Hal_Moore

Christopher Nolan snad neumí natočit špatný film. Po atmosféricky hutném Mementu a snad ještě hutnější Insomnii přišel s třetím "komorním" filmem a zde jen trochu ubral na hutnosti a přidal na napětí a originalitě. Nemusím snad psát, že vzhledem k obsazení je se na co dívat - co postava, to neuvěřitelný výkon jejího představitele/ky. Hugh Jackman u mě zatím nemá status Wolverinea (viděl jsem jen Origins), a tak jsem skutečně viděl jen Hugh Jackmana. Nutno podotknout, že herecky naprosto všechny převyšuje o dva žirafí krky a Christian Bale tak opět musí jen přihlížet, jak jej někdo jiný herecky naprosto zastínil. Pro mě se jedná o jeden z nejlepších počinů roku 2006 a jeden z nejoriginálnějších zážitků posledních let. Pane Nolane, ještě chvíli a budete moje jednička. ()

TheDarKnig

Tady nejde napsat nic jiného, než dokonalost. Další Nolanova past na psychiku (po Mementu) a minimálně stejně dokonalá. Prostě Dokonale natočený film. Ten závěr je typický příklad toho, jak dobře Nolan dokáže diváky vodit za nos. A Cainův monolog jeden z nejchytřeji napsaných odhalení v historii. ()

Brouk

Tak jsem si tak včera před spaním po shlednutí tohoto filmu lámal i hlavu nad tím jak jej krátce a trefně popsat... vyplývá mi jediné... "je to poctivý film!" ()

TeeAge

|| Scenár: Jonathan Nolan, Christopher Nolan / Based on The Prestige by Christopher Priest | Hudba: David Julyan | Produkcia: Christopher Nolan, Aaron Ryder, Emma Thomas | Distribúcia: Touchstone Pictures (USA), Warner Bros. Pictures (International) | Štúdio: Touchstone Pictures, Warner Bros. Pictures, Syncopy Films | Rozpočet: 40 miliónov $ | Tržby: 109,676,311 $ || ()

Aluska88

A půl. Nejsem si přesně jista tím, co jsem skutečně viděla. Jsem si však jista, že se jednalo o zcela mistrovský a magický Dokonalý trik. Tento film je tak dokonale propracovaný a záhadný, se všemi nepochopitelnými a fascinujícími skutečnostmi, zákoutími, klamy, činy a postavami. Hereckou excelenci zajišťují "mágové" Hugh Jackman a Christian Bale, spolu s Michaelem Cainem. Potěší půvabně krásná Scarlett Johansson a David Bowie coby génius Tesla. Počas sledování jsem vzpomínala na Iluzionistu a čekala, jak grandiózní, nečekané a geniální bude zakončení a vysvětlení celého tohoto kouzelnického souboje. Závěr mě sice nijak nešokoval, ale zato vyvolal spokojený dojem nad vydařeným završením. Stejně jako vyvolal spousty otázek, domněnek, které bloudí ukrytými cestičkami v nekonečném bludišti prolínajících se skutečností a mystérií. A toto všechno velmi sebevědomě a účinně útočí na divákovu mysl a pohrává si s ní. Nolan ho svým příběhem nechává bloudit ve svých vlastních vizích a představách, aby mu v závěru úhledně předložil něco zcela úplně jiného. Mnohem většího a spletitějšího. Divák tedy tápe a nechápe i nadále. A pokud se naivně domníváte, že po konci Vám bude vše zcela jasné a vaše mysl bude opět čistá, hluboce se mýlíte. Budete zadumáni a ztraceni v samotném ději a budete se snažit přijít na vše tak, aby to dávalo smysl. Jenže to se Vám nejspíš vůbec nepovede. Vy sami jste totiž součástí tohoto triku. Triku, kde smysl dává všechno a zároveň nic, kde se Vám odhalí všechno a zároveň všechno zůstane skryto, kde byste měli věřit i nevěřit všemu, co vidíte, a kde se jednoduché věci krystalizují do složitých a nepochopitelných. Skutečnost se může stát pouhou iluzí. A iluze se může "vtisknout" do reality. To je ten Dokonalý trik od toho nejgeniálnějšího kouzelníka, jakého jste zřejmě kdy viděli. Od Christophera Nolana. Je to důmyslné, chytré, působivé, velkolepé a celkově velmi přitažlivé. ()

genetique

Na pohľad jednoducho vyzerajúci príbeh sa vďaka tvorcom stal niečím perfektným. Už v prvej polovici filmu mi došlo, že Nolan, podobne ako vo filme Memento, si bude zakladať na totálnom rozbití divákovej predstavivosti a bude sa ho snažiť priviesť k úplnej dezilúzii, čomu nasvedčuje scenár a hlavne tri časové roviny. Tie splynú v samom závere úplne dokonale. Samotný záver však dokonalý až tak nebol. Aj keď ku koncu som asi trikrát myslel, že v danom momente už film skončí a on nás stále ťahal len za nos. O hercoch snáď písať nemusím. Ťažko však uspokojí len jedným vzhliadnutím. Ja by som ho kvôli pár zamotaným detailom rád videl znovu. 85%. ()

Ainy

Filmu nemůžu upřít dokonale zahrané postavy dvou přátel, mágů, které rozdělila tragická událost. Jejich následné soupeření kdo z nich příjde na lepší trik, kdo přitáhne do divadla více lidí vyústila jen v další zášť a závist. Zajímavě natočené drama, ale nemůžu si pomoct ... příběh mě nijak zvlášť silně nezasáhl. Uvidím ... zkusím se na něj časem podívat podruhé a třeba své hodnocení změním. :-) ()

betelgeuse

Objektivně možná mistrovské dílo, subjektivně přeceňovaný konceptuální vehikl a ve výsledku paradox jenom zdánlivý. Kdo se na film dívá „objektivně“ (= naratolog), za dobrý film prohlásí takový, který splňuje relativně exaktní hlediska narativní rafinovanosti a vytříbenosti, zatímco opravdu klíčové kategorie „dobrých postav“ a „dobré režie“ se v jeho očích pro jejich větší náchylnost k subjektivním soudům zdiskreditovaly. Čímž ale dotyčný riskuje, že bude křepčit nad špatnými – v našem případě průměrnými – modlami. Nolan odjakživa vynikal spíš jako konceptuální umělec, než jako dobrý (= efektivní) režisér, jemuž se dodnes nepodařilo vytvořit jedinou plnokrevnou, resp. sympatickou postavu. (1) Je-li narativní struktura filmu při své vrstevnatosti a systematickém odkrývání informací pozoruhodně plynulá a přehledná, potom sofistikovanost, s jakou prorůstá s klíčovým motivem filmu (zdvojování), ji zároveň dělá velmi předvídatelnou: veškeré finální triky filmu odhalíme dlouho předem. (2) Je-li odtažitá ambivalentnost obou hlavních postav Nolanovi metodou, opět systematicky harmonizovanou s námětem a narativní stavbou filmu, jejich odtažitost to nijak nesnižuje: oba hrdinové jsou ve svých inženýrovaných protikladech „nespojití“ a ploší. (3) Je-li dalším z klíčových témat filmu posedlost, Nolanův matný styl a vedení herců posedlost neevokují ani omylem: aseptičnost filmu je jeho největší slabinou a zároveň tím, co Nolana odděluje od velkých režisérů. Tím, že maximum pozornosti věnuje komunikaci zápletky, odbývá všechno ostatní [emoce, vášně, vedlejší postavy, drobnokresbu místa, doby a řemesla hrdinů, motivy typu protikladu iluzí a skutečných kouzel atd.], čili výsledkem je jakési technokratické puzzle. Takže i s rizikem, že budu znít jako chronický kontrarián, tvrdím, že dokud Nolan nenajde přesvědčení pro své postavy, bude jeho zaujetí vybroušenou narativní formou víceméně akademickou kvalitou. 3 1/2. ()

3DD!3

Chytré. Velice chytré. Obdivuji způsob vyprávění, kterým nám Nolan prezentuje příběh dvou iluzionistů, jež kouzlům obětovali celý svůj život. Smekám před ním, protože udržet linii příběhu při takovém vrstvení různých časových linií je dílem mistra svého řemesla. Bale i Jackman, na jejichž bedrech stojí věrohodnost hlavních charakterů své postavy zvládli dokonale. Kdyby ovšem, kdyby, nebylo tak chytře napsaného scénáře, tak by DOKONALÝ TRIK nebyl dokonalý :). Miluji, když si s vámi snímek pohrává, obdivuji hru s divákem a ze všeho, co jsem kdy viděl a nejspíš i uvidím si právě toho budu cenit vždy nejvíc. Proto Nolanovi s úsměvem odpouštím tolik proklínanou vysvětlovací část (i ta je podle mě podaná s grácií). Nedělal to kvůli sobě, dělal to kvůli některým lidem v publiku. Lidem, kteří nechtějí vidět kouzlo, ale znát jeho tajemství. ()

Arachneuss

Každý film se skládá ze tří částí, neboli aktů. První část se nazývá "Příslib". Režisér vám ukáže obyčejný film. Drama o kouzelnících s populárními herci, které nevypadá nijak výjmečně a začíná pro vás velmi nesouvisle. Druhý akt se nazývá "Proměna". Režisér dokáže během průběhu udělat s tímto filmem něco neobyčejného, něco co jste neočekávali. Teď hledáte vodítka k pointě, ale nenajdete je, protože se ve skutečnosti nesnažíte je najít. Chcete se nechat ošálit a překvapit. Ale tleskat ještě nebudete, protože udělat velmi zajímavý průběh děje prostě nestačí. Musí tam být pointa a brilliantní zakončení. Proto každý film má ještě třetí část. Nejtěžší část. Říká se jí "Vrchol". - Moment, kdy si uvědomíte, jak vás bratři Nolané vodili celou dobu za nos a vy jim to baštili, protože se jedná o dílo mistrů, jenž znají tajemství filmové magie lépe, jak nikdo jiný. ()

Hitman_47

Lidi, koukněte se na žánrové vymezení...ona to totiž je fakt sci-fi, což mě trochu zklamalo...čekal jsem nějakou fakt dost namakanou pointu, ale té se mi dostalo jen u Bordena...Angierův trik totiž není...no dál nemůžu pokračovat, bo by to bylo považováno za těžký spoiler. Ale nicmémě ta celková pointa je spíš k smíchu...škoda. Ale jinak si film drží tempo a hluchá místa se opravdu hledají jen velmi těžko. Až na celkovou pointu, která je ovšem jen z poloviny ucházející se jedná o opravdu vyjímečný film. ()

berg.12

Dokonalé ztvárnění podstaty kouzelnického triku, který nespočívá v pointě (tu obecenstvo očekává), ale ve způsobu, jakým je oklamáno. ()

hellstruck

Raději dám přednost Iluzionistovi před Dokonalým trikem.Proč? 1)Lepší herecké obsazení 2)Půvabnější atmosféra 3)Není to tak trapně zamotané jako tohle.. ()

kitano

Inteligentna, drsna, dobova drama s posobivym, zlovestnym koncom. Tato charakteristika sedi, avsak neopisuje presne to, ako na mna tento film zaposoil. Presnejsie, mam z neho mierne zmiesane pocity. na jednu stranu zaujimavy opis kuzelnickeho remesla ktoreho praktiky nie su vzdy len neskodnym trikom, na druhu stranu akasi chladnost, mdle herecke vykony, mozno prilisna prekombinovanost.....A vrcholom toho vsetkeho je zaver filmu, ktory tuto nevyrovnanost zaklincuje. Zaver je jednoznacne velmi posobivy a skutocne zamrazi, avsak tym, ze pribeh dostava nadprirodzenu rovinu sa vytratila ta serioznost budovana po cely film. Ano, fantasy prvky su normalnou (ba az vitanou) sucastou filmu, v tomto pripade mi vsak akosi narusili sudrznost filmu a podtrhli uz aj tak zmiesane pocity z tohto kusku. Na jenu stranu, zvlastny neprijemny pocit po cely film, na druhu stranu zaver, ktory film sice posobivo ale jednoducho rozuzli. Hraz s divakom, alebo lacna, dobre zakrita fraska? Paci sa mi preto cim je, alebo cim mohol byt? A vobec. To je mozno len moj osobny problem a ostatny si tento film vychutnaju a budu suhlasit s prvou vetou, ktorou zacinal tento komentar. Fakt vsak je, ze Nolan uz po stvrty krat ukazal, ze vie vniest do filmu originalne napady a svoj vlastny, rozpoznatelny rukopis a to je dobre. Rad si pockam na jeho dalsi kusok.(7/10) ()

NinadeL

Atraktivní obsazení, výborné kostýmy a výprava zdaleka nejsou všechno. Bohužel, pokud jsem kdy měla vidět Dokonalý trik, tak jsem jej nalezla v Guzaarishi, toto je nic. ()

Kaka

Další zamotaná exhibice Nolana, která je však mnohem přehlednější než Memento a mnohem zábavnější a neotřelejší, než nudná Insomnie. Avšak považuji za nutnost klást si zde jednu dosti důležitou otázku. O čem to celé vlastně bylo ? O ničem. Tenhle film je stejný, jako triky zde zobrazených kouzelníků. V jádru naprosto nulová výpovědní hodnota a navrh sladký háv, který zápůsobí na nejedno divákovo oko. Herecky silné, kostýmně brilantní, ale dějově jen nafouklá, vevnitř však naprosto prázdná bublina. Přesto je celý tento trik podán s takovým drajvem a odvážností, že jej ve finále nelze neakceptovat. ()

Spiker01

Dokonalý trik - dokonalý film! Hodně jsem se na něj těšil. Zprvu mě zaujalo hvězdné obsazení ( Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, nebo třeba Scarlett Johansson) a když jsem zjistil, že to zrežíroval Nolan, nemohl jsem odolat. Snímek jsem viděl až letos, takže nemohu posoudit, jaký měl film tenkrát ovace, ale mě se líbil hodně. Film přeskakuje sem a tam, takže je to hodně zmatečné a musíte u toho přemýšlet. Rozuzlení zápletky je ovšem parádní...100% ()

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel