Meditatívny exkurz časopriestorom rozvahy a skúseností, ktorý vyvoláva pre väčšinu okolia chuť prehodnotiť stav vedomia či mysle úplne iným smerom. Ukvapenosť, hypnotická plynulosť a používanie tých správnych slovíčok sa za pomoci nahliadnutia k empatii prírodných darov disponujúcich mocným čarom (seba)poznávania, vyplatí skúmať. Ten väčšinový rozmer netradična, vzbudzujúci ideály východných kultúr v žiadnom prípade nemoralizuje, ani nestanovuje odpovede na žiaduce neresti. Mushi (po našinsky - muši) aj ich kvázi správcovia Mushishi majú ten dar, vytýčiť to ľudské vpred, nevyhýbať sa tomu náročnejšiemu za hranicou rozlíšenia podstaty nášho vnímania ušľachtilých cieľov. Vskutku veľmi užitočný cyklus 23 minútových poviedok, uvidíme, ako hlboko zarezonuje do budúcna.(17.5.2015)

Velice pěkné Anime o Mushi-shi - "lovci duchů" (nadsazeně, mushi rozhodně nejsou duchové v Evropském stylu...navíc mushi-shi je spíše něco jako šaman/léčitel/vymítač) v japonském fantasy stylu. Nic akčního, megalomanského, celkově se seriál táhne v pomalém, klidném a estetickém duchu se mnoha myšlenkami k zamyšlení.(10.11.2006)

Jsem okouzlena. Asi mi to ještě chvíli potrvá, než si přestanu spojovat mushi s reálným životem, ale to mi nevadí. Když jsem tento seriál začala sledovat, vůbec mě nenapadlo, že v něm narazím na tak vážná témata a že budu vtažena do světa tajemna a nadpřirozených věcí... Po každé epizodě se cítím více a více omámená, očarovaná a mimo realitu. Pokud zde někdo čeká šťastný konec u každého dílu, tak bude překvapen. Já sama už si netroufám odhadovat, jak to všechno dopadne a raději se nechávám unášet temnou atmosférou nočních lesů a všelijakých stvoření žijících uvnitř. Nevím, k čemu bych toto anime přirovnala, proto se o to nebudu ani pokoušet, ale rozhodně mohu doporučit.(17.2.2015)

Mushishi je zaujímavým anime. Ginko je postava ako keby otcovského charakteru, ktorá učí ľudí ako majú spolunažívať s mushi. Celkovo sa dá povedať, že veľa častí človeka naučí a prinúti sa zamyslieť ako by sa choval v podobnej situácii. Vadila mi absencia príbehu na viac dielov. Tiež by som prijal trocha viac s minulosti Ginka aby som viac pochopil ako sa učil a podobne. Trochu mi vadilo to, že všetky postavy boli rovnaké výzorom a ako prišli do anime tak aj odišli a v novom diely prišli zas nové (okrem dvoch/troch postáv to tak bolo). Prvých päť dielov je asi najlepších. Keby niektoré veci s toho čo som napísal boli splnené stalo by sa Mushishi mojím srdcovým anime (asi, možno , kto vie) takto ho beriem ako vynikajúce anime.(2.9.2011)

Mushi-shi je jedno z mála anime, na které bych se neváhal podívat znovu. Úžasná atmosféra, hudba na pozadí, barvy tohoto kouzelného světa, velice sympatická hlavní postava, to vše v každém díle dělá na diváka nádherný dojem. Co episoda, to nový příběh, nové postavy, objevení dalších věcí. Toto anime dokoukáte a budete v lehkém tranzu. Dávám 5 hvězdiček. Takové dílo se vidí jen málokdy. Jasný důkaz toho, že i bez bojů, bitek a akce lze udělat přenádherné dílo. Ceny: Nejlepší Fantasy anime (2006), Anime s nejlepším příběhem (2006)(14.12.2007)