jsem ho ani nedodíval. Proto jsem k němu tentokrát přistupoval opatrně. Ashbyho filmařský styl se mi líbíl už v Harold nad Maude a tady se uplatnil taky dobře. Základem je však dobrý scénář a nápad dostat šťastnou náhodou jednoduchého a upřimného zahradníka nezkaženého skutečným životem do světa vyšší smetánky a politiky. A nejspíš by to ani nešlo bez skvělého výkonu Petera Sellerse, který se musel hodně krotit, když ho znám především z živějších rolí. K 5ti hvězdičkám mi ještě něco chybí, ale silnější čtyřka je to určitě. Třeba je dostane po třetím shlédnutí a uzraje jako je to u vína. [ PŘÍBĚH: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Mi asi něco uniká. Já jsem totiž pořád čekal, kdy se to celé konečně rozjede, ale nerozjelo se skoro nic. Jako jo, pochopil jsem, jednoduše žijící zahradník (který možná má nějakou mentální poruchu), který svět znal jen z televize, se náhle dostane do reality a postupně se stane jakýmsi vzorem vládních poradců a politiků, kterým vypráví o zahradničení a oni v tom vidí úžasné hluboké úvahy nad ekonomikou apod. Jo, to jsem pochopil a chvílemi mi to i přišlo vtipné. Bohužel jsem ale celých 130 minut měl pocit, že se to soustředí jenom na tohle a ničemu jinému se to ani nevěnuje. S postavami se zde třeba vůbec nepracuje, proto se všechny chovají divně a spíš jako figurky, než jako uvěřitelné postavy. Pořád jsem čekal, kdy se do děje víc zapojí Louise nebo ta žena, která se do Chance zamiluje. Ale nic naplat, ani u jedné jejich linie nijak neskončila ani nikam nevygradovala. Taky je to celé úplně zbytečně rozvleklé, mnoho scén je delších než by mohlo být, ale i tak jsem se u toho nijak výrazněji nenudil. Nejhorší ale stejně je asi to, že to ve mě nezanechalo skoro nic, tedy až na pár skvělých scén, ale jen za ty bůhvíjak vysoké hodnocení dát nemůžu. Plus do kladů řadím i kameru a herecké výkony, včetně Petera Sellerse, kterému jsem tu postavu jednoduchého zahradníka dost věřil, navzdory tomu, že se s tou postavou nijak dál nepracuje. Rád jsem to viděl, docela se mi to líbilo, ale jedno zhlédnutí mi bohatě stačilo, do nebes ten film vynášet nebudu a to zdejší nadšení i z řad mých oblíbených uživatelů moc nechápu. Třeba je to moje vina, že jsem od toho čekal něco víc, že jsem doufal v něco rozpracovanějšího a přitom zde má platit "v jednoduchosti je síla". Já bych to tak i dokázal brát, ale to by to muselo mít tak 90 minut, ne 130. Takhle mám pocit, že se to celé dalo využít mnohem, mnohem líp. A teoreticky tam, kde by to mohlo být nejzajímavější, celý film skončí. Tak třeba to docením časem, no. Silné 3* ()

johny89

Dlouho jsem se k tomuto filmu odhodlával a podle hodnocení jsem tušil, že asi nebude špatný. Nakonec mi ale vyrazil dech. Peter Sellers zde výborně hraje upřímného člověka, který neumí ani číst a psát a nevědomky se dostal do politiky. Lidé při diskusi s Chancem vždy v jeho slovech lidi hledají něco, co tam není. Hodně pozitivní film! ()

Hennes

Peter Sellers na sklonku svého mladého života dokázal, jak je vynikající herec. Film v sobě má velkou dávku sarkasmu a ukazuje nám tu "top" společnost, která je ovlivněna prostoduchým zahradníkem. Film je vtipný, k zamyšlení, smutný i poučný. Je to takový pohodový balzám na duši a asi chápu kde má Forrest Gump kořeny. ()

Tomik12345

Jsem naprosto unešen z hereckého výkonu Petera Sellerse. Krásný film, plný milých komediálních scén postavených na skvělém anglickém humoru. ()

