Vikářství v okrese Orbiston Parva potřebuje nového faráře. Arciděkan Aspinall (Cecil Parker) se proto rozhodne jmenovat do funkce reverenda Johna Smallwooda (Ian Carmichael), chybou v kartotéce je však povolán jiný John Smallwood (Peter Sellers), toho času vězeňský kněz. Dobrosrdečný muž přichází do snobského obvodu s osobitou vizí chudým dávat a bohaté přesvědčit, aby to dobrodiní sponzorovali. Nejbohatší v kraji je lady Despard (Isabel Jeans), majitelka továrny Tranquilax vyrábějící stimulant, sedativum a projímadlo v jediné tabletě, kterou Smallwood přesvědčí, aby svůj majetek prodala. Armáda spásy vyráží do útoku, od dnešního dne je zboží pro všechny potřebné zadarmo. Jak už to tak u lakomých lidí bývá, potřebný je najednou každý! Charita takového rozsahu ovšem přivodí bankrot drobným živnostníkům, zavře vrata továren a vyžene občany do ulic. (dopitak)

Peabody

J8 si myslím, že je to dobrá komedie. Ano, Sellers hraje klidně a jemně, spíše jako v Being There a nikoli drasticky jako v Clouseauovi, ale podle mne tím není o nic horší. Film sám je roztomilá komedie o tom, co je dnešní církev a kde jsou její ideály a jak to dopadne, když je někdo začne brát vážně. A taky jak se lidé začnou chovat tváří v tvář naplnování křesťanských ideálů. Svoje dostane jak církev, tak její ovečky, takže na své si přijdou jak věřící, tak nevěřící. Reakce obchodníků a živnostníků, reakce příjemců charity, syna paní hraběnky a dalších jasně ukazují, co je vlastně homo sapiens zač. Chce to umět slušně anglicky, pak ještě vyniknou rozdíly kastovní, tedy jak mluví lady a jak mluví nižsí třídy, i v tom je velký kus britského humoru. Takže pro mne je to jeden z naprůměrných Sellersů (to je Clouseau taky), protože hraje ucelenou postavu a ne jen scénky, jak se mu tu a tam stalo. Je ho ale v každém případě škoda. Body dolů za závěr, autoři prostě nevěděli kudy kam. Ale to má řada komedií. ()

dopitak

Rozhodně jeden ze slabších filmů Petera Sellerse. Nejsem si jistý, nakolik je jím proklamovaná satira a kritika lidské společnosti aktuální (dneska jsou lidi daleko horší), filmu chybí vtipnost, je to suché, příliš suché i na anglický humor a to by se u podobného námětu záměny a zavedení bláznivých nápadů (jaké Sellers měl a uměl prodat) do praxe stát nemělo. MImochodem, zde použitý motiv útěku z vězení v přestrojení za návštěvu odsouzeného na cele použil Peter o dva roky později ve filmu Hon na lišku coby geniální padouch Aldo Vanucci. ()