Match Point - Hra osudu

• Česko Hra osudu (více)

Muž, který řekl 'Raději bych byl šťastný než dobrý', viděl hluboko do podstaty života. Lidé se bojí čelit faktu, jak ohromná část života závisí na štěstí. Je děsivé vědět, kolik toho je mimo naši kontrolu. V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete.

Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti. Scarlett Johanssonová zde hraje krásnou americkou dívku, která vstoupí mezi Jonathana Rhys Meyerse a jeho ženu Emily Mortimerovou. Matthew Goode je Emilyn bohatý bratr, který tuto zápletku odstartuje. (oficiální text distributora)

Hrabka

Woodyho filmy moc nevyhledávám, jeho styl vypravování moc nemusím. To se potvrdilo i v tomto filmu, všechno se to odehraje hrozně rychle (hlavně v první polovině) a není kladen důraz na nějaké hlubší vztahy mezi osobami. To by mi snad ani tak nevadilo, v půlce filmu se to totiž začne docela slušně rozjíždět a byl jsem moc zvědav, co z toho všeho vznikne. Ovšem závěr mě zklamal, takovej blbej konec, kterej zabije celkem slušnej film, se jen tak nevidí (nevadí mně, jak to skončilo, ale jakým způsobem to skončilo). 65% ()

cheyene

Svým způsobem zajímavé, ale možná jsem od Woodyho čekal trošku víc. Každopádně příběh je mistrně rozehrán v dramatickém žánru a ke konci se teprve stává krimi thrillerem, přičemž jeho konec je opravdu zdařilý. Nedopadne sice zcela podle představ spravedlivého diváka, ale i tak to na světě chodívá. ()

nunka

Úprimne povedané, nečakala som od Woodyho Allena na staré kolená takýto light komerčný filmový nádych...zo začiatku som bola trochu v šoku: Kde je klasický Woodyho image, na aký som zvyknutá?? Príbeh začína totiž veľmi pozvoľna, viac klasicky omielane ako originálne, no dej je neustále popretkánaný úžasnými myšlienkami, ktoré nútia k zamysleniu. Záver vrcholne emocionálny a okorenený myšlienkou Dostojevského románu Zločin a trest, kde sa hlavný hrdina stáva obeťou svojho vlastného rozhodnutia. ()

Jamal

Klasický, neklasický Woody, stejně už se vrátil ke "své" klasice a tím se stal Sólokapr. Jenže my už víme, že se od něj dá očekávat i něco jiného a hlavně budeme to po něm chtít. Stačí mít štěstí a rázem se staneme vítězi a Woody něco podobného natočí nebo nás prostě příjemně potěsí jako to udělal v tomto příběhu, který vůbec nemá daleko do skutečnoti, kterému zbaštíme vše co nám nabídne, co udělá, jak se zachová a my víme, že nebylo jiné cesty (( :: a také mu to všechno odpustíme ()

3497299

Nový přístup Allenovi rozhodně svědčí. Po delším období, kdy vykrádal sám sebe, předvedl, že ještě dokáže překvapit a natočit výborný film, aniž by se musel nutně držet vlastních zaběhlých schémat. Přes posun v rukopise, jenž zvučí ve vážnějších tóninách (ne že by už v minulosti nedokázal, že umí natočit výborný „vážný“ film - viz např. Interiéry aj.), Allen na diváka občas vysílá své typické intelektuální štulce, když například hlavní hrdina svědomitě louská reader´s cut Zločinu a trestu a k tomu průvodce díla, aby dosáhl nutných inkoustských znalostí pro přístup do vytoužené upper class a posléze je pochválen vzdělaným představitelem „žádoucí“ třídy, že s ním bylo lze si výborně podiskutovat nad Dostojevským. Zároveň předvádí zručnou postmoderní dramatizaci s využitím motivů klasické literatury a filmu, jimiž pomrkává na tzv. sčetlého receptora/perceptora: parafráze jeho oblíbence Bergmana ve scéně autodialogu, což není u Allena ničím novým (viz např. Interiéry aj.); využití zmiňovaného Zločinu a trestu a především Dreiserovy Americké tragédie, lokalizované do současného Londýna s poněkud cyničtějším koncovým vyústěním; výborná nediegetická hudba v klíčové scéně. Jako celek působí velmi kompaktně a svěže. ()

Shakers

Woody Allen ma vždy dokáže niečim prekvapiť a keď už som si myslel, že ma ničím neprekvapí prišlo to najväčšie prekvapenie, aké som v takomto žánri videl. Príbeh je síce jednoduchý, ale o to viac kvalitnejšie napísaný a zahraný. Film je to kvalitný už od začiatku aj bez toho záveru, ale povedal by som, že trošku dlhý. Chcelo by to trošku svižnejšie tempo. 80% - 4* ()

ajuska

Skvělý film o tom, jak je v životě důležité štěstí.. Nevadil mi ani nečekaný zlom od romance ke krimi, ani operní árie, ani pomalejší rozjezd. Zajímavé je určitě to, jak je divák v průběhu filmu nenápadně nucen měnit na hlavního hrdinu názor. Nejprve je to sympaťák, kterému fandíme, nakonec je to vypočítavý hajzlík, který od začátku nechtěl nic jiného než se vyhoupnout mezi smetánku. ()

