Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

Biopler

Neuveritelne krasna hudba, no to bolo tak vsetko. Zaujimava praca s farbami, ovsem slaby scenar to radi len do podpriemeru. Renc vsak pojde vyssie. ()

Bird_house

Na tento film jsem se nechtěl dívat hodně dlouhou dobu a konečně vím proč.. Bohužel jsem dnes překonal tak neskutečně nezáživnou 3/4 filmu.. Teprve v poslední 1/4 se začne něco dít.. Rodena mám jako herce rád, ovšem jediný herec nezachrání celý film.. ()

Petyas

Roden skvělý, ale tohle je jediné pozitivní co o tomhle filmu lze říct. Neskutečná ptákovina bez pořádného děje, kamera zmatená, herci nesympatičtí. A to divné obarvení filmu bylo co? Chvílemi to vypadá jako by film měl být černobílý, pak je zase chvíli bez úprav. Prostě strašná slabota. ()

Rizek75

Román jsem nečetl, ale filmové zpracování Filipa Renče, myslím, dobrý. Ponurost a deprese se prolínaly celým filmem, ale jinak to ani nešlo, když se na pozadí poválečných zážitků odehrávala tragédie čtyř hlavních hrdinů - hlídače, jeho ženy, hrobníka a kostelníka. Herecké výkony vynikající, některé záběry kamery vyjadřující určitou symboliku také. Po delší době jsem viděl v ČT kvalitní český film a mám chuť si přečíst i literární předlohu. ()

groman

Film: Bez Karla Rodena by tento film asi nestál za nic.Přijde mi že jenom ON hraje a všichni ostatní se vezou a spolehají na něho. Hudba: Posouvá film o nekolik srupňů výše. Líbí se mi instrumentální hudba a ještě víc se mi líbí, že ji taky nekdo v čechách dokáže uvést na takovou míru. Na Jiřího Škorpíka si budu muset dávat větší pozor. Lituju pouze toho, že jsem hudbu neslyšel v kině, musel to být neskutečný zážitek. ()

IdaHutt

Pitevně chladné pojetí, které nechá diváka stejně chladného jako mrtvolu. Hlavní otázka však zní: proč byl vůbec tento příběh coby remake ZNOVU natočen?! Odpověď neznám, protože jsem v něm žádné obecnější poselství nenašla. Šlo skutečně o dobovou záležitost, jež nemá dnešku co říci, alespoň ne v této podobě. Škoda vynaloženého úsilí. ()

S.Robie

Opravdu silný příběh, poutavý hlavně tím, že není ničím neobvyklý. Hrobař by klidně mohl být i Váš soused- a Vaše žena, mladá a krásná může být ve věrnosti vůči Vám sebeortodoxnější, ale když se sejde pár nešťastných věci, tak se stejně může stát cokoli. Chudák Douša- Eastwoodovský tvrdošíjný veterán, který se drží pevných zásad, když miluje, tak celým srdcem, když nenávidí, nebojí se to říci všem a kdekoli... V takovýchto rolích Roden sedí jako kovaný... Konečný výprask stál za to, nedivím se, že ho Hrobař neskousnul :) ()

jacko

roden a jeho josef douša, potom vladimir dlouhy a pak bohuzel dlouho nic...pomerne silne psychologicke drama pod taktovkou filipa rence, ktere si s primhourenim oka 4* zalouzi...jen vic takovych ceskych filmu ()

kluzo

Rutinní záležitost Renčova i Rodenova. Nevyužitý Dlouhý. Krásná, snaživá, ale ve filmu nesympatická Siposová. Marně snaživý a nesympatický Jiráček. Ne zcela využitý potenciál předlohy ve scénáři, rutinní kamera a střih. Výborná výprava. Suma sumárum 50%. P.S. Děsím se, jestli tak vážně některé ženské přemýšlejí. ()

kersten

Nádherný film. A musím vyzdvihnúť Karela Rodena, naozaj bravúrny výkon. Na túto rolu hodil. Nerozumiem tomuto nízkemu hodnoteniu, to tu asi hodnotia vekové kategórie 13 - 16??? či čo?? Pre mňa to bola naozaj filmová lahôdka a vrelo odporúčam, samozrejme asi vyššej vekovej skupine, ktorá film pochopí a ocení. ()

Blaogranas

Díky výjimečné hudbě, výbornýmu Rodenovi a nečekaně (!) dobrému zakončení si Hlídač nezaslouží ani o chlup míň než 4*. ()

horovska

Chválím námět i scénář filmu. Musím jej však hodnotit jako zcela promarněnou šanci na dobrý film. Renč je dle mého názoru režisér, který postrádá především míru vkusu. Mnoho záběrů a některá místa filmu přiměly mne oproti zřejmému záměru spíše k úsměvu. Toporné herecké výkony a katastrofální postsynchrony naprosto ruší dojem a atmosféru. Při takovémto silném heréckém obsazení to tedy zamrzí. Na Rodena jsem se těšila, i Michal Dlouhý vyznívá nepravděpodobně. tedy snad za scénář, námět a hudbu dávám tři.... ()

Al44...

Vcelku zajímavý film, který jasně táhne Karel Roden. Zajímavá a nádherně oplzlá je i postava, kterou hraje V. Dlouhý. Navíc pěkná zasněžená příroda... ()

Stíba

Film stojí a padá na Rodenově herectví a atmosféře zimní vesnice. Bohužel Renč nedokázal svojí režií příliš přidat a tak je celkový dojem nemastný neslaný. ()

POMÍK

Nejlepčí herecký výkon je Dlouhý u zdi. (Žádná Slovenka nebude nikdy umět mluvit správně česky i kdyby si do gatí nandala.) ((Čas tam plyne a furt a furt na sněhu, kinovej konkurent Sněženek, nízkorozpočťák či co jako...)) ()

Anayka

Bez Rodena by to bylo sotva za 3 *. /S odstupem času: nakonec hvězdičku ubírám a nechávám opravdu jen 3. Ve vzpomínkách mi zůstal jen ten Roden a sníh, a to je trochu málo. ()

E lan

Kvalitní příběh, kvalitní herecké výkony, sirové zpracování a dohromady malinko nuda. Přesto tento film rozhodně stojí za shlédnutí. Čekal jsem trochu povedenější konec, ale možná tento způsob je více hodnověrný. Roden hraje výborně, Siposová trochu pokulhává, ostatní podávají průměr. Popravdě škoda, čekal jsem více... ()