Reklama

Reklama

Ohňostroj marnosti

  • USA The Bonfire of the Vanities (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Spořádaný byznysmen z Wall Street a „vládce všehomíra“ Sherman McCoy (T. Hanks) spolu se svojí milenkou Marií (M. Griffithová) omylem v newyorském Bronxu porazí autem jednoho z dvojice černochů, kteří je chtěli okrást. Sherman s Marií však z místa ujíždí a na policii nic nehlásí. Chlapec se dostává do nemocnice a poté upadá do kómatu. V tu chvíli začíná hledání onoho neznámého bělocha, co mu to způsobil a začíná hysterie. Mnoho lidí se chopí příležitosti a z tohoto „honu na lišku“ se snaží získat maximum – novináři mají senzaci, černošský reverend burcuje davy a vyvolává protesty, židovský starosta se kvůli blížícím se volbám musí zavděčit černošským voličům a neúspěšný a na alkoholu závislý novinář Peter Fallow (B. Willis) má snad poslední šanci, jak najít ztracenou novinářskou čest. Mezitím se však Shermanovi začíná zcela hroutit jeho svět… Podle stejnojmenného románu Toma Wolfea natočil v roce 1990 americký režisér Brian De Palma film Ohňostroj marnosti, v němž až parodicky vykresluje Ameriku velkých úspěchů, za které leckdo zaprodá duši. Ukazuje odvrácenou stranu slávy, bohatství a moci „těch nahoře“. Řemeslné mistrovství režiséra De Palmy a kameramana Vilmose Zsigmonda doplňuje hvězdné herecké obsazení. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (98)

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

3.8.2010 ~ Americká parodická satira, která ale kdyby neopustila břehy Země svobod, vůbec nic by se nestalo. Nezajímavá nuda v krystalické podobě. ~ Možná kdybych byl Američan, tak bych tím byl unesen, jako nijak zvlášť proamerický Evropan jsem byl akorát znuděn a to natolik, že jsem udělal něco, co dělám u opravdu velkých "průserů". Nedokoukal jsem to. Skoro. ~ Úspěšný obchodník z Wall Street má ženušku a děti. Ženuška dělá prd, manžílek jí leze za jinou nanynou, která také dělá prd, s tou druhou nanynou se dostanou omylem do Bronxu plného zlých a násilnických černochů, přičemž jednoho z nich zraní poté, co se je snaží přepadnout a přinejmenším znásilnit a ohlodat, v tom horším případě potrhat oblečení, poškrábat auto a pak teprve znásilnit a ohlodat. ~ Do případu zraněného černošského hodného milého učenlivého tichého a milujícího černošského chlapce se vloží černošská obec v čele s pošahaným reverendem prahnoucím po odvetě, policií a podřadným ožralou a mimo jiné také pisálkem. Policie by se na to vykašlala, pisálek chce popularitu, černoši bílý skalp, pan "Wall Street obchodník" klidné svědomí (z toho, že někoho zajel, ne že se tahá manželce a dcerce s jinou fiflenou za zády) a divák čeká, kdy se začne něco dít. Stále jsou zde pouze nástiny gradujícího příběhu, který se ale ne a ne dostavit a tak mě to už naštvalo natolik, že jsem to stopl. ~ Natočit něco tak nezajímavým způsobem chce vážně um. Nacpat do toho filmu takových známých tváří (Willis, Hanks, Griffit, Freeman...) a ještě to navíc nudně natočit, to je už majstrštyk. Tak nějak záměrem/náhodou jsem se dostal ke konci, kdy měl zrovna americko-do-duše-promlouvající projev Morgan Freeman, a gratuloval si tak, že jsem u toho neztratil času víc. ~ Ano, satira z toho čišela, ale když mě jsou ty americké poměry tak ukradené. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

V době kdy Bruce Willis teprve začínal a Tom Hanks nepředstavoval žádnou kasovní ani hereckou jistotu natočil De Palma velice podceňovaný snímek, který v mých očích začíná představovat povedenou satyru, která se stává v dnešní době stále aktuálnější. Melanie Griffith má určitě co nabídnout, ale já si nejvíce vychutnal scény s Morganem Freemanem v roli soudce. Rovněž F. Murray Abraham exceluje v úloze starosty. Existuje v dnešní době vůbec ještě nějaká slušnost? 70% ()

