Hmatatelnou příběhová symbióza, vyšponovaná nad rámec šustivé scenáristické kostry, která je vysoustružena velké Akademii na zakázku - tedy kromě japonského příběhu, jehož provázanost s celkem (předmět, jehož původní a nový majitel se kdysi sešli) je poněkud vrtkavější a nedokáže to do vás takříkajíc tolik emocionálně napálit. Iñárritův vyprávěcí standard ale jinak funguje se svou obvyklou razancí a stylem. Až se chce říci, že velké hvězdy v upoceném a syrovém Babelu vyčnívají a ruší než že by sloužily vyššímu cíli (jinému než propagačnímu).(10.2.2007)

Osudy ľudí sú pospájané neviditeľnými niťami... Až sa žiada myslieť si, že ktosi riadi ľudské osudy a zlomyseľne sa baví. Film o hraniciach v ľuďoch a neviditeľných nitiach je precízne natočený s prepracovanými charaktermi postáv, ktoré dokážu orosiť oči. Ako mne.(6.7.2008)

For Me 79%(14.3.2009)

Asi takhle: je to barevné, pestré, rozmanité, moderně zašmodrchané, herecké výkony pěkné atd. atd. nicméně kromě části s hluchoněmou japonkou je to hodně roztahané, Cate Blanchett tak nesympatická, že bych ji snad i střelil taky a celé to byla do značné míry nuda. Ale jak říkám, část z Japonska byla tak dobrá, že by si snad zasloužila samostatný film.(9.8.2009)

Film o třech místech, která jsou propletená zvláštní nití, jež dokáže vyrobit pouze život, nebo dobrý rěžisér. Působivý snímek, co umí vtáhnout do děje, vynikající herecké výkony, perfektní spletení rozkouskovanosti a líbí se mi celkové působení atmosféry zdánlivě nespojitých povídek. Líbí a moc.(14.1.2010)

Tak Ińárritu nám opět přináší několik příběhů, které něco spojuje a tentokrát nám dokonce tyto příběhy rozprostřel do tří kontinentů. Máme tu rozpadající se manželský pár, který se opět zbližuje až při zájezdu v Maroku při kterém je jeden z páru omylem postřelen, dále zde máme dva mladíky, kteří postřelení zavinili, potom zde máme starší chůvu, která se rozhodne vzít opatrované děti na svatbu svého syna a tento výlet rozhodně nebude mít šťastný konec a nakonec nás režisér vezme do Japonska kde nás seznámí s hluchoněmou dívkou, která trpí psychyckými problémy způsobené sebevraždou své matky. A jak jsme od režiséra zvylký z jeho předchozích filmů všechny tyto příběhy jsou spojené i když se zprvu může zdát, že např. japonská část je zde navíc. Herci jsou samozřejmě perfektní a film má spoustu nezapomenutelných částí, (scény s Bradem Pittem a Cate Blanchett patří k nejsilnějším okamžikům celého filmu a hlavně Brad Pitt zde předvádí svůj zatím nejlepší výkon) avšak film jako celek už mi nepřišel natolik působivý a nevšení jako předchozí režisérovy počiny. I tak rozhodně stojí za vidění.(4.10.2007)

Poslední Ińárritův opus by měl zakončit pomyslnou dramatickou trilologii, kterou tento mexický režisér za poslední léta vytvořil. Předně říkám, že Babel je zakončením více než-li důstojným a za svými předchůdci pozadu rozhodně nezůstává. Babel je kvalitním dramatickým dílem, které vzbuzuje emoce a strhuje pozornost - rozhodně zde Ińárritu potvrzuje, že na momentální filmařské mexické vlně asi něco opravdu bude. Co všechno způsobí jedna darovaná puška napříč kontinenty a kdo za to ve výsledném dojmu bude pikat nejvíce... asi tolik k samotnému tématu, které je díky vypilovanému scénáři (opět Guillermo Arriaga) ohromě nosné a přivádí postavy na zásadní životní křižovatky. Babel beru jako výbornou tečku za úchvatnou trilologii.(19.3.2007)

