Reklama

Reklama

Ohňostroj marnosti

  • USA The Bonfire of the Vanities (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Spořádaný byznysmen z Wall Street a „vládce všehomíra“ Sherman McCoy (T. Hanks) spolu se svojí milenkou Marií (M. Griffithová) omylem v newyorském Bronxu porazí autem jednoho z dvojice černochů, kteří je chtěli okrást. Sherman s Marií však z místa ujíždí a na policii nic nehlásí. Chlapec se dostává do nemocnice a poté upadá do kómatu. V tu chvíli začíná hledání onoho neznámého bělocha, co mu to způsobil a začíná hysterie. Mnoho lidí se chopí příležitosti a z tohoto „honu na lišku“ se snaží získat maximum – novináři mají senzaci, černošský reverend burcuje davy a vyvolává protesty, židovský starosta se kvůli blížícím se volbám musí zavděčit černošským voličům a neúspěšný a na alkoholu závislý novinář Peter Fallow (B. Willis) má snad poslední šanci, jak najít ztracenou novinářskou čest. Mezitím se však Shermanovi začíná zcela hroutit jeho svět… Podle stejnojmenného románu Toma Wolfea natočil v roce 1990 americký režisér Brian De Palma film Ohňostroj marnosti, v němž až parodicky vykresluje Ameriku velkých úspěchů, za které leckdo zaprodá duši. Ukazuje odvrácenou stranu slávy, bohatství a moci „těch nahoře“. Řemeslné mistrovství režiséra De Palmy a kameramana Vilmose Zsigmonda doplňuje hvězdné herecké obsazení. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (98)

Maq 

všechny recenze uživatele

Tento film byl nominován na Razzie Award hned v pěti kategoriích, a zdá se, že navzdory hvězdnému obsazení byl, je a zůstane propadákem. --- Jedná se o satirickou komedii (podle románu Toma Wolfea), která vyzývá na souboj všechny populární trendy označované jako „politická korektnost“. A tak vidíme ženy, které své partnery programově vydírají a ponižují. Barevné, kteří jsou tím ničemnější, čím víc jim afirmativní společnost nahrává. Hyenistická média. Duchovní, kteří mají z podněcování rasových problémů byznys. Židovského státního zástupce, který bude kýmkoli, jen aby vyhrál ve volbách, ve skutečnosti však systém prostě nenávidí. Bílou smetánku, zbabělou, pokryteckou a rasistickou. A tohle všechno, díky jedné nešťastné epizodě, se rozhodlo schroustnout a vyplivnout jistého Shermana McCoye z Manhattanu. --- Je to komedie, ale podezřívám autory, že to jako legraci zdaleka nemysleli. Že tvrdí docela vážně, že americká demokracie je zvrhlá, že politická korektnost podporuje násilí proti slušnosti, že muži se stávají rukojmími žen, bílí rukojmími barevných, slušní rukojmími darebáků. Soudím tak ze dvou momentů filmu. Je to jednak McCoy starší, představující zcela vážně, pozitivně a bez ironie „starou“ Ameriku - bílou, zbožnou, poctivou a pracovitou. Druhou takovou postavou je soudce White (zahraný černým Morganem Freemanem), kterému film v závěru vkládá do úst happy-endovou naučnou přednášku, těžko snesitelnou, přestože samotný obsah jeho řeči je cenný. --- Ve volbách v Americe vyhrávají střídavě demokraté a republikáni, ale média (včetně Hollywoodu) jsou od šedesátých let výrazně pro-demokratická. Takový film musela vnímat jako kopnutí do rozkroku, a podle toho s ním zametla. --- Scénář je brilantní, nadsázka právě tak akorát, aby byla inteligentně vtipná, příběh v žádném okamžiku nenudí, a herci (Bruce Willis, Tom Hanks, Melanie Griffith, a další) zvládají své náročné role překrásně. --- Bravo! ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

