Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

honajz

Nezlobte holky, na které jde první menzes, nebo to může skončit krvavě. Postupné psychologické napětí vedoucí zákonitě ke katastrofě, s očekávanými peripetiemi, dobrými hereckými výkony, ale popravdě, podruhé bych to ani nějak vidět nechtěl. Vyrůstal jsem se dvěma ségrama, ono je to taky trochu někde jinde, to dívčí myšlení, než zobrazuje film, a navíc mne prostě celá ta historka přišla protivná. Možná je to na můj vkus příliš přímočaré. ()

poz3n

Při sledování De Palmových filmů si připadám, jako kdybych koukal na nějakou praktickou cinefilní videoesej, která čirou náhodou dává i příběhový smysl, ale nejvíce jí zajímá zkoumání a experimentování s jednotlivými filmovými postupy filmové řeči. Z tohoto pohledu je Carrie nadmíru zajímavá podívaná, která v mých očích reflektuje De Palmův obecný vztah ke kinematografii a odhaluje různá inspirační zákoutí. Jako filmový divák si však nejsem úplně jistý, zda inspirační mix Hitchcocka, 50kových "brainwash" popcornů, ale i třeba sovětských montážníků, dává dohromady něco dostatečně soudržného a jednotného. Možná spíš ne. I tak je ale Carrie natolik zvláštní podívaná, že udrží divákovu pozornost a pokud máte rádi De Palmovu tolik specifickou filmovou řeč, určitě se pobavíte. 7/10 ()

GigaPudding

Plachá Carrie v celém filmu působí značně labilně a stresovaně, což se není čemu divit, vzhledem k její matce, ale to se změní na plese, kde vypadá velmi šťastně a člověk jí to všechno velmi přeje. To je tu podle mě zobrazeno lépe než ve většině romantických filmů ze střední o ošklivých kačátkách. To co se nakonec stane je pak do jisté míry "ospravedlnitelný" akt, přinejmenším z pohledu Carrie. Pro mě je však ještě působivější scéna, kdy se Carrie vrací domů včetně toho kousku s autem. ()

Othello

DePalma je démon a jeho kompozice záběrů by se měla považovat za národní bohatství. V některých záběrech (třeba úvodní plesový) se dostane z bezmála panoramatu na polodetail postavy s níž dál ten záběr vede, což musí být fakt kumšt, vezmeme-li v úvahu, že téměř vše v tom záběru je v pohybu. Sissy Spacek je geniální a právě společným dílem s režisérem jsou schopni vytvořit v rekordně krátkém čase pevný vztah mezi hlavní postavou a divákem, kterej při scéně na plese div netleská s publikem, protože Carrie s Tommym se stala královnou večera. Nehledě na to, že stejně všichni víme, jak to dopadne. Jinak to DePalmovské napětí tady ani nestojí na tom, kdy se to zlomí a Carrie vyhladí školu, ale na tom, že Carrie přijde o všechny iluze a dostane se z pocitu absolutního štěstí na to samé dno, což jí nikdo nepřeje. Parádní kingovská adaptace, kterou mrví jenom pět dalších konců (film měl imho skončit buď tak jako v knize nebo když nejsou prachy, tak odchodem z plesu) a občasné haha scény jak z Pomády. Každopádně za tu režijní bravuru to vyhonim na pět. ()

Pítrs85

Sissy Spacek- to ona táhne celý jinak vlastně docela jednoduchý film. De Palmovi se však podařilo z Kingovi slavné předlohy očividně vymáčknout maximum, jeho Carrie je prostě jedna velká oběť (otázkou je, jestli víc od šikanujících spolužáků anebo od své matinky, co to s ní myslí tak hrozně dobře, až dojde k nevyhnutelnému) a nic na tom nemění ani závěrečné inferno. Přestože to není kdovíjak strašidelný horor, určitě se jedná o nadčasovou záležitost, která tu současnou Carrie strčí hravě do kapsy. ()

Ivoshek

Nejděsivější a nejdivnější postava je rozhodně tyranská potrhlá Carrienina (píše se to takhle? nebo to má být Carriina? Kerýjina?) matka. Scéna na plese se taky povedla, ale... potíž skoro všech Kingových adaptací je, že knížky obvykle nebudují napětí vizuálně, spíš popisem toho, co se děje tomu vystrašenému člověku v hlavě. A to jde ve filmu těžko. Tak jako tak je tohle jedna z těch povedenějších adaptací. ()

eraserhead666

Jedna z nejvěrnějších filmových verzí Kingovy knihy, snad i proto jedna z těch nejlepších. Byť mě příběh Carrie jako takový nějak moc nebere, DePalmova filmová vize je udělaná dost dobře, hlavně závěrečná demoličně vyhlazovací část se skvělým nápadem rozdvojení obrazu. Kromě toho se tu objevuje spousta později známějších tváří, Sissi Spacek tenhle film proslavil a asi oprávněně, zdejší herecký výkon snad nikdy nepřekonala (možná v STRAIGHT STORY), John Travolta působí jako zábavný element, přesto na tom málu prostoru dokazuje, že je to herec, Piper Laurie coby fanatická věřící s místy fakt ujetými kecy a mým osobním potěšením byla Nancy Allen, málo známá herečka, kterou však vždy rád uvidím. Carrie coby Kingova prvotina jasně naznačuje jeho literární směr – odvíjí svým způsobem naprosto banální zápletku, kterou však narušuje pronikání nečeho „nenormálního“. ()

Xeelee

Teď jsi žena. Jak si tak pročítám komentáře… Mně nejvíc odrovnala hned jedna z prvních scén, kdy to Carrie dostala. Psycho matka ani další teror ve škole za ní ale moc nezaostává. Psychologickej teror dospívající dívky je ve filmu zobrazen vskutku mrazivým způsobem. V takových podmínkách vyrůstající dítě nemůže být moc stabilní a když má zázračné schopnosti, tak to nevěstí nic dobrého. ()

Necrotongue

Po mnoha (ale opravdu mnoha) letech jsem se vrátil k tomuto filmu, a ač nerad, musel jsem uznat, že jsem zaregistroval chyby, kterých jsem si tehdy nevšímal. I tak se ale jedná o snímek, jehož tvůrci (jako jedni z mála) nezprasili Kingovu knižní předlohu, takže jsem se rozhodl ještě víc přimhouřit oko, a ty čtyři kousky jsem Carrie ponechal, přestože jsou hodně slabé. Sissy Spacek byla každopádně skvělá a je škoda, že Piper Laurie neměla více prostoru, myslím, že by film získal na atmosféře. 4- ()

becki_tu

Ve své době jistě přelomové, s odstupem času jen mírný nadprůměr, který jistě zaostává za Kingovou knižní předlohou. Carrie je jedním velkým, nepříliš děsivým a nudným stereotypem, ze kterého mě nevytrhla ani závěrečná a asi i jediná pořádná lekačka. Pár věcí zůstalo nedořečeno a bohužel jsem neměl ani možnost ztotožnit se alespoň s jednou z hlavních postav. Filmové adaptace Kingových předloh mám rád, ale tahle mi prostě nějak nesedla. ()

Bauer

Včera jsem dočetl knihu Carrie od literárního Boha Stephana Kinga. Kniha mně chytla, jakpak by taky ne, když už první stránka mně chytla, pohltilo a vtáhla do děje. O tom vypovídá i to, že jsem to přečetl během tří dnů. Na film jsem se těšil. Čekal jsem nějakou hororovou pecku v níž půjde o skutečný masakr, jako v knize. Ale ne!!! Film má nesmyslně malý rozpočet a je to na tom znát. Je celkem fajn, že se režisér hodně držel knižní předlohy. Nic si nevymýšlel, ba naopak hodně ubral a bohužel ubral ty důležité a především krvavější scény. Při stopáži 94 minut bych čekal fakt něco jinýho. Ten konec nemůžu prostě překousnout, protože je vážně ošizený. Kdyby se radši něco málo ubralo ze začátku a radši se pořádně udělal konec, tak by to bylo hned o něčem jiném. Jediný stěstí má Brian De Palma, že natočil pár opravdu výborných snímků, jelikož nevidět některé jeho další počiny a vidět Carrie jako první jeho film, tak by si u mně už ani neškrtnul. Vím, že z toho závěru filmu dělám moc, ale to je právě to, o co v knize šlo. Pořádně popsat ten masakr, co se tam stal. Alespoň, že Carrie jsem si představoval tak nějak podobně jako vypadala zde ošklivá Sissy Spacek, která jen kouká a občas prohodí nějakou tu větu. Vím, že je těžké natočit film podle knihy, ale kdyby každý film podle knihy měl vypadat nějak takto, tak Bůh s námi! ()

ancientone

De Palmov film ma dostal tak, že ešte dva dni po zhliadnutí som bol z toho namäkko (podobne ako pri knihe), záverečnú scénu (CARRIE WHITE BURNS IN HELL) som si ešte niekoľko krát prehral v mysli a postupne som vstrebával tento neočakávaný filmový zážitok...o CARRIE dokážem písať, hovoriť a premýšľať iba v superlatívoch, či sa jedná o sympatickú Sissy Spacek, scény s jej bigotnou matkou či až nechutne preťahovaný záver gradujúci v bujarom slasher štýle. ()

