Rod Wilhernů byl proklet čarodějnicí, jejíž dcera kvůli jednomu z Wilhernů skočila z útesu. Čarodějnice vyřkla kletbu, že další holčička narozená v jejich rodu bude nositelkou prasečího obličeje a zbaví se ho jen tehdy, když se provdá za stejně urozeného muže. Až po několika generacích se v rodě Wilhernů narodila dcera Penelope a opravdu měla prasečí nos, který nešel chirurgicky upravit. Jessica Wilhernová svou dceru Penelopu celý život úzkostlivě chránila, a když dospěla, začala Jessica zvát urozené nápadníky, kteří nesměli opustit dům bez podepsané smlouvy o mlčenlivosti. Jedním z nápadníků byl i Edward Vanderman, který z domu uprchl bez podepsání mlčenlivosti a hned běžel na policejní stanici, kde se mu vysmáli. Edwardovo oznámení zaslechl novinář Lemon, který se kdysi snažil vyfotit Penelope, když byla ještě miminko. Edward se dá s novinářem do holportu a zjistí, že Max Campion je urozeného původu, ale propadl hráčské vášni. Lemon s Edwardem osloví muže, kterého považují za Maxe a nabídnou mu slušný finanční obnos za to, že půjde za Penelopou a tajně ji vyfotografuje. Max si Penelopu získal a sám k ní cítí náklonnost, i když ani po několika schůzkách stále neviděl její tvář. Když Max konečně uvidí Penelopu, neuteče, chce se jí dotknout, ale rychle ucukne, protože skrytý fotoaparát se zvednutím ruky spustil. Penelope si Maxovo ucuknutí vyloží špatně a uteče. Max fotoaparát rozbije, nechce Penelopu prodat novináři, ale odmítne si i Penelopu vzít za ženu. Penelope si myslí, že ji Max odmítl kvůli jejímu vzhledu, a uteče z domova s nosem schovaným pod šálou. Penelope poprvé za celý svůj život poznává obyčejné věci, jako je pití piva nebo jízda na skútru, a získává svou první kamarádku Annie. Když Penelope omdlela v baru, byla odvezena do nemocnice, ale odtud už odchází bez šály, s úsměvem odpovídá novinářům na otázky a získává si obyvatele města. Edward Vanderman, který se znemožnil tím, že popsal Penelopu jako stvůru s tesáky, je otcem donucen, aby požádal Penelopu o ruku. Penelope se sňatkem souhlasí, ale jen kvůli své matce, která je zlomením kletby posedlá... (TV Prima)

KlárkaS

Jednou za čas je přece pěkný podívat na pořádnou romantiku, ale ne takovou tu kýčovou, ve který hrajou pořád ti stejní herci a do pozadí vyhrávájí songy z Evropy 2. Tohle tady dlouho nebylo, James McAvoy je krásný, Christina Ricci roztomilá a celé to vyvrcholení s Hoppípolou od Sigur Ros je nádherné. ()

JohnnyD

Počas sledovania filmu som si uvedomil, že niekedy je klišé fajn a dobre sa na neho díva - bohužiaľ uvedomil som si to v kontexte, že práve to mi vo filme chýba. Divák čaká, že sa niečo stane - a to sa aj stane - lenže vtedy keď to nečaká; dej beží strašne rýchlym tempom a prakticky nie je možné si vychutnať melanchóliu okolo ústrednej dvojice. Tí sú zahraní fakt skvelo (Christina Ricci je neodolateľná aj s tým rypákom) a vynikajúco im sekunduje Peter Dinklage (Station Agent!!!). Uvažoval som aj nad 100%, ale je mi ľúto, ale nemôžem; je to fakt skvelý film, ale mohol byť oveľa, oveľa lepší. Chcel by som nakrútiť remake, riadne temný a melancholický remake... ()

Arkos

Vcelku příjemný film s výborným hereckým obsazením - Ricci, McAvoy, Witherspoon... Tahle pohádková komedie má jednoduchý a dost předvídatelný děj, ale učitě si najde hodně příznivců, kteří se k ní i několikrát vrátí. ()

Rosaviva

Nic moc jsem od toho nečekala, pohádku, ale tohle mě okouzlilo. A James McAvoy se mi tu fakt líbil. No a ne, že bych si snad Christinu Ricci s prasečím rypákem chtěla vzít (kdybych byla chlap), ale nezdála se mi až tak ošklivá. Pohádka kde od začátku víte jak to dopadne, ale stejně vás to okouzlí. 4* ()

Sysel_CZ

Myslím, že i kdybych se moc snažil, chybu na tom asi nenajdu. Možná by to nemuselo mít konec a být delší, jinak nevím. ()

HAL

Moderní verze pohádky o princezně, kterou strašlivá kletba a zlá macecha uvrhly do vysoké věže, a ona čeká až jinějaký zamilovaný princ osvobodí... aneb one woman show Christiny Ricci, která dokáže být neodolatelná i s prasečím rypáčkem místo nosu. Děj je relativně prostý, žádné velké drama se taky nekoná a protože film není hloupý a nebojí se ironického nadhledu, tak se v něm emocí ždímaných až na dřeň taky nikdo nedočká... ale dívá se na něj velmi příjemně. 7/10 ()

misterz

Milá a zábavná rozprávočka, pre deti ako stvorená. Prasací rypáčik dokáže zaujať, dokonca aj moju mladšiu :). Ako bonus si môžeme prirátať aj sympatické herecké obsadenie. 70/100 ()

kingik

Zajímavý film to je, ale ne natolik, aby mě nadchl. V prvé řadě se táhl a klidně bych ho o mnoho pasáží zkrátil. Zbytečná byla účast některých herců ve vedlejších rolí (Reese Witherspoon, Russell Brand). Mark Palansky se jako režisér osvědčil v dobrém tahu nevydírat divákovy city až na doraz. Jako vypravěč už tak zdatný nebyl. Kamera, neotřepaná vizuální stránka filmu a výprava jsou největší přednosti filmu. V hlavní roli si umím představit větší krásku než je Christina Ricci. Dobrý film to je, ale pro ucourané tempo a slabší působivost bych si ho znova nedal. 60% ()

dr.horrible

Pekná rozprávka pre deti aj dospelých. Christinu mám rád odmalička, s prasačím rypákom či bez; na nej stojí celý film. A funguje to. V komediálnej a rozprávkovej rovine je Penelope perfektná GP záležitosť, len tá romantika bola nejaká divná. A tiež mám výhrady k postave Reese Witherspoon. Pár celkom slušných vtipov sa jej ušlo, len keby tá postava sama o sebe nebola tak strašne zbytočná. Ale aspoň je to celé úplne iné, než by to natočil Burton. Skôr mi to pripomínalo Matthew Vaughna a jeho Hviezdny prach.Taká rozprávka s nadhľadom. ()

IQ Tiqe

Fakt skoro pohádka. Není až tak světoborná, ale určitě stojí za zhlédnutí. Asi nejvíc mě zaujala Reese Witherspoon, která se na plátně objevuje všehovšudy pár minut a celému snímku dodává strašně života. ()

Sobis87

Tak takhle nějak si představuji novodobou pohádku. Penelope je kouzelná a velmi nápaditá romance s pohádkovými prvky (nikoliv fantasy), jejíž příběh je prakticky stou variací na moralitku o hledání pravé lásky, pochopení, i o hledání sebe sama. Viděli jsme to v disneyovkách, četli jsme to v dětských knížkách a teď si to znovu zopakujeme s jednou dívkou, která má místo nosu prasečí rypáček. Příběh tedy není to, co by z Penelope dělalo kdovíjaký zázrak, ale je to způsob, jakým je podaný. Je to film hravý, dojemný, nápaditý, stylový (vizuálem dá vzpomenout na mistry Gilliama a Burtona) a hlavně vtipný, přičemž laskavý humor občas vystřídají i trochu peprvnější gagy (fuckující lilipután je skvělý). Co mě na filmu ale zaujalo nejvíce, byly rozmanité postavy. Penelope v podání Christiny Ricci je neodolatelná, James McAvoy jako "ten pravý" nápadník s jednou velkou neřestí zase sympaťák, co má charismatu na rozdávání. Ony ale i vedlejší postavy jsou skvělé. Reese Witherspoon jako prostořeká Annie dává zapomenout na otravnou Pravou blondýnu a v tomhle filmu jsem si ji hned zamiloval, Catherine O´Hara dostala možnost zopakovat si svou nejslavnější roli - hysterickou a věčně vřeštící matku (ztvárnila Kevinovu matku v Sám doma). Nejvíc mě ale potěšil Peter Dinklage jako liliputánský novinář Lemon. Pokaždé, když se objeví na plátně, si krade celý film pro sebe. Ve výsledku je Penelope velmi příjemným zážitkem a spolu s Hvězdným prachem i jednou z nejlepších pohádek za posledních pár let. A Sigur Rós v závěru? Slast. ()

HoneyBunny

Je příjemné jednou za čas narazit na film, který stojí na romantice a ta romantika skutečně funguje tak, že se při závěrečném polibku hlavní dvojice přiblblě usmíváte. V Penelope na sto procent funguje nejen spojení sympaťáka Jamese McAvoye a skvěle hrající a s tím rypáčkem roztomilé Christiny Ricci. Máte tu pohádkovou atmosféru moderního Londýna, morální poselství, rychle odsýpající příběh (pravda, nepříliš překvapivý) a nějaký ten humor navíc. Některá pohádková klišé, např. o vysvobození princem nebo o ošklivém káčátku, jsou tu převrácené, což se skvěle hodí ke konceptu moderní pohádky. Penelope je zajímavý film, který patří k těm, které si za rok dáte znovu a znovu vás příjemně překvapí. ()

Anderton

Námet je veľmi originálny, štylizácia je vydarená, casting je parádny, vážne si neviem predstaviť, kto by mohol vyzerať lepšie s rypákom, ako Christina. Ale menší problém mám s konfrontačnou fázou filmu, keď sa hlavný pár vôbec nestretáva, takže to, čo príde na konci (všetci predsa vieme, ako to skončí), nie je príliš dôveryhodné. Ja by som to natočil tak, že by k nej stále chodil, konverzovali by spolu cez zrkadlo a na konci by ju konečne uvidel, ale bol by natoľko zaľúbený, že by si ju aj tak vzal. Ale čo už, sú Vianoce, treba byť zo všetkého namäkko. Najväčší skvost výraznej výtvarnej štylizácie je Reese, ako včela na Halloweenskom večierku. Všimli ste si Jacka Blacka v sekundovom cameu ako paparazziho? ()

arie

Veľmi príjemná žánrová jednohubka, v ktorej všetko funguje s presnosťou švajčiarskych hodiniek a preto ju môžem s čistým svedomím označiť za ideálnu odpočinkovú zábavu. Jemný britský humor sa krásne dopĺňa s rozprávkovými motívmi a tie, v kombinácii s vizuálnymi nápadmi (toho Burtona tam je skutočne cítiť), dotvárajú pozitívnu atmosféru, ktorá sa šíri počas celého filmu. Herecké obsadenie je rozmanité, Christina je na zjedenie s nosom či bez nosa, skvelý je pre mňa zatiaľ absolútne neznámy McAvoy či jednooký lilipután Peter Dinklage. Reese sa objaví len v poslednej polhodinke a manželské duo, hysterická Catherine O´Hara a neprehliadnuteľný Richard E. Grant taktiež veľa priestoru nedostalo, čo je hlavne v prípade toho druhého celkom škoda. No ale myslím si, že najdôležitejším faktorom tejto snímky je to, že splnila svoj účel a naviac, v súčasnom mori trápnych romantických snímok, je skutočne osviežujúcim počinom. ()

Frajer42 odpad!

Zřejmě jsem objevil novou herečku, kterou budu z hloubi duše nenávidět. Co může být horšího než absolutně nudná sračka? Absolutně nudná sračka se zrůdou v hlavní roli. Aby byl divácký zážitek co možná nejhorší, tak byl odporné krávě ještě zhoršen už tak krajně odpudivý zevnějšek. Neskutečně jsem trpěl. V tomto paskvilu nebyla koukatelná jediná minuta. Mylně jsem si troufl očekávat komedii. Pokus o humor se absolutně nepotkal s tím mým. Snímek se vyvíjí zcela beznadějným způsobem. Celou stopáž směřuje ke zrušení neskutečně trapné kletby a směřuje k tomu snad tím nejtrapnějším způsobem. Postavy vypouštějí z úst samé píčoviny. Zhruba polovinu filmu jsem sledoval dvojnásobnou rychlostí. Opravdu utrpení a dost dobře nechápu všeobecně vysoké hodnocení. Za účast dvou fajn herců rozdávat hvězdičky nehodlám. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka gegina31. ()

Smok

Obdivujem Christinu Ricci za to, čo si dala vykonať od maskérov, ale výsledok nakoniec až tak za to nestál. Podľa hodnotení som čakal neskutočnú pecku, ovšem opak bol pravdou. Jedná sa o nezáživnú rozprávku plnú klišé, ktorá nerozumiem ako sa mohla ocitnúť v premiére na tv stanici v sobotu v prime time. Jediné logické zdôvodnenie vidím v tom, že každý v ten večer aj tak pozeral fotbal ČR vs. SR, tak načo v takom čase mrhať kvalitným materiálom. Ak budem nabudúce chcieť vidieť naozaj poriadny nos ako sa patrí, skúsim radšej Troch veteránov, alebo niečo s Mirom Nogom. ()