Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

JJ.Gibson

Bylo na 4*, ale je to můj dětský hrdina :) takže nemohu jinak! Rambo IV se mi líbil, sice příběh byl víceméně nahrazen čistokrevnou akcí, ale to nevadí. Sly si to dával, vybraným brutálním způsobem jako nikdy předtím. Byl to jednoznačně nejkrutější díl ze všech. Sylvester Stallone zvládl jak režii, tak ztvárnění postavy Johna Ramba na výbornou! Spokojenost na místě :) ()

Jillen

Pro mě osobně se Rambo vrátil a překonal sám sebe. Ani jednička se mi nelíbila tak jako tenhle akční nářez. 93 minut adrenalinové, hodně brutální a špinavé zábavy pro otrlé. Přesně tohle od filmového "bé"čka očekávám. Rychle utéct, pobavit a moc neplést hlavu. Takový snímek tady totiž nebyl už pořádně dlouho (dobře, Transformers, ale to je pro děcka :o)). Nostalgie jak sviň a ještě lepší než kdykoliv předtim! Sly, dávám ti 90%, spokojen? Já ano. ()

GodComplex

Stallone je borec. To co predvadi v 60ti letech jak na hereckem, tak na reziserskem poste si zada respekt. Nejprve jsem se nestacil divit, jak ozivil legendu Rockyho a ted tohle. Excellentni masakr, ktereho ale mohlo byt o neco vice, po skonceni finalni rezby zustane dominantni pocit hladu po dalsich alespon 10ti minutach podobne efektivniho krveproliti. Scena s pumou z WWII byla jednoznacna lahudka filmu. Jakekoliv dalsi herecke role v cele s Julie Benz byly bohuzel naprosto do poctu zavanejici znacne bckovym feelingem a v tomhle ohledu se tak podle ocekavani jedna o ciste Slyovo solo. 8/10 ()

Ridick

husta vypinacka...staci ked sa nechate niest nasadenou vlnou a na tu hodinku aj pol vam zmiznu vsetky starosti..a posledny akcny opus nema chybu:D ()

MikO_NR_1909

Najakčnejší a na prvý pohľad druhý najlepší Rambo, čo pre Slya musela byť obrovská výzva najmä z jeho ikonickej odľahčenej postavy, ktorá sa spomína aj v obyčajných rozhovoroch priemerných ľudí. Dostal som sa do zvláštnej situácie, kedy som nadšený podobných návratov (už v tak neskorom roku) ale zároveň žiadna nostalgická sila a čaro 80desiatok necítim a predovšetkým to, čo som obdivoval mi spätne príde dosť kostrbaté a nechce sa mi triediť tradičné béčka... Veľmi krátke, ale namôjveru predsa len troška nudné, myšlienkovo tradične sterilné a atmosféricky prispôsobené dobou. Nakoniec jednu hviezdičku odoberám, i keď mi je postava Ramba asi bližšia než dokonca Rockyho, návrat hodnotím mierne v prospech Balbou. ()

sta

holt prostě nejsem ten spravnej divák na "macho maskulinní myšlenkyprostou demenci".. btw: oslavovaný "realismus" se smrskává na to, že je vidět hodně krve a ustřelených údů jako před deseti lety v Ryanovi..ten navíc byl alespoň částečně realistický i myšlenkově, což tedy Johnny R. rozhodně není.. jsem rád, že mi tato "legenda" v dětství nezmrvila vkus.. jinak Stallonův styl lze popsat asi takto: když už se v pravém slova smyslu nic neděje, ať je to aspoň pořádně nahlas, chčijou (to je chlapácký výraz, což?!) tam hektolitry krve a počet explozí, výstřelů a mrtvých na metr filmový trhá veškeré rekordy".. 33,3 % ps: bohužel to až na pár dost nevyvedených hlášek není ani plné těch roztomilých blbostí, aby to dokázalo utáhnout novou sérii "Sly Movie" z pera třeba Davida Zuckera ()

Trakat

Možná sem byl naivní, ale čekal jsem, že film z roku 2008 v sobě bude mít trochu víc, než předešlé díly z osmdestátých let. Ničeho víc sem se však nedočkal - slabá zápletka, dialogy nejspíš psal sám Sls. Zato jsem našel slušnou akci se skvělými efekty (odletující nohy a části těl). Pokud jste fanouškem předchozích dílů, chcete si nostalgicky zavzpomínat a od filmu nečekáte nic víc, než akci, tak budete nadšeni. ()

sonnak

Ultimátní akční film. Nejsem Rambo fanda, popravdě si nepamatuju skoro nic z předchozích filmů, ale tohle zkrátka funguje. Jako zábava, víc ne. Víc od toho ale taky nikdo nečeká. Rozhodně je co vytýkat, dominuje podivné rozložení "nudný začátek-akce-konec", což snad rozhodí každého, protože je to celé hrozně krátké a tak to bije do očí, je to taky trochu dementní, naprosto jasné vymezení hodní/zlí je tu samozřejmě taky, ale tomu se nevyhne snad žádný podobný film. Nic z toho ale nevadí, poněvadž akční sekvence fungují naprosto dokonale. Všechno je to na efekt, ale ten se dostavil pokaždé. Scéna s lukem je nezapomenutelná :) ()

Freemind

Vy si děláte kozy, pánové. Tohle je jeden ze zářných případů toho, že někdy je ten bodový systém na CSFD tuze zavádějící. John Rambo na úrovni eposů světového filmu??? I kdybych byl nevím jaký fanda této série, tak už jen kvůli zcela choromyslnému scénáři tomu prostě víc než tři hvězdičky dát nelze! Tři bych dal, kdyby mě to i přes toporné herecké výkony a scenáristické úlety bavilo (fascinující ukázka strategických dovedností asijského velitele - napustit do vesnice četu vojáků a pak ji naslepo ostřelovat minomety). Jistě, pokud jde o násilí, krev a střeva, pak musím obdivovat snahu o realistické znázornění a marně vzpomínám na jiný snímek, který by to dokázal obdobně. Jinak jsem ale celou dobu čekal, až "to" začne, film je přípravou na skvělou akční řežbu, která ale nenastane, bojové scény nemají smysl, gradaci ani kontinuitu. Blé. ()

zipper111

Ramba jsem teda nikdy nežral, vždy mi to přišlo mírně dementní, pouze efektní akce, dialogy přiblblé...no a není tomu jinak i ve čtvrtéma a snad už závěrečném dílu. Jako akce dobrá, játra,střeva,plíce a další životně důležité orgány nám předvede ve všech možných polohách, pozicích-ale nikdy tam kde maj bejt-v těle :) je to prostě masakra nad masakry,jinak mi to nedalo vůbec nic. Snas jen jsem se pousmál nad Slyovým hlasem, který mi připomínal mýho nasranýho dědu, když zrovna nemá zuby... ()

Vojcl

I druhý návrat se Slyovi celkem povedl, i když to není takové překvapení jako v případě Rockyho. Stallone je i přes svůj narůstající věk evidentně stále ve vynikající fyzické kondici a jeho John Rambo je stále stejně uvěřitelný. Nutno podotknout, že nový díl se může pyšnit také velice dobře natočenými bojovými scénami, které často nejsou pro slabší povahy. Ustřelenými končetinami a prořezanými břichy se to tam jenom hemží. Kamenem úrazu je ovšem až příliš jednoduchý scénář, jenž nenabízí nic víc než obyčejnou akční řezničinu na jedno podívání. Takže čistý průměr, pro skalní fanoušky předchozí série, ale určitě povinnost vidět. ()

raimi

Kdyby Stallone nadávkoval větší počet akčních scén, mohl to být akční orgasmus roku. Ale i takhle je to parádní peklo. Sly, děkujeme. ()

numi

Až na dlouhé bezeslovné pohledy v závěru, které do echt béčkového konceptu absolutně nezapadají, jde o nadmíru koukatelnou žánrovku a důstojnou tečku za celou sérií. ()

