Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

Krt.Ek

Mně se tahle pohádka líbila. Objektivně je asi na lepší 3* hvězdičky, ale já dám 4*, jelikož se mi zda krapet podhodnocená díky režisérově pověsti na této databázi. Chci, aby alespoň 60-65% měla. Co se mi na této pohádce líbilo? Jsem strašně rád, že Troška opustil od infantilních či dokonce lehce dementních čertů, kteří se vyskytují snad ve všech jeho pohádkách. Jak by taky ne, vždyť to jsou jeho nejoblíbenější pohádkoví hrdinové. Ale nic se nesmí přehánět, že Zdendo? Napadá mě, že u Troškových pohádek platí jednoduchá rovnice, a to čím hloupější čerti tím hloupější pohádka. Alespoň pro mě. Dětem a mainstreamovým divákům se Troškovi pekelníci asi líbí, tipuji tak na základě jeho komerčních sukcesů,. Já si ale troufám říct, že ani k jedné skupině nepatřím. Takže se divím, jak taková blbost jakou je neúčast těchto čertů dokáže zvednout můj celkový dojem. 70% ()

MartinezZ

Tak to dávají i nyní. Po cca půlhodině jsem musel odejít. Všichni se tam chovají jak imbecilové, kvičí, piští, kdákají... to se nedá poslouchat. Koukat ale ano, veškerý rozpočet padl na pronájem zámku a kostýmy, to alespoň vypadá pěkně. ()

Historik

Je to normální průměrná pohádka, která je docela dobře koukatelná, ale chybí ji nějaká vlastní osobitost, něco, co by ji odlišilo od průměru, kvůli čemu by se k ní člověk třeba rád vracel. Vlastní kouzlo. Nic takového jsem tu bohužel neviděl. Třeba příště. Ale v kontextu pohádek, které u nás v posledních letech točí Česká televize, musím uznat, že tato Troškova pohádka je nejlepší. 70% ()

katasta odpad!

Co k tomu říci jiného, než že dnešní děti jsou opravdu chudáčci, když musí koukat na tydle nové pohádky. Bylo to tak zoufalé, že už jsem se tomu nemohla ani smát, jen jsem nevěřícně kroutila hlavou nad pošahaným příběhem, naprosto imbecilním scénářem a nezajímavými hereckými výkony. Co si z toho ty děti mají vzít? Že můžou krást, protože je k tomu vlastně navedl jejich krutý osud, a ještě za to budou nakonec odměněni? Že smějí lhát a podvádět, když je to pro dobro jejich věci? Nebo snad že je může potkat pohádková budoucnost, když nebudou nic dělat? Přišlo mi to jako hooodně nepovedená parodie na Princeznu ze mlejna. Je mi líto, ale něco takového si ani nezaslouží říkat pohádka, a dětem bych to nepustila snad ani zfetovaná! ()

sta

poctivé tři hvězdy.. absence hloupostí, které jinak zaplavují filmy ostatních "osvědčených" autorů, navíc si Troška vůbec na nic nehraje a točí přesně pro toho, kdo jeho filmy chce.. sice je fakt, že v kinech to je asi trochu zbytečné, protože celkové pojetí počítá spíše domácí zábavou ať už na dvd či v běžné televizi, ale to už je starost distributorů.. ()

Sandiego

Troškovi nelze upřít, že je dobrým filmovým řemeslníkem a žánr pohádky chápe stále lépe než většina tvůrců, kteří nám v televizi "obšťastňují" vánoční svátky. Nejkrásnější hádanka je návratem k čisté klasice po křečovitých druhých rundách jeho rovněž obstojných pohádek. Skloubit dvě pohádky se mu povedlo a děj tím netrpí hluchými místy, Dolanský navíc dodal hlavní postavě charisma a Kubařová mě v roli princezny příjemně překvapila. Atmosféra a výprava sice naráželi na méně financí, ale Troška i tak vykřesal z prostředí co se dalo. Přesto však zvláště dvorní dámy narušují svým teatrálním omdléváním dobrý vkus, začátek vypadá trochu jako kolektivizační agitka, Potměšil se do role krále příliš nehodí a navíc vše shazují přesládlé písničky. Ale v žánru přece jen mírný nadprůměr. ()

UncleG

Nejkrásnější hádanka je taková vcelku normální pohádka… přiznejme, že spíš do televize na zimní podvečer. A tím jsem u Zdeňka Trošky docela překvapen. Čekal jsem další slepený paskvil, v němž budou nějací ukřičení lidé padat do bláta, pitvořit se o stopéro a předhánět se v tradiční Troškově soutěži o největšího filmového dementa. Místo toho jsem dostal (sic nefunkční, leč aspoň NĚJAKÝ) příběh, dokonce i trochu napětí v rozumně zvládnutém rámci. Hlavním vodítkem pro hodnocení je fakt, že jsem byl schopen nejkrásnější hádanku dokoukat až do konce. Sice si nejsem úplně jistý, co měl znamenat ten odporný závěrečný song, ale hodnotit méně než třemi, by byla určitě nespravedlnost. Místní pseudointelektuálové prominou… ()

Orlau32

Už tu pohádku nebudu prudit. Učinili to mladší přede mnou. Já vždycky říkám, že natočit pohádku, aby měla hlavu a patu je vždy velké umění. Víte, proč tomu tak není u pana Trošky ačkoliv má určitě nejlepší snahu ? Protože tomu chybí nóblesa. V jeho pohádkách se všichni chovají jako by byli právě propuštění z blázince. Pořád se chechtají, běhají sem a tam, žáden kloudný dialog (byť je to pro děti) a scény splácané dohromady z různých pohádek. Dále mi vadí, že princové jsou takoví nemastní neslaní, téměř taková tintítka menší než princezna a chovají se jako blbečci. Proto to nedostihuje to, co od pohádky čekáme. Kouzla, čáry ano, ale noblesní chování od hlavních hrdinů. Trošičku může být výstřední pan král, protože to je většinou komická figurka, ale musí to mít své meze. (Tady pan Potměšil hrál krále dobře). ()

blackrain

Kterak Matějíček princeznu přechytračil a do spárů loupežníků se dostal. Pohádka je plná nejroztodivnějších hádanek a mluvících zvířatek. Mluvící holoubek Matějovi pomůže uprchnout od strašlivých loupežníků. Námět vytvořil Jan Drda. Miroslav Táborský jako vůdce loupežníků Matlafous, to byla dobrá volba. Po dlouhé době jsem konečně ve filmu viděla Taťjanu Medveckou. Pan Potměšil jako král také nemá chybu. Jen doufám, že Zdeněk Troška nenatočí i druhý díl jak je u něho zvykem. Snad zůstane jen u jednoho. ()

slunicko2

Příjemná klasicky zpracovaná pohádka bez nadpřirozených bytostí a kouzel. 1) Občasné nelogičnosti v lehce překombinovaném ději nesnižují uměřené divácké potěšení navzdory tomu, že ke konci pohádka ztrácela dech a poněkud zdivočela._____ 2) 30letý Jan Dolanský (Matěj, který umí dobře hádat) odvádí spolehlivý výkon. Pak tu je ještě 27letý Miroslav Hrabě (voják ze zámku Ondra) a 28letý Jindřich Nováček (nápadník Majdalénky Jakub)._____ 3) Madlafous je hrozitánský...inu jako Madlafous. Nomen omen._____ 4) Překvapily mě mužské asexuální kostýmy, což bych u Troškova filmu nečekal._____ 5) Horvátův zpěv mi na konci přišel trochu mimo, ale to bylo jen k titulkům, které stejně nikdo nesleduje. ()

džanik

*** = 70%, pro mne zatím určitě součást TOP3 Troškovy tvorby (další dvě: Ševcovic Jasněnka a Eliška ze mlejna) ()

Helo

Trošku mám v celku rád, ale tohle je fakt děs! S trochou nadsázky bych to přirovnal k novému Sobouji titánů - pěkný vizuál (samozřejmě u každého svým vlastním způsobem), sympatický hlavní hrdina, ale obojí pohřbeno pod tunou nelogičností, které mají pouze za úkol dovést hrdinu sem či tam a protáhnout stopáž o nějakou tu zbytečnou minutu. ()

kajas

Jan Dolanský se mi jako sympatický Matěj velmi líbil a k Veronice Kubařové chovám stejnou úctu jako k Nikol Štíbrové (společným jmenovatelem je město Rakovník ;)). Po "Princezně ze mlejna" asi nejlepší Troškova pohádka, i když toho zmízání a hysterického ječení je taky docela dost. ()

*Elfík*

Přímo ,,nejkrásnější'' bych tento film nenazvala, ale stále je to lepší, než se dívat na přihlouplé americké pohádky. A kromě toho, neuhodla jsem ani jednu hádanku, přesto byly dobré! ()

Petfruf

Moc pěkná pohádka! A nezbláznila jsem se! Skvělá trefa obsadit Honzu Dolanského, celou pohádku táhne svých timingem pro vtip a přirozeným hraním. I ostatní role jsou dobře obsazené - a víceméně neznámými tvářemi, což je příjemné osvěžení. Už se naštěstí nekoná taškařice alá Z pekla štěstí, nebo jen minimálně. A tohle říkám, jako divák, který nesnáší poslední počiny Zdeňka Trošky (výše zmíněné Z pekla štětstí a její pokračování, Kameňáky, Andělskou tvář, druhou Princeznu ze mlejna). Mám moc ráda Melichara a Jasněnku, to už je moje klasika, i na Slunce, seno se občas ráda kouknu, takže pana Trošku nechci nijak hrozně hanit. Jestli se bude ubírat stejným stylem, jako s pohádkou Nejkrásnější hádanka, tak jen houšť, budu ráda! ()

janek85

Vcelku průměrná pohádka a trošku i úchylná. Úchylná proto, že tam bylo spousta hádanek typu " je to velké a dostane se to do malé díry"... to je prostě Troška. Ale jinak se vesměs povedla, čuměl jsem, že herec Jan Dolanský hrál kladnou roli, já ho znám z filmů, kde hrává různé gangstery a podobně. Byla to taková normální pohádka... 50% ()

maverick10

Bohuzel stale nic noveho pod sluncem. Stale dokola to same jako v cyklu Z pekla stesti. Dokola se trapne pitvorici herci, jediny zavan originality byl Potmesil a Dolansky. Ostatni upada do "Troskovin". ()

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě