Teabag

Velmi solidní ruská obdoba Black Hawk Down. Jasně, nebylo to tak "profi" a plné hvězd, ale i tak 9. rota nabízí poměrně zajímavý pohled na jednu tak trochu zapomenutou válku. Povinný žánrový patos se přitom drží v ještě únosné míře. ()

DannyBoy80

Vcelku slušný válečný film z Afghanistánu. Mám s tím, ale pár problémů: první polovina je moc dlouhá a ve výsledku ani moc nenastiňuje charaktery postav, postavy splývají, krom pár vyjímek. Po slabším rozjezdu ovšem přichází brutální vyvrcholení se závěrečnou bitvou. Tato bitva sice není natočena tak bombasticky jako v Hollywoodu, ale o to je více realističtější a mrazí z toho pekla. 70% ()

bloodcountes

Klasika: slzy při odjezdu, holení hlavy, přijímač, výcvik, další výcvik, seznamujeme se s členy roty, trocha sexu, přesun na frontu, akce, interakce s domorodci, masakr, řež, závěr včetně doslovu, co kdo a jak potom v míru. A přesto je tohle naprosto vynikající film. Ta kostra, kterou jsem popsala, je obalená kvalitním masem, najde se tam hodně vynikajících scén, kvůli kterým si člověk film pouští znova. Dobrý, silný, byť neoriginální příběh, výborní a dobře vybraní herci, skvělá kamera, hudba, která mě znova a znova překvapovala, jak byla volená do určitých scén. Zvláštní, ale působivé. Náběh na drobné znudění ke konci výcviku (to bylo moc dlouhý) jsem ale celkem snadno překonala a byla jsem odměněná skvělou částí v Afghánu. A závěr byl...mno mazec, mazec to byl. A potom ta scéna s vojákem, kterej hlásí splnění úkolu, mi dokonce vehnal pár slzí do očí. Po Údolí stínu a Táboru Tygrů konečně něco opravdu dobrýho, co se mě uvnitř nějak dotklo. A za ten dotek je ta pátá hvězda. ()

Ještěřák

Trochu spoilery, trochu sprosťárny. Pokud mermomocí chcete tento komentář číst, odvelte svá milá antikoncepční selhání do jiného pokoje. _____ Byl-li by Kotaku filmový server a já byl jeho recenzentem, napsal bych na jejich obligátní fundamentální otázku "Should you watch this movie?" jasné "Yes!" _____ Tak jednoduché to s DEVÁTOU ROTOU ale zase není. V podstatě je to další, tentokrát akorát ruská, variace na téma "kterak drzí klackové ve výcvik vstoupili, buzeraci prožili, v bojiště vlezli, často pařili, v bitvě pomřeli a domů skoro nedolezli". Výjevy a výlevy z tréninkového tábora jsou natočeny celkem bezpřekvapivě a velmi žánrově, leč kvalitně, ale nejlepší je beztak scéna, kdy všichni kluci šukají jednu a tu samou holku - babochlapa ostříhaného na chlapa, jejíž intimní nasnímání bohužel pěkně odflákli, poněvadž to byla vskutku vydařená Nastěnka. Normálně, pokud by vrchol nějaké pasáže válečného filmu spočíval v bum-bum, měl by asi pořádnej problém, ale tenhle hrc-prc měl fakt grády! _____ Ve druhé části se toho, bohužel, velmi málo děje - rusáci a slimáci si navzájem přes šutr nadávají do nejhorších matčiných potratů, šustí po sobě bazukami, blázní z vederek, chrní na hlídce a řeší prochcaný zápalky. _____ Třetí pasáž je rámus, rachot, rokenrol, Saigon, bordel a punk - a závoreň to největší hovadné klišé: sotvaže jste si ony drzé klacky oblíbili, teď o ně v 15 min "absolutního rachotu z nebe" přijdete. Je to vlastně jako ČETA, ZTRACENÝ PRAPOR atd. parusky - film s mimořádně našlapaným (tedy výsostně hnusným) závěrem, kde si urvaná noha podává kliku u dveří s urvanou rukou, avšak vrávorající "výplní" mezi startem a cílem. Silnější tři a díkes za Sněhurku. Nedík za týpka s nůžkami - střih místama jest velmi chaotický! Asi měl nějaký vostrý šmiky. ()

janesX

Jeden z mála vojnových filmov, ktoré ma nebavili. Ťažko si spomeniem na iný (ruský) vojnový film, kde by boli postavy tak nezaujímavé. Tieto mi boli úplne ukradnuté a bolo mi jedno, kto kedy chcípne. Výcvik (asi polovica filmu) bol o ničom. Sám som jeden ešte stihol zažiť a bol desaťkrát tvrdší - mladí zvracali a odpadávali, dokonca tiež som raz odpadol a prebral sa v nemocnici s hluchotou a vysokou horúčkou. Títo sa mali ešte kedy zabávať, zatiaľ čo ja som skôr očakával, že už ak film, tak to bude s poriadnou drezúrou. Aspoň tie dialógy pri pití alkoholu mohli byť zaujímavejšie, ani toto ma nebavilo počúvať. Čo môžem oceniť, je asi len snaha. 49%. ()

1945

Ruský film, který mi připomínal počátečním výcvikem Olověnou vestu a krajinou film Mezi nepřáteli. Jako klad uvedu ruskou výzbroj, na kterou se vždy dobře dívá. Konec je bohužel dopředu jasný - člověk rychle odhadne, že většina 9 roty zemře... a to mělo být asi více skryto v ději ()