Pepinec

V prvé řadě bych rád poděkoval Kate Winslet za to, že odmítla roli Noly. Neumím si představit, jak by ztvárnila postavu sexy dívky, kvůli které je muž schopen udělat to, co udělal Chris. Upřímně doufám a přeju si, abych se nikdy nedostal ani do vzdáleně příbuzné situace. Patrně bych na to šel jinak než skrz brokovnici, i tak ale lidé v podobných životních chvílích kupí jednu chybu za druhou. Jednou věcí budiž nezpochybnitelný fakt, že srdci poručit nelze a vášnivým touhám jen stěží, druhou věcí pak to, že člověk má dostatek rozumu, aby dokázal činit správně alespoň pozdě než vůbec. Woody Allen namíchal vynikající koktejl z nejrůznějších filmových žánrů a jen mě znovu přesvědčil o tom, jak hluboce vidí do života, jak důležité myšlenky se nám prostřednictvím filmové kamery snaží předat. Nikoli nudné představení postav a nastínění děje, umný přechod do dramatičtější druhé poloviny, skvělé pasáže s doprovodem klasické hudby - nádhera! A ta Scarlett... Ach, Scarlett. Šel bych světa kraj a šel bych bosý... ()

Madsbender

Do približne 80 minúty je to "len" výborná komplikovaná gradujúca vzťahovka pod taktovkou skvelého Woodyho Allena, ktorá však v poslednej tretine zamieri k nekompromisnému a nutne drsnému a rýchlemu zakončeniu, ktoré vo mne zanechalo zaujímavú zmesku pocitov, odporu a sympatií k hlavnému hrdinovi a zároveň ma doviedlo k myšlienke "čo keby sa to stalo naozaj?" Ako som už povedal, výborná vzťahovka, no zároveň aj vynikajúci thriller ktorý ju rýchlo a drasticky utne. ()

petaspur

Film je rozehrán jako tenisově-operní příběh o vzletu mladého ambiciózního muže, který potkal správnou ženu (milou a bohatou) a tu si z vypočítavosti vzal. Mohl vydělávat jmění, společensky stoupat a dodávat spermie k výrobě dětí. Jenže soulož ve správnou dobu a za příznivých klimatických podmínek je noční můrou každého muže. Takže přichází na řadu nezkrotná vášeň, při které se jen těžko vzpomíná na prezervativ. Následuje detektivní zápletka, kde by oba detektivové měli okamžitě odevzdat odznaky, protože vraha by odhalil každý pochůzkář. Pobavil mě tenisový paradox na závěr, kdy "míček" při "prasátku" přes "síť" nepřešel a přesto to byl vítězný úder. ()

Disk

Woody vyměnil New York za Londýn, Diane Keaton za Scarlet Johansson a sebe sama za pohledného Jonathana Rhys Meyerse. Vznikl tak film, který je netypický jak ve Woodyho filmografii, tak v žánru konverzačních dramat. Sice to zpočátku vypadá, že půjde o další klišoidní pohádku o chudém irském tenistovi, který se dostane do vyšších společenských kruhů (a taky že ano), ale byla by chyba lávky, kdyby divák kvůli této premise tento snímek odmítal zhlédnout. Závěrečná půlhodina je velmi strhující. Strhující je tak i konec, na který jen tak nezapomenete. ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Prostředí 7/10/// +výborně zahráno, napětí by se dalo krájet, poutavý děj -slabší rozjezd, začátek trochu nudí a občas moc dialogů/// Jedna z prvních Allenovek, která se mi hodně líbila a zároveň zjišťují že jeho nové filmy mají co říct a mají co nabídnout. Jako že jsem jeho dřívější filmy nevyhledával, tak teď se na ně těším, minimálně na ty nejnovější, ale kdo ví. Jinak film byl hlavně v závěru velice napínavý a já se nemohl od něj odtrhnout. A pro Scarlett to platí dvojnásob./// Celkem 76%/// ()

Aky

Pro mne absolutní nádhera. Zrcadlový odraz Dostojevského Zločinu a trestu. Fabule je rozmáchlá do stále znovu a znovu překvapujících zákrutů, přičemž všechna rozmařilá fantazie sleduje jediný cíl - zjevit pravdu o "svých" lidech. Ano, takto opravdu mohli přemýšlet a přesně tak mohli i jednat. Věřím jim každé slovo, každý pohled. ()

Foox

Přechválená konverzační natahovačka, kterou od slabšího průměru dělí jen skvělé finále, ovšem pokud do té doby neusnete. ()

HAL

Láska, sobectví a nenasytnost, to je velmi nebezpečná kombinace a v dramatu Match Point dokáže přinést nejedno překvapení. Woody Allen je malý muž... ale velký režisér. 9/10 ()

misterz

Celý čas som si hovoril, parádna dráma, taká zo života a aj keď W. Allena moc nemusím, v duchu som mu tlieskal a už sa tešil, ako mu prvý krát udelím plný počet hviezd. Oceňujem hlavne jeho reálny pohľad na problém lásky a nerozhodnosti ku ktorej žene sa prikloniť, tá dilema bola pekne vykreslená. Na jednej strane vášeň, na druhej komfort, na ktorý sa dá ľahko zvyknúť. Čas v tomto prípade pracoval proti vášni. Ale potom na konci prišla, podľa mňa, jedna úplne zbytočná sekvencia, ktorá tento pocit blaha nad reálnosťou vykreslenia problému a drámy dosť naštrbila... až tak, že uberám hviezdu. Škoda. ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“

Woody zpívá: „Barcelóóóna!“