Makky

John Rambo je späť. Ale tentoraz nie je single player. Nedobrovoľne, ale odhodlane sa vydáva do krutej Barmy spolu so žoldniermi zachrániť skupinu misionárov. Toto je Slyov comeback v podaní Ramba taký, ako sa patrí. Jeho vek mu neprekáže v ničom. Oprášil prachom zapadnutého Johna a všetkým ukázal, čo ešte dokáže. Tento štvrtý diel splnil moje očakávania do bodky. Ja som spokojný ()

gogos

Neskutecny jatka.... Sly se vratil na plny koule... podstatne lepsi nezli Rambo 3.... Po nekolika slabsich letech se Sly vratil Rockym a Rambem zpet na akcni vysluni!!! Syrovy, realisticky snimek s luxusni kamerou, sviznym strihem, perfektni zvukovou strankou.... Nejlepsi akcnak letosniho roku (prozatim) ()

J3dla

John Rambo se vrátil a pěkně nám tu přitvrdil.Pro: eRkový rating, John Rambo, akčňák ze staré školy, závěrečná jatka Proti: občas pocit, že sem tam chyběla scéna, okaté triky, krátká stopáž (přál jsem si aby tohle peklo nikdy neskončilo ;-]]]] 80% ()

buldock

Řeknu vám , že z toho co jsem před pár hodinama viděl jsem se vzpamatovával ještě notnou chvíli! Shlédnutí čtvrtého pokračování osudů válečného veterána Johna Ramba byl pro mě nečekaný zážitek. Takový masakr jsem snad ještě neviděl a věřte jsem zvyklý na ledasco. Sylvester Stallone jako režisér a hlavní hrdina v jedné osobě si vzal na mušku světem hodně opomíjenou občanskou válku v Barmě , která hraničí s genocidou a nutno říci , že v tomto ohledu se mu záměr vyvedl na výbornou. Přispěl k tomu i fakt , že veškeré dění ve filmu je zobrazeno s velkou syrovostí , obrovským naturalismem a záměr režiséra šokovat diváka a hlavně ukázat válku v její opravdové podobě se povedl taktéž beze zbytku. Jinak co se příběhu týká jde o klasické již několikrát viděné klišé béčkových filmů let osmdesátých. Snímek má ovšem jedno velké plus a tím je snaha autora o zviditelnění válečného konfliktu a zamyšlení se nad daným problémem , který sužuje většinu podobných rozvojových zemí , ve kterých je nastolena krutá vojenská diktatura. Po opakovaném shlédnutí na hodnocení ještě přitlačím , neboť na mě snímek zapůsobil ještě více , než při první projekci. Film: 88% , OST: Brian Tyler - 85% ()

SarumanKo

Ukrutná žranica od začiatku až do konca. Stallone je výborný kuchár. Remeselne čistá a sakramentsky chutná záležitosť, ktorá vás zožerie, rozomelie a vypľuje. To nepotrebuje dlhší komentár. (90%) ()

kaylin

Rambo se vrátil ke kořenům, a to doslova. Myslím to v tom smyslu, že Rambo už zase není jen hrdinou, co všechny kolem sebe kosí, ale zase je tím, kdo je stíhaný minulostí. Také je stíhaný lidmi, co se chtějí projet na řece až do Barmy. Barma je válečná linie, Rambo to ví, ale stejně jsou tací, co jeho rad nedbají. Posádka těch, co chtějí pomáhat beze zbraně, nedopadne nejlépe, vojáci, co je veze později, mu připomenou, pro co vlastně žije. Mimochodem, nepřipomíná vám ten jeden žoldnéř Okamuru? Realistické, drsné, výborné. Jsem docela zvědavý, jestli vážně bude pátý film, kde by se tahle legenda mohla skončit. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)