Pokoj 1408

1408

Izba 1408

Thriller / Horor

USA, 2007, 104 min (Director's cut: 112 min)

Film má excelentní horrorově "nakopávací" začátek v podobě rozhovoru Cusacka s ředitelem hotelu Samuelem L. Jacksonem. První minuty v pokoji mne vyloženě vtáhly a říkal jsem si, tak co se bude dít ... No a byla z toho nakonec prostoduchá duchařina plná zvláštních efektů a totálního "psycho-týrání" oběti pokoje, nabalená tradičně a trapně na tragické události v životě hlavního hrdiny ... Film zdá se býti originální, kdyby tu již před několika desítkami let nevzniklo něco hodně podobného a mnohem šílenějšího a to kultovní Raimiho Evil Dead (1981) (Zde to byla chata v lese ...). Jsem přesvědčen, že si tvůrci vzali z Raimiho dílka a jeho pokračování až příliš inspirace a zabalili ji do rádoby srdceryvné "rodinně-tragické" minulosti ... Takže film šel kvalitou dolů a dolů až mne začal docela nudit. Dobrý průměr, čistý horror, žádný subžánr ...(2.11.2009)

No tak tohle byl po case zase solidni horurek. Prvnich 30 minut sice zadny straseni neni, jen takovy seznameni se s hlavni postavou, nicmene je to zajimavy. Pak pride neco jako uvod od Samuela, kterej je skvelej a perfektne naladi. No a pak se na nakejch 75 minut dej presune do pokoje. Ze zacatku je to fakt perfektni, naprosto spickova atmosfera, i kdyz se zrovna nic nedeje, tak je stejne mraziva a lekacky vyborny. Jenze pak se od straseni upusti a zacne se demolovat pokoj a do toho vidiny a i kdyz na prvni pohled je to furt stejny a jde jen o gradaci, tak uz me to nak nemohlo vystrasit. Sice se tu a tam najde neco strasidelnyho, ale proste uz je to spis o tom demolovani. No a nakejch 30 minut pred koncem, kdyz se na chvily odskoci z pokoje, jde atmosfera definitivne do hajzlu. Az teda na zaver, ten je povedenej. Co se tyce Cusacka, ten hral perfektne, jedinej problem je, ze furt machruje jak duchove nejsou a vypada jak velkej frajer a pri prvnim bububu se malem posere strachy a uz tam furt jen lita vydesenej. Celkove se jedna rozhodne o nadprumernej horor, navic je fajn, ze tu neni nejaka prisera a podobne, ale kuli ty slabsi druhy polovine filmu to na 5* nebude.(8.1.2008)

Hodně jsem se bál nějaké vyloženě trapné pointy, ale dopadlo to skvěle. Začátek filmu je tajemný, tajemnost je pak v průběhu vystřídána především bezútěšnou stísňující atmosférou. Více se mi však líbil úvod, kdy ony podivné věci nebyly ještě tak zjevné jako později. Je tu však obecně spousta zajímavých horových nápadů. Navíc mě hodně pobavily sebeparodické Kingovy vložky (to oceňuji, protože jsem ještě povídku nestačil přečíst). John Cusack možná nevzbuzuje takové sympatie, ale zejména ze začátku je obstarává skvělý Samuel L. Jackson. Jsem velmi rád za takovéhle filmy, přesně moje krevní skupina a je typické pro čsfd, že tyhle pozoruhodné filmy jsou v hodnocení zaměnitelné s těmi nejšedivějšími průměry.(27.6.2010)

Pr-vo-tříd-ní. Z děsivé "audiopovídky" mého milovaného SK vznikl ve všech směrech nadprůměrný film, který dává vzpomenout na staré dobré časy, kdy slovo horor neznamenalo pouze desítky nechutně podřezaných hrdel, metry vyhřezlých střev a chabou atmosféru. K tomu, jak si filmaři poradili s předlohou, nemám výhrady. Samozřejmě, že kratičký text na celý snímek stačit nemohl, a tudíž bylo třeba hodně věcí domyslet. Ony ale i ty přidané pasáže vypadají přímo jako od Kinga! To jsem zíral... Obdiv si zaslouží režisér, páni trikaři a hlavně John Cusack, který v tomhle koncertu pro jednoho postupně magořícího spisovatele jednoduše exceluje. A tak si říkám - když jsem dal pět hvězd Darabontově Mlze, proč je nedat Pokoji 1408? Jedna z nejlepších Kingových adaptací.(9.9.2010)

Hodně solidní horor, kterému vévodí jako vždy výborný Cusack. Sice začátek tam nemusel být, ale jinak si nemohu na nic stěžovat. Hlavně ten konec byl hodně dobrý, takže pokud chcete vcelku kvalitní horůrek, u kterého se i budete bát, tak nezbývá než doporučit. A pokud se chcete podívat na film jen kvůli Samuli L. Jacksonovi, tak věřte, že jestli ve filmu hraje 15 minut, tak to je moc.. :-)(10.5.2009)

• - Spoiler: Na Slovensku bol film vysielaný vo verzii, v ktorej hlavný hrdina prežije. (vavrinec)

• - Když Mika Enslin (John Cusack) zkoumá pokoj černým světlem, uvidí na povlečení krev. Avšak povlečení se v pokoji každý měsíc mění, takže zde žádná krev být nemohla. (G3niu5)

• - Inšpirácia pre príbeh 1408 pochádzala z reálnych príbehov parapsychológa Christophera Chacona, ktorý vyšetroval strašidelnú izbu v hotely Del Coronado. (rador)