Kdysi dávno žili v Evropě chudí, ale šťastní manželé, kteří se synem Fredem bydleli v útulném srubu uprostřed lesa. Když se jim narodil další syn, baculatý, usměvavý Nicholas, chtěl ho Fred milovat a chránit jako nejlepší starší bráška. Jenže jak chlapci rostli, dokonale ctnostný Nick obyčejného Freda ve všem zastínil a často mu svou dobrotou ublížil. Život v bratrově stínu nakonec změnil Fredovu velkorysou povahu ve vzdor, a tak opustil rodinu. Zatímco se z Nicka stal Santa Claus, který s rodiči a manželkou Annette řídí na Severním pólu hračkářské impérium, z Freda je bručoun. Bydlí v Chicagu, nemá rád Vánoce a s rodinou má společné jen to, že nestárne. A možná zanedlouho přijde o trpělivou přítelkyni Wandu. Poslední kapkou bude to, že místo oslav jejích narozenin skončil ve vězení. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci, a tak nakonec Fred zavolá Nickovi a pokusí se z něj vymámit peníze na kauci a půjčku. Nade vše dobrý Nick téměř souhlasí, ale pak zasáhne jeho žena a přesvědčí ho, aby Fredovi peníze slíbil, pokud pomůže s přípravou rozvozu dárků. (TV Nova)

PauloZ

Nic extra, ale taky žádný odpad. Prostě vánoční komedie pro celou rodinu, která pobaví, uvolní, odreaguje a navodí vánoční atmošku. V podstatě se na tyhle komedie každý rok těším :-). ()

Kryton

Moc příjemná vánoční komedie , která ač je plná kliše tak baví a vyloudí po celou dobu usměv na tváři. Herecký ansámbl je zde zvolen na výbornou. Každý si tu svou roli evidentně uživá a třeba Spacey je výborný parchant! Prvních 35 minut skýtá jeden vtip za druhým a ač pak to sklouzne do typického vánočního filmu tak rozhodně toto bych si na Vánoce rád kdykoli pustil. Protože Santa zde není ten roztomilý děda co jen háže smajly a má pro každého dárek , ale chlapík co hledí na efektivitu práce a na svou váhu. Do toho elfové ,kteří chodí do hospody nebo mající mobily. Vaughovi toho spratka žerete a ač typicky pro takovýto film najde to dobré v sobě a v bratru tak ani na chvíli vás to neoprudí. Spacey tu má malý supermanovský vtípek , který je cool (Lexi ted už to víme!!!). Rachel Weiz je zde sice jen místama , ale i tak je to krásná ozdoba na tomto vánočním stromečku. Celý film je nádherně podbarven skvělou hudbou a atmosférou. Osobně u mě vede bitka s Djem! ()

Alqarin

Důkaz, že ne všechny vánoční feel-good filmy musí nutně končit po kolena v klasické vodnaté sváteční břečce. Palec hore. EDIT: A stejně jako loni mě tahle věc spolehlivě zabavila, pár joků je fakt božích a i ten sentiment docela šlape. ()

mysiak

Nie je to moc vtipné...je to tak rodinné...čo je škoda..vzhľadom na nápad...a jednej skutočne vypečená scéna...s bratmi slávnejších ľudí...škoda že ich nie je viac takýchto scén vo filme ()

blackrain

Očekávala jsem něco šíleného a zaroveň trapného. Nakonec se z toho vyklubal velmi příjemný vánoční film. Kevin Spacey mohl být mnohem větší záporák a mohl všechno ještě více zamotat. ()

Bat55

Vianočná rodinná komédia, ktorú ako tak zachraňuje výborné herecké obsadenie na čele s Vince Vaughnom a Rachel Weisz. Príbeh o tom, že má Santa bráchu Freda, ktorý žil v tieni Santu, ma už pri úvodnej scéne zaujala. Myslím, že film, ktorý je pre Vianoce ako stvorený a vo vianočnom období je ešte silnejší. Každého fanúšika Supermana musí odkaz na Supermanov plášť potešiť, zvlášť, keď si ho nasadí samotný Kevin Spacey, môj obľúbený herec, ktorý stvárnil kedysi Supermanovho najväčšieho protivníka Lexa Luthora. Jednoducho nádherné. Šťastný koniec nesmie chýbať, vo vianočnom filme určite nie, je to viac než len pozerateľná rodinná komédia, rozhodne skvelá, nenáročná zábava pre celú rodinu. A to som od toho nečakal vôbec nič. /75%/ ()