Reklama

Aelita 

všechny recenze uživatele

- Já ta pravidla nevymýšlím. - To je důvod, proč se nezúčastňovat hry. Každý se může rozhodnout, zda se zúčastní hry, pravidla které nejsou poctivá a spravedlivá. Velká ryba mezi piraněmi, každá z kterých hraje vlastní nepoctivou hru. Logicky pak zní poučení slušného otce pro slušného syna: Když pravda nedokáže zachránit, tak lži. Ze dvou důvodů a argumentů - pravda a láska - je láska vždy pádnější. ___ Prakticky všichni kritici se shodli na tom, že se film nezdařil. V roce 1991 film dostal Zlatou malinu. Diváci v Americe se zřejmě nedokázali odpoutat od knižní předlohy a přijmout jiné zpracování. Na rozdíl od knihy je film postaven na ironii a sarkasmu a je spíše zcela samostatným příběhem. Pět hvězdiček bych dala, kdyby si tvůrci filmu odpustili závěrečnou výzvu ke slušnosti. Slušnost totiž není přesvědčení vycházející ze samotného člověka - je to jen poslušnost vnějším pravidlům. ()

Ainy 

všechny recenze uživatele

Taky bych panikařila, ale je pravda, že bych k tomu asi neměla ani příležitost. Nechovala bych se jako kus hovězího a nechtěla bych svého milence za volantem na dálnici omilovat. Tímpádem by dotyčný amant stihl včas odbočit a jakékoliv drama, spojené se čtvrtí hrůzy, by bylo eliminováno na úplné minimum. Jinak docela dobře odvedená práce. Příběh měl zajímavou myšlenku, byl opravdu dobře zahrán skvělými herci a měl spád. Je pravda, že mě některé situace pobavily, hlavně ten černošský kazatel, po kterém jsem měla vzápětí stochutí hodit chlebem. Soudce byl kupodivu supr chlap. Nestranný, rozumný a hlavně soudil spravedlivě. Film ve mně vyvolal takový odraz dnešního smutného světa plného lží, nespravedlnosti, měření dvojím metrem a zpolitizovaných kauz. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ako satira je Ohňostroj márnosti funkčý, z dramaturgického hľadiska to však drhne. Prvá polovica je asi lepšia, čiže plynulejšia, tá druhá chaotickejšia, čo ale mohol byť aj zámer. Chybou bolo zaradiť záverečný patetický preslov na súde, ktorý mal akože prehovoriť do duše všetkým prítomným cynikom, ale dosť o tom pochybujem. O čo účinnejšie boli záverečné scény, kedy smotanu lízal zase niekto iný. Najviac si zapamätáte Morgana Freemana ako sudcu a miestneho afroamerického kňaza z niekoľkými fakt hustými zlatými reťazami. Zvyšok by sa musel dať ostrihať alebo si nechať urobiť lepší účes, pozerať sa na Willisovu začínajúcu prehadzovačku z tohto obdobia je doslova utrpenie. Nezaostávajú ale ani Hanksove kudrlinky. No a že to točil De Palma, tak na to si spomeniete iba pri jednom na dve polovice rozdelenom obraze. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (24)

  • Obálka knihy Petra Fallowa (Bruce Willis) na konci je založená na originálnom dizajne pevnej väzby románu Toma Wolfa "Ohňostroj márnosti". (m.a.t.o.)
  • Na konci filmu sme pôvodne mali vidieť aj šermiarský súboj medzi Shermanom McCoyom (Tom Hanks) a Petrom Fallowom (Bruce Willis). Scéna síce bola natočená, no do záverečného zostrihu sa nedostala. (m.a.t.o.)
  • Brian De Palma prechádzal počas výroby filmu chudnutím. Jeho strava pozostávala najmä z pukancov, cappuccina, polievky a minerálnej vody. Oholil si aj svoju povestnú bradu, čo je možné vidieť v úvodnej scéne, kde si strihol cameo ako ochrankár. (m.a.t.o.)

Reklama

Reklama