Code Geass: Hangjaku no Lelouch

• Japonsko コードギアス 反逆のルルーシュ (více)
Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Psychologický / Sci-Fi
Japonsko, (2006–2008), 20 h (Minutáž: 24 min)

Série(2) / Epizody(50)

• Season 1 (2006) - 25 epizod

• R2 (2008) - 25 epizod

Středoškolák se schopností okamžitě všechny přinutit, aby ho poslouchali, si nasadí masku a postaví se do čela povstání Japonců proti vetřelcům z Británie. (Netflix)

Cedr

Super námět, slušné charaktery a napínavý příběh, který nelze kvůli často naprosto ulítlých plot twistů vůbec předvídat. Lehká a nepřepísklá dávka fanservicu také není na škodu. S největším konkurentem - Death Note - podle mne první sezóna Code Geass trochu ztrácí. ()

kjakob

Tenhle seriál jsem začal sledovat na doporučení a dobře jsem udělal - hodnotím v tomto komentáři obě série. Dobře vystavěný příběh má základy v alternativní historii, příjemně na sebe navazují dějové zvraty a postavy jsou většinou zajímavé, se silnou vnitřní motivací. Hlavního hrdinu jsem často za jeho činy odsuzoval, ale po finálním rozuzlení přišla ( pro mě nečekaná) katarze. Jsou tu pak i alternativní vysvětlení, ale pokud má hrdina projít očistcem a já s ním, můžu si konec vyložit jen jedním způsobem, tím doslovným :) ()

WildevilCZ

Jedno z mých nejoblíbenějších anime vůbec... Skvělá CLAMPovská kresba!!, postavy dělají cool pózy, děj plný nečekaných zvratů, tragičnost hlavní postavy a v neposledním konci určitě i děvčata s velkým podprsím válící se v kahotchách na pohovce hhh. No pro někoho možná nic co by musel vidět nebo mít, v mých očích však tyto věci dohromady vytvářejí perfektní anime a právě kvůli těmto prvkům se koukám hlavně na anime a né na hraný film. PS: Kritiky Subjektiva si nevšímejte, on je hodně vypečený konzument anime a vidí často věci, kterých si my normální lidé ani nevšimnem :) ......Dávám 95% abych mohl druhé sérii dát 100% ()

Monoxid

Nejvíc jsem unešená z hlasu C.C. ...Mao, to nebyl tak špatnej nápad! Btw, dívám se na to znovu, v lepší kvalitě, a nemohu nepodotknout, že je to opravdová audiovizuální lahůdka. ()

July

Konečně anime, které má po většinu času celkem hlavu a patu, kde roztomilé scény zabírají jen nutné minimum a kde se intrikaří, bojuje, odhalují dávná tajemství... Občas až příliš teatrální a překombinované, místy lehce skřípající logika děje, ale nic, co by spokojený divák rád neodpustil - možná kromě uspěchaného, přespříliš melodramatického a novými informacemi nepřehledně nahuštěného konce (který však pořád dává o hodně více smyslu než třeba závěr NGE nebo Ergo Proxy). P.S.: Padouch nebo hrdina, musí mít masku a vlající plášť (jak už nám sdělili třeba Úžasňákovi)! ()

Ceres

Perfektní zápletka, děj,"speciální schopnost" Lelouche a mecha, no co chctít víc? Od tohoto animé jsem se nedokázal vůbec odtrhnout jak mě to chytlo, navíc druhá serie je snad ještě lepší. Opět dokonalá záležitost na anime scéně a zase jedno z Must See anime. ()

