Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

Tomatáš

Očekávání bylo veliké..o to větší přišlo zklamání z filmu!Oceňuji slušné herecké výkony a to zejména Natalii "po 15 letech" a také některé scény s Stellanem Skarsgårdem..Druhá hvězda je za to, že i tento film ukazuje, že církev spáchala v dějinách lidstva neodpustitelné činy, na které se dnes hodně zapomíná..:( ()

Brain-D

Ale mě se to to nakonec líbilo. Začalo to sakramensky slibně a asi tak první hodina byla naprosto dokonalá. Druhá půlka (o 15 let později) mě trochu zaskočila. Forman mohl udělat něco jako svého druhého Amedea, ale bohužel to jaksi nevyužil. Herecky dokonalé, silné momenty a hudba taky ok. ()

nevermore

Javier Bardem dodal hlavnímu záporákovi působivý lesk. A Skarsgårdovi jsem to zahrání také věřil. Možná že jsem od Formana, čekal něco ještě více pompézního, ale přesto.... ()

zdenny

Historický film a ještě od Formana - to musí být kvalitní zážitek. Ano, byl by, kdyby se děj omezil pouze na Goyův boj a snahu o vysvobození mladé dívky z inkvizičního žaláře. Alespoň tak jsem si myslel, že film bude směrován. Jenže v docela krátké stopáži jsme se dočkali dalších dvou dekád, revolucí a politických pádů, načež jsem zjistil, že příběh oné holky není až tak podstatný. Na to jsem nebyl připraven a upřímně jsem byl zklamán. Navíc se mi zdá, že autor přeskakoval různá dějinná období a tak nějak podle své libosti míchal dobovou posloupností. Velice mne to mrzí, proto u mne film může pomýšlet maximálně na tři hvězdy. ()

VanTom

Velice silně Forman ukazuje absurditu inkvizice v plné nahotě, ovšem namísto hlubokého zanoření do jednoho problému skokově mění kulisy po nástupu francouzské revoluce, resp. Napoleonovy (a posléze britské) invaze. Zatímco nejzajímavější postavy (Francisco Goya) zůstávají "hluchými" pozorovateli, ty ostatní procházejí natolik turbulentními proměnami, že ztrácejí na životnosti a přesvědčivosti (hodně ale zachraňují výborní herci). ***1/2 ()

Vertigo666

Tohle, že byl Forman, to mu se mi nechce ani věřit, zatím se každé jeho dílo považoval za absolutně geniální, ale tohle jsem nečekal. Nudný a veskrze průměrný film, který nemá děj a jde odnikud nikam. Herci podle mě taky zrovna nepředváděj něco, nad čím bych se musel rozplývat. Není to bůhvíjaká katastrofa typu Fredyho úlet nebo Bojiště Země. ale Forman mohl z tohohle vytěžit zatraceně víc. ()

mcleod

Ucházející film, který ale mohl být výrazně lepší. V čem udělal Miloš Forman největší chybu, bylo obsazení Natalie Portman. Ta holka vůbec ale vůbec neumí hrát. Ale pokud odhlédnu od slabého výkonu této rádoby herečky, stejně mi vychází slabý film. Což o to, herci to zahráli perfektně, ale chyba byla především ve scénáři. Žádná hlubší zápletka, žádná psychologie, filozofie, ani výklad Goyova umění. Všechno bylo tak nějak ploché, což je při zpracování tohoto tématu opravdová škoda. Aspoň, že film ubíhá v docela dobrém tempu a je zajímavý po vizuální stránce. ()

