Na jaře roku 2006 se dokumentarista Pavel Koutecký chystal dokončit největší projekt svého života. Po třináct předchozích let měl totiž jedinečné privilegium natáčet Václava Havla v práci i v soukromí, měl přístup do míst, kam jinak nikdo nesmí, a se samotným prezidentem uzavřel dohodu, že až skončí jeho druhé funkční období, smí záběry použít. Pavel Koutecký se bál a těšil zároveň. Stovkami hodin natočeného materiálu se však nakonec probíral někdo jiný. Pavlův život skončil nečekaně a tragicky na jaře 2006. Nelehkého úkolu se ujali jeho přátelé a spolupracovníci v čele s Miroslavem Jankem. Kromě čtyřdílného televizního seriálu vznikl celovečerní film, který dnes uvidíte. Významné okamžiky v životě Václava Havla tu střídají zdánlivě všední události, a i když jsme často svědky lehce pikantních chvilek, nikdy nemáme pocit nepatřičnosti či bulvárnosti. Havel, ač charismatický muž s obrovským vlivem, byl také jenom člověk. A tento film daleko přesahuje hranice portrétu. Je to svým způsobem kronika, album, kterým listujeme a uvědomujeme si skrze jeho obrazy i střípky svých vlastních životů. (Česká televize)

bassator

43rd KVIFF 2008 - CZECH FILMS 2007-2008 - České filmy 2007-2008, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.57/437 ()

triatlet

Výborný medailon o prezidentovi Pravdy. "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí." Havlovo člověčenství, občanství z Kouteckého dokumentu přímo čiší. ()

Yardak

Václav Havel byl pořádnou politickou osobností a né jako ti šašci, co tam jsou teďka. Zajímavě a otevřeně natočený dokument. ()

heyda

Nejvíc bych asi pochválil ten nápad. Jinak filmově na tom nic není. Je to prostě sestříhaný pásek všech možných záběrů s Václavem Havlem, ale naštěstí provedené s úctou a člověk se u toho nijak extrémně nenudí, pěkně se u toho zasměje i dozví různé věci týkající se právě Václava Havla a jeho okolí. Už to nebudu nijak okecávat. 4 hvězdičky za samotný nápad a zdařilé zpracování. ()

sharky

Nečekal jsem, že to bude až taková sranda. Smál jsem se až jsem padal ze židle. Čekal jsem spíš zdlouhavý dokument mapující Havlovu politickou kariéru, ale tenhle film se politiky a životopisných údajů dotýká je okrajově. V první řadě se snaží vtipnou formou ukázat Havla jako obyčejného člověka. Bohužel je ale strašně znát, že je to velmi zkácené (sestříhané), některé pasáže jsou utnuté uprostřed, některé důležité etapy jeho prezidentování nezmíněné vůbec. Jsem velmi zvědav na čtyřdílnou televizní verzi (snad do toho Nova nenarve moc reklam). BTW taky jste měli ve výsledku pocit, že Havel je vlastně dětinský metrosexual, který většinu času řeší jestli má správnou košili (případně koberec, vázu od šípka, či hezký pultík) a na všechno potřebuje svolení taťky Klause?:) V těchto dnech před pezidentskou volbou je nejgeniálnější scéna, kde Havel kritizuje Klausovu politiku a mezi posluchači sedí přikyvující švejnar. ()

Pejpr

Jasná ukázka toho, jak dokáže obsah zazdít formu. Být dokument třeba o Karlu Brücknerovi, pochybuji, že bych šel vyše než na *. Pro mě je a vždycky bude Václav Havel hrdina (tentokrát žádná ironie ani klišé, ale čirý a prostý fakt). Je název dokumentu parafrází na Občana Kanea? ()

