Babel je již třetím snímkem vzešlým z úspěšné spolupráce režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita a scenáristy Guillerma Arriagy (Amores Perros, 21 gramů). Stejně jako v jejich předchozích společných projektech se i nyní náhodně proplete několik zdánlivě nesouvisejících lidských osudů. Dvojice Američanů, Richard a Susan, je na zájezdě v Maroku. Kvůli Susanině zdraví však musí svůj pobyt zde narychlo prodloužit... Chůva Amelia se bojí, že nestihne svatbu příbuzných v Mexiku. Spolu se synovcem se rozhodne, že tam tajně odjede i s opatrovanými dětmi... V Japonsku řeší mladá hluchoněmá dívka své psychické problémy. Ty jsou způsobené jednak sebevraždou matky, jednak neschopností komunikace s otcem... Synové marockého pastýře dostali kvůli hlídání ovcí od otce loveckou pušku. Samozřejmě ji chtějí vyzkoušet. Kulka letí dál, než mysleli... (oficiální text distributora)

Cimr

I přes poměrně dlouhou stopáž film rozhodně nenudí. Když už se začnete při nějaké scéně cítit trochu nesví, režisér skočí na jiný příběh, a tak vás udrží v napětí až do úplného konce. Souhlasím se zdejším názorem, že nejlepší část je ta japonská, konkrétně když si hluchoněmá dívka vezme drogu a jde tančit na diskotéku. V těch šílených záblescích a hlasité hudbě střídané s naprostým tichem jsem si připadal jako zfetovaný... Babel ve vás vlastně nezanechá nic dobrého, jen pocity zmaru, nevolnosti, bolesti hlavy... Ale to je úplně jedno, když je to tak skvěle natočený! ()

Sten2

Alejandro nezklamal. Opět nám předhazuje několik příběhů, které si jsou vzdáleny a přesto si mají blíž než si myslí. Škoda že to tu tak nezapadá všechno do sebe jako v 21 gramech a Amores Perros. Hlavně příběh mladé japonky se mi zdál přehnaně podstrčený i když se mi naopak líbil asi nejvíc. ()

ladko

Ińárritu opäť v klasickej forme, avšak tentokrát to celé vyšumelo akosi do prázdna. Na 21 gramov to nemá ani náhodou, ale aj tak silné 4 hviezdy(japonský príbeh sa mi páčil najviac-scéna na diskotéke...) ()

Krt.Ek

Přesně takový styl vyprávění, jakým je pověstný Iñárritu mám velmi rád, takže jsem nemohl sáhnout vedle, když jsem si sehnal Babela. Navíc, když vezmu v potaz, že jsem fanoušek srdcervoucích dramat, do něhož tento snímek nepochybně zapadá. Plný počet ale nedám, nesmím být tak nekritický - pasáž v Japonsku mě nějak nezaujala, což je zajímavé, jelikož motiv odcizení, jenž hlavní hrdinka tohoto prostoru zažívala, ve filmech vždycky rád sleduji. 80% ()

Pan Filuta

8/10 Kombinace Amores perros a 21 gramů dohnaná k dokonalosti. AGI nepřekvapil, ale potěšil. Chápu to jako završení "trilogie", přičemž budu s netrpělivostí vyčkávat jaké další filmové kousky na AGI naservíruje. ()

verbst

Jak to napsat... Ammores Perros, jsem neviděl a 21 Gramů mi přišlo jaksi zamotané. Jenže tohle ve mě zanechalo dlouho velmi hlubokou brázdu. Co všechno dokáže udělat jeden dárek. Mimnojiné pohled Cheiko na diskotéku je úžasný. A hudba je nádherná. ()

Paxxx.cz

Velmi zajímavý film, vyprávějící několik zdánlivě nesouvislých příběhu, které do sebe s postupujícím časem začnou krásně zapadat. Mě přišel nejzajímavější příběh o hluchoněmé dospívající dívce, která se cítila osaměla. Možná to je trochu přetažený, ale celkově dobrý film 7/10. ()

mysiak

Skvelý film...Mexičania udávajú tón..Brad Pitt je zaujímavý ako celá táto mozaiková skladačka...ktorá zaslúžene bola oceňovaná, tým ako bol film natočený a aké sú rozdiely medzi inými kultúrami...ale nemusí sa páčiť všetkým ()

snoopik

Film, který podle mého názoru se snaží ukázat, že i v moderním světě se dá zemřít jednoduchou a banální smrtí. Do poslední chvíle nevíte kolik lidí nakonci zemře. ()

katasta

Pěkný film, pro Iňárritu úplně typický - několik paralelních příběhů na různém místě, které spolu nějak souvisí. Začátek mi ale přišel trochu nezáživný, proto dám "pouze" čtyři hvězdy. ()

Ligter

Iňárritu si naložil na svá bedra až příliš. Problém tkví v tom, že mikropříběhy jeho předchozích počinů pojí dohromady prostředí (město, region), čímž lze snadno přehlídnout zřetelnou vykonstruovanost, která samozřejmě slouží vyprávění – účelově kříží osudy jednotlivých postav a jejich tragických životních situací. Stejná strategie vyprávění je i v Babelu, kde hlavní negativum není ve strategii samotné, jako spíš v záměru posunout mozaikovitou strukturu na globální úroveň. Prakticky každá narativní linie by stačila na jeden film, ale vzájemná kombinace je činí pomíjivými, což činí vyprávění značně nekonzistentní. Jakmile je ostrým střihem přerušena jedna linie (což je praktikováno po celou stopáž nečekaně), přechází se okamžitě k druhé – úplně rozdílné. Diametrálně odlišné kulturní i společenské ovzduší různých linií (zejména znatelný rozdíl japonské linie proti marocké, resp. americko-mexické) přispívá k extrémní akumulaci informací, ze kterých je důležitý jakýkoliv detail, a nedůležité cokoliv zásadního. I když by se mohlo zdát, že sledování a recepce Babelu je náročné, není tomu tak – problém je jen ve značně roztříštěné naraci. Babel se snaží propojit nepropojitelné a výsledkem je tak spíše difúze neslučitelných částic. ()

sta

myslel jsem si, že uplyne delší doba po Clerks 2 a United 93, kdy o nějakém filmu napíšu, že byl dokonalý. Babel je snad ještě dokonalejší. jeden z nejsmysluplnějších filmů posledních let, který je jakoby z jiné doby..z doby, kdy povrchnost přestane světu vládnout a lidé zase začnou aspoň minimálně přemýšlet.. a zjistí, že si za všechny problémy můžou sami, páč spolu nejsou ochotni komunikovat.. v takové době bych chtěl žít.. teď aspoň vím, že třeba jednou taková doba přijde.. ()

Davson

Alejandro González Ińárritu se pokouší stvořit opravdu velké dílo, jak ale ubíhají minuty filmu, objevují se malé trhliny a nedotaženosti, které kousek po kousku snižují výsledný dojem na pouhou průměrnost vyložené zklamání. Nemohu se ubránit dojmu přílišné vykonstruovanosti. Na mnoha místech filmu tvůrci uměle vytváří chování postav a vývoj událostí, aby posunuli děj tím kýženým směrem, přičemž s uvěřitelností je to na štíru. Jako kdyby Ińárritu chtěl hrát pouze na efekt a divákův soucit s postavami filmu, kteří mají pořádný pech. Problematické je taktéž zařazení japonské linie. Samotná povídka není vyloženě špatná, nicméně chybí zde užší propojení s ostatními vrstvami příběhu. Jednoduše si žije svým vlastním životem, odcizeně, takřka se chce říct, že do filmu ani nepatří. Má třetí výtka směřuje k hudebnímu doporvodu, který na mě působil poněkud lacině - jednoduchá cvičení pro klavír a kitaru, nudná, ničím neobjevná a po několikátém opakování vyloženě otravná. Shrnuto a podtrženo: ambice nelze Babelu upřít, skončil ale nakonec pouze u všeobecného humanismu. Chybí mu emocionalita Amores perros i hloubka 21 gramů. ()

