Pokoj 1408

Trailer 2

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

Trailer 2

3DD!3

Povídka byla samozřejmě lepší. No přiznejme si to, kdy u Steva není? Dneska má King mimochodem šedesáté narozeniny, takže tenhle komentář věnuji jemu. :-) Nicméně je snímek dost kvalitní a nezbytné úpravy v příběhu byli zvládnuty poměrně... no řekněme slušně. Čistou jedničku bych za to nedal, místy děj zbytečně natahovali. Mikael Håfström vsází celkem na jistotu a hlavně se spoléhá na vynikajícího Johna Cusacka, který byl naprosto skvělý a typově přesně obsazený. Trošičku mě mrzelo, že zmizeli některé poťouchlé "kousky" pokoje, jako třeba křivé dveře, nebo roztékající se podlaha, ale chápu, že se Håfström musel krotit a taky pracoval pouze s vizuálním médiem. Samuel L. Jackson potěšil a hrál skvěle i když přiznám se, že jsem byl příznivcem tlustého, plešatého a bílého pana Olina. Silnější čtyři hvězdičky a jsem konečně rád za horor, který je děsivý i bez tun lekaček a masového vraha. Doufám, že se blízká na lepší časy. ()

Hellboy

Špatně zpracované, počínaje scénářem a konče režií, ačkoliv cítím, že Kingova povídka v sboě měla docela potenciál. John Cusack není špatný a klidně zvládá celý film utáhnout, ale to co "zlý pokoj" provádí není vůbec nic převratného a protože tohle je v první řadě horor, tak film moc neuspěl. Hezký trýčky atak, ale to vážně nestačí. A děj je předvídatelnej. Četné odkazy na Mikeovu dceru a rodinu působí rušivě, i když chápu záměr tvůrců-stejně to vyznívá nevěrohodně a škrobeně...Jedna z nejfatálnějších chyb je přílišná délka, kdyby to mělo 80 minut, tak by to asi byla docela pekelná jízda, takle je to občas pěkná nuda. Celkově to za moc nestojí a zřejmě nemá cenu se na to koukat. PS: Proč je tady napsaný, že ten film má 94 minut? nepochopim! Má 104 minut, režisérský sestřih 112m. ()

Malarkey

Dost velká zplácanina, což se taky dalo čekat, páč nemá prakticky z čeho čerpat. Kingova povídka je sice zajímavá, jenže na celý film se musí rozvrhnout dost svízelným způsobem, jak to tvůrci zde ukázali a dokázali nakonec zajít až do těžkých extrémů, kde nakonci divák neví, na čem si vlastně stojí a to je celý problém filmu. John Cusack jede na sebe. Po celou dobu je na obrazovce hlavně on, nikdo jiný a docela se mu to i daří. Výrazně šílí a přichází k tomu nejhoršímu. Jenomže ke konci se strhne taková smršť informací, při které divák neví co si počít dřív. Je to divné hodnotit. Natočené je to dobře, ale nejspíš to nevyleká tak jak by se čekalo. Většinou je všechno čekané, předvídatelné a průhledné až hanba, ale i tak Pokoj 1408 a jeho houstnoucí atmosféra bude mít v mé hlavě kousek místečka díky skvělé atmosféře, která panovala po celý film. --- Zabij jenom tolik kolik sníš. ()

Le_Chuck

Veľká škoda, že tých veľa príjemných jenotlivostí je pospajaných v tak vlažnom tempe. DirCut verzia šlape s hodinovou látkou skoro ku dvom a miesto hustiť a gradovať sa deje lážo plážo. Snaživo oldschoolové, ale nevhodné. Čo sa týka záveru, tak snaha nepapagájovať ten najotrepanejši twist filmovej histórie len podthuje jeho lacnosť (nevymyslíme nové, ale znegujeme). Bojím, bojím že Mikael Håfström nakoniec bude mužom jedného filmu. 70% ()

Dan9K

Hodně jsem se bál nějaké vyloženě trapné pointy, ale dopadlo to skvěle. Začátek filmu je tajemný, tajemnost je pak v průběhu vystřídána především bezútěšnou stísňující atmosférou. Více se mi však líbil úvod, kdy ony podivné věci nebyly ještě tak zjevné jako později. Je tu však obecně spousta zajímavých horových nápadů. Navíc mě hodně pobavily sebeparodické Kingovy vložky (to oceňuji, protože jsem ještě povídku nestačil přečíst). John Cusack možná nevzbuzuje takové sympatie, ale zejména ze začátku je obstarává skvělý Samuel L. Jackson. Jsem velmi rád za takovéhle filmy, přesně moje krevní skupina a je typické pro čsfd, že tyhle pozoruhodné filmy jsou v hodnocení zaměnitelné s těmi nejšedivějšími průměry. ()

• Od chvíle, kdy začnou hodiny odpočítávat 60 minut, zbývá přesně tolik času do konce filmu. (HellFire)
  • Na rádiobudíku, ktorý bol špeciálne vyrobený pre film, ovládali číslice na diaľku a frekvencia bola nastavená na 104 FM - MHz a 100 AM - kHz. (Raccoon.city)

Související novinky

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (více)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (více)