Kicune

Roku 2010 Japonsko napadla Britannia, říše, která již sobě podrobila půlku světa. Stejně jako jiné země i Japonsko ovládla za pomoci nových zbraní – mecha-strojů zvaných „Rytíři“ řízenými lidmi. Země ztratila svoji tvář i svoje jméno. Již to nebylo Japonsko, ale „Území 11“. Již nebyli Japonci, ale „jedenáctky“, neboli jednoduše „čísla“, stejně jako obyvatelé dalších podrobených území. O 7 let později mladý princ Leloush Vi Britannia od záhadné dívky získává sílu, díky které může dát rozkaz i zarytému nepříteli a ten ho splní. Sílu Geass. Této moci si velmi záhy uvědomí, prohlásí se Zerem, bojujícím proti nepraví a za osvobození Japonců. Jeho cíl je ale jednoduchý - zjistit, kdo zabil jeho matku a jeho sestru uvrhl do invalidity. Cesta však vede hodně vysoko, až ke svržení hierarchizované Britannské nadvlády a osvobození Japonska. Vždyť rozzlobený Leloush bojuje proti nikomu jinému než samotnému otci, císaři Britannii. To je ve zkratce děj, který pomalu nabírá na rychlosti a graduje až do poslední vteřiny 25. dílu (doslova). Ze začátku se zdá, že příběh je roztahaný a některé pasáže až zbytečné, posledních pár dílů však zhltnete ani si to neuvědomíte. Děj není černobílý, ale pro každého staví určité dilema. Stabilita či terorismus? Život nebo smrt? Boj nebo ústupek? Každý volí svoje, a buď vítězí, je poražený, nebo je po smrti. Umírají nejenom zlí, ale i hodní, nejenom jednotlivci, ale i davy. Nechybí tu ale ani vtip, ani nadsázka a každodenní problémy studentů. Přejdeme už ale k technickým záležitostem. Kresba je první, co vás uchvátí a ohromí. Na svou dobu je naprosto dokonalá, propracovaná a dynamická. Pro znalce prácí skupiny CLAMP hned bude jasné, že tyto mangaky zde nějakým způsobem zapracovaly. Já osobně bych si tipla, že i příběh pochází z jejich péra, však jen návrh postav. Z líbezných postav a barvitých charakterů snad každý najde svého favorita či favoritku a bude jí fandit až do konce. Co se týče efektů, tak není co dodávat, bitevní scény jsou propracované s preciznosti až teatrálnosti a trochu zavánějí kýčovitosti, kterou se ale dá pominout, když to budete brát trochu s nadhledem. Už jenom 3 změny úvodní a konečné znělky (tzv. openingu a endingu) v 25dílné sérii mluví o velkém rozpočtu a když dokoumáte poslední díl, nic jiného vám prostě nezbude, než se ihned pustit do další série. Code Geass není nejlepší, co jsem kdy viděla, ale s určitosti můžu prohlásit, že patří k těm lepším anime. Zaručeně vtáhne do děje, zaujme propracovanosti a možná donutí fandit rebelovi. ()

3 AM Code

Zajimavy namet, pekne graficke zpracovani, zajimave postavy s potencialem. Nicmene akce techto postav rizene prilis okate vyslednym efektem a nikoli pricinnou (viz dukladane vysvetleni v komentari Subjektiva) me nuti chytat se za hlavu. Nijak zvlastni touha se podivat na druhou radu, no uvidime.. ()

Brion.y

C.C. bola skvelá (čo tam po všetkých anime fešákoch, keď sa tá zelenovláska objavila...) a je mi dosť ľúto hodnotiť Geass tak isto, ako Death Note, ale... hudba nestála za veľa. Skrátka som si nemala čo hmkať popri realite pomedzi pozeranie jednotlivých dielov. Možno dosť malicherné, ale vadilo mi to. ()

Fordzy

Spolu s druhou sérií nejlepší Anime, které jsem v životě viděl. Dokonalé ve všech ohledech a s nejlepším koncem jaký jsem kdy viděl. 50 dílů plné totálního orgasmu zhlédnuty prakticky nonstop bez možnosti vydechnutí. Má to spousty prvků, které miluji: Rytíři, Meče, Prvky z legendy o králi Artušovi, Alternativní historie, Příběh o pomstě, Mecha, Válka, Šlechta, Politické intriky, Vztah otce a syna, nádhernou kresbu od skupiny CLAMP. Viděno 3x. Doporučuji naprosto všem. 110% ()

Mantis

Musím přiznat, že mne toto anime příliš nenadchlo, v porovnání s tím, jak je hodnoceno ostatními. Asi jsem už moc starý. Dobrá animace, spousta bitek, slabší příběh a příliš nejasný konec (patrně příprava na pokračování). ()

D.Snake

Code Geass sice není tak chytrý jako DN, ale snaží se to dohnat tím, že dodá větší hloubku jednotlivým vztahům mezi hl. postavami i když to už bylo všechno nakonec tak trochu překombinované. Pár postav jsem si oblíbil (C.C, Lelouch), pár jsem jich nenáviděl (Suzaku...). Samotné boje byly strašně nepřehledné, hudba geniální, animace takový průměr, kresba může sednout, ale nemusí (mě osobně nevadila). No... Nedívalo se na to špatně, ale rozhodně to není nejlepší anime všech dob. 7/10 ()

