Série(2) / Epizody(52)

Seriál o magickém dobrodružství pěti dívčích čarodějek, natočený na motivy stejnojmenného světově oblíbeného komiksu. (oficiální text distributora)

GTS_PUNK

Animovaný seriál vytvorený podľa komiksovej predlohy talianskej spisovateľky Elisabetty Gnone patril svojho času medzi programové stálice niekdajšej televíznej stanice Jetix. Príbeh o piatich tínedžerkách - Will, Irme, Taranee, Cornelii a Hay Lin, ktoré získajú magické schopnosti prírodných živlov na boj so zlom, je rozdelený do dvoch sérií. Spolu päťdesiatdva epizód na prvý pohľad pôsobí, že cielia predovšetkým na mladšieho diváka, ale seriál už v úvodných častiach dokazuje, že na svoje si prídu aj milovníci fantasy. A v dlhodobom horizonte predovšetkým oni. W.I.T.C.H. totiž ani zďaleka nie je počinom, ktorý by sa snažil byť až príliš rozprávkový. Samozrejme, rozprávkovým prvkom sa úplne nevyhýba, ale zameriava sa predovšetkým na boj dobra so zlom v mýtickom svete Meridianu (a mnohých ďalších). A táto skutočnosť so sebou v konečnom dôsledku prináša pozoruhodný príbeh, ktorého dej zaujme nielen pre spôsob, akým je podaný, ale predovšetkým vďaka postavám - ľudským, mýtickým, démonickým a všetkým ďalším, ktoré sa v ňom objavujú. A že ich je teda poriadna plejáda! Postavy sú v prípade tohto seriálu tým, čo z neho robí skutočne zaujímavý a atraktívny počin. Do veľkej miery totiž väčšina z nich nie je povrchná ani plochá. Mnohé navyše majú špecifický osobný príbeh či históriu, ktorá obohacuje celkový príbeh ako taký. W.I.T.C.H. vďaka tomu disponuje aj obstojnou mytológiou, fantasticko-desivými stvoreniami, ale takisto aj bežnými ľudskými príbehmi či problémami. Komplexnosť je preto niečím, čo príbehu tohto animovaného seriálu rozhodne nechýba. Medzi postavami sa takisto aktívne vyvíjajú vzťahy. To nielenže formuje a mení ich charaktery, vďaka čomu nezostávajú stále rovnaké a nemenné, ale zároveň to prispieva k posunom v rámci deja. Podobne ako pri prakticky všetkých seriáloch, aj tu sa striedajú lepšie epizódy s tými horšími. Solídnu úroveň si však dielo dokáže držať naprieč obidvoma sériami. Malú výčitku je však potrebné vzniesť voči tej druhej. A to z dôvodu, že zatiaľ čo prvá séria pôsobí ako skutočne temné fantasy, druhá séria je do veľkej miery odľahčenejšia, zameriava sa skôr na bežný život pätice hlavných hrdiniek, pričom fantasy vo svojej plnej sile odsúva do úzadia. To spôsobuje, že dovtedy pomerne výrazné postavy, ako napríklad Caleb či Blunk, sa v mnohých epizódach dokonca ani neobjavujú. Fantasy "grády" následne séria opäť naberá až v závere. Kvalitatívne to však seriál príliš neovplyvňuje. Veľkým plusom W.I.T.C.H., ktorý výraznou mierou prispieva k celkovej fantasy atmosfére, je vizuál. Animácia - či už postáv, ale predovšetkým prostredia - je na kvalitnej úrovni. Napríklad také temné kráľovstvo Meridianu v prvej sérii je skutočnou pastvou pre divácke oči. Dá sa povedať, že v istom smere sa seriálová animácia ponáša na štýl anime, aj keď iba okrajovo. W.I.T.C.H. má svoje muchy a určite nie je najlepším seriálom, aký kedy vznikol. V každom prípade však nejde ani o lacný detský seriál o vílach lietajúcich sem a tam, ale o obstojné fantasticko-dobrodružno-akčné dielo, ktorého príbeh a postavy sú oveľa prepracovanejšie, než ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Dráma sa tu stretáva s komédiou, vážnosť s odľahčenými prvkami, mysteriózny fantasy svet so strednou školou, ale spolu vytvárajú fungujúcu kombináciu, ktorá si dokáže diváka získať. A plusom k tomu všetkému je ešte aj chytľavý hudobný opening. Vďaka, že chránite svet, Will, Irma, Taranee, Cornelia a Hay Lin - W.I.T.C.H. () (méně) (více)

Morzael

No tak jsem byl příjemně překvapen. Čekal jsem nějakou vyloženě holčičí záležitost, ale nakonec to zase tak špatný nebylo. Tedy alespoň těch pár dílů, co jsem viděl. Příběh obstojný, animace taky dobrá, schopnosti různých postav dobře udělané, škoda jen tech trapných oblečků. Každopádně jako fantasy seriál pro děti proč ne. ()

tempus

Velkým plusem seriálu bezpochyby je ukončení seriálu po 2 sériích (o více teda nevím). Zaměření na holky, okolo 11 let nebrání tomu, aby mě to oslovilo nápady (třeba u boje Scotta Pilgrima proti Tedovi, jsem si vzpomněl na díl 2x19) a promyšleností. Obzvlášť závěr (poslední 3 díly) je promyšlený, kde kvalita předčí některé díly 1.série Avengers: nejhrdinové světa. Možná, by jste byli spokojenější, kdyby jste spojili Spiderman (běžný středoškolský život) a nějaký komiksový seriál s více postavami. Mínus je (holčičí) dětská postava Procházeče (a jeho matky). ()

Falconica

Pro dospěláka je to samozřejmě nehorázná blbost, ale bylo by vrcholně nefér to hodnotit jako dospělák. Když si vzpomenu na svoje dětský oblíbenosti, tak myslim, že bych tohle vážně milovala. Pro malou holčičku je tam dost objektů, se kterejma se může ztotožnit, je to hezky kreslený a vůbec...neni to možná nijak originální, ale kolik dětí řeší originalitu? Já milovala klasický pohádkový prvky. ()

kukkik

Tenhle seriál byl můj guilty pleasure ještě v dobách, kdy ten termín nikdo neznal. Pamatuju si, že ve škole jsme chlapácky říkali s kamarády, jak nás tenhle seriál štve, že ho vysílají na Jetixu tak často ale x let později jsem zjistil, že vícero z nás se na něj dívalo pravidelně. A není divu, na animovaný dětský seriál je tu dost propracovaný příběh, moc hezká ručně kreslená grafika ve stylu západní mangy, roztomilý dabing, souvislosti napříč epizodami a fantasy svět, který má nějakou logiku. Jako dospělý na tom vidím vady ale jsou to vady, které jsem ve věku, kdy jsem byl cílovka, neviděl a hodnotím právě podle toho dojmu, který si z těch dob pamatuji. Z dojmu, kdy jsem se těšil po deštivém dni domů ze školy, zapadnul před televizi s kakaem a koukal se na W.I.T.C.H., užívaje si každou epizodu. 4/5 ()

• V komiksové předloze měl Caleb velmi výrazný vzhled – tedy „zelené pruhy“ na každé straně tváře, avšak v seriálu vypadá jako normální člověk. Důvodem bylo, že tyto pruhy vypadaly během rozpohybovaných záběrů až moc jako klasické vousy a dětské publikum je shledalo znepokojivé. (fiLLthe3DD)
  • Seriál vznikl na motivy stejnojmenného komiksu italské spisovatelky Elisabetty Gnone. (slatkac)
  • Práce na seriálu započaly v dubnu roku 2002. Návrhy postav a zásadnější kresby vznikaly ve francouzském studiu SIP, odtud byly poslány do Číny, kde více než 180 kreslířů pracovalo na vytvoření pozadí a ostatních detailů – „kompletace“ všech obrázků a konečná výroba pak probíhala ve Francii. (fiLLthe3DD)