Naozaj nádherný fantasy seriál, akýsi mix rozprávky, romantiky a mytológie. To všetko za účasti úžasnej výpravy a kostýmov predviktoriánskeho Anglicka. Niektoré momenty ma dokonca humorne pobavili, najmä v spojitosti zabudovávania mágie do reálnych udalostí. Samozrejme, nemôžem zabudnúť na E. Marsana, ktorého herecké majstrovstvo si tu divák užije do sýtosti, aj keď bol na obraze trochu menej ako jeho náprotivok. 7 hodín filmovej pohody a pekného fantasy príbehu. Slušný nadpriemer. 80/100(18.9.2017)

Strange a Norrell je pohádkovější než brutální a dekadentní Penny Dreadful. Je tu víc elfů, kouzel v dešti a důstojných gentlemanů než potrhaných mrtvol a chlípných zrůd - a trochu mi to by to bylo líto. PD nastavila laťku tomu, jak viktoriánská magie může vypadat a JS-MN proti tomu vypadají trochu televizně. Na druhou stranu mají ucelený, hezky odvyprávěný a konzistentní příběh, což třeba o PD říct nešlo. Seriál má 7 dílů a můj dojem postupně vzrůstal od 3* okay-ish úvodu, přes několik docela napínavých 4* dílů ve střední části až k 5* finále. Konec, kde se složí všechny linky dohromady, je vážně super, ale chápu, pokud k němu někdo v drsné konkurenci jiných seriálů nedoputoval.(13.8.2015)

Jonathan Strange a pan Norrell... Kniha je sice lepší, ale zlatému BBC se opět podařilo skoro nemožné a tak těch sedm dílů opravdu vykreslí dobu, atmosféru, magii i mágy. A to i přesto, že některé věci vynechá a jiné si tam (!!!) svévolně přidá, obzvláště v závěru. Je pravda, že jsem očekávala trochu více války, protože v knize to zabralo daleko víc prostoru, ale na druhou stranu televizní verze příběhu lépe vykreslila linku vztahu Jonathana a jeho manželky. Tam, kde Susanna Clarke zůstávala na papíře strohá, nám BBC podá fakt pěkný obraz, kterému uvěříte (samozřejmě i díky Bertiemu Carvelovi a Charlotte Riley). Co se povedlo na podtrženou výbornou, je obsazení, do jednoho herce tam vidíte všechny ty postavičky jak na šachovnici a po skončení se cítíte zase tak banálně jako po skončení knihy... nevíte, co teď budete dělat.(1.5.2017)

Samotná kniha mne zrovna moc neuchvátila, a u seriálu bylo jasné, že některé scény a motivy vezmou zkratkovitě. Což podle mne nebylo na škodu. Jen díky televiznímu zpracování vyplulo na povrch, že vlastně kniha nemá děj. Celou dobu jen samé náznaky, Král Havran, elfí magie, svět za zrcadly, povaha pana Norrela, ale nakonec nevíme nic. Jakou magií vládl tedy elf? Kde se skrýval Král Havran a proč nepřišel dřív? Spousta nakousnutých motivů a linek, ale nedořečených a ztracených. Postava Childermasse také slibovala daleko víc, než čeho se nám od ní dostalo. Vizuál je skvělý, pěkně temný, eduardovská Anglie jak když vyšije (škoda jen, že nebyl vidět Napoleon), triků moc není, protože ono vlastně ani té magie není ani v knize mnoho. Nakonec Norrel dokonce vypadá jako neschopák a měl jsem pocit, že vypluje na světlo, že vlastně čarovat neumí.(10.9.2015)

Seriálový Harry Potter. Občas rovnako detinsky naivný, ale s kúzelnou atmosférou a na seriál aj s úchvatnými trikmi a veľkolepou výpravou, ktoré sa môžu hravo rovnať s hollywoodskou filmovou tvorbou. Akurát pre deti to tentoraz nebude, pretože Jonathan Strange je skôr taký mix Pottera a Penny Dreadful, kde v pár sekundách nastúpi na scénu aj nahota. Vo výsledku však výborne zahrané, zrežírované, napísané, akurát mám pocit, že tu tvorcom možno až priveľmi zväzovala ruky predloha, ktorá neozrejmuje množstvo vecí, mnoho krát sa tak pracuje iba s náznakmi a k skutočnému konfliktu takmer nedôjde. SEASON 1 = 3,5* (7/10)(26.2.2016)