Fantasy snímek Beowulf je filmovou adaptací staré anglosaské hrdinské básně (vznikla někdy okolo roku 1000 a je považována za základní kámen britské literatury). Film režíruje Robert Zemeckis a to opět za pomoci performance capture (tu už použil ve svém předchozím snímku Polární Expres).

Tento slavný příběh vypráví o skvělém skandinávském válečníkovi Beowulfovi (hlas Ray Winstone), který se vydává na pomoc králi Hrotgarovi (Anthony Hopkins). Od něho se dozvídá, že musí porazit a zničit obávanou příšeru jménem Grendel (Crispin Glover). Ten totiž neustále terorizuje skandinávský venkov. To se mu nakonec ve velkolepé bitvě podaří, ale aby to nebylo tak jednoduché, musí ještě zabít Grendelovu matku (Angelina Jolie), protože ta z touhy po pomstě začala zabíjet nevinné vesničany... (catchup)

ArdathBay

Děti mají Polární expres a my odrostlější Beowulfa. K obsazení nemám jedinou výtku. Vypíchnu Winstona, Hopkinse a Malkowiche. Královna Wealthow je archetyp ženy, kterou bych miloval do skonání světa (milující, moudrá, věrná a v neposlední řadě nádherná - uvnitř ovšem nejvíce). Grendelova matka (Jolie) je především a jedině krásná - no někomu to stačí (znám jich pár :). Co je na hříších otců interesantní je odraz otce v synovi. Silvestriho soundtrack je výtečný. Animace je velmi pokročilá, nasvícení je dokonalé (sluj). Ani chvíli jsem se nenudil. Snad jedinou výtku bych viděl v zabití - Vy víte koho a kým - kam nedosáhne chladná ocel, tam dosáhne to, co ji drží. ()

sedm.1

Velké a příjemné překvapení.Performance capture je velmi zajímavý filmařský styl,který se může neustále zdokonalovat a vylepšovat a rozhodně není k ničemu a už nyní netrpělivě očekávám další snímek vyrobený touto metodou.Když jsem s touto filmovou formou přišel do kontaktu poprvé u Polárního expresu,byl jsem jím učarován a snad i ohromen.O to víc jsem pak očakával,jak se tato forma projevý u "dospělého" filmu,přece jen k vánoční pohádce se animace hodí daleko víc(jestli se to dá ještě tedy animací vůbec nazvat?!).A do padlo to na 5* bez mrknutí oka :).Beowulf je sice jednoduchý příběh,zároveň však nabitý emocemi,dobrodružstvím,souboji,napětím a strhující atmosférou,a ono zpracování performance capture nemohu označit jinak,než za bombastické!Prvotřídní fantasy,které má vše co pravý hrdinský epos má mít. ()

Lukoboss

Když se nad tím tak člověk zamyslí, je to vlastně jenom obyčejná pohádka zahalená do krásného hávu počítačové grafiky. Ta je bezesporu úchvatná (i když ne dokonalá, ale to ani nejde) spolu s nápadem obsadit do animovaného filmu herce, které známe z jiných "živých" snímků. Co říct k příběhu? Je pohádkový, opakující se a ničím vyjímečný. Nebýt již zmiňovaného vizuálna, byl by to film prakticky o ničem. 3,5/5 PS: Angelina mně tam teda vůbec nevadila :) ()

lskala

Tímto směrem se kinematografie určitě nebude vydávat. A to je sakra dobře. Jak mají vypadat animované hrané postavy nám předvedl Cameron v Avatarovi. Tohle je o několik levelů slabší. 45% - 2** ()

Cejny

Tento historický příběh by si spíš zasloužil klasického zpracování. Neříkám, že se mi performance capture nelíbil, ale k tomuto tématu se mi to nehodilo. Jinač jsem se u toho i bavil, ale nudná místa se bohužel taky našla. ()

slovan1

Skvělý film. Severská mytologie si mě získává čím dál tím více. Našlapaná animace, hudba a hlavně příběh. Strašně mě bavilo se na Beowulfa dívat a jsem pro, aby se točilo, respektive aby Zemeckis točil takové filmy dále. Film, který zůstává těsně pod vrcholem. ()

kenkaku

Vizuálně bez debat úchvatná záležitost. Téma zajímavé také (bez debat) a hambatá Angelina (i když digitální) taky dobrý... jen mě to nějak nechytlo. Respektive nevím proč jsem si přišel celou dobu o něco ochuzen a když už přišla animace konečně k užitku na 100% bylo ve scéně s drakem (asi tak pět minut před koncem filmu). Také se nízce přiznám že s ohledem na použitou technologii jsem očekával i o dost větší maso než bylo (ano i tak se tam trháním údů nešetří ale ta syrovost a strach z Grendela co zmasakruje holýma rukama stodolu plnou válečníků tak nějak.. nebyla). ()

Maynard.