kaylin

Po skvělé komedii "Nesvadbovi" jsem byl ochoten Vince Vaughna bránit za každou cenu, protože ten film se povedl. Jenže po každém dalším snímku, který jsem s ním viděl, jsem si uvědomoval, že jednou tohohle herce stačí vidět, a pak dost. Jednou jednoduše proto, že podruhé se budete divit, proč se vám vlastně líbil, poněkolikáté už ho budete rozdýchávat jenom velmi těžko. Uvědomíte si, že nemá žádný herecký rejstřík a je ještě protivnější než Sandler, protože je prostě neskutečně toporný. "Rozchod!", "Trable v ráji". "Dilema" a nakonec právě "Santa má bráchu" (píši v pořadí, v jakém jsem filmy viděl) mi jen dokázaly, že tohle opravdu není herec, který je schopný dobrých hlavních rolí a spíše se hodí pro vedlejšáky, což dokonale předvedl ve filmu "Útěk do divočiny". "Santa má bráchu" je komedie, která bude těžit z toho, že lidé milují Vánoce a milují vánoční filmy. Santa Claus je v Americe jednou z nejoblíbenějších postav, v posledních letech má stále navrch nad prezidentem. Paul Giammati je herec, kterého bych si nikdy jako Santu nepřestavil, přesto ho zvládl výborně. Vince Vaughn je jeho neurvalý bratr, který jednoduše trpí tím, že jeho bratr je tak populární. Žije obyčejný život, což mu vyhovuje. Bohužel musí dojít k tomu, že se znovu dostane do kontaktu se svým bratrem, což vede k tomu, že jen velmi těžko drží nervy na uzdě. O čem to je? No samozřejmě že o tom, jak se z hajzla stane milující bratr. Dvouhodinový film, kde je všechno dané předem. Budete chtít brečet, budete se chtít smát, ale všechno jenom proto, že takhle je to jednoduše dáno, takhle to má být. Všechno jede v zajetých kolejích, využívají se přesně takové zvraty, jaké čekáte, takže je vám i nalajnováno, kdy se máte jak chovat. Proč dávat do filmu srdce, když stačí jenom udělat něco, co tu bylo, jenom na to napasovat trochu jiný příběh a celkem velkolepý Severní pól? Člověk se ani nediví, že se vytvořila skupinka - no, možná pořádná skupina - lidí, kteří zatracují americkou tvorbu a raději se kloní k evropskému nebo japonskému filmu. Když se člověk dívá na moc filmů, prostě si musí uvědomit, jak jsou klišovité, bez nápadu a jen se snahou vydělat peníze. Kde je umění? Kde je snaha na diváka zapůsobit jinak, než jenom velkolepostí? Že by se Hollywood snažil umění zabít? Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/11/deja-vu-fred-claus-oko-dravce-penelope.html ()

Dexter1

Všetci vieme ako tento film skončí už od začiatku. Ja som však čakal niečo viac, trošku toho "drsnejšieho" humoru. Miesto toho tu je len vianočná moralitka o tom, ako je v každom človeku niečo dobré. Na Vianoce sa to dá pozrieť, ale v inú ročnú dobu je tento film zrejme úplne zbytočný. ()

Linda.csfd

Tohle jsem nějak nepochopila, film mi nepřipadá vhodný pro děti - žádná "dětská, veselá ani vánoční atmosféra." Pro dospělé to rozhodně také není. Takže když to shrnu, je to podivná dějová slátanina bez jakékoli atmosféry určená bůhví pro koho. ()

HappySmile

Místy střelená komedie se spoustu známých tváří, proto mě celkem překvapuje, že je tak málo známá. Spolehlivě vám navodí tu správnou vánoční atmosféru a taky určitě pobaví. Nejlepší byla scénka ze začátku filmu - honička se Santama. Velmi originální byla na konci taky terapie méně slavým bratrů - ta se opravdu povedla. Takže doporučuju na nudné zimní večery. :) ()

Chen

Vánoční film, který není trapný, ale zábavný a to není zase tak běžné, jak by se mohlo zdát. Obsazení je mimochodem vynikající. ()

Figu

"Viděl jste někdy stom vyrůstající ve stínu jiného? Je neduživý a pokřivený, protože se ohýbá a kroutí v zoufalé touze po slunečním svitu! Kdyby ten větší strom někdo prořezal, mohl by pak vyrůst i ten maličký, ale tak to v životě nechodí, mám pravdu? Všichni totiž milují ten vysoký strom, na ten jsou pyšní a ten malý vedle je jim trnem v oku! Ten malý, který odmítá růst správně. Dokud někdo nepřijde a nepokácí vysoký strom, malý se ke slunci nikdy nedostane. NADOSTANE!" Toto je pro mě osobně velmi trefná věta, která ve filmu hraje velikou roli! A s blížícím se časem Vánoc, je tento kousek geniální nalazení!!! Vince je frajer! 90% ()

rakovnik

Až na scénu s neslavnými bratry mě film vůbec nezaujal a nebavil. Celý film je sice hodně upovídaný, ale dialogům prostě chyběl vtip. ()

kaposlav

Sklamanie nebudem tajiť. Podľa internerových článkov je to film radený do Top 10, alebo Top 20, ktorý odporúčajú na vianočné sviatky, ale to je asi velice relatívne, lebo tento film už nechcem viac ani vidieť, lebo to považujem za stratu času. ()

Martin741 odpad!

Co vsetko na seba v USA zarobi, nad tym ostava europskemu divakovi - ktory miesto filmovej teorie zaviedol filmovu prax - rozum stat. Fakt ako ten US humor je tuna mne ako europskemu divakovi vzdiaelny na 100 -ky kilometrov. Nenasiel som ani jednu scenku, kde by sa dalo zasmiat . 0 % ()

Crawler-D

Vaughnovi se nedivím, ale Giamatti, Weisz, Spacey i Elizabeth Banks asi hodně potřebovali peníze na dárky na příští Vánoce. Hledat vydařený a nápaditý fór je jako hledat borovicové jehličí na smrčku a spadá pod to skupinové sezení sourozenců známých lidí a zrušení velikonočního králíčka, ale jinak je to nepromyšlená a stupidní snaha o pozměnění a vyhledání kořenů santovského mýtu. ()

Redík

Snímek s velmi průměrným scénářem, nataženým skoro až na neuvěřitelné 2 hodiny, sází především na vánoční tématiku a osvědčené herce. Jenže to bylo málo! Nestačil na to ani sympaták Vince Vaugh, ani usměvavé krásky Rachel Weisz a Elisabeth Banks, ani roztomilý Paul Giamatti v roli Santy či záporák Kevin Spacey. Nejsem už malý kluk, abych se nechal strhnout jen atmosférou Vánoc a proto hodnotím tak jak hodnotím. ()