anais

Čekal jsem klasičtější formu dokumentu s komentářem či jakoukoliv viditelnou snahou o autorský výklad sledovaných dějinných události. Kouteckého dokument ale ponechává na divákovi, aby si sám udělal názor na bývalého prezidenta (pokud samozřejmě pominu fakt, že už výběr jednotlivých scén, jejich střih atp. je sám o sobě autorskou subjektivizací). Film se skládá z na první pohled humorných scének z každodenní prezidentské rutiny, které však vypovídají o Havlovi a o jeho přístupu k práci. Nechávají nás ale nahlédnout i do procesu „dělání politiky“ v ČR 90.let – člověk by ani neřekl kolik úsilí stojí zformulování jedné prezidentské věty nebo jak undergroundově působili „umaštěnci“, kteří Havlovi dělali poradce. Film ale nevypovídá jen o tom, jaký je Havel asi člověk. Nepřímo se z něj dá vysledovat i jakýsi vývoj české společnosti od porevoluční víry v ideály až po stereotipní politickou rutinu současnosti, ve které už pro osobnosti typu Havla asi není místo. Trochu jsem se zdráhal do kina jít, bál jsem se patosu a zkresleného pohledu – po shlédnutí se ale nemůžu ubránit lehce infantilnímu zvolání – o skvělém člověku vznikl skvělý film! ()

Ivoshek

Vaška je prostě nemožné nemít po shlédnutí tohohle dokumentu rád (i když já ho měl rád i předtím).... Ta kombinace intelektu a hlubokých úvah spojená s místy až komickou neschopností se o sebe postarat je fakt úžasná. Každopádně ten film jen dokazuje, co jsem si vždycky myslel, a sice, že V.H. je dobrý člověk. Scény s Klausem, Zemanem, Clintonem a poněkud hyppiesáckou suitou poradců jsou navíc mimořádně funny. Trochu mě jenom mrzí, že se dokument víc nevěnoval Havlovu nejvýraznějšímu zásahu do politického dění (97, 98 úřednická vláda). Určitě musím tenhle film doporučit svému tátovi, ten má Havla ještě mnohem radši než já. ()

honajz

Tak trochu normalizační agitka naruby. V podstatě se o občanu Havlovi nic negativního nedozvíme, to málo, co se objeví, je pečlivě a umělecky profiltrované, jinak jde o oslavný pandán na skvělého muže na správném místě. Takto se točily i dokumenty o Klemovi. Obsahově se nám tedy nic zajímavého nedostane. Kdo má Havla rád, jen se ujistí, že jeho láska má své jisté základy, komu vadil, ten se bude u některých scén asi ošívat. ()

Ilicka

Během sledování tohoto dokumentu jsem si uvědomila jeden svůj výrazný nedostatek, a to, že velmi málo znám a rozumím politickým dějinám porevoluční éry, kterých je Havel symbolem. Bylo pro mě těžké vytvořit si postoj, když v podstatě ani nevím, o co šlo, čemuž notně přispívalo zmatené těkání mezi událostmi. S přibývajícími minutami, kdy jsem se konečně začala "chytat", jsem se bohužel začínala i nudit, "vtipné" scény ze schůzky se sebevědomým Milošem Zemanem, zákulisní souboje s Klausem vystřídala únava z prezidentského úřadu, skepse a nemoc. Geniálně pietní zobrazení smrti Olgy Havlové, snad jen dvouminutová scéna beze slov, avšak plná bolesti, mě naprosto ochromila... Havel je natolik komplikovaná postava, že dvě hodiny jej nedokáží přesně postihnout. Ještěže existuje dalších 70 hodin záznamu politických zákulisních pří a osobních bojů až příliš slušného prezidenta. ()

claudel

Unikátní dokument, který nám odkrývá zákulisí české politiky a co vše se dělo u Václava Havla během zlomovým okamžiků České republiky i jeho vlastního života. Utvrzuje mě to o tom, že Václav Havel je mimořádná, výjimečná, skromná a čestná osobnost, a o to více mě mrzí a spatřuji v tom velikou škodu pro celý národ, že už nemůže být nadále prezidentem. Václav Klaus mu nesahá ani po kotníky. ()

