Fantasy snímek Beowulf je filmovou adaptací staré anglosaské hrdinské básně (vznikla někdy okolo roku 1000 a je považována za základní kámen britské literatury). Film režíruje Robert Zemeckis a to opět za pomoci performance capture (tu už použil ve svém předchozím snímku Polární Expres).

Tento slavný příběh vypráví o skvělém skandinávském válečníkovi Beowulfovi (hlas Ray Winstone), který se vydává na pomoc králi Hrotgarovi (Anthony Hopkins). Od něho se dozvídá, že musí porazit a zničit obávanou příšeru jménem Grendel (Crispin Glover). Ten totiž neustále terorizuje skandinávský venkov. To se mu nakonec ve velkolepé bitvě podaří, ale aby to nebylo tak jednoduché, musí ještě zabít Grendelovu matku (Angelina Jolie), protože ta z touhy po pomstě začala zabíjet nevinné vesničany... (catchup)

ybuko

Beowulfa jsem ocenil az na druhe zkouknuti. Neni to presne ztvarneni legendy (doporucil bych si pred shlednutim najit na netu), tohle je gaimanovska parafraze s alternativnim prubehem a koncem. Grendel (Crispin Glover) tady neni o moc vetsi monstrum nez obyvatele hodovni sine, ktere zabiji. Spis pusobi jako prerostle dusevne nemocne dite. A ani jeho matka neni cernobila, protoze narizuje svemu synovi nezabijet lidi, pro ktere ma zrejme slabost. Jedinym chladnokrevnym zabijakem je tu vlastne hlavni hrdina puvodni legendy Beowulf, ktery na scenu prichazi jako prototyp neohrozeneho zivocisneho hrdiny, a ktery nasledne diky neschopnosti svou zivocisnost uhlidat odchazi jako tragicka postava. ()

Slider

Osobne mi moc nesedelo že Beowulf viac pripomínal počítačovú animáciu ako hraný film ale efekty boli naozaj výborne, akčné scény tiež, len mi pripadalo že ich tam je dosť málo na takýto typ filmu. Niektoré pasáže boli príliš naťahované a nezaujmavé, občas som sa začínal nudiť, škoda toho. Inak Angeline to naozaj pristalo, keby sa tam ukazovala častejšie tak by som možno kvôli nej ešte prihodil jednu hviezdičku navyše ;) ()

Mihail123

Ďalšie perfekcionistické dielo Roberta Zemeckisa-úchvatná vizuálna stránka, vypracovaná do najmenšieho detailu. Celkový dojem kazia jedine čudné animácia postáv, ale od Polárneho expresu je to obrovský krok dopredu. ()

yeniczek

Dávám 4* za IMAX verzi, kde se jednalo o ultimátní zážitek, který využíval všech 3D možností, jak to mám rád.. Jinak by se mii to asi tolik ani nelíbilo... ___Tak s odstupem 4 let.. Poměrně nudný příběh v tehdy dokonalém balení. Nic víc. ()

VanTom

Škoda, slušný scénář dua Gaiman & Avary by si zasloužil hrané, velkofilmové zpracování, rozpočet by na to bohatě stačil. Ona ta animace není zlá, občas člověk žasne nad detaily tváří nebo prostředí, ale snaha o maximální realističnost prostě bývá ošidná, vždycky nějaký nedotažený pohyb, gesto, kolize předmětů (nebo cval koní :-)) nepříjemně praští do očí. Takže až parádní závěrečný souboj s drakem převážil výsledek na slabší 4*. ()

Aven

Tyhle fantasy motivy (pokud jsou podepřené dobrým scénářem) se mi vždycky líbily. Beovulf navíc předvedl tak dokonalou vizuální pastvu pro oči - a teď nemyslím jen rádoby nahatou Angelinu (btw s tím severským přízvukem byla neuvěřitelně sexy), že jsem koukal jak puk. Bravo pane Zemeckisi, líbil se mi Polární express, Beovulf byl ještě o stupeň větší zážitek. ()

liuk

Tak nám zfilmovali Kutil Tima. Jen se Wilsonova hlava přetransformovala v Beowulfův penis. Něco takhle trapného v kině opravdu jen tak neuvidíte. To byl zase nápad cpát nosné bájné téma do úst nějakých 3D loutek, kteří možná vypadají víc živí, když jsou mrtví. A tak jim prostě nevěřím ani fň. Feministky mají další důvod k protestům: Zemeckis jejich loutky odfláknul ještě víc než ty ostatní. A ještě je to k tomu většinou jedna velká nuda. Aspoň tedy že nepůsobí nějak nabubřele, barvy se nesnaží zalíbit každým coulem atp. Pak ovšem nějaká tá lidskost a realičnost je okamžitě zabita jakousi kravinou. Snaha o opravdové kapky krve vypadá spíše jak molekuly v jakémsi chemickém dokumentu. Silvestrova akční hudba je jakousi koláži všech Zimmerových chorálových skladeb společně s trailerovými hitovkami od Immediate Music. A takové mě ve filmu fakt neberou. 3D mě bavilo tak deset minut, pak už jen tlačilo do očí. Ale stejně si nedokážu představit, jak se na Beowulfa bude někdo dívat na DVD a bude se mu pak líbit. Proto nelituju návštěvy IMAXu, aspoň nemusím zpytovat svědomí, že jsem promeškal něco velkého. Uvidíme, jak to bude s Avatarem. Ale jestli se nepodaří ani ten, 3D zanikne stejně rychle jako se mu to povedlo v 80. letech. ()