Charon11

Klasické schéma. (Olověná vesta, Bratrstvo neohrozených, ...) Těžké chvilky na cvičišti, realita vlastního boje a na závěr trošku filosofování. Poměrně zdařilý film. Dialogy dost nereálné (hlavně v první půlce), ale to může být i překladem. Celkem dobře udělané triky, někdy zajímavá kamera a celkem slušný hudební podklad. Záběr, jak nakoukne do přepravního letounu bojový vrtulník a pak „odpadne“ je moc pěkný. Nemůžu se ubránit zážitku, když vidím bojový vrtulník Hind v akci. Takový kus železa, taková výzbroj to si zaslouží určitou úctu a pokoru. Nebýt raket země vzduch (dodaných USA) tak tam lítají dodnes. Film určitě nebude milovníka válečných filmů nudit. Jen člověk malinko čeká na nějakou zápletku či posun děje, ale bohužel se nedostavily. Film je zcela srovnatelný s podobnými filmy z americké produkce. ()

Garch

Měl jsem obavu, aby se z 9. roty nevyklubala agitka do armády. Chrabré málčiky v krasívoj ármii, tedy uvidíte, ale selanka to není. Příjemné překvapení. Taťka točil eposy, Fjodor jde pod povrch. ()

ArthasKarfa

Výborný film z Rusko-afgánské války, jak chtěli sověti obsadit vstupní bránu do Indie a středního východu. Nelehké podmínky bojů, nenávistné obyvatelstvo uctívající Alláha, smrt na každém kroku. Akční od začátku až do konce. ()

mira007

Celkem zajímavý ruský válečný film odehrávající se v Afganistánu, ale nejvíc si budu pamatovat asi ten celkem odvážný grupáč s tou ošklivkou. ()

bidja

Vojenské afgánské drama s pohledu rudé armády. Jak jiný může být film z nehollywoodské dělohy. Bondarčuk skvělý, hlavní hrdina jakbysmet. ()

kukentipla

O čem to je? Děj se točí kolem skupiny vojáků. Nejdříve jsme svědky jejich tvrdého výcviku a následného přesunu do Afganistanu. Co já NATO? Tento film je nasáklý patosem a patriotismem (americká produkce- Kod Navajo) jako školní houba smradlavou vodou. Krásné záběry přírody se střídají s nechutně zpomalenými, kýčovitými záběry na vojáky v akci (té je pohříchu málo). Jinak proti těmhle chlápkům bojoval Rambo ve své třetí misi. ()

Patrac999

Díky perfektní 2. půlce se může 9. rota rovnat spoustě holywoodských filmů, možná i Četě. Po shlédnutí takového filmu se člověk nediví, že vojáci v Koreji, Vietnamu nebo Afghánistánu klidně vyvražďovali celé vesnice civilistů. ()

LudeCZek

Po filmech oslavujících americké vojáky a jejich boj proti terorismu tu máme příběh obyčejných kluků na sklonku éry SSSR ve zbytečné válce v zanedbatelné zemi. Občas přehnaně heroické, ale bez zbytečného moralizování a oslavování své armády, holt v Afghánistánu nemají chuť na Amíky, ani na Rusy. Za závěrečný masakr dávám 5*. ()

Skarface

Tak jak to vidím tak kdybych byl na takovém vojenském výcviku já tak bych tam buď někoho zabil nebo by zabil někdo mě , rozhodně by mě stoho pěkně mr*al* . Jinak super filmek ()

Illy

Právě jsem dočetl Sapkowského Zmiji a film jsem si pustil jako ilustračníprvek a.... překvapení, na to že válečné snímky nemusím to bylo dobré. ()

bolan

Docela překvápko - ruský filmy nemám rád, respektive jsem měl asi smůlu na ty nezáživný, ale 9.rota hodila záchranej kruh topící se naději, že z Ruska vyleze taky něco kloudnýho, co nebude vizuálně 50 let za světem. ()

Santino7

Tento film som "objavil" pár dní dozadu v televízii. Náhodou som naň natrafil pri prepínaní a dal som mu na pár minút šancu. No ako to už občas býva, film ma takmer okamžite zaujal a vtiahol ma do deja. Ide o vojnový film z ruskej dielne, čiže som bol vážne zvedavý, aké to asi môže byť. Mladí neskúsení vojaci absolvujúci tvrdý výcvik a následne nasadenie v Afghanistane - námet je pomerne veľké klišé, no napriek tomu je film poňatý zaujímavo a vyhýba sa niektorým faktorom, na ktoré v minulosti doplatilo viacero vojnových filmov. Tým mám na mysli napríklad prehnané vlastenectvo a patriotizmus alebo napríklad čiernobiele vykreslenie dobrých Rusov a zlých Afgháncov. Absencia riešenia politiky poteší, mierny žart v jednej scéne na politickú situáciu v krajine dokonca vyčarí úsmev na tvári. Aj keď je pri niektorých bojových scénach vidno rozdiel, ktorý môže spôsobiť výška rozpočtu, ide o vec, ktorá sa dá vydržať úplne v poriadku, dokážete sa bez toho zaobísť :-) Dôležitejšie je, že dejová línia je zaujímavá a herecké výkony taktiež zaujali, vďaka čomu nebudete mať problém sa po chvíli zorientovať medzi postavami a fandiť im až do konca. Pre mňa obrovské (pozitívne) prekvapenie. 90% ()

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm