Asterix a Olympijské hry

Astérix aux jeux olympiques

• Německo

Asterix bei den Olympischen Spielen

• Španělsko

Asterix en los juegos olímpicos

• Itálie

Asterix alle olimpiadi

Asterix at the Olympic Games

Asterix a Olympijské hry

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

Francie / Německo / Španělsko / Itálie, 2008, 112 min

• honajz

Jestli patříte k asterixofilům, asi vás hrané filmy podle tohoto komiksu také poněkud znervózňují. Čím více hereckých hvězd, tím větší je pak nervozita. FILM A v podstatě oprávněně. Pokud si na sebe strhávají pozornost Gérard Depardieu jako Obelix, to ještě jde. Ale když se po 10 letech vrátí k filmům Alain Delon zrovna rolí v tomto filmu, můžete si být jisti, že se vše bude točit kolem něho, a ne našich galských přátel. Nehledě k tomu, že to, co je v komiksu roztomilé, převedeno na plátno v hrané podobě vypadá nikoliv infantilně, to bychom urazili vkus dětí, ale prostě blbě. Někdy, když vidím komedie z Francie nebo Německa, si říkám, jestli je natáčel stejný živočišný druh, a co jim na těch spektáklech panenko skákavá přijde veselé? Přece jen však Asterix a olympijské hry při vší té blbosti a nakrucování se Alaina Delona (prosím, dejte mu zas role poldů!) mají alespoň smysluplný příběh, odněkud někam jdou a některé vtipy jsou zajímavé. Rovněž sebevzhlížečské zrcadlo se zabudovaným samostřílem je zajímavým nápadem. Když už jsme u toho příběhu - mladík z galské vesnic e se zamiluje do řecké princezny. O tu však usiluje i nevlastní Caesarův syn Brutus. Řecká princezna se rozhodne, že její ruka bude patřit tomu, kdo vyhraje olympijské hry. A tak Galové i římské vojsko začnou trénovat, aby se pak zúčastnili svátku sportu v řeckých Athénách. Nejvíce samozřejmě soupeří s Římany, ale užívají si i krás Řecka. Jen Brutus je na roztrhání, protože kromě výhry osnuje ještě spiknutí proti milovanému nevlastnímu otci. Některé možná zmate, že roli Asterixe si tentokrát uzmul jiný herec. Ale i ten má do toho komiksového hodně daleko. Stejně tak mág Panoramix vypadá spíš jak bezdomovec, co denně žebrá na Vltavské u metra. Účast Alaina Delona nabídla tvůrcům, aby si udělal legraci herec sám ze sebe i ze svých - vážnějších - rolí, jen možná té legrace mohlo být trochu míň. Celkově film pobaví, ale nenabídne nic navíc, a ta zábava záleží hodně na vašem smyslu pro humor i jeho úrovni. DVD Na úvod disku nás čeká protipirát, dvě reklamy, trailery na filmy Blonďatá a blondatější, zase reklama, a poté se konečně dostaneme do menu. Film má anamorfní formát 1,85:1, zvuk původní francouzský i český dabing v DD 5.1, jsou zde české a slovenské titulky. Má to vše ale jednu nevýhodu - zvuk i titulky nejde přepínat přímo přes dálkové ovládání, ale jen a pouze z menu. V bonusech pak najdeme rozhovory s herci a tvůrci i Uderzem (20:36), nepovedené záběry z natáčení plus minutku o kostýmech v jednom (6:51) - to vše s CZ titulky, a dva trailery na tento film v jednom (4:44) bez titulků. Publikováno: 03.10.2008(28.12.2014)

• Shit

To že Claviera v roli Asterixe nahradil extrémě nesympatickej Clovis Cornillac bych ještě přežil, ale to, že je to oproti předchozím dílům fakt otřesná nuda, to už teda ne.Tohle pokračování si vystačí akorát s odvyprávěním příběhu, ale aby to bylo aspoň trošku vtipný na to se děsně zapomíná, minulý díly taky nebyly nějaký extra geniální, ale dokázaly vždycky zaručeně skvěle pobavit, ale tohle je taková divná nevtipná slátanina, krom toho Asterix a Obelix jsou tady v podstatě jen vedlejší postavy a kvůli tomu film taky solidně strádá. Takhle nudný sem to fakt nečekal a to co se dělo posledních 10 minut to snad ani nemá cenu komentovat, jediným kladem toho je, že se tam objeví Adriana Karambeu a Zizi, ale zrovna u něj sem teda nečekal, že se bude takhle ztrapňovat(21.3.2008)

Hodně lidí si řeklo, že je to stupiďárna první třídy. A vlastně mají pravdu. Je to šílená blbost. I já to tak hodnotím a dal bych jednu hvězdu, jenže to by mi vtip obsažený ve filmu musel být opravdu nepříjemný. Mně se ale líbil. Bylo to šíleně ujeté a člověk se musí zasmát. Zkritizoval bych stopáž, která je na tento film dlouhá. Dokázal bych si ji představit o 20 - 30 minut kratší. Asterix a spol. mě dokázali pobavit, proto dávám 3*.(16.11.2008)

Prakticky okrem Gérarda Depardieu sa na nových dobrodružstvách známych hrdinov z Gálie nepodieľal skoro nikto. A to ani zo štábu, takže aj obavy mnohých z režiséra sa potvrdili. Je to síce všetko vynovené, svieže a tvári sa to ako nadupaná dobrodružná zábavička, ale pravdou je, že pozliepaný scenár z drobných čiastočiek a skečov, ktoré sa snažili zaplátať najmä cameo roličkami známych osobností najrôznejšieho zrna nemal ten správny efekt. Nápad mal však naviac, aj postava Brutusa mala oveľa väčší potenciál. Vyzdvihnem však Delona a niektoré cameá tiež stáli za to. 55%.(3.2.2008)

• Rosana

Jejej, tak to mě teda hodně zklamalo, ale fakt hodně hodně. Minulé díly byly výborné, vtipné a napínavé. Kde se stala chyba? I když tento díl obsahoval fakt dokonalé gagy (Šumachrův vůz, hrátky s míčem na konci, běhací pás a podobně), tak se bohužel nějak ztratily v uřvaných dialozích a nulovém ději. Trapnost nad trapnost a nekonečná nuda, kdy ve filmu jde prakticky o nic a kdy je celá olympiáda totálně zfixlovaná (samozřejmě vyhraje ten, kdo fixluje ve jménu lásky) a sem tam se objeví nějaký světlý okamžik ubyt přívalem řevu a trapnosti...Ani hvězdy to nějak nezachraňovaly, kdyby Delon (Ávé Já) věděl, co z toho vyleze, tak by do toho pravděpodobně nešel.(6.9.2009)

• - Z vrcholových sportovců měl režisér Frédéric Forestier největší zájem získat fotbalistu Davida Beckhama. Do filmu ho však nakonec nedostal. (Siriuss)

• - Christian Clavier, který v předchozích dvou dílech hrál Asterixe, prohlásil, že má v úmyslu se věnovat serióznějšímu herectví. Režisér tak byl nucen obsadit poměrně neznámého Clovise Cornilacca. (Siriuss)

• - Asterixovo dobrodružství na olympijských hrách se pravidelně objevovalo na zadní straně tehdy populárního časopisu Sedmička pionýrů od 11.3.1977 až do 18.11.1977. (Rodriguez)