Melancholický klid. Takto by se dal shrnout celý seriál, který hraje vlastně stejnou notou skrze všechny díly a přesto je lákavé se na to dívat. Občas se tu vyskytne náhodou slabší až vyloženě špatný díl, ale ty zase nahrazují ostatní - velmi dobré. Nevýhodu za mě je, že tento počin je až moc epizodický a zvolená hudba se velmi rychle oposlouchá, jelikož se používá pořád ta stejná.(7.3.2020)

Koho už nebaví stokrát ohrané příběhy a zvraty, dočká se zde toho, po čem touží. Pokud ne, uvědomí si, že ho právě tyto ohrané věci stále přitahují. Nedávno jsem se pokoušel někomu vysvětlit, o čem Mushishi je, ale po pěti nedokončených větách jsem si uvědomil, že to nedokáži. Seriál nenabízí žádné strhující tempo, cool hlášky, senzační humor či tuny napětí. Čím tedy může zaujmout? Mě osobně v prvé řadě samotným mushishim Ginkem. Přestože charismatem zrovna nesrší, jeho profesionalita a lidskost mi imponují. Dále mě pak uchvátily příběhy, ze kterých by se dalo udělat námětů na stovky filmů, a atmosféra, jež by se i nejostřejším nožem těžko krájela. Jediný nedostatek spatřuji v zábavnosti. Protože jde povětšinou o silně mystické až hororové příběhy, hodí se seriál na pozdější hodiny. Dusná atmosféra a nízká hodnota dramatičnosti pak spolu se zvoleným časem mohou působit jako kombinace několika uspávacích prášků. Proto mi také sledování trvalo 26 dní. Na druhou stranu jsem za celou tu dobu neměl nejmenší problémy s usínáním.(8.11.2008)

Mushi-shi je jedno z mála anime, na které bych se neváhal podívat znovu. Úžasná atmosféra, hudba na pozadí, barvy tohoto kouzelného světa, velice sympatická hlavní postava, to vše v každém díle dělá na diváka nádherný dojem. Co episoda, to nový příběh, nové postavy, objevení dalších věcí. Toto anime dokoukáte a budete v lehkém tranzu. Dávám 5 hvězdiček. Takové dílo se vidí jen málokdy. Jasný důkaz toho, že i bez bojů, bitek a akce lze udělat přenádherné dílo. Ceny: Nejlepší Fantasy anime (2006), Anime s nejlepším příběhem (2006)(14.12.2007)

Bez váhání musím Mushishi označit za jeden z nejlepších anime seriálů, a to hlavně díky tomu, že do něj, na rozdíl od většiny jiných anime seriálů, které prostě jen baví (třebaže kvalitně), sestoupila určitá moudrost a uměřenost. Své zhmotnění nalezla nejen v podobě Mushishi Ginka, ale i v prostých zemědělcích, řemeslnících, rybářích či chůvách. O těch a samozřejmě jejich trápení s Mushi je seriál především. S důvěrou a nadějí se odevzdávají do péče Ginka, protože oni sami o příčinách svých trápení vědí pramálo a mnohdy fatalisticky očekávají, co přijde. Jsou smíření se svým údělem, ale jen zřídka rezignují. Jsou vytrvalí a houževnatí. Jsou si vědomi, že nad některými věcmi nemají žádnou moc. Ale s čím mohou bojovat, tomu se postaví. Seriál je ve svém přístupu k postavám skutečně citlivý. Poctivě je vykresluje, snaží se je pochopit, ale nesoudí je a v žádném případě neodsuzuje. Při případném nešťastném (spíše volím toto slovo, vyloženě zlé činy v seriálu nejsou) činu spíše pozoruje se smutným pochopením. Co musím vyzdvihnout, je fakt, že seriál nedává svému diváku znamení "teď plač", "teď souciť", "směj se" či "pociťuj hrůzu". Tohle musí divák Mushishi zvládnout sám. Když se mu to podaří, budou jeho pocity o mnoho intenzivnější. Nejde o seriál, který lze zkonzumovat nezúčastněně. Rovněž mě těší, že seriál občas nastoluje závažné morální otázky a neusnadňuje diváku a postavám situaci existencí řešení, které by bylo prosto chyb. V tomhle ohledu se mi velmi líbil díl o člověku, který osil pole jistým druhem Mushi. Bez debat *****.(30.6.2008)

Mushishi je zaujímavým anime. Ginko je postava ako keby otcovského charakteru, ktorá učí ľudí ako majú spolunažívať s mushi. Celkovo sa dá povedať, že veľa častí človeka naučí a prinúti sa zamyslieť ako by sa choval v podobnej situácii. Vadila mi absencia príbehu na viac dielov. Tiež by som prijal trocha viac s minulosti Ginka aby som viac pochopil ako sa učil a podobne. Trochu mi vadilo to, že všetky postavy boli rovnaké výzorom a ako prišli do anime tak aj odišli a v novom diely prišli zas nové (okrem dvoch/troch postáv to tak bolo). Prvých päť dielov je asi najlepších. Keby niektoré veci s toho čo som napísal boli splnené stalo by sa Mushishi mojím srdcovým anime (asi, možno , kto vie) takto ho beriem ako vynikajúce anime.(2.9.2011)