Zvětšenina

• Austrálie

• Kanada

Drama / Thriller / Mysteriózní

Velká Británie / Itálie / USA, 1966, 111 min

Zvětšeninu beru jako jeden z nejlepších filmových počinů všech dob. Líbí se mi jak se příběh nenápadně a pomalu rozvíjí do netušených poloh. Za naprosto úžasné beru sekvence. kdy fotograf vyvolává a snímky a začíná v rozmazaných plochách pozorovat hrozivé tajemství. Vždy je však o krok před divákem a ten tak musí čekat, až mu režisér hodí vodítko. Kromě oslavy filmu se také jedná o poctu klasické fotografii.(9.7.2007)

• Mahalik

"Co znamená ta noha? Zapřemejšlejte!"__ Nechci být zbytečně pejorativní (no jo, naučil jsem se nové slovo, tak jsem ho chtěl použít ;) ) a zaobírat se něčím...čím vlastně? Je Zvětšenina detektivkou nebo výpovědí o smyslu života? Nevím. Je to jako když se procházíte obrazovou galerií. Z bližšího pohledu dílo nijak neoceníte, z dálky však dostane tvar, smysl a až pak bude plně oslavováno. Zvětšeninu jsem viděl rychloposuvem (nebyl čas..) čili bylo těžké se nějak citově připoutat k hlavnímu hrdinovi, natožpak k jeho činům. Nevadí. Život je dlouhý a Zvětšenina jistojistě nezapadne v mé mysli v zapomnění. Stejně jako chuť vytáhnout foťák a být umělcem, alespoň na chvíli....(15.5.2009)

Když jsem viděl film jako dítě, tak jsem spoluprožíval vidění dění s fotografem, a líbilo se mi, že netřeba mnoha slov, že je fascinován něčím, co nalezl na fotce, a zvětšoval si to, až uviděl konečně co to taky vyfotil. a taky se mi líbilo, to jeho puzení, se kterým šel po stopách zločinu. A nic jiného nebylo pro něho důležitější, jen to jak ho to táhlo k dovědění se, co a proč se to vlastně stalo. Že kolem hlavní postavy probíhají různé chraktery žen, střípky tehdejšího Londýna, to mi přišlo podružné, a právě tak mi to přišlo i pro hlavního hrdinu.(28.9.2010)

Totální umění, které se - a to není vůbec obvyklé - skvěle poslouchá (šumění větru ještě nikdy neznělo tak...rozmanitě) a ještě lépe se na něj dívá (stromy v parku zmítané větrem bych si byl ochoten promítat každý den, kdy bych je neviděl naživo). Herecké výkony, kterým rozumíte - byť samozřejmě každý po svém. Duch doby a (také její) krása v mnoha podobách, a k tomu filosofie ve formě odbíhajícího filmového pásu. Tento film prostě za sebou zanechává DOJEM tak silný, jako je zde Vanessa Redgrave krásná a tajemná a David Hemmings tak či onak ztracený. 90%(3.1.2010)

Pop art, hippies, období minisukní, Jimiho Hendrixe, Doors a Andyho Warhola. V tomto prostředí žije muž, který svoji jedinou rozkoš dokáže prodat pouze skrze svůj fotoaparát. Záplava krásných žen mu leze po krk, a tak se rozhodne své ego uspokojit focením momentek. Až jedno šokující zjištění mu pomůže vrátit se na zem. V závěru dokonce nalézá v prostředí bláznů, šašků a podivínů sám sebe. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, čím vlastně "Zvětšenina" je. Kriminální film či psychologické drama? Ne. Nejvíce mne mátla ta absence příběhu. Až nakonec jsem k tomu dospěl: nejsveřepější obraz 60. let ve svém lesku, bídě, filozofii a přístupu k životu.(13.9.2007)

• - Michelangelo Antonioni si původně pro film vybral skupinu The Velvet Underground, ale její účasti v té době bránila pracovní povolení. Nabídku dostali i The In Crowd, ale na poslední chvíli se stáhli. (džanik)

• - Režisér Michelangelo Antonioni byl nešťastný z trávy v Maryon Parku. Nechal ji přestříkat nazeleno, jen aby scénu mohl natočit znovu. (džanik)

• - Do role Thomase byl původně obsazen Terence Stamp, ale dva týdny před natáčením musel ustoupit tehdy neznámému Davidu Hemmingsovi. Do role byl zvažován i fotograf David Bailey. (džanik)