V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (CinemArt)

C0r0ner

Shyamalana většinou oceňuji, ale tentokrát (když je paradoxně filmová veřejnost pro) se mi jeho film moc nelíbil. McAvoy sice asi předvedl herecký výkon života, ale příběh jako takový mě vůbec nechytl a ke konci už mě to vyloženě sralo, taky proto, že bylo dávno jasné, jak to celé bude. 55% ()

Lenka.Vilka

2/3 (Vyvolený, Rozpolcený, Skleněný) Ani po opětovném skouknutí se moje pocity nezměnily. Ohledně důvodu vzniku filmu. Ano, tohle je sólo pro McAvoye a zahrál to vážně dobře. A jo, celou pointou je to dobré. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že tohle je "jenom něco před tím hlavním". Až zase všechny zachrání Bruce Willis... ()

kubqo

Tri študentky sú po oslave unesené Kevinom, ktorý trpí poruchovou osobnosti. Celkovo sa v ňom skrýva až 23 rôznych osobností. Jedna zo študentiek Casey sa ho snaží pochopiť, ale zisťuje že je to takmer nemožné. Pomôcť sa mu snaží aj jeho psychologička, ktorá však o únose detí nevie. Kevin postupne študentkám odhaluje dôvod ich únosu a pripravuje ich na postavu číslo 24. Viacmenej Thriller, kde nieje žiadna brutálnosť, ale ako film to určite stojí za pozretie. ()

Alfréda

Shyamalan je z mých oblíbených a k jeho filmům se velmi ráda vracím; Šestý smysl jsem viděla tolikrát, že už to ani nespočítám, a předloňské The Visit jsem zatím viděla asi desetkrát. K Rozpolcenému se ale vracet nebudu, leda bych si chtěla pustit vybrané scénky s McAvoyem - což je to jediné, co film táhne. Škoda, že z avizovaných 23 osobností je představen jen zlomek z nich. Rychlá expozice filmu nás hned v úvodních minutách vede do sklepení, kde jsou dívky drženy, čili žádné zdržování, jde se rovnou na věc. Tempo vyprávění následně zpomalují flashbacky, jež jsou ale opodstatněné, a dlouhé, předlouhé povídání s psycholožkou, které boří všechno napětí, které se Shyamalan v předchozích scénách snažil vystavět a které mění žánrové vyznění filmu z thrilleru v psychologické drama. Humorné vsuvky thrilleru na atmosféře také nepřidávají; omluvila bych maximálně Hedwigovy vtipné hlášky, jelikož zde máme co dočinění s dítětem, které v dámské společnosti není úplně ve své kůži a humor používá jako svou zbraň. Na druhou stranu se kino smálo i ve scénách, kde to zřejmě Shyamalan nezamýšlel, například při McAvoyově zvířecím pobíhání po kolejích. Při ztvárnění osobnosti Zvířete již podle mě McAvoy osciluje kdesi na hranici parodie, ale kritizovat jeho výkon nechci - všechny ostatní charaktery byly ztvárněny naprosto bravurně. Ostatní postavy, to jest oběti únosu, nelze ani nazvat hrdinkami příběhu, jelikož sledujeme osud vlastně jen jedné z nich. Dvě další v druhé třetině filmu zmizí ze scény, aniž bychom jejich charaktery stačili pořádně poznat, a nám tak je vlastně jedno, jestli jsou ještě naživu, nebo jen někde zavřené - jako postavy v ději aktivní nejsou a my jen dál sledujeme Taylor-Joy, která se zdá být zkušená, minimálně co se lovu týče, a rovněž si nese nějaký šrám na duši z dětství; který, jak už to tak bývá, ji činí silnější a nakonec jí i zachrání život. V Shyamalanových filmech se ale často koná nějaký WTF moment, šokující twist, který celému filmu dá mnohem vyšší pointu. V tomto snímku se ničeho takového nedočkáte. Šokující možná mělo být zjištění, že hrdinka filmu byla v dětství zneužívaná, stejně jako McAvoy, a právě jizvy na těle po sebepoškozování přesvědčí McAvoye, že její duše je čistá a nezaslouží si zemřít. Jestli toto mělo být šokující zjištění, tak toto mi přišlo nad slunce jasné díky flashbacku, kdy se strýček před mladou Taylor-Joy obnažuje (od samého počátku filmu byla Taylor-Joy jediná z dívek vnitřně silná a bylo jasné, že za tím vězí nějaká zlá zkušenost), a jizvy po těle hlavní hrdinky jsem tušila díky scéně, kdy ji McAvoy dovolí nechat si na sobě poslední tričko. Nač by jinak Shyamalan takovou větu do dialogu dával, že... Spousta scén dramaticky naprosto selhává, například objevení svázaných dívčin psycholožkou, její následný vysvětlující dialog s McAvoyem, potažmo i její smrt. McAvoy závěrečnou bitvu přežije, hlavní hrdinka taktéž. Co bude s McAvoyem dál, nevíme. Místo vysvětlení nám Shyamalan ukazuje postaršího Bruce Willise a vloží tak do poslední scény odkaz na další ze svých filmů, který ale s Rozpolceným nemá pranic společného. Podtrženo sečteno, výkon McAvoye je to jediné, proč film stojí za shlédnutí, jinak by zapadl do šedého průměru. Jsem sice ráda, že se Shyamalan vymanil z té stoky odpadu (viz Po zániku Země) a jsem si jista, že do starého železa ještě nepatří, ale určitě umí i lépe. 65% () (méně) (více)

