cpt.Lynch

Pro mě válečné drama za 5* srovnatelné s takovýma peckama jako FMJ nebo Četa. Současné hollywoodské „válečné“ produkci se vyrovná po technické stránce (místy je nějaký ten milión míň vidět na efektech – výbuch letadla, roztřesená kamera a rychlý střih v některých finálních scénách), ovšem výrazně ji překoná co do obsahu, jsme ušetřeni sračkoidnímu patosu a patriotizmu. Film staví na fungující kostře: výcvikový tábor-chození po kopcích-hodně střílení na závěr. Vzhledem k režisérovi a jeho vztahu ke Kremlu jsem čekal, že se bude jednat o prosovětskou (čti proruskou) agitku, ovšem není tomu tak a to málo "propagandy" co má zahřát srdíčko báťušky Putina se dá skousnout. Film vychází ze skutečných událostí, ale drží se jich jen volně ( http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_for_Hill_3234 ). Suma sumárum film není úplně dokonalý, občas mírně pokulhává co do efektů, či mírně zmatenému scénáři, ale i vzhledem k moji slabosti pro ruský film dávám plnou palbu. P.S.: Po druhém shlédnutí musím vyzdvihnout několik hodně zásadních momentů filmu, které mě doslova dostaly: Úmrtí Stasi a následné vybombardování vesnice, či útok zbylých výsadkářu po tom co zemře Vrabec... Opravdu hodně silné scény. ()

Ravi

Skvěle natočený ruský akční film, který se zvrhne v nepochopitelnou hrdinskou ... přetočit posleních třicet minut. Nemůžu si zkrátka pomoct, je to smutné, trochu jako když se Vám perfektní válečné drama zvrhne v Komando s Arnoldem. Ale určitě stojí za podívání. 60%=3/5 ()

Autogram

Sovietski vojaci idú súdružsky pomôcť bratskému afgánskemu národu odraziť imperialistickú agresiu. A je z toho ruský hollywoodský vojnový film podľa všetkých klasických pravidiel pre tento žáner. Teda cvičenie, vtipné momenty, skutočné nasadenie a bláznivý boj. Nie že by to bolo celkom zle, ale opozerané určite. –––– Islam nie je len iné náboženstvo, je to aj iný svet so svojimi zákonmi. Je to iný postoj k životu a smrti. ... V celých dejinách nikto a nikdy nedokázal dobyť Afganistan. ()

Philoun1

Určitě jeden z nejlepších válečných filmů co sem viděl, možná i nejlepší, chvíli mi sice trvalo než sem si zvyknul na ruštinu ale co, film má skvělou režii, podmanivou hudbu a výbornou kameru. ()

Jello Biafra

Sovietska vojna v Afghánistane (1979 - 1989) dnešným pohľadom pripomína sovietsku paralelu ku konfliktu USA vo Vietname. Tisíce vojakov bojovali v horách proti mudžahedínom a nikdy nedosiahli výraznejšieho úspechu. Vojnu ukončilo až stiahnutie vojsk samotným Gorbačovom. V príbehu sledujeme čatu parašutistov od ich výcviku v Uzbekistane až po nasadenie v teréne. Chvíľami mi film pripomenul Stoneovu Platoon či Full Metal Jacket od Kubricka. Akurát s tým rozdielom, že tu dotyční vojaci vedeli do akého pekla idú. Film má znamenitú videoklipovú štylizáciu a režisérovi sa skvele podarilo zachytiť atmosféru bojiska aj postupného rozpadu Sovietskeho zväzu. Poslednou dobou mi ruské filmy viac a viac šmakujú. Páčila sa mi Brestská pevnost (2010) a páči sa mi aj tento skvost. Ostatne natočil ho syn slávneho ruského režiséra Sergeja Bondarčuka. ()

Daddko

Prvá polovica filmu za veľa nestojí, ale potom sa to vykompenzovalo. Správne to povedal kapitán KGB. Afganistan nedobila žiadna armáda : Peržania, Mongoli, Briti, Ruskí cári ani ZSSR.A nedobyje ani NATO s USA. Načo im tie skaly bez priemyslu boli? Jedna teória hovorí že mali namierené do Pakistánu a dostať sa tak do teplého Arabského mora za pomoci Indie, dávneho nepriateľa Pakistánu. Afganistán bol podelený ako v stredoveku na kmene, podporovaný z Pakistánu, USA, Číny a islámskych štátov. Čoskoro duchovia boli vyzbrojení modernými zbraňami a strieľali spoza každej skaly a hneď zmizli, na lietadlá a vrtulníky špičkovou US technikou. Trvalo to 10 rokov, tisíce mŕtvych, ranených a dokaličených na celý život. Ruská ekonomika v kolapse a syndróm ako USA – Vietnam.Je to za 5 ale z Ruských vojenských filmov Afgan/Čečňa stále vedie Čistilište. ()

ZkuKol

Jasně, už tím, že film tvrdí, že sověti byli v Afghánistánu až od r. 1981, je jasný úhel pohledu. Přesto přezevšechno se jedná o vysoce nadprůměrný válečný film, který, kdyby se zbavil té trochy nadbytečného patosu, pár stupidních dialogů a několika táhnoucích se chvilek, tak sahá po páté *! ()

ArdathBay

Na válečné snímky byli v Rusku vždy zaměřeni. 9. rota se v lecčem liší v pozitivním slova smyslu. Herecké výkony na úrovni, výborná kamera, dobrá hudba. Jen ten heroicismus a proruskost zvostala. Světovost snímku naznačuje nominace na plešouna. ()

bloodvomit

Zpočátku sem byl nadšenej, a řikal sem si, že tak kvalitně nakroucenej ruskej film už sem dlouho neviděl. Z hlediska zpracování naprosto důstojnej "soupeř" americkejch filmů typu Vojín Rayan. V posledních fázích filmu mi přišlo chování herců trochu patetický, ale s tim se nedá nic dělat, tak to asi má bejt :o) Nicméně přezevšechno se jedná o hodně kvalitní válečnej film, kterej si zaslouží maximální hodnocení. Zvlášť práce s kamerou a variace obrazů mě hodně potěšila ;+] ()

insurgentes odpad!