3.8.2010 ~ Americká parodická satira, která ale kdyby neopustila břehy Země svobod, vůbec nic by se nestalo. Nezajímavá nuda v krystalické podobě. ~ Možná kdybych byl Američan, tak bych tím byl unesen, jako nijak zvlášť proamerický Evropan jsem byl akorát znuděn a to natolik, že jsem udělal něco, co dělám u opravdu velkých "průserů". Nedokoukal jsem to. Skoro. ~ Úspěšný obchodník z Wall Street má ženušku a děti. Ženuška dělá prd, manžílek jí leze za jinou nanynou, která také dělá prd, s tou druhou nanynou se dostanou omylem do Bronxu plného zlých a násilnických černochů, přičemž jednoho z nich zraní poté, co se je snaží přepadnout a přinejmenším znásilnit a ohlodat, v tom horším případě potrhat oblečení, poškrábat auto a pak teprve znásilnit a ohlodat. ~ Do případu zraněného černošského hodného milého učenlivého tichého a milujícího černošského chlapce se vloží černošská obec v čele s pošahaným reverendem prahnoucím po odvetě, policií a podřadným ožralou a mimo jiné také pisálkem. Policie by se na to vykašlala, pisálek chce popularitu, černoši bílý skalp, pan "Wall Street obchodník" klidné svědomí (z toho, že někoho zajel, ne že se tahá manželce a dcerce s jinou fiflenou za zády) a divák čeká, kdy se začne něco dít. Stále jsou zde pouze nástiny gradujícího příběhu, který se ale ne a ne dostavit a tak mě to už naštvalo natolik, že jsem to stopl. ~ Natočit něco tak nezajímavým způsobem chce vážně um. Nacpat do toho filmu takových známých tváří (Willis, Hanks, Griffit, Freeman...) a ještě to navíc nudně natočit, to je už majstrštyk. Tak nějak záměrem/náhodou jsem se dostal ke konci, kdy měl zrovna americko-do-duše-promlouvající projev Morgan Freeman, a gratuloval si tak, že jsem u toho neztratil času víc. ~ Ano, satira z toho čišela, ale když mě jsou ty americké poměry tak ukradené. ()

Reklama

Xmilden 

všechny recenze uživatele

V době kdy Bruce Willis teprve začínal a Tom Hanks nepředstavoval žádnou kasovní ani hereckou jistotu natočil De Palma velice podceňovaný snímek, který v mých očích začíná představovat povedenou satyru, která se stává v dnešní době stále aktuálnější. Melanie Griffith má určitě co nabídnout, ale já si nejvíce vychutnal scény s Morganem Freemanem v roli soudce. Rovněž F. Murray Abraham exceluje v úloze starosty. Existuje v dnešní době vůbec ještě nějaká slušnost? 70% ()

venison 

všechny recenze uživatele

Narazila jsem na to náhodou v televizi a chytlo mě to :-) Příjemně natočené odlehčené drama z 90. let s pěkným hereckým obsazením.. Tom Hanks pěkně vystřihl zbabělého mamlase, Bruce Willis sáhl po vtipném novináři outsiderovi, Melanie Griffith jako rasistická mrcha a Morgan Freeman jako soudce.. Tenkrát to muselo být výborné, dneska už poněkud omšelé.. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Ožil jsem, když jsem v televizi zaslechl ten poctivej dabing u Bruce Willise a u Toma Hankse. Bruce tu taky hned z kraje filmu měl hodně slušnou ožraleckou scénu, která mě dost zaujala. Zaujala mě natolik, že jsem u filmu zůstal. Jenže pak se tu ještě předvedl Tom se zásadní scénou v Bronxu a od té doby to byla strašná....ale úplně příšerná...nuda. Náběh měl film nadpozemskej, ale pak zkazil na co přišel. To jsem ještě neviděl... ()

Galerie (46)

Zajímavosti (24)

  • Obálka knihy Petra Fallowa (Bruce Willis) na konci je založená na originálnom dizajne pevnej väzby románu Toma Wolfa "Ohňostroj márnosti". (m.a.t.o.)
  • Morgan Freeman priznal, že nikdy tento film nikdy nevidel a už počas natáčania tušil, že pôjde o komerčný prepadák. (m.a.t.o.)

Reklama

Reklama