Audovizuálně nádherné dílko. Dokážu pochopit proč ho tolik lidí považuje za jedno z nejlepších anime vůbec, ale mě osobně tam k dokonalosti prostě něco chybí. Možná je na mě moc pomalé tempo, možná mi vadí absence provázanějšího příběhu, možná jsem se u některých dílů nudila. Nevím. Nicméně i tak můžu s čistým svědomím říct, že tento počin je opravdu moc pěkný a rozhodně stojí za shlédnutí. Hlavní hrdina je sympaťák, celý svět originální, magický a propracovaný, atmosféra člověka dokonale pohltí, i vedlejší postavy a jejich jednotlivé příhody dokáží zaujmout, o skvostné animaci, soundracku a openingu nemluvě. 8,5/10(30.3.2015)

Meditatívny exkurz časopriestorom rozvahy a skúseností, ktorý vyvoláva pre väčšinu okolia chuť prehodnotiť stav vedomia či mysle úplne iným smerom. Ukvapenosť, hypnotická plynulosť a používanie tých správnych slovíčok sa za pomoci nahliadnutia k empatii prírodných darov disponujúcich mocným čarom (seba)poznávania, vyplatí skúmať. Ten väčšinový rozmer netradična, vzbudzujúci ideály východných kultúr v žiadnom prípade nemoralizuje, ani nestanovuje odpovede na žiaduce neresti. Mushi (po našinsky - muši) aj ich kvázi správcovia Mushishi majú ten dar, vytýčiť to ľudské vpred, nevyhýbať sa tomu náročnejšiemu za hranicou rozlíšenia podstaty nášho vnímania ušľachtilých cieľov. Vskutku veľmi užitočný cyklus 23 minútových poviedok, uvidíme, ako hlboko zarezonuje do budúcna.(17.5.2015)

Jedno z mála opravdu dobrých anime. Přesně odměřovaná atmosféra lidových mýtů a dramatických zápletek oděných do lehkého hávu fantastična. Doba, ve které se příběh odehrává, není přesně specifikovaná, ale z určitých náznaků lze tušit 18. nebo 19. století. Ginko, odborník na muši, podivné organismy za hranicí běžného vnímání, putuje v zeleni se utápějícími krajinami a zapadlými vesničkami Japonska a někdy radou, někdy činem pomáhá nešťastníkům, kterým muši nějakým způsobem zasáhly do života. Meditativní způsob vyprávění podtrhuje zenovský nádech - vyrovnaný smutek, smíření s věčnou osudovostí.(21.10.2007)

Melancholický klid. Takto by se dal shrnout celý seriál, který hraje vlastně stejnou notou skrze všechny díly a přesto je lákavé se na to dívat. Občas se tu vyskytne náhodou slabší až vyloženě špatný díl, ale ty zase nahrazují ostatní - velmi dobré. Nevýhodu za mě je, že tento počin je až moc epizodický a zvolená hudba se velmi rychle oposlouchá, jelikož se používá pořád ta stejná.(7.3.2020)

Velice pěkné Anime o Mushi-shi - "lovci duchů" (nadsazeně, mushi rozhodně nejsou duchové v Evropském stylu...navíc mushi-shi je spíše něco jako šaman/léčitel/vymítač) v japonském fantasy stylu. Nic akčního, megalomanského, celkově se seriál táhne v pomalém, klidném a estetickém duchu se mnoha myšlenkami k zamyšlení.(10.11.2006)