Pokoj 1408

1408

Izba 1408

Thriller / Horor

USA, 2007, 104 min (Director's cut: 112 min)

Hodně jsem se bál nějaké vyloženě trapné pointy, ale dopadlo to skvěle. Začátek filmu je tajemný, tajemnost je pak v průběhu vystřídána především bezútěšnou stísňující atmosférou. Více se mi však líbil úvod, kdy ony podivné věci nebyly ještě tak zjevné jako později. Je tu však obecně spousta zajímavých horových nápadů. Navíc mě hodně pobavily sebeparodické Kingovy vložky (to oceňuji, protože jsem ještě povídku nestačil přečíst). John Cusack možná nevzbuzuje takové sympatie, ale zejména ze začátku je obstarává skvělý Samuel L. Jackson. Jsem velmi rád za takovéhle filmy, přesně moje krevní skupina a je typické pro čsfd, že tyhle pozoruhodné filmy jsou v hodnocení zaměnitelné s těmi nejšedivějšími průměry.(27.6.2010)

Je to jenom můj pocit, nebo už je King bez nápadů a tak vykrádá sám sebe ? Děsivej hotelovej pokoj, chlápek co se v něm zblázní, černoch co varuje před nebezpečím. Tohle už sme měli možnost vidět mnohem líp zpracovaný v Shiningu. Film sám o sobě není zas tak špatnej, John Cusack hraje dobře a celkově to docela pěkně odsejpá. Dávam tři lebky.(19.9.2007)

Po nějaké době, kdy jsem se v pokoji 1408 ocitla prvně, musím přehodnotit své stanovisko. Vysoce zdařilá, vizuálně působivá a dynamická adaptace Kingovy povídky, která se zároveň věrně drží předlohy. Děj sám o sobě není nijak extrémně děsivý, ale zato staví na působivém budování houstnoucí atmosféry, efektních scénách a postupně silně narůstající "aktivitě" pokoje 1408:) To se samozřejmě začne projevovat na Mikeově osobnosti. Přeludy, iluze, logika, realita, šílenství. Co z toho všeho se vlastně skutečně děje? Snad jen minimálně mi vadila ohraná, hollywoodská linie s zesnulou dcerkou, která se v povídce vůbec nenachází. John Cusack je borec a jako Mike Enslin je fenomenální. Už teď si v této roli nedokážu představit nikoho jiného. Potěšila mě zmínka o jistém panu "Grady" a Mikeova havajská košile, kterou měl na sobě i v povídce. Pokoj 1408 Vás pohltí, nepustí a připraví o rozum... Za povšimnutí stojí dva různé závěry. Skvělá, destruktivní scéna: "Mikeu? Oni už v tom pokoji jsou. Nikdo tam není...", "Chcete se odhlásit, pane?"(19.10.2007)

Výborně zpracovaný námět od mého oblíbeného spisovatele Stephena Kinga. Ve filmu se mi líbil John Cusack, který určitě zaslouží za roli pochválit včetně minirolí Samuela Jacksona, který filmu dodal tu správnou atmosféru. Škoda, že film u konce ztrácí trochu dech ale i tak jsem se výborně bavil. Hlavně bych chtěl vyzdvihnout scénu, kde John Cusack leze z okna po okenníí římse do vedlejšího pokoje. Síla..(18.11.2007)

Hodně solidní horor, kterému vévodí jako vždy výborný Cusack. Sice začátek tam nemusel být, ale jinak si nemohu na nic stěžovat. Hlavně ten konec byl hodně dobrý, takže pokud chcete vcelku kvalitní horůrek, u kterého se i budete bát, tak nezbývá než doporučit. A pokud se chcete podívat na film jen kvůli Samuli L. Jacksonovi, tak věřte, že jestli ve filmu hraje 15 minut, tak to je moc.. :-)(10.5.2009)

• - Když si Enslin prochází složku s oběťmi, narazí na větu „My brother was eaten by wolves on the Connecticut Turnpike“, což je odkaz na Kingův příběh. (HellFire)

• - Poviedka "Izba 1408" od Stephena Kinga bola na Slovensku publikovaná v zbierke poviedok "Všetko je možné". (Kadas97)

• - Sekera, ktorou sa na konci filmu jeden z hasičov prebúrava do izby je tá istá, ktorú použil Jack Nicholson vo filme The Shining. (rador)