Bohužel jsem večer předtím shlédl Nepřítel před branami, takže jsem čekal podobně hutný zážitek. Místo toho jen kilometry keců o ničem, které mezi sebou vedou neskutečně otlemené odulé ruské dementní typy. ()

Tjaden

Po Trestném praporu mé druhé seznámení s ruskou válečnou kinematografií. Sledujeme příběh vojáků 9. roty, kteří se dobrovolně přihlásí do Afghánistánu. Herci předvádí solidní výkony, na akčních scénách jsou vidět investované peníze a hudba příjemně doplňuje příběh. Vůbec mi nevadí, že děj nepřináší do škatulky válečných filmů nic nového. Začátek sice připomína Full Metal Jacket a konec zase trochu Zachraňte vojína Ryana, ale to nemění nic na tom že se jedná o nadprůměrný válečný snímek. ()

dukeman

Vyhrabávání vojenských kostlivců přináší úspěch. Snese 9. rota srovnání s americkými výpravnými spektákly? Zatím ne, ale určitě je to na dobré cestě. Rusové ukázali, jak by asi vypadala Full Metal Jacket, kdyby se zredukovala část výcviku a divákovi by se nabídla akční podívaná, ovšem s téměř úplnou absencí napětí. Nabízí se ale další otázka: "Je lepší hledat to, co ve filmu je nebo to, co v něm není?" Zkrátka partička odvedenců si přímo říká o to, aby jste se s nimi chtěli ztotožnit. Samotné nasazení v Afghánistánu je plné zajímavých etud, které ale vyvrcholí tak nějak prvoplánově. Už samotný dril ve výcvikové táboře je úsměvně prkenný a v průběhu filmu jsem byl rád, že odříkávání vojenských frází postupem času vymizelo. Ruku v ruce s gradací děje by měl jít i vývoj postav, z toho se filmaři vylhali intenzitou bojů a postupným snižováním stavů jednotky - chytré ale dosti alibistické. Vzhledem k tomu, že Vietnam a Afghánistán mají co do vojenské historie hodně společného, logicky o nich divák očekává podobné filmy. Já mám radši překvapení a objevování nových cest než dodržení zaběhlých konvencí, i když zvládnutých na jedničku. Film má ale jeden kouzelný moment, za který přidám hvězdičku - "rozhovor mazáků o domově" - hravě to trumflo závěrečných odchod vojsk. Ovšem běda těm odvážlivcům, kteří se pokusí natočit film o zásahu v Čečensku. Takový kostlivec na sobě má vestu plnou pyjů z plastické trhaviny. ()

klukluka

Asi by mě nemělo zajímat, co tam tehdy ti Sověti pohledávali, že? Tady se hodnotí filmy, jasně. V tomhle případě válečnej. Ne, nebyl vůbec špatnej. Naopak. Byl vážně dobrej. Zajímavej. Autentickej, byť pravděpodobně značně přikrášlenej. Sofistiikovaní sovětští vojáci. Proškolení ve vojenské technice, bojových dovednostech, poučení o národních a náboženských odlišnostech. Kamarádi, hrdinové, silné příběhy bez šťastných konců. Fandit se dalo jen jedné straně konfliktu. Přesto jsem se nemohl neptat: Co tam tehdy ti Sověti pohledávali? ()

1860

9. rota mě vtáhla do děje a i přes dlouhou stopáž mě nepustila, škoda, že už jsem to jednou viděl.. Dal bych i 5 hvězd, ale tím bych urazil mého nejoblíbenějšího režiséra Stanley Kubricka.. ()

Peiper2

Překvapivě hodně dobrý ruský válečný snímek, který mi hodně připomenul Olověnou vestu a Bratrstvo neohrožených, s tím rozdílem, že tento se odehrává na konci ruské okupace Afgánistánu. Nevěděl jsem, že se v Rusku točí takové filmy, ale jen tak dál. 4* ()

Ripley

Škoda že celá první hodina filmu je jen výcvik a poté první větší akce až po dalších 40. minutě.Jinak po technické stránce se filmu nedá nic vytknout.Např. sestřelení a pád letadla nebo bojové scény patří mezi to nejlepší co v dnešní době může válečný film nabídnout. ()

Michalechal

Smekám. První půlka filmu je spíše průměr ..., ale druhá půlka pak katapultuje film na špičku válečných snímků! :-) A závěr je bezkonkurenční ... ()

Paity

Je to skutečně drsné a někdy až nechutné, do čeho se tvůrci pustili. Chápu, že v Afghánistánu to nebyla selanka, ale někde méně by bylo více. Celkově však velmi dobré, zvlášť když to vzniklo v Rusku. ()

FiliPP

Čekal jsem ruskou sračku, ale dostal jsem celkem dobrý válečný film. Trošku mě ale mrzí, že charakteristika postav není až tak moc propracovaná, ale jinak je to dobrý film. Hodnocení 62%. ()

Hanys_

Válečná vřava je fakt až nechutně realistická a skoro k nerozeznání od us produkce, ale i bez ní by to byl dobrý biják o partě mladých kluků, kteří se poprvé dostali pořádně mimo domov a zažívají vojenský dril (tady je dost vidět inspirace klasickými vojenskými filmy). ()

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm