Pokoj 1408

1408

Izba 1408

Thriller / Horor

USA, 2007, 104 min (Director's cut: 112 min)

Kingové knižky dávajú čitateľom zabrať, ale zdá sa, že aj filmárom, a to čoraz viac. Hodina aj pól na film s knižnou predlohou nie je veľa, ale tu sú miestami desivé diery deja, ktoré prinášajú zývanie aj cez slnečný deň. Cusackovi to samozrejme môžeme odpustiť, ľaká sa fakt prvotriedne, a to aj vtedy, keď sa zas mňe chcelo smiať. V poslednej tretine, keď je už hlavná obeť psychicky úplne na dne, nahodí Cusack taký silný postoj nezáujmu a ,,mňe je to už jedno,, tvár, že som sa začal fakt dobre baviť. Ten Hollywoodsky koniec uberá na kompletnom výsledku, Kingovský bol lepší. (tú verziu som videl našťastie prvý). Ale čo už, Amerika potrebuje lahšie večerníčky, než mi, Európania...(16.10.2008)

John Cusack jako bořič mýtů o nadpřirozenu a spisovatel Mike Enslin se ubytuje v pokoji a prožívá tam docela dobré psycho. Nejdříve je vyděšený k smrti, stejně tak jako my, pak se ale zocelí a začne více přemýšlet, chce pokoj zničit a je mu jedno jestli zemře s ním. Některé věci se mi zdáli sice moc utažené za vlasy, ale stejně jsem při některých scénách přestal na chvilku dýchat. Samuel L. Jackson jako ředitel hotelu Dolphin Gerald Olin si ve filmu moc nezahraje, takže je to taková one man show a Cusack ji zvládá velmi dobře. Hudba od oskarového Gabriela YAREDa ( Anglický pacient, který má na svém kontě i Cold Montain, Talentovaný pan Ripley, Město Andělů). Takže se máte na o těšit.(25.5.2008)

Stephen King a jeho horrorová či thrillerová tvorba mala už niekoľko sfilmovaných pokusov a jediným kto ich dokázal zvládnuť bol Frank Darabont, po tomto počine teda izbe 1408 sa pridal aj Mikael Håfström aj keď nevyťažil s načrtnutého deju viac než by sa patrilo, veľa ukázaných momentiek príbehu nie je zrovna dovedených do vysvetlenia, ktoré by ozrejmilo prečo sa v tamtej tajomnej izbe dejú tak príšerné veci, jednoducho z ničoho nič sa po otvorení izby začiatkom 20.storočia začnú diať všelijaké nešťastné úmrtia, jednoducho to nakoniec vyznie ako keby tá izba bola z nejakej vesmírnej alebo teda dokonca pekelnej dimenzie, ktorá svoju obeť prestupujúca prah dverí len tak ľahko zo svojich spárov nevypustí. Atmosféra je miestamy navodená dosť skľučujúco ale aj tak som sa nedokázal povzniesť nad dosť jednotvárny výkon Johna Cusacka ako spisovateľa Mika Eslina zaoberajúceho sa vyhľadávaním strašidelných hotelov a ich ponurých príbehov, ktorý ako keby vypadol svojim stvárnením charakterom zo schizofrenického filmu Identita, proste hrá presne to čo už sme od neho zvyknutý do úlohy nedáva nič nové a len kopíruje svoj zaužívaný trend, na hereckom poste je viac uveriteľný aj keď hrajúci na menšom priestore Samuel L. Jackson, ten dokáže svojím prejavom o temnej izbe navodiť slušnú dávku strachu práve nám sledujúcim, čo potom stuhnuto čakáme kedy sa tie podivnosti začnú na tom mieste diať. ... Dá sa vôbec prebrať s takého ponurého sna ako prežíva osoba uväznená v izbe 1408 a je to vôbec sen ako nám miestamy chce napovedať príbeh? Postupné otázky vyplývajúce z deju, nemusia mať zrovna priame vysvetlenie. Môžeme len dúfať že druhé prebratie na lôžku v nemocnici nie je len nekončiaca dezilúzia. Po trikovej stránke je to viac než slušne spracované, rušivých momentov na tomto poste nenájdeme, skôr na príbehovej osnove to trošku neladí a hlavne otvorením koncom filmu, keď si hlavný predstaviteľ pustí diktafón a je svedkom toho že to čo zažil nebol iba zlý sen. Filmu by som udelil skôr slušných 70%, uvidím čo spraví ďalšie vzhliadnutie ale aj tak to je asi najlepší horrorový počin tohto roka, z toho čo som mal možnosť vidieť. ║Rozpočet $25miliónovTržby USA $71,985,628Tržby Celosvetovo $131,998,242║ ...aspoň že tie horrory nestoja stámilióny dolárov a poväčšinou sa potom aj oplatia točiť a teda návratnosť investícii je pre producentov skoro zaručená, v prvom rade pokiaľ nezarobia na území USA tak potom už v ostatnom svete to len ťažko tržbou vynahradia ▐ Tržby za predaj DVD v USA $52,894,753 //počet predaných kusov 2,424,711/videl v kine: 70%/(20.12.2007)

Výborně zpracovaný námět od mého oblíbeného spisovatele Stephena Kinga. Ve filmu se mi líbil John Cusack, který určitě zaslouží za roli pochválit včetně minirolí Samuela Jacksona, který filmu dodal tu správnou atmosféru. Škoda, že film u konce ztrácí trochu dech ale i tak jsem se výborně bavil. Hlavně bych chtěl vyzdvihnout scénu, kde John Cusack leze z okna po okenníí římse do vedlejšího pokoje. Síla..(18.11.2007)

• Hellboy

Špatně zpracované, počínaje scénářem a konče režií, ačkoliv cítím, že Kingova povídka v sboě měla docela potenciál. John Cusack není špatný a klidně zvládá celý film utáhnout, ale to co "zlý pokoj" provádí není vůbec nic převratného a protože tohle je v první řadě horor, tak film moc neuspěl. Hezký trýčky atak, ale to vážně nestačí. A děj je předvídatelnej. Četné odkazy na Mikeovu dceru a rodinu působí rušivě, i když chápu záměr tvůrců-stejně to vyznívá nevěrohodně a škrobeně...Jedna z nejfatálnějších chyb je přílišná délka, kdyby to mělo 80 minut, tak by to asi byla docela pekelná jízda, takle je to občas pěkná nuda. Celkově to za moc nestojí a zřejmě nemá cenu se na to koukat. PS: Proč je tady napsaný, že ten film má 94 minut? nepochopim! Má 104 minut, režisérský sestřih 112m.(2.4.2008)

• - Hotel Dolphin bol v skutočnosti hotel Roosevelt, ktorý sa nachádza na 45. ulici Madison Avenue, Manhattan, New York. (Raccoon.city)

• - Když si Enslin prochází složku s oběťmi, narazí na větu „My brother was eaten by wolves on the Connecticut Turnpike“, což je odkaz na Kingův příběh. (HellFire)

• - Spoiler: Film má dva různé konce. V jednom z nich na konci Enslina (John Cusack) zachrání hasiči a s manželkou pak uslyší na nahrávce svou dceru, ve druhém Enslin zemře a nahrávku z diktafonu poslouchá ředitel hotelu Olin (Samuel L. Jackson). (awful)