BarryLyndon

Doporučuju tenhle parádní herecký koncert Petera Sellerse. Sice mne to bavilo kapku méně, než když jsem to viděl v divadle, ale pořád supr, jednoduchý, ale zároveň skvělý film. ()

starbrejkr

Další z krásných filmů konfrontující prostou (nechci říkat prosťáčkovskou) lidskost s vykonstruovaným světem lidských zbytečností. Výjimečný je především svou nepodbízivostí (jako některé jiné filmy, kde hraje hlavní roli v podstatě lehce retardovaný jedinec) a fantastickým výkonem Petera Sellerse, kterému se stačí podívat do tváře a tu prostoto a nezkaženost mu okamžitě uveříte. Obejde se bez nějakých hloupých obličejů a křečovitého chování. Za geniální si troufám označit také závěr. Celou dobu jsem čekal, kdy všechno praskne a všichni zjistí, jak to s Chaunceym Zahradníkem a skončí to zle anebo naopal bude nějaký totální happyend. Skutečný konec má však v sobě obrovskou poetiku a v podstatě říká vše (hlavně pro lidi, kteří jako já celý film čekali, jestli bude odhaleno, odkud se vlastně Chauncey vzal) a zároveň nic. Hodně originální jsou i závěrečné titulky, ocenil bych je v této podobě klidně u více filmů. ()

laik_60

americká stupidita. Zmes sebareflektívnych sarkasticko-satirických pohľadov na americkú "hight society" sedemdesiatych rokov. Nebavilo ma to. :( ()

C0r0ner

Sellers dokonalý, uvolněná atmosféra moc příjemná, nápad excelentní... ale mělo to mít rozsah maximálně hodinové povídky a ne přes dvě hodiny dlouhého filmu. Pak už se to totiž hrozně cyklilo a opakovalo a počáteční nadšení se postupně vytrácelo až k finální znuděnosti. 60% ()

Topco

Ako dráma to nefunguje (nereálna postava, jej nulový vývoj), ako komédia to pokulháva (trápne momenty vrcholiace stojkou na hlave v posteli). Ako satira to však funguje dobre. ()

danecek24

37. Zlatý Glóbus za rok 1979 - cena (2) - *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Peter Sellers, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Melvyn Douglas + nominace (4) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Shirley MacLaine, Nejlepší režie - Hal Ashby, Nejlepší scénář - Robert C. Jones, Jerzy Kosinski ()

MarekT

Jestli tohle měl být, jak se zde často píše, životní výkon Petera Sellerse, tak je to tedy hrubé podcenění prakticky celé jeho kariéry. Tím bych nechtěl nějak hlavní hvězdu kritizovat, je pěkné vidět, že i komik umí být všestranný a zahrát něco vážnějšího (notabene tak dobře jako Peter). Ale přece jen buďme rádi, že se spíš celý život věnoval těm komediím než dramatům, tam byl totiž doopravdy doma. Film mi také nepřijde dokonalý už proto, že uvedení diváka do centra dění trvá v podstatě polovinu filmu a ta druhá mi přišla, jako když jdu po městě a projde kolem mě náhodný kolemjdoucí. Satirická část mi taktéž nepřišla dobrá, ale spíš v tom smyslu, že mě efekt a'la Císařovy nové šaty nepřijde tak zábavný, jako spíš smutný, jelikož takhle to opravdu na světě chodí (myšlenka filmu reflektuje i dění na zdejší databázi) - na druhou stranu, film takhle splnil účel a z hlediska objektivity satirická stránka snímku není špatná (a nevadí mi, že podobnou věc už dávno vyřknul Werich). Potěšen jsem z již zmíněného Sellerse, který tento typ lidí dokázal přenést na plátno tak, abych věřil, že to vystižení je pravdivé. Rozhodně se mi toto evropské pojetí světa jednoduchých lidí líbí více, než ve stylu "továrny na sny" (které mimochodem po shlédnutí tohoto filmu přehodnocuji jako slabší). I přesto, že moc dobrý pocit z projekce nemám, dávám slabší čtyři hvězdy, protože Sellersova představa tématu má něco do sebe... a hlavně mě jako jeho řadového fanouška potěšily závěrečné titulky s nepovedenými záběry z natáčení - pro mě je to opravdová pocta jeho umění a žádný horkou jehlou spíchnutý Panter to asi nepřekoná. Poznámka na okraj - často se zde dočítám, že tento film je Sellersův poslední. Je to pravda jen zčásti, posledním byl "Ďábelský plán dr. Fu Manchu", který ale ovšem nedokončil. ()

gabin(a)

Po přečtení Oskarova komentáře nemám co dodat, snad jen, že i Clouseau byl taková čistá duše a proto byl vždy po zásluze odměněn prezidentem a krásnou ženou. A dodávám ještě jednu hvězdičku. Vlastně jo, dodávám, že Being there znamená úplně něco jiného než idiotské Byl jsem při tom. ()