Reklama

Reklama

Pokoj 1408

Trailer 2

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (950)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Pokoj 1408 a nadprůměrný horor? Dejte pokoj.. To už spíše thriller poukazující na následky globálního oteplování, neboť Cusack během chvíle zažil tolik klimatických změn (horko, prudké lijáky, záplavy, požáry), že by to přesvědčilo i Václava Ješitu. Filmy o lidském podvědomí mohou poskytovat tvůrcům volné ruce v jejich obrazotvornosti a originalitě a je škoda, že ti po skvělém úvodním navození atmosféry na to tady v dalším průběhu rezignovali. Inspirace v The Shining je zjevná, leč Håfström se ubytoval v úplně jiném hotelu než Kubrick.. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Po nějaké době, kdy jsem se v pokoji 1408 ocitla prvně, musím přehodnotit své stanovisko. Vysoce zdařilá, vizuálně působivá a dynamická adaptace Kingovy povídky, která se zároveň věrně drží předlohy. Děj sám o sobě není nijak extrémně děsivý, ale zato staví na působivém budování houstnoucí atmosféry, efektních scénách a postupně silně narůstající "aktivitě" pokoje 1408:) To se samozřejmě začne projevovat na Mikeově osobnosti. Přeludy, iluze, logika, realita, šílenství. Co z toho všeho se vlastně skutečně děje? Snad jen minimálně mi vadila ohraná, hollywoodská linie s zesnulou dcerkou, která se v povídce vůbec nenachází. John Cusack je borec a jako Mike Enslin je fenomenální. Už teď si v této roli nedokážu představit nikoho jiného. Potěšila mě zmínka o jistém panu "Grady" a Mikeova havajská košile, kterou měl na sobě i v povídce. Pokoj 1408 Vás pohltí, nepustí a připraví o rozum... Za povšimnutí stojí dva různé závěry. Skvělá, destruktivní scéna: "Mikeu? Oni už v tom pokoji jsou. Nikdo tam není...", "Chcete se odhlásit, pane?" ()

Reklama

TeeAge 

všechny recenze uživatele

Kingové knižky dávajú čitateľom zabrať, ale zdá sa, že aj filmárom, a to čoraz viac. Hodina aj pól na film s knižnou predlohou nie je veľa, ale tu sú miestami desivé diery deja, ktoré prinášajú zývanie aj cez slnečný deň. Cusackovi to samozrejme môžeme odpustiť, ľaká sa fakt prvotriedne, a to aj vtedy, keď sa zas mňe chcelo smiať. V poslednej tretine, keď je už hlavná obeť psychicky úplne na dne, nahodí Cusack taký silný postoj nezáujmu a ,,mňe je to už jedno,, tvár, že som sa začal fakt dobre baviť. Ten Hollywoodsky koniec uberá na kompletnom výsledku, Kingovský bol lepší. (tú verziu som videl našťastie prvý). Ale čo už, Amerika potrebuje lahšie večerníčky, než mi, Európania... ()

JAn 

všechny recenze uživatele

Håfström servíruje hotové vizuální orgie a zprvu se mu daří držet hutnou atmosféru a napětí, ale s příchodem hrůzy z pokoje 1408 se jeho konstrukce zlomí, napětí je to tam, atmosféra poleví a veškeré strašení spočívá opět jen v lekačkách. Co ovšem drží, je John Cusack a jeho fantastický one man show výkon, za který by se nestyděl ani Nicholson. O čem mě ale 1408 hlavně přesvědčil, je, že by stála za zfilmování Kingova Římsa. Stačila jediná scéna... Mikaeli, myslím, že sis vybral špatnou povídku. ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Film má excelentní horrorově "nakopávací" začátek v podobě rozhovoru Cusacka s ředitelem hotelu Samuelem L. Jacksonem. První minuty v pokoji mne vyloženě vtáhly a říkal jsem si, tak co se bude dít ... No a byla z toho nakonec prostoduchá duchařina plná zvláštních efektů a totálního "psycho-týrání" oběti pokoje, nabalená tradičně a trapně na tragické události v životě hlavního hrdiny ... Film zdá se býti originální, kdyby tu již před několika desítkami let nevzniklo něco hodně podobného a mnohem šílenějšího a to kultovní Raimiho Evil Dead (1981) (Zde to byla chata v lese ...). Jsem přesvědčen, že si tvůrci vzali z Raimiho dílka a jeho pokračování až příliš inspirace a zabalili ji do rádoby srdceryvné "rodinně-tragické" minulosti ... Takže film šel kvalitou dolů a dolů až mne začal docela nudit. Dobrý průměr, čistý horror, žádný subžánr ... ()

Galerie (21)

Zajímavosti (30)

  • Vo filme sa viackrát objaví spojitosť s číslom 13. Hotel sa nachádza v ulici Lexington 2254 (2+2+5+4=13), bol otvorený v roku 1912 (1+9+1+2), izba 1408 (1+4+0+8) sa nachádza na 13. poschodí, súčet rozmedzie teplôt na termostate počas tepla je 13 a na zámke na dverách je vyrezané číslo 6214 (6+2+1+4). (Karush)
  • Skutočný príbeh, ktorým bol tento film inšpirovaný, nemá nič spoločné z číslom 1408. V hoteli, kde sa skutočný príbeh odohral, sa strelila do hlavy milenka staviteľa hotela, ktorú našli po piatich dňoch na schodoch vedúcich k moru. Táto žena menom Kate Morgan bývala v izbe 3312, ale v tejto izbe sa nič zvláštne nedeje. Všetky paranormálne aktivity boli zaznamenané v izbe slúžky, ktorá bez stopy zmizla a dones sa nenašlo ani jej telo. Jej izba mala číslo 3502. Žiadny ďalší incident sa v 130 ročnej histórii hotela už neodohral. Pravdou ale je, že upratovací personál pracuje výhradne v týchto izbách minimálne vo dvojici. (Raccoon.city)
  • Inšpirácia pre príbeh 1408 pochádzala z reálnych príbehov parapsychológa Christophera Chacona, ktorý vyšetroval strašidelnú izbu v hotely Del Coronado. (rador)

Související novinky

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (více)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (více)

Reklama

Reklama