Pokoj 1408

1408

Izba 1408

Thriller / Horor

USA, 2007, 104 min (Director's cut: 112 min)

A on pořád co to je, že si nedá pokoje... ;-) . . . Jo jo, čím si kdo zachází... Ač oddechová a po tvůrčí stránce nikterak zvláště objevná, přesto působivá duchařinka, dobře vystavěný a hollywoodsky zručně natočený horror dle Mr. Kinga, s výbornými triky a speciálními efekty, zkrátka v rámci žánru prostě "...příběh, který vás nezklame..." . . . A taky lehce bizarně podané malé obligátní ponaučení, že "co tě nezabije, to tě posílí" - eventuelně tě to při vší té síle nakonec zabije... Tak tak. No, důležité je nakonec včas se zbavit těch zlých vzpomínek, že... - - - P.S. Docela se těším na dvd s původní zvukovou stopou. I na ty alternativní konce... - - - - - (Poprvé viděno 9.5.2009 na tv Nova jako příjemné napravení chuti po toho večera dvou předchozích >Mr.záckých< kusech, komentář zde jako mnohý - 10.5.2009)(10.5.2009)

Keď človek od toho nič nečaká, dostane sa mu hodne. Keď budete očakávať prvú triedu, zostanete asi dosť sklamaný. Tento snímok je filmovou adaptáciou poviedky amerického spisovateľa Stephena Kinga. Na rozdiel od krátkeho štyridsať päť stránkového literárneho diela, ktoré má spád, sto štyri minútový film sa dosť vlečie. Nebol som spokojný ani s hereckým obsadením a zmeneným charakterom hotelového riaditeľa Olina. Do tejto úlohy by sa omnoho viac hodil malý plešatý Danny DeVito, ako urastený černoch Samuel L. Jackson. ***(18.7.2016)

• kinej

Tento film se celých prvních 40 minut jeví jako slušný horor. Ale pak přijde na řadu, řada reminiscencí a za valsy přitažených vsuvek a to celou atmosféru spolehlivě zabije. V pokoji nejdříve začne mrznout, a potom ho celý zaplaví voda a to už je prostě trošku moc. Režisér nenapíná, ale zasypává vjemy. Příště by to chtělo vícě děsit a méně komplikovat.(13.1.2009)

Povídka byla samozřejmě lepší. No přiznejme si to, kdy u Steva není? Dneska má King mimochodem šedesáté narozeniny, takže tenhle komentář věnuji jemu. :-) Nicméně je snímek dost kvalitní a nezbytné úpravy v příběhu byli zvládnuty poměrně... no řekněme slušně. Čistou jedničku bych za to nedal, místy děj zbytečně natahovali. Mikael Håfström vsází celkem na jistotu a hlavně se spoléhá na vynikajícího Johna Cusacka, který byl naprosto skvělý a typově přesně obsazený. Trošičku mě mrzelo, že zmizeli některé poťouchlé "kousky" pokoje, jako třeba křivé dveře, nebo roztékající se podlaha, ale chápu, že se Håfström musel krotit a taky pracoval pouze s vizuálním médiem. Samuel L. Jackson potěšil a hrál skvěle i když přiznám se, že jsem byl příznivcem tlustého, plešatého a bílého pana Olina. Silnější čtyři hvězdičky a jsem konečně rád za horor, který je děsivý i bez tun lekaček a masového vraha. Doufám, že se blízká na lepší časy.(21.9.2007)

Je to úplne priemerný horor. Má dosť dobrý príbeh o spisovateľovi, ktorý navštevuje preslávené strašidelné miesta, aby o nich mohol následne písať vo svojich hororových knihách, pričom sám tomu samozrejme neverí. Práve sa rozhodol navštíviť hotelovú izbu v luxusnom hoteli, ktorú berie len za svoju ďalšiu skúsenosť z mnohých, lenže na mieste si uvedomuje, že tentoraz to bude niečo omnoho nepríjemnejšie. Spracovanie nie je zlé, ale o spokojnosti určite hovoriť nemôžem. Táto zápletka ponúka v rámci žánru veľký potenciál, ktorý sa aj spočiatku darí napĺňať, ideálne zoznámenie s hlavný hrdinom a následnou prezentáciou hotelovej izby, toto si ma získalo, lenže keď sa už dej presunie práve do tejto izby, tak to ani zďaleka neuspokojí. Aj táto hlavná časť filmu sa dá bez väčších problémov pozerať a pár nápadov je aj celkom zaujímavých, ale celkovo to pôsobí až príliš hlúpo a infantilne, takže výsledný efekt je presne opačný. Ale zase výsledný dojem čiastočne zachraňuje záverečná fáza, tá ma zaujala. Takže po hororovej stránke tu nie je absolútne o čo stáť, atmosféra je v celej hlavnej fáze úplne nulová, o napätí nemôže byť ani reči a aj samotné hororové scény sú len také infantilné. Herecké obsadenie je na tom dobre, John Cusack sa do tejto úlohy hodí a aj Samuel L. Jackson tých svojich pár minút využije naplno. Réžia a technická stránka sú zase úplne rozporuplné, na jednej strane to má slušný vizuál, ale ako horor to jednoducho nefunguje. Škoda, na ten priemer to síce stačí, dej je zaujímavý, obsadenie nesklame a pár nápadov sa tiež nájde, ale chcel som horor a ten som nedostal. Objektívna kvalita filmu- 52%, film sa páči mne na 54%.(3.6.2008)

• - Číslo dverí 1408 malo aj patologické laboratórium v horore Bug (1975). (Raccoon.city)

• - Příjmení jedné z prvních obětí pokoje bylo Grady, tedy stejně jako jedna z postav ve filmu Osvícení, který se také odehrával v hotelu. (Siriuss)

• - Když si Enslin prochází složku s oběťmi, narazí na větu „My brother was eaten by wolves on the Connecticut Turnpike“, což je odkaz na Kingův příběh. (HellFire)