Darik

Nádherně promyšlený plán jednoho školáka na ovládnutí světa. Po psychologické stránce naprosto dokonalé (ooo ano, myslím, že se to klidně vyrovná i Death Notu), co se týče akce tak tam sem slintal blahem. Ale u tohoto seriálu jde opravdu spíš o tu psychologii než nějaké super obrovské bitky mechů. Já si to užíval a téměř nedýchal, zkrátka úžasná podívaná, která by se bez své nádherné animace neobešla. Postavy super a příběh... No, to je jiná liga;) Za mě 100% + 5* navíc ()

mota

Kapka pobertálního humoru, dvě z extraktu romance, čtyři kapky filozofického výtahu a osm z odvaru mecha soubojů. Že by zázračný anime lektvar? Voní hezky, chutná pěkně, ale účinek nevalný. Pro mě jen chytlavá nastrojená nacionální teatrálnost. Hodnocení možná kruté, ale viděl jsem spousty lepších anime 7/10. ()

Frederika

Pro mě asi zatím nejsložitější anime na sledování, množství postav, dějových zvratů, skrytých motivací a politických machinací je prostě enormní, ale pro člověka, který se vyžívá v překombinovaném ději, je Code Geass ideální. V jednom díle charaktery nenávidíte, v druhém se odkryjí jejich skutečné motivy a vy je začnete chápat, případně litovat. Námět alternativní budoucnosti, stejně jako psychologický vývoj postav se mi líbí, myšlenka, která je bravurně dokončena v posledním díle, nutí člověka přemýšlet o ní ještě pár dní, ale možná by seriálu neuškodilo trochu "zklidnění". Update: na to, jak rozporuplně může mé hodnocení působit, tak o seriálu přemýšlím ještě půl roku poté a vždy ho doporučuji, když vyjmenovávám anime, které je třeba vidět a rozhodně by mi nevadilo se jednou do tohoto světa vrátit :) ()

KubykF

Jako každé anime i tohle mělo své velice silné stránky, ale i pasáže které mě vysloveně sraly (většinou školní pasáže). Celý komplot a příběh byl nicméně moc pěkný a s Lelouchem jsem to měl jak na horské dráze. Zajímavý konec. ()

Five By Five

Británia ako svetová veľmoc, kráľovská rodina - novodobí diktátori... Naozaj? :( Na tej grafike mi tiež niečo strašne prekážalo... po prvých troch častiach som tu nenajšiel jedinú postavu, čo by mi bola aspoň trochu sympatická... radšej končím a ani nehodnotím - dopadlo by to veľmi zle... ()

Radek.SCH

Nepříliš zdařilá kopie Gundam SEED, potažmo původního Gundamu >> svázání zajatce na opuštěném ostrově, dva hlavní hrdinové jsou přátelé z dětství, Lulu bojuje proti vlastním lidem, způsobí smrt nejmenovaného otce atd. Dokonalé, leč úplně prázdné xichtíky (opět); překombinování sci-fi, fantasy a školní romantiky; Suzaku a Lulu samozřejmě stopro dokonalý (Lulu má mozkovnu, Suzaku "svaly"); nerozeznáte od sebe Japonce od Britů (jeden z největších problémů anime a nejen u tohoto seriálu); tapnost dialogů, občasné nelogické jednání postav a těžko uvěřitelné spojenectví to sráží dolů; Jediný klad bych viděl v postavě Leloucha. Jdi za svým snem, ať to stojí, co to stojí. Podobnou morální zrůdičku jsem naposledy viděl v Berserkovi. A cenu za nejtrapnější kostým dekády získává.... Zero! - 60 % ()

John8

Tohle anime je zcela jasně silně inspirováno death notem respektive fakt že se jedná o relativně rovnovážný svět jehož rovnováhu rozhodí jeden egoistický a nadmíru inteligentní středoškolák s jednou nadpřirozenou schopností. Oproti DN je CG ale i Mecha-anime což má za příčinu že věci mají rychlejší spád ale zároveň nejsou tak uhlazené a promyšlené jako u zápisníku. Mínusy má za mě seriál hlavně za schyzofremii Lelauche, relativně nudnou polovinu dílů, Clif-hanger za který bych střílel ( Ha :D ) a věc která mě po celou sérii konstantně vytáčela a to sice že i přes to že mají Mechové nohy, pohybují se na kolečkách, takže jsou ty nohy zbytečné. Fajn příběh, a hlavně je to jen jeho polovina. ()