Epizody(7)

Adaptace nedávno vydaného a záhy velmi populárního románu Sussany Clarck. Odehrává se v Anglii na počátku devatenáctého století, kde již po staletí nepraktikovanou magii hodlá zpět na světlo světa uvést mág Mr. Norrell. Poté co šokuje všechny teoretické mágy co jich Anglie má a podmaní si celý Londýn až po nejvyší politické kruhy, získává nadaného žáka Jonathana Strange. Mladík ovšem záhy svými schopnostmi předčí mistra. Jenže magie je dobrý sluha ale zlý pán. A tak dochází k souboji mágů, který nás provází napoleonovskou Evropou přes Itálii a Španělsko zpět do Angliie k magickému vyvrcholení. Příběh, v němž nechybí magie, láska, intriky a fantaskní světy. (catr)

michael.f

Pokud jste četli knížku a líbila se vám, nekažte si dojem sledováním seriálu, ze kterého se naprosto vytratilo to, čím je kniha unikátní a pro co ji milujeme -- delikátní humor a pomalu se rozvíjející zápletka plná kouzelných detailů. Tohle se prostě BBC nepovedlo. ()

HMTD

Už dlouho jsem žádný seriál takhle nehltal. Včera o půlnoci jsem vyděl první díl a dnes do půlnoci stihnu poslední. Vlastně jsem na to koukal každou volnou chvíli. Prosím víc takových seriálů. ()

Nemezzis

Konec je promyšlený, že by se za něj nestyděla ani Rowlingová.Bertie Carvel a Marc Warren(Podfukáři) vyvyšují tuhle sérii, bohužel i tak je tam pro mě mnoho neznámých/nedokončených věcí, na které bych rád dostal odpověd, nehledě na duo příživníků od Norrella, který tam jsou očividně navíc... ()

stepma

Asi nejzajímavější fantasy seriál, který jsem kdy viděla. Velmi by mě potěšilo, kdyby vše zůstalo u sedmi dílů a mé nadšení nezprznily další série. Doufám tedy, že po báječné první sérii Jonathan Strange & Mr. Norrell na vrcholu svých sil odejdou a zanechají po sobě jen báječný fantasy zážitek. Co mě uchvátilo: historická i fantasy atmosféra, promyšlenost světů, neomezená magie, ztvárnění záporných i kladných postav a jejich vývoj. Co mě naštvalo: ne 100% happyend, aby dveře k dašlím sériím zůstaly otevřené. ()

PSyk

Tento seriál je dobrým příkladem, jak špatná kniha se projeví při filmové nebo seriálové adaptaci. Zásadní problém knihy: Nelogické jednání většiny postav a "možnosti" magie, které autorka prostě jen tak používá, aniž by vysvětlovala, proč, se vizualizací na obrazovce ještě více zdůrazní. Co je možné "vysvětlit" v knize pomocí čtenářovy imaginace, je bohužel nutné ukázat - sice efektně, ale naprosto neomylně. A to je ten problém. Do pátého dílu si divák může říkat, tak fajn, něco tajemného se tam děje, ale už je načase to začít nějak LOGICKY vysvětlovat. Ale to prostě ani v knize, ani v seriálu nenastane. Děj se valí skrze magii a její propriety k finále, a divák může jen hádat, proč dělá Stephen toto, proč král Havran potřebuje někoho oběšeného oživit, a proč tuto postavu musel elf oběsit. Jak našel Drawlight Strangeho v Benátkách...? A mnoho jiných naprosto nemagických záhad. Seríál naštěstí zachraňuje výborný vizuál, většinou výborné herecké výkony a několik scén - například výsek bitvy u Waterloo. ()

smutnySermir

Na tenhle serial jsem cekal snad 5 let. Knizku jsem docital pri dovoleny na Krete, jeste ted mi stranky trochu susti piskem. Pred cca 2 lety jsem si to dal znova - pro me jedna ze zasadnich knih posledniho patnactileti ... videl jsem zatim dva dily a jsem velmi spokojen - samozrejme, nektere veci vam serial na rozdil od knihy nezprostredkuje - to, co me nejvic dostavalo - pomale budovani dokonaleho sveta britskeho obdobi regentstvi (urcite ne "viktorianskeho", prosim, rozlisujme), ALE S MAGII, a to prostrednictvim drobnych historek v poznamkach pod carou, kdy jsem si skutecne skoro ve svych 30 letech rikal, ze to snad takhle skutecne bylo ! Presto i jako fanousek nemam mnoho namitek. Zakladni klicove sceny tam jsou. Norell vs Strange - vyborne (tvurci spravne odhadli, ze mezi temi dvema neni zas az takovy vekovy rozdil), adaptace mozna Norellovi az moc fandi, prijde mi vlastne dost sympaticky (vic nez v knize, tam je v uvodu "na zabiti"). Gentleman s vlasy jako chmyri bodlaci - velmi dobry (mozna to prostredi Ztracene nadeje mohlo byt tlumenejsi, budovat tu atmosferu zmaru rafinovaneji, ale chapu, je treba brat to polopaticky). Childermass, Walter Pole, Vinculus - super, vystizeno. Stephen Black - zatim to ujde, v knizce se mluvi o vyjimecne krasnem jedinci, ale tragika tehle postavy snad vsechno prevazi. Vyborni Segundus (skvela postava, snad si jeste zahraje) a Honeyfoot. Lascelles lepsi nez Drawlight, ale proc ne, tlustoch s rycivym "Norrrrrrrell" je celkem fajn. Uz se tesim na Portugalsko/Spanelsko, Wellingtona s Kodanem a hlavne "mrtve Napolitany" - doufam, ze budou !!!! ()

migr

občas trochu scenaristicky moc vypjaté, a nějáké scenu jsou tam zbytečně opakované, ale slušné 76% ()

flegmos

Kto ma rad fantasy zaner na sposob Pottera mozno zajasa ale ja musim povedat ze som stale cakal ze tam pride nieco nejaka iskra ale pusny prach tohto serialu je vlhky. Po vizualnej stranke, hereckej, zvukovej je to spicka. Ale ten dej je o nicom. Take vyonanovane pisomne cvicenie cely scenar. Tri hviezdy davam za nadprieprne vsetko okrem deja. ()

Zofan

Parádní začátek, ale pak to šlo nějak úplně mimo moje očekávání. Nic moc se neděje a konec je pojatý stylem deus ex machina. Až na obě hlavní postavy šlo o průměrné až mizerné herecké výkony. Takže nakonec celkem zklamání z promarněné příležitosti. ()