Pokoj 1408

1408

Izba 1408

Thriller / Horor

USA, 2007, 104 min (Director's cut: 112 min)

Je to úplne priemerný horor. Má dosť dobrý príbeh o spisovateľovi, ktorý navštevuje preslávené strašidelné miesta, aby o nich mohol následne písať vo svojich hororových knihách, pričom sám tomu samozrejme neverí. Práve sa rozhodol navštíviť hotelovú izbu v luxusnom hoteli, ktorú berie len za svoju ďalšiu skúsenosť z mnohých, lenže na mieste si uvedomuje, že tentoraz to bude niečo omnoho nepríjemnejšie. Spracovanie nie je zlé, ale o spokojnosti určite hovoriť nemôžem. Táto zápletka ponúka v rámci žánru veľký potenciál, ktorý sa aj spočiatku darí napĺňať, ideálne zoznámenie s hlavný hrdinom a následnou prezentáciou hotelovej izby, toto si ma získalo, lenže keď sa už dej presunie práve do tejto izby, tak to ani zďaleka neuspokojí. Aj táto hlavná časť filmu sa dá bez väčších problémov pozerať a pár nápadov je aj celkom zaujímavých, ale celkovo to pôsobí až príliš hlúpo a infantilne, takže výsledný efekt je presne opačný. Ale zase výsledný dojem čiastočne zachraňuje záverečná fáza, tá ma zaujala. Takže po hororovej stránke tu nie je absolútne o čo stáť, atmosféra je v celej hlavnej fáze úplne nulová, o napätí nemôže byť ani reči a aj samotné hororové scény sú len také infantilné. Herecké obsadenie je na tom dobre, John Cusack sa do tejto úlohy hodí a aj Samuel L. Jackson tých svojich pár minút využije naplno. Réžia a technická stránka sú zase úplne rozporuplné, na jednej strane to má slušný vizuál, ale ako horor to jednoducho nefunguje. Škoda, na ten priemer to síce stačí, dej je zaujímavý, obsadenie nesklame a pár nápadov sa tiež nájde, ale chcel som horor a ten som nedostal. Objektívna kvalita filmu- 52%, film sa páči mne na 54%.(3.6.2008)

Příjemný pobyt... Převést Kinga na filmové plátno v důstojné podobě není nic lehkého. Zatímco v jeho nehorrorové produkci se pár (no více než pár, napadají mě konkrétně čtyři) kusů zdařilo výtečně zadaptovat, tak v rámci strašidelné tvorby se zadařilo vlastně jen jednou a to ještě sedmadvacet let nazpět Kubrickovi. Navíc tak volně na motivy, až to nemělo s předlohou takřka nic společného. Je tedy celkem překvapivé, že se nakonec málem podařilo tuto tristní bilanci napravit rutinérovi jakým Hafström je. 1408 je kvůli omezenému prostoru zcela závislá na ústřední postavě. Cussack se naštěstí ukázal jako výtečná volba. Jeho charisma podpořené značnou dávkou cynismu, spolu s nezaměnitelným chraplákem, drží snímek nad vodou i během mnoha slabších momentů. Zásadním problémem je, že po skvělé úvodní hodině se tvůrci nevydali přímou cestou rovnou do finiše a čtrnásetosmičku zbytečně, a až nedůstojně, natahují. Zpočátku je zde skvěle budovaná atmosféra, spousta nápadů a několik vykrádaček jiných Kingových povídek (Římsa apod.). Jenže ve druhé části tempo výrazně zvolní, děj se vydá do vod v nichž plavat neumí a atmosféra se takřka zcela rozplyne. Ani ty nápady zde již nejsou, jelikož se pouze opakují variace na již viděné věci z předchozí stopáže. Film 1408 je tak ve výsledku tím samým čím je jeho literární předloha v Kingově tvorbě. Tedy nadprůměrným řemeslem, které nezklame, ale rozhodně se nestane záležitostí, která by nějak výrazněji utkvěla v paměti. PS: Ze dvou existujících zakončení je jednoznačně lepší to "ne-až-tak-happy-endové", které není k vidění v běžné distribuci.(10.7.2007)

Celkom slusne a zaujimavo to zacinalo, neskor ma uz tie psychohry zacali trosku unavovat a tuzil som po nejakom logickom vysvetleni. Mozno by som radsej privital pritomnost Cusackovej zeny, teda aby boli obaja v jednej vrazednej hotelovej psychoizbe, ale tak reziser si s tym dokazal celkom slusne poradit aj so samotnym Cusackom a vydrzal som do konca. Cakal som, ze to bude o nieco lepsie... 15.05.2009 ___ John Cusack - (Mike Enslin) +++ Samuel L. Jackson - (Gerald Olin) +++ Mary McCormack - (Lily) +++ Tony Shalhoub - (Sam Farrell) +++ Len Cariou - (Mikeov otec) +++ Jasmine Jessica Anthony - (Katie) +++ Produkcia: Lorenzo di Bonaventura, Bob Weinstein, Harvey Weinstein +++ Hudba: Gabriel Yared +++(14.5.2009)

Hodně jsem se bál nějaké vyloženě trapné pointy, ale dopadlo to skvěle. Začátek filmu je tajemný, tajemnost je pak v průběhu vystřídána především bezútěšnou stísňující atmosférou. Více se mi však líbil úvod, kdy ony podivné věci nebyly ještě tak zjevné jako později. Je tu však obecně spousta zajímavých horových nápadů. Navíc mě hodně pobavily sebeparodické Kingovy vložky (to oceňuji, protože jsem ještě povídku nestačil přečíst). John Cusack možná nevzbuzuje takové sympatie, ale zejména ze začátku je obstarává skvělý Samuel L. Jackson. Jsem velmi rád za takovéhle filmy, přesně moje krevní skupina a je typické pro čsfd, že tyhle pozoruhodné filmy jsou v hodnocení zaměnitelné s těmi nejšedivějšími průměry.(27.6.2010)

Hodinu jsem měl husí kůži, pak jsem se lekl trapné pointy, ale nakonec se z ní vybruslilo docela obstojně. Atmosféra příjemně mrazivě oldschoolová (podobný horory už se vlastně vůbec netočej), lekačky funkční a vystřelovací ze sedačky, Cusack fajn jako obvykle a Hafstroma budu nadále sledovat pozorněji. 70%(3.10.2007)

• - Na rádiobudíku, ktorý bol špeciálne vyrobený pre film, ovládali číslice na diaľku a frekvencia bola nastavená na 104 FM - MHz a 100 AM - kHz. (Raccoon.city)

• - Laptop, ktorý používa Mike Enslin (John Cusack), je Dell Inspiron e1505. (Raccoon.city)

• - Spoiler: Další dva konce, které se nachází na DVD. Enslin přežije a nahrávku si stejně jako v originále pouští kousek od manželky, ta ji ovšem neslyší... Enslin nepřežije. Následuje rozhovor jeho manželky a Sama (Tony Shalhoub). Ten po chvíli odchází a později v kanceláři obdrží zásilku, ve které se nachází sepsaný Pokoj 1408 od Enslina. (necisty)