Pokoj 1408

1408

Izba 1408

Thriller / Horor

USA, 2007, 104 min (Director's cut: 112 min)

Pokoj 1408 a nadprůměrný horor? Dejte pokoj.. To už spíše thriller poukazující na následky globálního oteplování, neboť Cusack během chvíle zažil tolik klimatických změn (horko, prudké lijáky, záplavy, požáry), že by to přesvědčilo i Václava Ješitu. Filmy o lidském podvědomí mohou poskytovat tvůrcům volné ruce v jejich obrazotvornosti a originalitě a je škoda, že ti po skvělém úvodním navození atmosféry na to tady v dalším průběhu rezignovali. Inspirace v The Shining je zjevná, leč Håfström se ubytoval v úplně jiném hotelu než Kubrick..(15.10.2009)

Film se vcelku uspokojivě drží Kingovy předlohy, John Cusack odvedl v téhle takřka "one man show" výbornou práci a překvapuje mě, že S.L. Jackson stál o tak titěrnou roli. "1408" je spíše komorní, pomalý snímek, má několik solidních scén, které utkví v paměti a vyvolají mrazení, ovšem dějové veletoče v závěru už byly na můj vkus trochu moc "psycho". Na horror film kdovíjak neděsí, ovšem atmosféra je patřičně hutná a napětí se daří udržet (přesněji očekávání, co přijde). Slušně odvedené řemeslo, s tím poměrně jednoduchým námětem asi nešlo udělat víc. 71%(13.5.2009)

„Hotelové izby sú vôbec dosť nepríjemné miesta, nemyslíte? Len si predstavte, koľko ľudí spalo v tej posteli pred tým, než ste sem prišli. Koľkí boli chorí? Koľkí sa nachádzali na pokraji šialenstva? Koľkí spáchali samovraždu?“ Možno jedna z najlepších adaptácií Stephena Kinga. Kým iní len opisovali (CUJO, ZELENÁ MÍĽA), vklad scenáristov do IZBY 1408 je neporovnateľne výraznejší: poviedka nemá ani štyridsať strán, pričom prvé stránky tvorí Kingov príhovor, prvú polovicu JEDEN dialóg a zvyšok halucinogénne scény, ktoré ani schopný režisér s tristomiliónovým rozpočtom nedokáže nakrútiť (možno ak by žil Kubrick...). Znepokojivá atmosféra a sústredený John Cusack robia svoje, takú „hororovo pochmúrnu“ náladu som necítil od deväťdesiateho deviateho (ŠIESTY ZMYSEL). Scenár je ku koncu síce prehnane chaotický, zmätený, prekombinovaný a otravný, ale napriek tomu (a i vďaka roličke démonického Samuela L. Jacksona) idem na 80%. Kino Považan 2007(12.1.2008)

• Hellboy

Špatně zpracované, počínaje scénářem a konče režií, ačkoliv cítím, že Kingova povídka v sboě měla docela potenciál. John Cusack není špatný a klidně zvládá celý film utáhnout, ale to co "zlý pokoj" provádí není vůbec nic převratného a protože tohle je v první řadě horor, tak film moc neuspěl. Hezký trýčky atak, ale to vážně nestačí. A děj je předvídatelnej. Četné odkazy na Mikeovu dceru a rodinu působí rušivě, i když chápu záměr tvůrců-stejně to vyznívá nevěrohodně a škrobeně...Jedna z nejfatálnějších chyb je přílišná délka, kdyby to mělo 80 minut, tak by to asi byla docela pekelná jízda, takle je to občas pěkná nuda. Celkově to za moc nestojí a zřejmě nemá cenu se na to koukat. PS: Proč je tady napsaný, že ten film má 94 minut? nepochopim! Má 104 minut, režisérský sestřih 112m.(2.4.2008)

Čekal jsem cynického hrdinu zavřeného v lekacím pokojíčku. A dostal jsem cynického hrdinu s traumatem v minulosti zavřeného v zákeřném pokoji, který umí vylekat tak, že u vás nečekané návštěvy v tu chvíli opravdu nebudou vítány. I v hororovém žánru se zkrátka najde jednou za čas překvapení, které vám z hlavy jen tak nevyleze a které byste si i přes tu nepříjemnou dávku strachu jednou klidně dali znova. Cusackův očistec si tohle privilegium zaslouží.(15.10.2008)

• - Spoiler: Film má dva různé konce. V jednom z nich na konci Enslina (John Cusack) zachrání hasiči a s manželkou pak uslyší na nahrávce svou dceru, ve druhém Enslin zemře a nahrávku z diktafonu poslouchá ředitel hotelu Olin (Samuel L. Jackson). (awful)

• - Od chvíle, kdy začnou hodiny odpočítávat 60 minut, zbývá přesně tolik času do konce filmu. (HellFire)

• - Vo filme sa viackrát objaví spojitosť s číslom 13. Hotel sa nachádza na Lexington 2254 (2+2+5+4), bol otvorený v roku 1912 (1+9+1+2), izba 1408 (1+4+0+8), ktorá sa nachádza na 13. poschodí, rozmedzie teplôt na termostate počas tepla aj zimy (ich súčet je 13) a na zámke na dverách je vyrezané číslo 6214 (6+2+1+4). (Karush)