Spock

Pro mě jako diváka bezvýrazný film, na rozhraní dětské pohádky, která se snaží sebe sama přerůst, ale nedaří se jí to a „deklasovaného“ eposu, který kdosi „vykostil“ a udělal z něj díky tomu příliš snadno stravitelnou záležitost. Navíc se plně nepodařily ani ty efekty, např. běh koní mi připadal komický. Hledáte-li hrdinu, tak budete zklamáni, zde jej nenajdete. ()

blackJag

Největší devíza filmu se stala jeho největší slabostí, ale i tak musím svůj zážitek z filmu hodnotit jako pozitivní. O tom, že by Zemeckis byl schopen natočit regulérní film ještě lépe, není potřeba diskutovat a je také jasné, že měl. Nechápu ho, motion capturing je v této fázi pro laika na stejné úrovni jako za POLÁRNÍHO EXPRESU, tak proč? To třeba neviděl, že postava královny je fakt nepovedená? Jízda na koni divná? Jinak nálada filmu je dobře heroická a i když se zrovna nic neděje, proluky jsou minimální. Hudební doprovod dobře plní svou úlohu a hvězdná sestava dabujících a předlohu hrajících herců přímo volala po reálu. 75% ()

-ELFKA-

Vizuálna kvalita a originalita sa Beowulfovi rozhodne musí nechať. Tým však ale zoznam jeho predností končí. Neubránim sa pocitu, že tento najočakávanejší zimný trhák je nudný, plytký a ľahko predvídatelný. Zostáva nám tu ešte hŕstka akčných nechutností a veľmi, naozaj veľmi vydarený drak (kam sa hrabe Zafira??) a preto moje hodntenie zostáva na rozčarovaných 3*. ()

Ichabod

Mám rád Zemeckise a opravdu bych rád věděl, proč se do něceho takového pouštěl. Videohry jako Metal Gear Solid, Gears of War a jiné dokáží sejmout diváka/hráče mnohem více jak řada filmů s herci z masa a kostí. Ale jestli já v nějakém spojení filmu a herních efektů - respektive jejich aplikace na celý film - vidím východisko a budoucnost, je to naprosto odlišný přístup v podobě například japonských tvůrců filmu Final Fantasy Advent children, kde se těží z naprosté volnosti fantazie a za reálných podmínek nemožných záběrů, nebo i celých scén. Ale Beowulf? Pokus o fotorealistickou grafiku, která nabídne - ještě navíc v rámci celého Zemeckisova konceptu - víceméně realistické scény, jen s Shrek-like (OK o něco lepší, ale zdaleka né dokonalé herecké výkony podávajícími) postavami??? Jediné co považuji za lepší jak by bylo v hraném filmu je prostředí a některé akční scény by se stejně museli realizovat s pomocí CGI, ale většina filmu by s herci natočit šla. Díval jsem se na režisérský sestřih, tedy necenzurovaný a z brutality a monster na začátku jsem byl spíš rozpačitý, než ohromený a přitom se považuji za člověka co se týká nových technologií za open-minded. Prostě si myslím, že by podobné filmy měli dělat tvůrci nezasažení standartními filmařskými postupy. No teď zpátky k filmu. Příběh dávného borce co jde s monstrama klidně na pěstní souboj není špatný a díky CGI může poskakovat po scéně jak Spider-man a souboje nejsou provedeny špatně, ale hodně scén bez akce je dost nudná. Namluvení Beowulfa je skvělé, namluvené ostatních je... tolerovatelné. Hudba je výtečná a dopomáhá s dokreslováním atmosféry, která dostává díky CGI trošku trhliny a stupidní sexuální narážky a zbytečná občasná nahota mi přišla vysloveně dementní (likvidace Grendela byla vyloženě na efekt - kdo je zvědav na CGI nahou postavu, zejména pokud jde o chlapa? ). Hodně mne okouzlil právě děj, dobrý mýticky-dobrodružný film jsem dlouho neviděl (teď si vybavím snad jen 13th warrior s Banderasem). Ovšem k nadšení mi dost chybí, například více temnější a děsivější vyprávění když už to trvá skoro dvě hodiny. Slabší čtyři, přesněji ta čtvrtá je za respekt k tak pracné realizaci. ()

Mr.Dogman

Čeho si asi všichni všimli jako první je realistická animace - díky té mě film hlavně bavil. Další věci, které dávají tomuto filmu poměrně vysoké hodnocení (ode mě) jsou hudba,příběh a kupodivu i povedený český dabing. A krásná Angelina Jolie se nedá opomenout. Pozn. Tenhle film bych chtěl vidět v IMAXu - závidím těm, co na něm v tomto kině byli. ()

KASUGI

Kouknuto s odstupem času podruhé a mé hodnocení ze čtyřech, zvyšuju na pět hvězdiček. Víc takovýchto fantasy!!! Scény s drakem jsou to nejlepší, co kdy na toto téma bylo natočeno! + Hudba! ()

davidek

Téměř dokonalá animace. Pop chvíli Vám připadá, že je to zkutečný hraný film, ale za chvilku to opět přejde. Animace je však ale dobrá. ()

Tintin už má obličej

Tintin už má obličej

25.03.2008

Spielberg a Jackson to s tou digitálně animovanou adaptací slavné komiksové série Tintin myslí opravdu vážně. Dokonce tak vážně, že první díl trilogie bude podle všeho dalším Spielbergovým režijním… (více)

Herecké posily 1: Krásky

Herecké posily 1: Krásky

06.03.2008

Už tradičně pro vás máme souhrn několika zajímavých castingových novinek k filmům, o nichž už jsme psali dříve. Dnes začneme těmi hezčími doplňky ;-). Start natáčení hororu (resp. nadpřirozeného… (více)

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení

27.11.2007

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007