Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

Jablek

Škoda. Mohlo to mít sílu...ono ji to vlastně svým způsobem má, ale bohužel je tady dost detailů, který celej film citelně shazujou :( ()

MeaCulpa

Na český poměry po technické stránce naprosto precizní film s výbornými hereckými výkony (Roden, Dlouhý - i když jejich vítěztví na lvech nad Trojanem s Novotným nechápu). Přesto mě to nechalo naprosto chladným. ()

Vladajsoucna

Takovýto teatrální patos mohl fungovat ve 30. letech, když vznikla první verze Koptova románu, dnes už nikoliv, ať se ho snažil Renč zakrýt klipovitou vizualitou jakkoliv. ()

hlína

Drama zajímavé, ale suma sumárum prázdné. Roden je pro tyto depresivní role jak zrozený, ale většina ostatních herců působí ve filmu jakoby jejich vstupy byly z úsporných důvodů natočeny napoprvé. Pomocí kombinace válečných scén a prostředí se podařilo vytvořit opravdu tísnivý pocit, ale jinak film - kromě fáze kdy byl Roden hluchý a přesto slyšící - mi přišel úplně prázdný, bez jakéhokoli poseltví. Drama se prostě jen odehrálo a konec... nemusím vidět podruhé... ()

artuš odpad!

Nuda od začátku do konce, měl jsem co dělat abych tento shlédl až do konce. Zkrátka důkaz, že český film poslední dobou nestojí zanic. ()

gemi

Na dramata si nepotrpím (vlastně je většinou tak trošku přetrpím), proto dávám průměrné hodnocení. Nicméně film je natočený velmi pěkně. Kdybych měl k tomuto tématu vřelejší vztah, dal bych čtyři hvězdy. ()

markotter

Hezká výprava, muzika a hraní Karla Rodena, ale jinak mě to nějak emocionálně nechytlo. Jeho žena byla hezká a to je všechno. A JIráček měl být místní krasavec, co se za ním každá ženská otočí a tomu už jsem neuvěřil vůbec. A proč tam proboha pořád sněžilo? ()

radeckator

Tři hvězdičky jen kvůli výtečnému Karlu Rodenovi a skvělé knižní předloze, jinak nic moc. Ostatní herci nevýrazní, režie..., bída je nadhodnocené slovo. Tak nějak mě Filip Renč začíná přesvědčovat, že jako režisér stojí za hovno. ()

ChickenPate

Zlatá éra železniční dopravy a takto zhuntovaný strážní domek se zatlučenými okny mi opravdu nesedí. Záběry z války hezké, ale někdy kratší než je zdrávo. Chyb v uniformách moc není, jen škoda kixu s jednou malou polní. Taky sestřih vlasů některých herců neodpovídá módní vlně znázorňované doby. ()

Joski

Zaujímavý snímok, ktorý na svoj TV rozpočet, atmosférou a hlavne hereckým prínosom Karla Rodena sa veru nemá za čo hanbiť. Napriek niektorým nedostatkom som spokojný a považujem tento pokus za Renčov najlepší film. 75% ()

quixote

Zklamání. Příliš mnoho hluchých míst a strašné dialogy. "Ahoj" a "Díky, šéfe!" pár let po první světové válce? Toje vtip? Tak možná mezi trampy... ()

Chosef76

Ač mám osobní averzi k režisérovi filmu( ničím nepodloženou, snad geneticky předanou ), musím uznat, že mě velmi příjemně překvapil. Hlídač č.47 je nadprůměrný český film, který se nejen virtuózním hereckým uměním Karla Rodena, ale i osobitou syrovostí a psychologickým rozborem ostatních postav Aničky, hrobníka, kostelníka, dostává k tomu nejlepšímu, co nám naše filmová tvorba za posledních 5 let přinesla. ()

netWoor

obyčejný příběh obyčejných lidí s neobyčejnými herci. Ač by se se vše mohlo jevit nudné a předvídatelné, přece jen mě to donutilo se zamyslet nad námi lidmi ... ()

Ceberus

Karel Roden hraje k mému potěšení úplně jinak než jiné své role a řadí se tak alespoň pro mě mezi herce, kteří jsou schopní hrát diametrálně odlišné postavy. Ze začátku filmu to nevypadá, že by se mělo něco dít a spíše to navozuje dojem, že film se bude ploužit od začátku až do konce. Naštěstí však dojde k jakémusi zlomu a hlídač č. 47 se dostane do zvláštní situace, která stojí za zamyšlení. [SPOILER] Na druhou stranu zase nejde o nic jiného než stokrát viděná a stokrát zpracovaná varianta milostného trojúhelníku. [/SPOILER] ()

10Domik10

Nechápem ako mohol spojiť režisér takúto neuveriteľne veľkú rozdielnosť v hereckých kvalitách. Samotný príbeh však podľa mňa trefne zachytáva atmosféru danej doby a po dlhšom čase od samotného románu dostáva dej krídla v podobe filmu, ktorý je hlavne vďaka Rodenovi s prehľadom zvládnutý. ()

danny_21

Že je Roden nejlepší český herec za poslední dekády, to asi jen málokdo může popřít a já rozhodně říkám, že je, co ale nechápu, je proč je Renč tak honorován ... podle mě jen hóóóoódně přeceňovaný režisér a tady to podle mě předvedl hlavně co se dialogů a chování postav týče - to Vám místy byla parodie především od té šťabajzny a zajíčka ... a ten konec ..., já vím proč se mi do těch českých, porevolučních filmů moc nechce.Technicky to Fildovi jde, ale to je asi tak všechno, Roden s Dlouhým to svým herectvím nemají šanci utáhnout - 40 %. ()

Zodiak455

Pro mě bylo nesmírně těžké tento film ohodnotit.Nakonec jsem se rozhodl pro pět hvězd.Za parádní příběh který mě na konci neskutečně nasral,potom za Rodenův výkon a nakonec za dobře zvládnutou technickou stránku. ()

Brinkley

Styl Filipa Renče mi nikdy příliš nesedl, Hlídač č.47 však patří rozhodně mezi jeho zdařilejší kousky (ano, patrně jsem proti Renčovi zaujatá a objektivně jde o profesionálně natočený film). I tak si myslím, že úspěch a silné momenty filmu stojí především na pánech Rodenovi a Dlouhém (jenž si Českého Lva odnesl vskutku zaslouženě) a pod taktovkou jiného režiséra mohla vzniknout jinší podívaná. ()