Iňárritu mě už potřetí zase dostal. Babel je kandidát na nejlepší a nejdepresivnější film roku. Všechno do sebe perfektně zapadá, směsice smutných lidských osudů. Do toho samozřejmě trocha té americké kritiky, která tady byla úplně na místě. Po takovém filmu si člověk vždycky uvědomí, jaký výborný život vlastně má...Výborné herecké výkony a soundtrack. Jediné, co bych trochu vytkla, byla japonská epizoda, která mi tam tak úplně nezapadala, i když svým námětem by vystačila na samostatný film. A ty umělé vrásky pod očima Brada Pitta :-)(14.1.2007)

Několik příběhů odehrávajících se na různých koutech Země spolu zdánlivě nemá nic společného. Nedorozumění a neschopnost pochopit druhého však existuje všude, ať jste Japonec nebo Američan nebo pouštní nomád. Audiovizuálně skvělý film. Ale taky trochu moc dlouhý, a zdálo se mi, jako by epizoda z Japonska do celkového koloritu moc nezapadala a provázanost s dalšími příběhy byla trochu vynucená. A vlastně celé mi to přišlo trochu moc jednoduché, v podstatě jen čekáte co se komu stane, kdo přežije. Překvapení tu chybí, rafinovanost 21 gramů se tu neopakuje. I přesto všechno je ale Babel film hodný shlédnutí. Je skvěle natočený, a hlavně skvěle zahraný. To co tu předvádějí hlavně ty neokoukané tváře nomádů jsou výkony, které by zasloužili zlatou sošku. Ale to se těžko kdy stane, a vlastně o tom je i Babel…(21.10.2007)

Iñárritu má skvělej cit na volbu herců ve všech filmech, tady tomu není jinak (Pitt, Blanchett, Bernal). Řekněme že mám trošku problém s tim jak spolu příběhy souvisí. Dotýkají se opravdu jen lehce (puška, teta na hlídání) a já po vzoru Amores perros a 21 gramů čekal, kdy se osudy těch třech příběhů přímo nějak protnou. Na druhou stranu, nadprůměrnej film, ale jsem radši, když se Iñárritu drží těch svých sociálních dramat.(10.8.2011)

• Posheidon

Velké očekávání muže být buď splněno, nebo nenaplněno. U mě bohužel převládají ty opačné pocity. Předvídatelnost děje vysoká, nelogičnost chování postav rovněž. Prostě potenciál byl, ale byl zabit. Pár příkladů a možné spoilery, takže kdo neviděl, ať dále nečte. Proč tím autobusem, kde mohla v klidu postřelena ležet, nejeli naproti sanitce? Navíc když město bylo hodinu a půl cesty. Proč Mexičan reagoval a jednal na hranicích, tak zkratovitě a nepochopitelně a jaký byl jeho osud? Osud všech ostatních, kteří měli na děj filmu zásadní vliv, byl zmíněn. Proč chůva, která žije 16let v Americe a je tam ilegálně, se vydává zpět přes hranice a riskuje tím všechno? Proč policajti dají pouta ženě na pokraji sil, která na ně navíc sama mávala a žádala je o pomoc, když má navíc podpatky a je v poušti? Kde by tak asi utekla? Proč se děj filmu točil kolem té Japonky, když s dějem příběhu měl co do činění mnohem více její otec. Nalézt nábojnice uprostřed ničeho a v tom terénu musela být taky asi pořádná klika. A mohl bych klidně dále pokračovat.(3.9.2014)

• Jenda

ČSFDOscar '07 - 1 - Herečka VR: Rinko Kikuchi, Nominace: Film(26.2.2007)

Hovorí sa, trikrát a dosť. Podobne ako pri Znameniach MNS už opakujúci sa štýl a forma rozprávania dosiahla režisérsky vchol a začína byť cítiť mierne opakovanie sa. Inarritu bohužial nedokáže prekvapiť, spôsob prepojenia hrdinov je divákoví jasný ešte pred každým odhalením. Príbeh je pomerne krkolomne previazaný a pekombinovaný. Sugestívna atmosféra a exotické prostredia ale zachraňujú, čo sa dá. Na rozdiel od Amorres Perros, tu forma mierne víťazí nad obsahom. Dosť možno jediný významný film z poslednej doby, ktorý chce zoširoka pomenovať problémy, v ktorých sa utápa súčasná ľudská duša a spoločnosť všeobecne. Zato Inarritua obdivujem, ale na scenári mal o mesiac viac popracovať.(28.9.2009)