JASON_X

Sissy Spacek ve své životní roli. Když jsem tuhle vzhledově výraznou a zajímavou herečku viděl kdysi hodně dávno poprvé, vůbec jsem si nebyl jistý tím, jestli se mi vlastně líbí nebo nelíbí... Nakonec mé dilema skončilo u tak trochu váhavého "líbí", ale příliš jistý jsem si tím pocitem nebyl. Teď si jím jistý jsem a navíc s přibývajícím věkem (tedy až do určitého věku) se mi jevila stále přitažlivější... Ale k filmu - není k němu mnoho co originálního napsat, viděl ho snad skoro každý a mám ho celkem rád, i když tedy nijak vášnivě, ale jako takovou solidní klasiku; je to asi nejznámější zfilmovaný Stephen King. Jedna malá výtka - bleskurychlá proměna Carrie na mě působí značně nevěrohodně; ze zakřiknuté podivínky, která je vydána všanc své šílené matce a od mala drilována v katechismu, se přes noc stane sice nesmělá ale celkem normální holka, která se umí nalíčit, hezky se obléknout a nenuceně se usmívat, flirtovat a konverzovat na plese... to se mi tedy moc nezdá. Možná že je to vinou filmové stopáže a v knize je vše popsáno podrobněji, ale nečetl jsem jí, takže nevím... Ale to je vcelku fuk, protože to nejlepší a nejpodstatnější přijde v poslední čtvrtině filmu - mám slabost pro mstící se outsidery a Carriina pomsta byla triumfální (ale příliš rychlá a málo "sadistická", uvítal bych mnohem více výjevů z vyvražďování lidiček v sále; a také konfrontace s párečkem největších zloduchů byla nepochopitelně ostříhaná a odfláknutá). Moc bych si přál, aby Robert Rodriguez natočil volně pojatý remake o Carrie, která řádí po nějakém americkém školním kampusu s automatickou puškou, granáty a mačetou! ()

Khalesi

Tento snímoček pojednáva o mladej dáme, ktorá mala v živote veľmi málo šťastia a keby sa len pár detailov odohralo inak, dívali by sme sa na veselé dievča, ktoré by síce zbalilo spolužiačke frajera, ale inak by ju čakala žiarivá budúcnosť plná lásky a pozitívnych udalostí. Znamená to však, že by sa z hororu stal priemerný romantický film a to by bola večná škoda. Na šťastie to King pojal pomerne psychoticky a vytvoril filmovú klasiku, ktorá obstojí a nesklame ani po rokoch. PMS získal v mojich očiach úplne iný rozmer a posmrtné stuhnutie u maminky tiež prebehlo o dosť bleskovejšie než je obvyklé, ale komu by to vadilo, keď je Carrie poliata prasačou krvou tak roztomilá...No a aké z filmu plynie ponaučenie? Náboženstvom posadnuté megery, ako pani matka, zhoria v horúcom pekle! ()

BoPo

Vo svoje dobe to bolo zrejme považované za kvalitné. No ja som sa od začiatku do konca nudil. U mňa sa to len tesne vyhlo odpadu. Niektorí to tu označujú za najlepšie natočený film podľa predlohy od S. Kinga. Pravdepodobne hodnotia svoje detské dojmy zo svojho prvého hororu v živote, inak si to nedokážem vysvetliť. ()

rawen

Kdysi jsem četl i předlohu, je to typický King, je zajímavé, kolika různým režisérům se podařilo vytvořit opravdu povedenou filmovou adaptaci jeho románu. Carrie není vyjímka. Takhle to má vypadat. + Skvělá hudba. 8/10 ()

maseer2

přetrpět nekonečných 80 minut plných stupidních žvástů a neskutečně nudné zápletky a dostat se tak k očekávané závěrečné patnáctiminutovce, která ale není takřka vůbec děsivá a nemá grády, to tě prostě nepotěší.. slabé 2* ()

Dale

De Palma je určite kvalitný režisér, ale myslím, že hlavne on môže za to, že film mi prišiel len ako priemerný a oproti predlohe, tak ako u väčšiny Kingoviek, je to len slabučký odvar. Snažil sa to natočiť v štýle starších horrorov á la Hitchcock, The Omen, The Exorcist, no nemalo to tú silu. Tie jeho spomalené zábery, v ktorých si miesto normálneho zvuku vypomáhal hudbou boli dosť rušivé a malo to vplyv na zážitok z filmu. Veľkým plusom je však herecké obsadenie - Sissy Spacek je skvelá a presvedčivá je aj Piper Laurie v úlohe jej fanatickej matky. ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu