Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

BDMarty007

Opravdu velmi podivny film, bez vyrazneho deje a zpracovani psychologickeho aspektu je ponekud slabe, stale se opakujici klise. Jedinym plusem je atmosfera, ale ta je ve filmu stale stejna a na celovecerni film je to proste malo. Filip Renc umi dobre natocit nektere sceny, ale film jako celek nefunguje, chybi mu dramatizace a napad. ()

bono22vox

A mě se tenhle remake líbil. Děj se sice chvíli nesmyslně coura a pak zase sviští jako rychlíkem, ale díky panu Rodenovi a přírodě jsem se svezl velice rád... ()

Nocturno culto

Silný emotivní příběh s klasikem Karlem Rodenem, který je jedním z nejvýraznějších osobností ve stojatých vodách naší kinematografie ..Vynikající byl též Vladimír Dlouhý, ve své poslední významnější roli .. Finální verdikt si nechám až po porovnání s 1. zpracováním z roku 1937 .. ()

VeeDee

Taková plochá pohádka pro dospělé, ve které ani jedna postava není kladná, natož sympatická. Film mi přišel dosti nudný a povrchní, scénář velmi jednoduchý, vše vysvětlováno jak pro slaboduché, herecké výkony otřesné (ostatně Karel Roden snad ani jiný obličej udělat neumí - ano, nejsem jeho fanynka) a a nějakou tu emoci aby jeden pohledal. ()

Hannibal1913

Filipe, prosím, přestaň točit filmy!! Oproti původnímu snímku ze třicátých let je to nulový, spíš mínusový. A ta Siposová, to je asi stejná herečka jako já, tedy totálně k hovnu. Pak ty neustálý návraty do minulosti (do války) - jako proč? Komu tim prospějete, co? A to ohluchnutí, to měla být stěžejní zápletka filmu, ale tady bylo vlastně úplně k ničemu... Hvězdu dávám za výkon Vladimíra Dlouhýho a za to, že se ti tři páprdi nebáli na konci filmu hlavního (kladného) hrdinu nechat zavraždit. ()

Giacomo

Film částečně připomínající Želary a Sekala, a potvrzující, že naším režisérům pořád zůstává dostatek empatie pro tato období. Jak již mnohdy, vysokou úroveň filmu drží spanilá jízda Rodena. ()

Tosca

Je to smutné, ale toto je přece jen jeden z povedenějších českých filmů. O to je to ale právě smutnější... Ten film natočila Česká televize, a ačkoli vizuálně, kameramansky je celkem pěkný, měl zůstat na televizní obrazovce. Když vidím v titulcích "Česká televize uvádí film...", už je mi to trochu podezřelé, neboť naprostá většina těch produkcí by měla jít jen do televize. Ale chápu, že uvedení v kinech může přece jen přinést nějaký zisk... Ač román je výborný, film je dějově a dramaturgicky a psychologicky hrozný. Postavy matné, až na Doušu, což je způsobeno i hereckým výkonem Karla Rodena, který je tak dobrý herec, že všechny ostatní (snad až na Vladimíra Dlouhého) doslova převálcuje. Siposová je jen pohledná a Jiráček hrát tedy rozhodně neumí. Ty neustálé flashbacky už byly rozčilující, stejně jako pohled na jedoucí vlak - méně by bylo opravdu více. Ale hlavně - ačkoli by to měl být příběh tragický, vášnivý atd., nevyvolává vůbec žádné emoce, vůbec to se mnou nepohnulo, ani v závěru, nic - tolik chladu v příběhu o vášni a lásce a smrti a touze - kam se ty emoce ztratily? Nakonec na mne dýchal jen ten chlad krásné zimní krajiny, ponurý, podivně klidný... ()

merlik

Film se povedl, kamera, scénář, hudba. Jediné, co lze vytknout, je výkon pana Jiráčka v roli Ferdy. Ten herec byl ve svém výkonu "za filmem" a pan režisér si toho nevšiml. Vrátil se až v závěrečné scéně svého ztrestání (že by na zadek dostal za herecký výkon v předchozích scénách?) a následné vraždy. Pan Roden - životní role, paní Siposová - výborně typově obsazená, zvládala svoji roli dobře, snad jen ve scénách s Ferdou se nakazila prkenností, pan Dlouhý - pěkně zahraný slizoun. Hudba krásně podbarvuje smutné šedé obrazy zimní krajiny, kamera si se zimou vyloženě rozumí. Scény se na sebe logicky vrší, současnost je výborně sehraná se scénami z minulosti, z války. ()

D.awi.d

Krátká variace na báseň o Prstenu : Karel Roden vládne všem, Karel jim všem káže, manželka ha podvede, pozor to byl spoiler. Film to je moc pěkný, akorát působí delší než ve skutečnosti je.60%. ()

TSZ

U "Hlídače" mě vyloženě sraly ty snové či vzpomínkové záběry, které dohromady zabíraly značnou část stopáže a poměrně nepříjemným způsobem protahovaly celý film. Technicky a i herně (Roden) je to dobře odvedená práce (a k dobru režiséra lze přičíst i to,že je to mnohem lepší než Na vlastní nebezpečí), ale podruhé to rozhodně vidět nemusím. ()

Yahey

Dobré to bylo. Perfektní příběh, perfektní Roden. Nad horšími výkony vedlejších postav lze přimhouřit oko pro celkově silné vyznění filmu (ubohost lidí versus charakternost, nespravedlnost světa současně však s katarzí příjmaná jako nevyhnutelnost - je zde dostatečné pnutí a oblouk, aby to nebylo šablonovité). Válečné klipovité prostřihy trochu zbytečné. Těším se, až si to přečtu. ()

qVitek

Co se mi na tomto filmu líbilo. Byl to Karel Roden a hrál skvěle.Konec mě docela překvapil a šokoval. Mínusů je ale více. Je to remake. Novátorství minimální. Natočit znova to, co fungovalo? Zbytečně moc "flashbacků". Působí lacině a nedůvěryhodně. Prostě je to už klišé. Čím "rádoby" brutálnější scéna z minulosti, tím lépe, abychom hrdinu litovali. Bohužel, tyto scény spíše působí komicky. Umírají tam postavy, které pro hlavního hrdinu pravděpodobně byly důležité-ale tyto postavy nám nebyly psychologicky lépe vykresleny,abychom je mohli litovat. Kdyby tam podobná scéna byla jedna-např. smrt přítele z války, něco o něm, atd. bylo by to rozhodně lepší, než neustálé umírání bezejmenných vojáků bez jakkoli vykresleného vztahu k hlavní postavě. Hudba v tomto filmu měla neuvěřitelně ohrané motivy a na nevhodných místech.Pořád dokola, aby působila jaksi smutně a tragicky. Bohužel opět nedůvěryhodně. Působilo to velice manipulativně: "no tak, diváku, dáme opět smutný prvek hudby,vnímej to, nalaď se tak na smutnější vlnu vnímání a poser se z toho smutkem". Scény s knězem byly naprosto zoufalé, špatně napsaná postava, ale i přesto perfektně zahrána. Varhany a trapný pád ze schodů, ubohý pokus jak využít dramatických motivů-varhanů, aby byl divák více "posazen" na židli. Podobných situací více. Kostelové scény na mě působily velice negativně.Prostě snaha za každou cenu "stádového" diváku upoutat a vycucat z něj nějaké emoce. Naprosto nedůvěryhodně zahraný hrobník. Scéna, žena vidí hrobníka, scéna, hrobník se ji pokusí znásilnit, žena se na něj nasere a vyhrožuje mu, scéna potká hrobníka dále na pohřbu, scéna šuká s hrobníkem. Pche. To je k smíchu. Působí to naprosto nedůvěryhodně.Kdyby tam byl aspon primitivně popsát nějaký proces "sbalení" hrobníkem,nebo tak něco. Hrobník-největší spodina a ubožák, ale zároven neodolatelný svůdník? Prostě tomuhle nevěřím. Špatně vykresleno. Jiráček hrál naprosto mizerně. Hlavní hrdinka působila naprosto nedůvěryhodně taktéž. Tak miluje svého manžela? Miluje hrobníka, který se celou dobu ve filmu chová jak největší idiot? Co na něm miluje? Tohle? To je dost nedůvěryhodné prostě.Tento film prý natočili za 36 dnů. To je jako vtip? To je jako podávat jídlo, které ještě není uvařené.Celkově vzato, Roden to svým hereckým výkonem nezachrání. Tento film je špatný. Určen pro čtenáře Aha!, blesku a podobných lidí, kteří si rádi nechávají cpát to, co chtějí, bez toho, aby u toho přemýšleli. Je to film, natočený pro komerční úspěch. ()