Velice originální dílo. To že Zemeckis dokáže tvořit jedinečné filmy již předvedl v Králíkoj Rogeroj, to samě předvádí i v tomto nenápadném kousku. Rytíři, draci, úchylní trhači hlav a požírači lidských těl, překrásná čarodějka... Je toho opravdu hodně, co tenthle kousek skýtá. Kdo by si myslel, že je to pohádka pro děti, tak by se šeredně spletl. Páč tady se lidé vraždí opravdu morbidním způsobem, jo ten první záporák to pěkně rozehrál. Pak přijde na řadu lamželezo, který si poradí i s těmi nejhoršími příšerami. Akorát si teda neporadil, no jak se to vezme, se zlou čarodějnicí, kterou sme mohli vidět dočista celou nahou a ta čarodějka není nikdo jiný než Angelina. Takže pánové, kdo chcete vidět její poprsí v plné kráse, tak je naservírované na stříbrném podnose (akorát teda animované :o) ). Čekal sem , že to bude mnohem větší provar. Tohle je pěkná svižná a obrazově téměř dokonalá pohádka pro dospělé... Vánoční koleda se mi sice líbí o hvězdu víc, ale někde se začít musí. Asi už Zemeckise přestalo bavit točit lidi nebo si holt dělá to co chce. Koneckonců rejža, kterej nám dal Forresta, Návrat do budoucnosti a Králíka Rogera si může dělat to co chce :o) ()

skinny

Tak dvě hvězdy dolů za to, že jsem byla donucena to vidět v kině a jedna hvězda pryč, protože mě to nudilo...takže vlastně dvě hvězdy jen za animaci...jo ta byla špičková... ()

herr_carter

Podívejme se, jakého štramáka digitálně vytvořili z Raye Winstona, ale seklo mu to (což už se moc nedá říct o Anželíně). Film to byl ale překvapivě napínavý a bavil mě až do konce.................moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

chmíří

Čekal jsem velkolepou podivanou za využití těch nejlepších triků, ale viděl jsem film kde jsou tak tři skvělé scény a nic víc. Herecké výkony se hodnotí těžce, ale na druhou stranu jsem si po chvíli zvykl na to jak film vypadá a ke konci jsem to už ani nevnímal. Ale za tři vážně skvělé scény to stojí zkouknout....Takže za 70% ()

uzzi

Zvláštní pocit mám z toho Beowulfa, chvílemi je zaděláno na skvělé drama, chvílemi zase na skvělý akční-fantasy film. Bohužel zaděláno je stejným dílem, jako poděláno. Film sice staví hrdinu do obou situací, ale výsledkem je nevyrovnané tempo a pár podařených okamžiků. Žádná hutná atmosféra, žádné plně uvěřitelné postavy, všeho tak trochu a někdy až moc. Skvělé jsou zejména akční sekvence a to hlavně ta poslední závěrečná. Použitá technologie sice zaručuje hladké kamerové oblety a vizuální kejkle, jenže se neubráníte dojmu že sledujete rozpohybované voskové figuríny. Beowulf se snaží jít do hloubky a to mu nejde, měl zůstat krvavou a jednoduchou rubačkou a přidat na epických scénách, namísto toho čekáte až se figurky vykecají a půjdou někoho efektně zrubat. Zemeckis je průkopník a režírovat umí skvěle, bohužel zde to tak úplně nesplnil. Technologie plné animace ještě není zcela zralá, kombinace CGI a živých herců bez skleněných očí figurín u mě vyhrává (viz skvělá "Tríštovka"). Beowulf ale rozhodně nedopadl špatně a ty tři hvězdy získal s přehledem 65% ()

rozbris

Jako v každém filmu i tady by se dalo co zlepšovat, ale mě se to líbilo tak jak to pustili mezi nás. Škoda jen, že jsem na tom nebyl v Imaxu. ()

killjezor

Čekal jsem hrdinskou ságu a dostal jsem krátký pohled do života jedné severské legendy. Sice notně mysteriozní pohled, ale přece jen jsem měl představu o něčem jiném. Důvody, proč tuhle legendu pojal Zemeckis zrovna takhle neznám, rozhodně se mu to vyplatilo. Beowulf je vykreslený jako silák se sklonem ke zveličování svých činů a čím jsou starší, tím si víc přidává. Když dostane nabídku mít vše, co kdy chtěl, využije ji. Až ve stáří zjišťuje, že všechno není tak úžasné, jak se na první pohled zdá. ()

Finskej

Dost hrůza. S původní legendou to má společné jen jméno. Efektové zpracování špatné. Když už mají moderní efekty nahradit absentující inteligentní zápletku, dialogy a herecké umění (nic z toho v tomto filmu není), tak musejí být udělané alespoň pořádně a ne vypadat toporně, že div neskřípou, rozhodně ne v době, když už existují mnohem, mnohem lepší. Mám takový dojem, že je to vůbec vzorový a ukázkový exemplář soudobého trendu "co sejde na příběhu, inteligenci, zápletce, dialozích, hereckém umění a vůbec něčem zajímavém, MÁME PŘECE COMPY, tak tam narvem triky a bude se na co koukat!" A ještě ani to se vůbec nepovedlo. Perličkou na dortíku a la pejsek a kočička je digitální Angelína udělaná podle živé Angelíny, která je ještě asexuálnější než živá Angelína. To jsem věru nečekal, to mě překvapilo, tak za to ta hvězdička. ()

Han22

Už podruhé zklamání od Zemeckise. Beowulf netrpí kýčem a laciným pozlátkem jako Polární expres, je naanimovaný takovým způsobem, že se dá velice snadno zapomenou, že jde jen o animák. A právě proto to budu hodnotit jen jako klasickou dobrodružnou fantazy a jako takový je prostě ultranuda. Hrdinové chlastají, pronášejí proslovy, opět chlastají, jsou tu nějaké ženské... ale celkem se tu prostě nic neděje, není tu nikdo komu by se dalo fandit, není tu žádný příběh a hlavně žádné emoce. Tři hvězdičky dávám za skvělou animaci a za naprosto úžasnou finální bitvu s drakem, která skoro nechává zapomenout na předchozí hodinu a půl nudy. ()

martinez.

Nejvelkolepější hrdinské fantasy od dob Pána prstenů. A nebýt trochu zaostalé animace, mohlo to být nejlepší fantasy všech dob. Námět (staroanglický epos) a scénář, který nabízí přesnou dávku tajuplnosti, hrdinství a akce, na to parametry bez problémů měly. Režijně je to zvládlé taky navýsost dobře, Zemeckis příběh oživil opravdu ve velkém stylu se spoustou magické a někdy až hororové atmosféry, krve, hnusných potvor, hrdinských hlášek a činů a nevím čeho ještě. Snad polovinu podílu na kvalitě filmu má Alan Silvestri se soundtrackem, který je dost možná nejlepší jaký kdy vzniknul. Animované, ale určitě ne pro děti. __ Co se týče animace, nejvíce problematické jsou oči, dále běh postav a zvířat a držení předmětů, případně máchání s nimi (meče, číše...). Jinak je to ale vytvarované krásně. ()

see_sawandrew

K Beowulfovi vede dlouhá cesta. Po zkušenostech s filmovými triky v animovaném i hraném filmu stále působí performance capture v Zemeckisově podání poněkud zvláštně. Ale postupem času začnou pozitiva vystrkovat růžky. Kamera a její pohyb je naprosto brilantní, střih zvuku ještě lepší. Gaimanův scénář tomu navrch dává solidní koule, a tak film krom vtipně vybalancovaných oplzlých detailů nabízí také lidský a neklišovitý příběh, který ukazuje hrdiny v mnohem temnějším světle než původní eposy. Film, který jsem se naučil mít rád. 90% ()

Tintin už má obličej

Tintin už má obličej

25.03.2008

Spielberg a Jackson to s tou digitálně animovanou adaptací slavné komiksové série Tintin myslí opravdu vážně. Dokonce tak vážně, že první díl trilogie bude podle všeho dalším Spielbergovým režijním… (více)

Herecké posily 1: Krásky

Herecké posily 1: Krásky

06.03.2008

Už tradičně pro vás máme souhrn několika zajímavých castingových novinek k filmům, o nichž už jsme psali dříve. Dnes začneme těmi hezčími doplňky ;-). Start natáčení hororu (resp. nadpřirozeného… (více)

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení

27.11.2007

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007