Kacounek

Na Formana tedy dost slabé. Viděla jsem film asi před 14 dny a už si skoro nevzpomenu na hlavní zápletku. Téma šlo jistě uchopit působivěji. Bardemův herecký výkon měl opět šťávu, je to ďábel :-) ()

ganz

Když jsem tento film shlédnul televizi, říkal jsem si že jde o poměrně zajímavý televizní počin, s velmi dobrou výpravou. Bohužel když jsem na konci zjistil že jsem sledoval dílo Miloše Formana, byl jsem velice zklamán - 60 % ()

mirec88

Veľmi pôsobivý film. Či už sú to svinské skutky katolíckej inkvizície, hlavne útrpné právo mi vyrazilo dych alebo aj doznanie pátera Lorenza, že je opica - to bolo dosť vtipné, ale pekne poukázané na to, že celá inkvizícia bola jedna mučiarenska a obrovská blbosť. Keďže filmy o inkvizícii milujem, tak dávam 5 hviezd. Forman opäť nesklamal. Sčasti chápem niektoré slabé hodnotenia, ale mňa tento film doslova pohltil. Goya bol úžasný človek, ktorý si všetkého, čo sa okolo neho dialo, všimal. ()

jitrnic

Hlavní problém spočívá ve stopáži, příběhu by slušel formát seriálu či klidně rozmáchlého čtyřhodinového opusu, v necelých dvou hodinách si ani nestihnete vytvořit k postavám nějaký vztah, hodně se skáče a zkracuje a najednou je tu konec. Dále postava samotného Goyi je jaksi nemastná neslaná, Skarsgard ani neměl příliš mnoho šancí se předvést. Příběhu tak dominuje postava Lorenza v podání Javiera Bardema (která má jediná jakýsi zajímavý vývoj, ale i tak u něj platí to co u všech ústředních postav - chtěl bych o něm vědět mnohem víc). Líbil se mrazivý závěr i hudba Varhana Orchestroviče Bauera. Co se týče Formana, jsem rád, že neustoupil ze svých postojů, opět sděluje myšlenky a divákovi se nepodbízí, tentokrát se mu pouze příliš nezdařil emocinální dopad. Po Taking Off a Valmontovi (a také po slabé předloze budoucího filmu Mnichovský přízrak) začínám mít trochu podezření, že bude možná chyba v Carriérovi jakožto scénáristovi. ()

Myrreczech

Zpracování jako vždy Formanovsky vyšperkované, bohužel místy dost nudné. Nejvíc asi zaujal Javier Bardem, který se předvedl jako jeden z inkvizitorů a potěšila dvojrole Natálky. Navíc plus za scénu u Inésiných rodičů o útrpném právu. Zajímavé podání historie inkvizice z pohledu nezávislého pozorovatele malíře. ()

blackJag

Chvílemi to vypadalo až na nějakou adaptaci dobrodružného románu, něco jako hybrid Hraběte Monte Cristo a Moll Flandersová a to je něco, co u Formana prostě nečekáte a zaskočí vás. A taky ztvárnění dcery stejnou herečkou, která hrála matku, je trochu demode, ne? No nakonec tam ten Forman snad i trochu cítit je, ale scénář ho tedy maskuje co to jen jde (což je zrovna u tohoto filmu celkem schizofrenní situace). 60% ()

vyfuk

No doprdele. Jakože film je to dobrý. O tom není žádných pochyb. Spíš je tento film takový. Já nevím. Když jsem se na něj koukal nějak jsem měl dojem, že se koukám na nějaký rozjuchaný film z Jugoslávie. Ten film rozhodně není špatný. V každém případě jsem z něho měl furt divný pocit. Nyní mi došlo, že při všech Formanových filmech vládne jakási suchá, leč stále záživná atmosféra. Mezitím, co u tohoto filmu jsem si připadal jako na mexickém festivalu bůhví čeho, kde každý každého prcá. Přišlo mi to jako španělský a stupidní remake Kladiva na čarodějnice. Kdyby tenhle film natočil skoro kdokoliv jiný, tak řeknu, hej dobrý, to se povedlo. Ale od Formana to spíš zní jako něco co se vyplodilo na notebooku během sraní. Ale jo, dejme tomu. Jediný a bohužel asi i poslední film, který Forman v 21. století natočil a natočí zrovna valný není. ()

Johnny Violent

Kladivo na čarodějnice po španělsku. Ne vždycky je hříchem jenom čin. Může jim být i nečin, jak ví Formanův Goya, jehož přízraky jsou potměšilý oportunistický hochštapler Javier Bardem i krásná Natalie Portman v roli mladé dívky, prostitutky i šílené cácory pocuchaný traumatickými zážitky ve sklepeních svatého úřadu. El pelele esta malo que le daremos? Závěrečná scéna je nádherný obraz, tečka hodná českého filmového génia. ()

Madlene

Ponechme prosím stranou fakt, že by se snad mělo jednat o Goyův příběh - ostatně, již v Amadeovi se ukázalo, že o hodnověrnou interpretaci historie Formanovi příliš nejde. Ráda bych spíše film posoudila z hlediska filmového fanouška...Tak tedy, divák jde do biografu s očekáváním toho známého a klasického Formana. První půle ho v podstatě nenechá na pochybách, zejména některé scény jsou dobře vygradované (vypečené mučeníčko bratra Lorenza - například) a člověk se pro věc docela nadchne... Ovšem s druhou fází, kdy do příběhu vstupuje zbídačená postava trýzněné vězenkyně a její krásná dcera se najednou napětí a dynamičnost příběhu ztrácí do neznáma, až se nám nakonec neodvratně ztratí v jakémsi křečovitém pahýlku. Tu finální "sladkobolnou story" si mohl film skutečně odpustit. Jinak to má své silné monety, škoda, že všechny tak rychle skončí a je jich jen poskrovnu. Nechci však film zcela hanit a proto dlužno přiznat, že mezi ty opravdu dobré věci patří především rozličné životní útrapy jednotlivých postav, z nichž vám jde hlava kolem. Chvílemi si nejste jisti, komu máte fandit a nad kým plakat. Nicméně, jak jsem už napsala, je to tak dobrá trojka. ()

Nepi

Pro mě je Miloš Forman absolutní režisérská jednička a i Goyovy přízraky se mi moc líbily. Nejde až tak o hlavní postavu Goyi, jako spíš o vedlejší postavy inkvizitorů a chod dějin odehrávajících se právě kolem Goyova života. Film se může chlubit výborným hereckým obsazením-Bardem, Portman, Skarsgard. ()

manonfire

Miloš Forman se mi zdá specifický tím, že jakmile se zdá býti scéna potenciálně silně emotivní, najednou schválně prudce zabrzdí a nehrotí jí do konce, což je někdy chvályhodné a někdy bohužel zase ne. SPOIL: Největší chyba fimu byla v tom, že zde bylo prostě příliš náhodných až nesmyslných rovin příběhu, které účelově sloužily k tomu, aby Javier Bardem mohl stále a znovu vstupovat do příběhu zoufalé Natálie a celého nahlížení na inkvizici. Zprvoti jako ztělesnitel její renesance, pak jako vyvrženec a po třetí jako natěšeně pomstychtivý soudce (svého vlastního nápadu), načež si svou satisfakci ani nestačil řádně užít, protože se díky příchodu Angličanů měnilo jeho postavení znovu ..tentokrát nepokrytě v mučedníka, s čímž souviselo vzhledem k jeho celoživotní nestálosti nereálné konečné odmítnutí vlastní záchrany. To byly prostě doslova sci-fi nesmyslnosti a příběhu celému to v mých očích zásadně ubížilo. Dále tak slabá a (byť záměrně) nevýznamná role titulního hrdiny mi až vnutila myšlenku její zbytečnosti v celém příběhu, minimálně myšlenku neadekvátnosti tomu, aby figuroval v názvu celého filmu, či sloužil jako původní vypravěč. Škoda těchto chyb, protože některé scény byly naopak velmi dobré a přímo řvali (byť trochu prvoplánově) svou nespravedlností. Také se musím připojit k ostatním, abych uznal výjimečné herecké schopnosti Javiera Bardema, protože na nich celý film stál. Skvěle hrál scénky, kdy mu jen potichu v hlavě probíhali myšlenky o tom, jak ze znovu a znovu dipomaticky vykecat z vlastního alibismu. Celkově tedy film nebyl průměrný, ač mu takové hodnocení dám..jen měl dost silných jak slabých stránek, které ke své škodě poněkud vynegovali výsledné resumé v šeď. 60% ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)