SLOTH

miluji scenu s recnickym pultem..."to mam mluvit u tohoto hnusneho pultiku?" "máte snad jiny recnicky pultik?" "nemam ale budu mit oni mi privezou hezkej novej" havel byl nejlepsi prezident ktereho jsme mohli mit tento film je jen ukazkou jak je Klaus spatnym meli jsme intelektuala a myslitele dramaturga a vschcno a ted mame hulvata a spatneho tenistu PS: ten film mi udelal jeste radost tim ze ho davali na me narozeniny... takze prijimam gratulace ()

vypravěč

Silný mýtotvorný dokument, který působí jako kontrapunkt k tehdy vznikajícím neméně přesvědčivějším filmům Karla Vachka analyzujícím Čechy v čase (sur)reálného kapitalismu, ba který snad dokonce vznikl právě proto, aby jejich svědectví relativizoval – a dekonstruoval obraz Václava Havla podle jeho vlastní lidské vize – tedy z bezpočtu jeho tváří složil tu, která zářila skutečným lidstvím na horizontu jeho cesty. – Sametovou revoluci pokládám za to snad nejdůležitější období té vědomé části mého života, a nemohu tak sledovat ani ony pozdější – k jejímu ethosu přimknuté – záběry bez sentimentu. A ani bez chvění. Za nejsilnější okamžik filmu pokládám Havlův dialog se Zemanem. Stěží najít krutější scénu v české polistopadové dokumentární kinematografii. Zvláště při ní jsem si uvědomil, že se ony časy již nikdy nenavrátí, že nikdo z dnešních mladých nic podobného neprožije… - Ale popravdě tehdy (v letech 1993 až 2003) již vlastně nebylo z toho sametového co prožívat. Ona humanistická disiecta membra pozůstávala jen jako vykopávky – nebyla ani leitmotivem nových národních dějin a spíše jen předpřipravovala kulisy odcházení. ()

becki_tu

Velmi zajímavý, poutavý, ale i humorný dokument o jednom z nejlidštějších politiků naší malé republiky. Názor na osobu Václava Havla jsem nezměnil, jen jsem se ujistil v tom, že po rozdělení federace jsme už asi lepšího prezidenta mít nemohli. Samotný dokument není o Havlovi jako o prezidentovi nebo politikovi, ale spíše o Havlovi jako občanovi (jak už ostatně prozrazuje název) a ukazuje ho povětšinou v zákulisí různých důležitých akcí, debat nebo setkání, ať už jde o rozhovor se čtyřmi zástupci demokratických stran před sestavováním vlády, schůzku s Clintonem nebo volbu prezidenta. Kdo však neví, kdo je to Václav Havel nebo jeho prezidentování nezažil, tomu tenhle dokument pravděpodobně nic neřekne. ()

Handle

Mě to teda nebavilo. V mých očí film určitě nezazářil tak, jak jsem si myslel.. Čekal jsem to mnohem lepší. ()

Jansen

Občan Havel. Příhodný název. V tomto dokumentu se znaky životopisného filmu máme totiž možnost poznat pana Havla spíše jako obyčejného občana než jako neomylného státníka. Film je jakýmsi shrnutím Havlovy desetileté prezidentské kariéry, ve kterém více než fakta převládají humorné situace. A když připočteme aktuálnost a načasovanost celého projektu (ve filmu směšně působící a arogantní Václav Klaus). Správný dokument ve správný čas. ()

5150

6/3/08 v rámci festivalu Jeden svět proběhla v pražském kině Světozor světová premiéra režisérské verze (150 min.) za účasti tvůrců. V debatě po skončení projekce pak zaznělo několik zajímavých informací, mj. že existuje ještě jedna cca 210 min. dlouhá verze.. tv nova plánuje uvedení tohoto dokumentu na 17/11/08.. a v roce 09 by se na stejné stanici měl objevit další sestříhaný materiál do hodinovek, ve formě mini seriálu.. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

10.05.2017

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (více)

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!