Epizody(7)

Adaptace nedávno vydaného a záhy velmi populárního románu Sussany Clarck. Odehrává se v Anglii na počátku devatenáctého století, kde již po staletí nepraktikovanou magii hodlá zpět na světlo světa uvést mág Mr. Norrell. Poté co šokuje všechny teoretické mágy co jich Anglie má a podmaní si celý Londýn až po nejvyší politické kruhy, získává nadaného žáka Jonathana Strange. Mladík ovšem záhy svými schopnostmi předčí mistra. Jenže magie je dobrý sluha ale zlý pán. A tak dochází k souboji mágů, který nás provází napoleonovskou Evropou přes Itálii a Španělsko zpět do Angliie k magickému vyvrcholení. Příběh, v němž nechybí magie, láska, intriky a fantaskní světy. (catr)

Trailer 2

terunka003

Magické, tajemné, temné, historické, poutavé napínavé. Knížka byla moc hezká, zpočátku těžká, ale ten příběh je tak nový a neobvyklý, že se nedivím BBC, že to zfilmovala. Magie gentlamenská, temná a elfí, a úplně nově pojatá. Natočeno vážně strašidelně, dobrá atmosféra. Obsazení nových tváří skvělé, jen pan Norrel nebyl tak zřejmý slaboch jako na mě působil v knize. Velmi se mi to líbilo. ..jdu se postavit před zrcadlo a zkusím něco vyčarovat.. ()

Wishkah

Knižní předlohu považuju za jednu z nejlepších knih jaké jsem kdy četl. A proto sem k seriálovému zpracování přistupoval se rezervou. A ta mě velmi zaujala. Seriálová adaptace je oproti knize trochu upravená a pozměněná. Např. zakletí Lady Poleové a Stephena Blacka je v seriálu o dost dramatičtější a děsivější než jak je zobrazeno v knize. A i obsazení všech hlavních postav je výborné. Bertie Carvel, Eddie Marsan, Enzo Cilenti, Charlotte Riley, Alice Englert a Marc Warren byli ve svých rolích excelentní. A i obsazení vedlejsích rolí Drawlighta, Lascelese, Vinculuse a dokonce i Johna Uskglasse se velmi povedlo. K celeému seriálu mám vlastně jen tři výtky. Někdy z toho přímo koukal nápis "Vyrobeno pro televizi", představitel Stephena Blacka mi moc neseděl a finále seriálu mi přes všechnu snahu tvůrce přišlo trochu přitažené za vlasy a s ohledem na seriál tak jako nejslabší část. Ale i tak velmi silné čtyři hvězdy ()

filmmovier

Perfektní. Další vysoko vysokorozpočtový projekt BBC plný naprosto luxusní atmosféry starého Londýna, starých sídel a se spoustu magie. Tmavé barvy, strhující herecké výkony, hudba, scénář, příběh... to vše na jedničku a dovedeno k dokonalosti. Knihu jsem nečetl, ale tato adaptace ve mně zájem o knížku, o které jsem si myslel, že bude strašná, probudila, a to velký. Realistické viktoriánské kulisy, drahé kostýmy, honosná mluva, anglická elegance, naprosto jiný pohled na historii, souboj dobré a černé magie i láska. To vše tahle nová série obsahuje a vše funguje na výbornou. Herci jsou sice neznámí, ale perfektní, mě se tady ale nejvíc líbí Marc Warren, který mě dostal už v Mušketýrech jako Rochefort, je to sakra sympaťák a tady to opět dokázal jako temný elf. Navíc atmosféra díl od dílu houstne, napětí stoupá a z hlavních postav jsou čím dál větší šílenci, takže mi můj instinkt říká, že finále bude opravdu stát za to. A protože druhá série asi nebude (vzhledem k rozsahu předlohy) troufám si říct, že máme nejlepší minisérii letošního roku. BBC prostě pořád neskutečně boduje a opět mi potvrdilo, že Briti jsou prostě světové jedničky. 100%. ()

ywo666

Solídna viktoriánska čarodejovina. Niečo medzi Harrym Potterom, Prestige a Penny dreadfull. Najlepšie na tom celom je obsadenie a vývoj postáv. Takmer nikto na konci neostane taký ako na začiatku. Postavy aj dej sa posúvajú veľmi zaujímavým spôsobom. História sa mieša s fantasy. Chudák Napoleon padol kvôli mágií. Všetko do seba zapadá. Finálne kvalitne vygradovalo. Škoda, že miestami je to trochu úlet a človek len krúti hlavou. Ale bavil som sa 80% 4*. ()

DaViD´82

Jako by se „viktoriánsky dickensovský ráz“ komplexní, stylisticky vypiplané a na stránky rozhodně nijak skoupé „skrz na skrz a do morku kostí britské“ (ne)fantasy předlohy odrazil i v uctivém přístupu BBC k uchopení této látky a tak se jedná spíše o ilustraci předlohy než o její adaptaci v pravém slova smyslu. Ovšem je třeba uznat, že jde o nádhernou i detailní ilustraci přesně vystihující původní látku (atmosférou, obsazením, pozvolným tempem i zpracováním), což rozhodně nebývá pravidlem. I když… U BBC vlastně ano. ()