Ridick

dalsia mozaikovina s kvalitnymi hereckymi vykonmi o podobach zivota na rozlicnych miestach. na druhej strane je to vsak velmi pomale a miestami velmi nudne. no neviem, ale u mna dost slabe na inarritua. ()

cervajzik

No, tak to byl hodně zvláštní film. Oba dva marocké příběhy byly dokonalé, bezchybné, úžasné. Vynikající dvojice Brad Pitt - Cate Blanchett a výborná hudba. Dále hluchoněma Chieko a její příběh, který se mi celkem líbil, akorát bych na něm změnil konec. SPOILER! Kdyby Chieko skočila, tak by byl konec filmu mnohem působivější. KONEC SPOILERU! Příběh chůvy a dětí tam vůbec nemusel být, protože v porovnání s přiběhy z Maroka a Japonska není nijak působivý a je zdlouhavý. Celkově se mi film líbil, skvěle ho doplňovala hudba a nebýt příběhu chůvy a dětí, tak dám klidně pět hvězdiček. Takhle pro mě 85% ()

Riddick77

Svět jako globální vesnice ve své plné kráse, i se svými nejzásadnějšími sociálními, kulturními či ekonomickými problémy. Pěkně propojené, ale na můj vkus zbytečně dlouhé. Paradoxně japonský příběh, který je k ostatním tak trochu uměle přilepen, působí zřejmě nejpoutavěji. 8/10! ()

Laxik

Babel je film obsahující čtyři (ne)uvěřitelné a svým způsobem úžasné příběhy, které jsou do sebe propletené a zacuchané. Bohužel je pro mě i v tomhle filmu Alejandro Iňárritu mužem, který má možná čuch na dobřé náměty, ale jako vypravěč a režisér obecně docela selhává. Nejsem z toho moc moudrej a že bych se dvakrát bavil taky říct nemůžu. Vlastně jsem zkoumal čas častěji než je zdrávo. Mám tedy z Babelu podobné pocity jako z Amores Perros. Takže dávám tomuhle mexickému chlapíkovi ještě jednu šanci ve 21 gramech, ale nijak zvlášť se do toho nehrnu. ()

numi

Snad za to mohou vysoká očekávání, která jsem do tohoto filmu vkládal, ale Alejandro González Ińnárittu se v Babelu vrací spíše ke své prvotině Amores Perros než k 21 gramům, které mě zcela ohromily. Roztříštění děje na několik kontinentů, několik ras a několik národů je velmi atraktivní, stejně jako hlavní myšlenka o jejich jazykovém a myšlenkovém neporozumění, ale zároveň má hlavní vliv na roztříštěnost děje a emocionální plochost. Není dána žádná možnost si k postavám vytvořit silnější pouto, takže se sice opravdu nekoná žádné prvoplánovité citové vydírání jako v 21 gramech či Crashi, ale já se raději nechám prvoplánovitě vydírat, než abych se emocionálně nudil nad profesorsky dokonale natočeným dílkem, které mě ale nevyvede z nudy všedního dne. Opravdu silný je pouze příběh japonské hluchoněmé dívky, která má přece jen více prostoru, protože se o svůj příběh nemusí dělit s vedlejšími postavami. Vyzdvihnou ještě musím Brada Pitta a Ińárittovou snahu spojit pocity postav s tím, co vidí a slyší divák v kině (hluchá technoparty, rozmazané houpání po užití drogy, atd.) Když se na Babel podíváte s odstupem, zjistíte, že jde o výjimečný film, který vám ale nic nedal. Tři a půl. [únor 2007] ()

zipper111

V celku obyčejný příběh podaný v docela slušivém kabátě. Japonský příběh mě tak asi jako každému moc neseděl, byl zajímavý ale moc se nehodil. Pitt, ač ho moc nemám rád, zahrál skvěle a je vidět, že i snad může být herec :) (komentář jsem psal v době, kdy jsem ho ještě moc nemusel) ()

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

09.12.2013

Shia LaBeouf na odstřel?