Pekelně dobře natočený film - sirový a opravdový. Snímku jsem naprosto uvěřil, Inárritu sice sem tam ždíme, ale to co dokáže s neherci je naprosto neuvěřitelné. Scénář se vyvaroval jakékoliv vatě, takže na zdravý oddych natož na nudu nezbylo místo. Po celou dobu jsem byl upoután a obdivoval Mexikánovu práci s atmosférou. Pro mě nejpoctivější film 2006.(3.2.2007)

Co všechno způsobí jeden výstřel. Dobře promyšlená věž.(20.10.2007)

Tak toto ma veľmi veľmi prekvapilo. Tak dobrý film som ani nečakal. Krásna Cate Blanchet. Veľmi dobre vymyslený dej ktorý sa mi veľmi páčil. Bolo to niečo podobné ako Crash. Viac dejov ktoré na seba nenadväzujú ale aj tak majú niečo spoločné. 90%(28.6.2008)

Velice sugestivní film. Ale kvalit dvou předchozích filmů to nedosahuje ani bohově.(14.4.2009)

Dokázal bych si představit i jiný děj - klidně drastičtější, protože zde bylo kolikrát naznačeno, že se může stát něco mnohem horšího, nicméně furt to nemění nic na tom, že toto je velice pozoruhodný, zajímavý a svým způsobem i dojemný snímek, který popisuje realitu někde v Maroku, Mexiku a Japonsku, přičemž příběhy jednotlivých osob jsou vůči sobě určitým způsobem provázány. Né nadarmo byl tento snímek nominován na Oscara, kvality na to určitě má. Žádná komedie, žádný horor, prostě jen syrový popis toho, jak to někde vypadá, skloubeno se studií lidských povah, čili myslím, že obětovat na to jeden večer neuškodí. Dávám něco mezi 4/5(12.7.2007)

Pri AMORES PERROS som sa nemohol nadýchnuť, tak to frčalo. 21GRAMS fakt že bolelo. Tu som si kľudne mohol odskočiť na záchod a pozerať ďalej. Chce to vybrať sa novým smerom, maestro Iňárritu. Tri a pol hviezdičky.(15.5.2009)

Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli mám dát 4 nebo 5 hvězdiček, ale nakonec jsem se rozhodl pro 5 kvůli drsnému prolínání mnoha příběhů. Během celého filmu jsem se ani jednou nenudil a dokonce jsem trochu zača sympatizovat s mexickou chůvou. Doufam, že tenhle snímek dostane aspoň nějakého toho plešouna jménem Oscar(31.1.2007)

Babel je jak už název napovídá film o komunikaci, jako formu si zvolil v poslední době velmi oblíbené makro: několik zdánlivě nesouvisejících příběhů se nakonec ve svých souvislostech sleje v jeden. Tuto šablonu dokázala dokonale vyplnit například Magnolia, Babel mi nakonec svým vyzněním připomněl další podobný film - Crash. Každý z příběhů je dosti poutavý a dohromady se doplňují ve velice hezkou kontrastní mozaiku, nudit se určitě nebudete, ale už zhruba v půli filmu poznáte, že víte, jak to všechno dopadne. Tento nedostatek je možná i záměrně přebyt naléhavostí, hektičností a naturalismem druhé části snímku - a to mi trošku vadilo. Konec je happyendem i není (zajímavé je, že hůře z toho vyšla ta "zaostalejší" část osazenstva). Babel jako celek na jeden večer zaujme (nejen dobře vybranou hudbou) - podruhé jej ale vidět nemusím a asi se mi to ani nestane. PS: Dalším poselstvím filmu je i určité podprahové odmítnutí střelných zbraní jako věci krajně nebezpečné a přitom zbytečné - možná to nebylo ani tak myšleno, ale vyčuhuje to z toho :) Dávám "jen" 7/10 - - - PPS: postupem času zjišťuju že jsem byl vůči Babelu možná příliš kritický - je to intenzivní a poutavý film, zvyšuju hodnocení na 8/10(12.5.2007)

1 4 5 6 7 8 9 10 12 22 33 43