Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

slunicko2

Zabíječka pro krvemily pokračuje. 1) Překvapivě docela dobře sledovatelný snímek nepřináší samozřejmě nic převratného, ba ani nic nového. Ale nenáročný divák či zarytý fanda žánru se svého dočká a my ostatní to přetrpíme anebo ještě lépe (pro příště) prostě budeme ignorovat._____ 2)  Pokud měl film poukázat na život pod vojenskou diktaturou v Myanmaru, pak to udělal. Díky Rambově pověsti možná lépe, než mnohé jiné projekty. ()

movieband

"To co sem ste ze mě udělali vy. Dokonale vycvičenej voják. To nevymažeš. - Řekni něco Johnny - To nevymažeš! - Je po všem. - Tak to se mejlíš! - Kdy už se kruh uzavře? Já vím, proč tu ste. - A nejste zvědavý jak se to u vás doma mohlo změnit? - Tak už dost. Budeš se věčně trápit výčitkami, dokud se nesmíříš sám se sebou a kruh se neuzavře. - Néé! - Vy jste zůstal? - Já chci domů, já chci domů! - Johne Rambo!" - http://www.youtube.com/watch?v=uTZLa_HjLS4. Pro mě nejpůsobivější scéna z celého filmu. Stallone konvertoval z akčního filmu na realistický válečný konflikt. Nevšední brutalita vyhazuje tenhle díl u mě na příčku nejdrsnější díl z celé Rambovi série. Nepřetržitá akce s brutálním tempem mě tak vtáhla do děje, že film skončil mrknutím oka. Škoda, tak krátké stopáže filmu. Co se hudby týče tak Brian Tyler se opravdu vytáhl. Ve filmu hraje nádherná hudba hlavně při závěrečné scéně. Herci to zahráli vcelku věrohodně a byli mi sympatičtí. Film už není pouhým akčákem, ale skvělým válečným dramatem, kde je hodně dobře vyobrazený charakter Johna Ramba. Ze začátku mi přišlo, že Rambo tu bude spíš jako outsider a všechno zatáhne banda žoldáků. Kulové. To byl jen menší rozjezd před naprostým peklem, které tam pak žoldáci v čele s Rambem rozjeli. Já sem z filmu nadšený. Stallonova legenda je zpátky v plné síle! ()

Mikita

Něco tak brutálního jsem snad nikdy neviděla. Mohu jen doufat, že vše bylo dotaženo do filmařských extrémů, ptž se mi nechce věřit, že by to někde takto fungovalo. Navíc ta hloupost jet do válečné zóny jen s biblí a odmítat zabíjení zní také až přespříliš fanaticky, ale nesledujeme dokument, nemusí být vše logické. A tak se mi nakonec 4tý Rambo líbil ze všech dílů nejvíce a zároveň nejméně, co se krvavosti týče (mám slabý žaludek). Ale Rambovy pohnutky, jeho minimalistický projev a přesto tak velká duše....a ta krajina, kterou úchvatně zachytila skvěle zvládnutá kamera. Zkrátka skvělá volba prostředí i tématu na velký návrat. Povedl se. ()

MATADOR

Sakra. Novej Rambo jako by z oka vypadl nějaké pořádně masakrální počítačové hře. Pravda začátek začíná na Johna až idilicky. Ale poté co oddělá .45 několik nepřátel na lodi(což je teda vážně něco) tak poté to začíná bejt správná akce. Akce s lukem je taktéž parádní. Zkrátka Sylvester/John nezklamal a k podívané tak je skvělá akce. ()

Hadža

Jsem velmi rad,kdyz od filmu dostanu to co cekam!Tady jsem dostal i vic a to se mi opravdu uz stane malokdy!Perfektni Sly ve svem slavnem navratu nezklamal! ()

stration

Já musím dát plný počet! Hromada lidí si ťukala na čelo. Po Rockym se naděje na comback Ramba zvýšily. Ale toto mě fakt dostalo. Už dlouho jsem neviděl tak nekompromisní akční nářez. Stallone je vynikající, ultradementní scénář s pár parádníma hláškama přesně pasuje a kulky sviští jak před dvaceti léty. Bravo, ještě víc takových filmů! ()

YURAyura

2/10 Hmm, tak celou dobu se nic nedeje, jenom se keca lidskych pravech a na zaver mazakr z jeepu. Asi jsem moc stary nebo nevim - chybi humor, napeti, pribeh... ()

Thomassi

Čtvrté setkání s vietnamským veteránem Johnem Rambem, tentokráte v občanské válce zmítané Barmě. Sly se vrátil ve velkém stylu a tento jeho comeback se nadmíru povedl. Díky kratší stopáži jsem si užil tuto akční řežbu od začátku do konce a než jsem se stačil uvelebit v křesle, byl konec. Sly si asi potrpí na spousty krve, protože ta je zde naprosto všude. Barmští vojáci lítají vzduchem i s jejich rukama a nohama a hlavama a vším možným a Rambo s nimi nemá ani na chvilku slitování. Je to nejakčnější a nejkrvavější díl série a podle mě rozhodně nejlepší. Dobrý nápad byl s minovými závody, opravdu originální. Bohužel to asi nebude pro slabší povahy. Masakr vesnice je totiž natočen tak drasticky, až je z toho člověku do breku. ()

Derek

vynikajuce, navratu ramba som bol trochu skepticky (hlavne som si nebol isty ako skonci spojenie sly a rezia) ale treba povedat ze sly to dokazal!!! je to brutalne (hlavne milujem pasaz ked rambo trafi sipom najskor jedneho vojaka do nohy a potom do hlavy na co obet spadne na minu a exploduje, mnam), je to casto nechutne ale hlavne je to prijemne nostalgicke i ked na niektorych miestach som bol tak trocha rozcarovany. najvacsiu vytku odo mna dostava zaverecna killovacka ktora je tak trochu odflaknuta, ta tam su casy ked sa rambo obaloval do bahna, zabijal rusakov jedneho po jednom krasnymi originalnymi sposobmi, tu sa john postavi za tazky gulomet a zacne to kosit hlava nehlava, co je tiez dobre (a asi aj viac realisticke, ale napriklad v takej trojke za tym gulometom vydrzal iba chvilu a hladal dalsie sposoby killovania komancov), ale uz to nie je one man army killing machine synonimom coho rambo vzdy bol (a hlavne to nie je taky cool showdown ako v dvojke kde to bolo vrtulnik vs vrtulnik, alebo v trojke kde sme sa dockali suboja tank vs hind). zoldnieri mi nejako extra nevadia a su prijemnym spestrenim i ked do pamati sa vam vryju jeden maximalne dvaja. co ma vsak maximalne otravovalo boli ti tupi misionari, takym ludom by clovek aj vazne zelal smrt... suma sumarum navrat ramba sa myslim dost podaril, milovnici akcnych filmov sa budu tetelit blahom a rambo maniaci budu mozno vo vytrzeni (napriklad ja som neskutocne cheeroval ked rambo nabehol s lukom). ()

mandelbrot

Apocalypto v současných kulisách. Stejná porce brutality, stejně dementní scénář a stejné pobíhání po džungli. Film tak od půlky působí jako by z něj někdo vystříhal všechny scény, kdy někdo někoho nemasakruje. Na jednu stranu je to možná dobře, protože třeba dialogy v první půlce jsou na novém Rambovi zdaleka to nejhorší, ale mně prostě příšlo, že ve filmu tak dvacet minut děje chybí. S lepším scénářem to nemuselo dopadnout tak zle, ale potoky krve samy o sobě slabou zápletku zakrýt nedokážou. ()

Duotone28

Povodne som hodnotil 4+...ale treba zobrat do uvahy Slyovo zmrtvychvstanie...ci uz tu, alebo v rocky balboovi, ktore ukoncil podla mna fakt velkym stylom. Povecme si pravdu...,ktorej oldschool legende sa taketo nieco podarilo alebo podari?Pre mna sly fakt legenda, preto 5ka! Ako povedal brat Tomco...2:0 pre Stalloneho,nazdar ()

CageDepp

Tak tohle je dobrá náprava ramba 3. Líbilo se mi, že nekosil protivníky sám. A taky bylo dobrý, že bylo dobře vidět, že už má nějaký léta za sebou například při běhu. A pořád je stejný, moc toho nenamluví. ()

Aiax

Asi nejpřesnější hodnocení by znělo - řemeslně dosud nejlepší rambovka. Nemůžu si ale pomoct, zdá se mi, že První krev byla přece jen někde jinde než další díly. ()

Toshiro

Stalone to opět dokázal, ty jeho comebacky mají jedinou stinnou stránku, už nemá slavnou sérii, ke které by se mohl tak famózně vrátit. Nový Rambo je akční film, co si na nic nehraje a nabízí relativně uvěřitelný děj zasazený do současnosti. Navíc Stalone je v roli starého Ramba „mudrce“ naprosto výbornej. ()

reqiuem

hodnocení hlavně za tu dech beroucí řežbu, při níž nezůstane jedinej člověk se všema končetinama..hotovej masakr ()

salalala

Návrat k legendě jak má být. Stallone za to vzal a všem vytřel zrak. Barmskou armádu rozsekal na cucky, misionářům ukázal, že kázání o Bohu všude nepomůže, armádě, že sebevědomí nestačí a pochybovačům, že na to má. Příběh nemá smysl řešit, protože je jednoduchý, což ale vůbec nevadí, protože Stallone nic neřešil, rezignoval na korektnost a střílí jak za mlada. Atmosféra exotické Barmy mu funguje na výbornou a děsivost tamních vůdců je až mrazivá. Vrcholem jsou pochopitelně brutální, nekompromisní a opravdu drsné akční scény, které jsou sice občas hodně digitální a střih je u nich trochu zběsilejší, k nastolené stylizaci se ale hodí, protože "na hrubý pytel hrubá záplata". Kromě samotného autora už nikdo v obsazení tolik nezaujme, opět ale platí, že to nijak nevybočuje ze zajetých kolejí série a divák s tím vesměs počítá, i když hlavní záporák (legitimní otázka ale je, zda tu vůbec někdo takový je) mohl být ještě o fous charismatičtější. Kdo nezná původní trilogii, nedokáže si snímek naplno užít, protože nostalgických a melancholických momentů je v něm dost a dost. Zejména závěrečná scéna je bez znalosti původních filmů třetinová. Po rozpačitém a nechtěně komickém třetím dílu je tak Rambo důstojným (skoro)rozloučením s jednou legendou osmdesátých let. 80 % ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)