Asterix a Olympijské hry

Astérix aux jeux olympiques

• Německo

Asterix bei den Olympischen Spielen

• Španělsko

Asterix en los juegos olímpicos

• Itálie

Asterix alle olimpiadi

• angličtina

Asterix at the Olympic Games

Asterix a Olympijské hry

Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

Francie / Německo / Španělsko / Itálie, 2008, 112 min

• Lateef

Dříve, než započali práci na tomto filmu, musel někdo scénáristy trefit diskem do kebule, jinak snad není možné vytvořit tak dlouhý řetězec kostrbatě navazujících scén, z nichž většina nemá náboj, atmosféru, vtip a vlastně ani kloudný dialog (jednotlivé hlášky ale občas pecka!). Naštěstí sem ale tvůrci vložili několik zábavných postav (Asterix, Obelix, ani Lovestorix to ale nejsou), díky kterým se nakonec vyplatí film shlédnout. Zdaleka největší prostor tu má Brutus (s hlasem Josefa Cardy), ale i jeho zpočátku vtipná role časem omrzí. Samozřejmě je tu velký Ceasar s charizmatickým Alainem Delonem a poté již přicházejí cameo role. Uřvaný Nathan Jones, který se svým vzezřením podobá spíše Empire State Building než člověku, pobaví vždycky, ale úplně nejvíc mě dostala červená stáj z Maranella, resp. její zástupci. Jean Todt pečlivě měřící čas pomocí přesýpacích hodin a Schumi, řídící svůj povoz až nápadně podobný monopostu F1, byli výborní. Vůbec celý závěrečný závod vozatajů se ukázal býti nejlepší sekvencí snímku. A nakonec ještě přišel zmalovaný Zizu pohrát si s míčem. Nebýt těchto komických vsuvek, asi bych ty dvě hodiny prospal. Ale přítelkyně se bavila a to je hlavní:) p.s.: díky dobrému odkazu na Star Wars se mé hodnocení přeci jenom vyškrábalo na 40% 94 miliónů dolarů(rozpočet)(31.1.2008)

• honajz

Jestli patříte k asterixofilům, asi vás hrané filmy podle tohoto komiksu také poněkud znervózňují. Čím více hereckých hvězd, tím větší je pak nervozita. FILM A v podstatě oprávněně. Pokud si na sebe strhávají pozornost Gérard Depardieu jako Obelix, to ještě jde. Ale když se po 10 letech vrátí k filmům Alain Delon zrovna rolí v tomto filmu, můžete si být jisti, že se vše bude točit kolem něho, a ne našich galských přátel. Nehledě k tomu, že to, co je v komiksu roztomilé, převedeno na plátno v hrané podobě vypadá nikoliv infantilně, to bychom urazili vkus dětí, ale prostě blbě. Někdy, když vidím komedie z Francie nebo Německa, si říkám, jestli je natáčel stejný živočišný druh, a co jim na těch spektáklech panenko skákavá přijde veselé? Přece jen však Asterix a olympijské hry při vší té blbosti a nakrucování se Alaina Delona (prosím, dejte mu zas role poldů!) mají alespoň smysluplný příběh, odněkud někam jdou a některé vtipy jsou zajímavé. Rovněž sebevzhlížečské zrcadlo se zabudovaným samostřílem je zajímavým nápadem. Když už jsme u toho příběhu - mladík z galské vesnic e se zamiluje do řecké princezny. O tu však usiluje i nevlastní Caesarův syn Brutus. Řecká princezna se rozhodne, že její ruka bude patřit tomu, kdo vyhraje olympijské hry. A tak Galové i římské vojsko začnou trénovat, aby se pak zúčastnili svátku sportu v řeckých Athénách. Nejvíce samozřejmě soupeří s Římany, ale užívají si i krás Řecka. Jen Brutus je na roztrhání, protože kromě výhry osnuje ještě spiknutí proti milovanému nevlastnímu otci. Některé možná zmate, že roli Asterixe si tentokrát uzmul jiný herec. Ale i ten má do toho komiksového hodně daleko. Stejně tak mág Panoramix vypadá spíš jak bezdomovec, co denně žebrá na Vltavské u metra. Účast Alaina Delona nabídla tvůrcům, aby si udělal legraci herec sám ze sebe i ze svých - vážnějších - rolí, jen možná té legrace mohlo být trochu míň. Celkově film pobaví, ale nenabídne nic navíc, a ta zábava záleží hodně na vašem smyslu pro humor i jeho úrovni. DVD Na úvod disku nás čeká protipirát, dvě reklamy, trailery na filmy Blonďatá a blondatější, zase reklama, a poté se konečně dostaneme do menu. Film má anamorfní formát 1,85:1, zvuk původní francouzský i český dabing v DD 5.1, jsou zde české a slovenské titulky. Má to vše ale jednu nevýhodu - zvuk i titulky nejde přepínat přímo přes dálkové ovládání, ale jen a pouze z menu. V bonusech pak najdeme rozhovory s herci a tvůrci i Uderzem (20:36), nepovedené záběry z natáčení plus minutku o kostýmech v jednom (6:51) - to vše s CZ titulky, a dva trailery na tento film v jednom (4:44) bez titulků. Publikováno: 03.10.2008(28.12.2014)

• teutates

Peniazmi sa síce na tomto snímku nešetrilo,ale čo sa kvalít týka ide o chabé prevedenie.Réžia snaď chcela vytvoriť jeden z najpompéznejších a najveselejších komédií,avšak pravda je iná..!Ide o snahu,ktorá"šľapla"vedľa!Asterix mi bol strašne nesympatický a celkovo herci sa asi až príliš snažili nato aby to nejak vyzeralo(Brutus ma však očaril:)!Vizuálne to vyzerá celkom efektne,ale dejovo ide o.....!2*dávam za pár vtipných scén a osadenstvo,ktoré sa u tohto snímku zišlo..!(11.3.2008)

Nevím, čím to, ale já jsem se u toho dokázal dobře bavit. Je to sice celé praštěné a narozdíl od prvních dvou dílů věnováno výhradně mladším divákům, ale celý film ubíhá v poměrně rychlém tempu, tvůrci nešetří nápady a sympatičtí herci také dělají co můžou. U každé komedie také rád uvítám parodování některého sportu, a to je tady obsaženo odshora dolů a v tom nejbláznivějším pojetí. Humor tu už není tak kvalitní jako u předešlých dílů a najde se tu i pár trapnůstek. Na druhou stranu zrádný Brutus( skvěle nadabovaný Josefem Cardou) snažící se zavraždit Césara, Michael Schumacher jako závodník v koňských spřeženích nebo nejrychlejší muž Římské říše stáli za to a společně s dalšími povedenými vtípky udržují kvalitu tohoto snímku na přijatelné úrovni.(30.4.2011)

Podle střelené pohádky (nebo chcete-li komiksu) vznikne střelený film a všichni se zde můžou přetrhnout, aby to zkritizovali. Jistě, Asterix má své slabé stránky (hlavně Cornillaca, i když i na toho jsem si v průběhu zvykl) ale přesto to nenudí, dokáže to zabavit, takže vám ani nepřijde, že film má skoro 2 hodiny. Potěší účast Schumachera a Sklenaříkové. A bezkonkurenčně nejlepší hláška filmu "Ave já!" by Alain Delon. A jak mi řekl jeden můj známý, který toho času na tom byl v kině: "Je to cypovina, ale já takové blbosti mám rád."(6.9.2009)

• - Za zmínku stojí rolička fotbalisty Zinédina Zidana a hvězdy K-1 Jeroma Le Bannera jako Claudia Corneduruse. (Rodriguez)

• - Ve scéně, kde Asterix obviní Bruta z použití kouzelného lektvaru na něj Brutus vyplazí jazyk, který vypadá normálně. O chvíli později, kdy se ukáže, že do lektvaru bylo přidáno barvivo, musí Brutus opět vyplazit jazyk, který je již celý modrý. (Čako)

• - Natáčelo se od 22. června do prosince 2006 v přímořském španělském městečku Alicante. Tam také vyrostla největší dekorace v dějinách francouzského filmu – 265 metrů dlouhý olympijský stadion. (Siriuss)