campix

Jsem rád, že Shyamalan konečně zase po letech natočil dobrý film. Třeba se opět blýská na lepší časy a ještě se od něj nějaké té kultovky dočkáme. Jak zde několik lidí psalo, tak i já jsem z Rozpolceného poměrně rozpolcený. Geniální momenty střídají momenty výrazně horší a celkový dojem hodně stál na finálním rozuzlení. To mi bohužel nesedlo. Neříkám, že je Rozpolcený průměrný film, to ne, je rozhodně nadprůměrný. Jenom mě zklamala nejdůležitější thrillerová součást a tou je finální rozuzlení. Jinak musím Shyamalana a především Jamese McAvoye pochválit. ()

epicek

Hodně zajímavý počin, který se sice pomaličku rozjíždí ale o to lepší má dojezd. McAvoy předvádí neskutečnou one-man show a rozhodně jedno z jeho nejlepších vystoupení. Mrazivou atmosféru podtrhuje temný soundtrack a celý film tak působí jako celek hodně tajemně. Rozhodně stojí za zkouknutí. I've never seen a case like this before. Twenty three identities live in Kevin's body. ()

PROCESOR

Tak já se bavil a to dokonce královsky. Všichni jste čekali a chtěli a zároveň se ho báli-na příchod- Dravce. Myslím a doufám, že nebudu moc spoilerovat, že tak famózní nástup nečekal nikdo a mě to naprosto rozsekalo. Do tý doby za mě průměr, ale Dravec to změnil během chviličky... ()

Martrix

Pokud jste už podobně jako já viděli tolik filmů, že je čím dál těžší být nadšený z výborného scénáře, nebo překvapený z nečekané pointy, pochopíte moje zklamání ze Splitu. A to jsem ani neměl přílišná očekávání spojená s M. Night Shyamalanem, nebo James McAvoyem. První jmenovaný je v mých očích muž dvou filmů, který se vcelku mylně domnívá, že dvojvrstvý scénář stačí k tomu, aby byl divák překvapený a McAvoy se pro mě stal díky množství filmů ve kterých se objevuje, nadprůměrným, ale už trochu profláknutým hercem. A oboje výhrady ztělesňuje právě Split ;o) Žádné překvapení nečekejte. Je to zručně natočený příběh, který od první po poslední minuty probíhá bez významného zaškobrtnutí, ale také bez nějakého opravdu výborného momentu. A to na všech úrovních. A tak sice není moc co vyčíst, ale stejně tak si myslím, že je hodnocení většiny uživatelů jen vyjádřením pocitu, že tento film není průměrný. Nicméně pokud ve mě ničím nepohnul a ničím mě nezaujal...pro mě průměrný je. A to i když je natočený vzorně a vlastně jsem od něj nic nečekal. ()

Pajky3

A pak že Shyamalan už nikdy nenatočí nic koukatelného. Split je herecký koncert Jamese McAcoye, kterému rozpolcená osobnost dává neopakovatelnou šanci zazářit. Ale i mladičká Anya Taylor-Joy dostává prostor zapsat se vám do paměti. Film rozhodně stojí za to. Nikdy jsem neviděl Vyvoleného, ale po závěru a plánovaném pokračování, mě to neskutečně láká. ()

necisty

Jsem tomu tehdy zapomněl dát hodnocení, takže si to budu muset někdy pustit znovu, abych tu mohl něco napsat :). ()

zette

Hlavni postava ma obrovsky potencial pro skvely herecky vykon a ten se myslim McAvoyovi povedl. Myslenka filmu zajimava, celkem dobre natocene, ale i tak jsem se moc neumel vcitit do deje a nijak velke napeti jsem taky necitil. ()

Juto

Film je veľmi efektívny, nervy drásajúci thriller, ktorý naplno využíva klaustrofóbne prostredie. 7,5/10 ()

PavelVanekArt

Pro mě asi Shyova topka, tady se trefil castingem, nápadem a dokonce ani technicky to nebylo na hovno. Potahaly to postavy, McAvoy pure acting skills, AT Joy a její oči. Twist na konci mě donutil se podivat na Vyvolený. A i vedle skleněného je tohle nejvyšší liga, i když by někteří řekli, že Vyvolený je top. Ne u mně. 5* a.k.a 90% ()

FAITH.BABE

Nadšení z filmu ze mě ani po těch nějakých 20h co jsem vypadla včera z kina neopadlo! Jsem pořád plná dojmů a v práci na tajňačku zjišťuju víc o té záhadné nemoci! Určitě zajdu do kina ještě jednou a uvidíme jestli si i po druhém shlédnutí vyslouží 5 hvězd, ale tuším, že ano!!! DOPORUČUJI! Ale pouze těm, kteří dokáží oželit druhou tvář filmu a to tu hororovou. Příliš hororu nečekejte, je to hlavně napínačka jak bejk! Tak jako hlavní postava, i sám film má mnoho osobností (žánrů), tím skvěle podtrhuje svou podstatu, tím mě nejvíc uchvátil a tím se pro mě stává zatím nejlepším filmem co jsem tenhle rok viděla. ()

BoXBe

Jestli by něco Shyamalan určitě nepotřeboval, tak je to přechválení tohohle filmu. Což o to, závěr potěšil mega. Příběh měl pevnou kostru. Avoy exceluje v roli, která bude navždy v jeho biu. Takže jakž takž všechno dobrý, super nápady, ale že by v tom byla nějaká extra výjimečnost? To bych určitě neřekl. Takže neusnout na vavřínech a zkusit ještě víc návrat k tomu, co kdysi tak dobře fungovalo. Očividně si to přeje i sám režisér :) ()

WolfR

Sebestředný Ind je zpět a tentokrát se mu po dlouhých létech zase zadařilo. Split je velmi dobře napsán a s jistotou zrežírován. Kupí se tu tuna napětí a skvělé vedení herců s úžasným vyvrcholením, 4 hvězdy. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback