Pokoj 1408

1408

Izba 1408

Thriller / Horor

USA, 2007, 104 min (Director's cut: 112 min)

Håfström je paběrkující zoufalec, jemuž by měl někdo okamžitě sebrat režisérskou průkazku. K čemu je dobré že dokáže tvořit opravdu hezké obrázky, když není schopný dát dohromady ani jednu originální scénu, která by nezaváněla metrákem klišé a nepáchla nepříjemnou rutinou. Situaci musí zachraňovat přesný, leč dost nesympatický Cusack a po Hadech v letadle znovu těžký motherf*cker Jackson. Pokoji 1408 chybí vlastní styl, lepší budování napětí a vlastně i fungující scény stísněnosti a děsu. U hororu by se měl člověk přece bát věcí na plátně a ne toho, že film potrvá další zdlouhavou půlhodinu. P.S. Scénárista by si za těch pět konců zasloužil vypráskat ocelovou tyčí. 5/10(22.10.2007)

Mám moc ráda Stephena Kinga. Jenomže ne všechny adaptace jeho knihy jsou výborné. Bohužel, knihu jsem neměla tu čest číst, takže tentokrát nemohu srovnávat, ale pokud bych měla ohodnotit film, a to bych zřejmě měla, když už tady píšu ten blábol, budou to čtyři *. Ale za co však? Za atmosféru? Herecký výkon Johna Cusacka? Dějovou linii? Uspokojivý konec, kde vykulené oči manženčiny potvrdí, že její muž opravdu něco zažil? Sčítám, dvakrát podrthnu a jo, jsou to zasloužené 4*. Pro mě určitě.(11.5.2008)

Ani poměrně slušná atmosféra, a skvělý výkon Johna Cusacka nedokáže zastřít skutečnost, že potenciál Pokoje 1408 je trestuhodně nevyužitý. Spousta nedořečeností a předvídatelných situací, kolísavé tempo, a přetože má film poměrně hutnou amtosféru, opravdu vyděsit nedokáže. Kinoverze za 6/10, director's cut za 7/10(10.10.2007)

Zpočátku velice slibné a atmosférické, ale pak vám dojde, že tvůrci do toho chtěli nacpat vše z předlohy (nečetl jsem) a tak nemají šanci něco příliš rozehrát. Zombák v šachtě je fajn, ale vytratí se z mysli stejně rychle jako z filmu. V poslední třetince už to začne opravdu haprovat, film má snad víc konců než poslední díl Pána prstenů. Cusakův výkon naštěstí dokáže udržet vaši pozornost po celou dobu snímku a Jacksonova rolička vás prostě musí potěšit.(12.10.2007)

Převést Kinga na filmové plátno v důstojné podobě není nic lehkého. Zatímco v jeho nehorrorové produkci se hned několik nemálo kusů zdařilo výtečně zadaptovat, tak v rámci jeho strašidelné tvorby se zadařilo vlastně jen jednou. Je tedy celkem překvapivé, že se nakonec málem podařilo tuto tristní bilanci napravit rutinérovi jakým Hafström je. 1408 je kvůli omezenému prostoru zcela závislá na ústřední postavě. Cussack se naštěstí ukázal jako výtečná volba. Jeho charisma podpořené značnou dávkou cynismu, spolu s nezaměnitelným chraplákem, drží snímek nad vodou i během mnoha slabších momentů. Zásadním problémem je, že po skvostné úvodní hodině se tvůrci nevydali přímou cestou rovnou do finiše a čtrnásetosmičku zbytečně, a až nedůstojně, natahují. Zpočátku je zde skvěle budovaná atmosféra, spousta nápadů a několik vykrádaček jiných Kingových povídek (Římsa apod.). Jenže ve druhé části tempo výrazně zvolní, děj se vydá do vod v nichž plavat neumí a atmosféra se takřka zcela rozplyne. Ani ty nápady zde již nejsou, jelikož se pouze opakují variace na již viděné věci z předchozí stopáže. Film 1408 je tak ve výsledku tím samým čím je jeho literární předloha v Kingově tvorbě. Tedy nadprůměrným řemeslem, které nezklame, ale rozhodně se nestane záležitostí, která by nějak výrazněji utkvěla v paměti. PS: Ze třech existujících zakončení je jednoznačně nejlepší to "ne-až-tak-happy-endové".(10.7.2007)

• - John Cusack nosí ve filmu kšiltovku s logem baseballového týmu Chicago White Sox. Není to náhoda, nýbrž jeho sportovní "vyznání". (Siriuss)

• - Sekera, ktorou sa na konci filmu jeden z hasičov prebúrava do izby je tá istá, ktorú použil Jack Nicholson vo filme The Shining. (rador)

• - Do role Lily byla obsazena Kate Walsh, ale aby zamezila svým problémům s tvůrci seriálu Chirurgové, kde hraje Dr. Addison, nakonec z filmu odstoupila. (Karlos80)