Tajemství šifrovací věže (TV seriál)

• Polsko

Tajemnica twierdzy szyfrów

Válečný / Akční

Polsko, 2007, 585 min

Výborný polský válečný seriál s dobrými hereckými výkony, se strhující atmosférou a také několika bojovými scénami. Pěkně ukazuje zmatek a chaos během konce 2. sv. války, kdy dochází ke střetu zájmů americké a sovětské rozvědky, ale také k plno zvratům mezi Němci, jejichž hlavní postavy hrají na vlastní pěst. Další hvězdičku u mě získal seriál za detaily, které mi přišly jak po historické a tak po územní stránce v pořádku ( například v Čechách české nápisy, atd. ).Občas se zde najdou nudné scény, ale celkově velice zajímavý a strhující seriál.(8.9.2009)

Jako milovníkovi válečných filmů a seriálů i dost velkému příznivci polské kinematografie se mi tenhle počin hodnotí dost těžko. Na jedné straně takřka dokonalé válečné retro (z výstroje a výstroje až chvílemi přechází zrak a chybiček by se našlo dost málo....), řada charizmatických herců (i hereček, jak už to na rozdíl od naší kinematografie u našich severovýchodních sousedů bývá, bylo a doufejme i bude), spousta zajímavých situací, dobrá hudba, řada neotřelých nápadů (osoba Borise Szyce třeba), dobrá atmosféra (chvílemi by se dala krájet i díky kameře...) a na druhé straně mně to připomíná dost, co spolu vařili pejsek a kočička. Prostě je toho tam moc, a bijí se tam skvělé a neotřelé nápady a výborně nahozené postavy s klišoidními až kýčovitými. Prostě, je toho tam moc a rozmáchlost ani kolikrát nedává i při délce seriálu prostor k dotažení řady z nich. Na jedné straně zajímavá osoba Jana Frycze, originální Szyc a na druhé straně až trapný hrdina Jorg - co má proboha ten Pawel Malaszynski hrát? Zcela zbytečná a nesmyslná je celá linie do USA a spektakulární akce "rangers" (tam a zpátky a vlastně zbytečně...), prostě přeplácaný a nedostažený (a přitom i přetažený) scénář. Čím dál tím větší bolest evropské kinematografie, utápějící se čím dál tím víc v rádoby"uměleckosti" a beo nedokonalém napodobování americké produkce. Přesto je to i přes ona negativa alespoň koukatné, svoje si tam člověk najde, spíš je mu líto těch nevyužitých příležitostí, které to celé teoreticky poskytuje. Trochu mi to připomíná české filmy Tobrúk a Ve stínu. Na druhou stranu, proti vyhlášeným českým srágorám typu Protektor, Han)bermannův mlýn nebo k mému zděšení zrovna nedávno uváděn= Krvi zmizelého je to veledílo, na které se při občasném opakování rád podívám. Jinak doufám, že město 44 bude vydařenější.(25.3.2015)

13 dílů dlouhý seriál ze druhoválečného období ,který více než opravdicky, působí spíše kýčovitě a herci taky nejsou zrovna první třída. Jedná se o čistě průměrný počin u kterého se nemusíte bát usnout, protože díly na sebe stejně dost dobře nenavazují a občas se dost nešikovně skáče mezi letopočty, takže se můžete i ztratit. Uděláte líp když si pustíte Bratrstvo neohrožených. Pakliže se tento počin někdy podívá na naše obrazovky, tak mu klidně těch pár minut týdně věnujte, ale jako koupě se to příliš nevyplatí ani militaristům.(1.3.2014)

Zbytečně dlouhý, rozpačitý konec. Nedovedu si představit to vidět týden po týdnu. Viděl jsem to ve dvou rundách. Trochu Mac Gyver, trochu A-Tým. Několik historických kiksů. Celkově ale docela dobrá zábava, místy přímo poutavá. Na seriál dost dobrý, zvláště v porovnání se současnou českou tvorbou. Poměry spojenecké i německé zdá se vystiženy.(17.4.2016)

• megacik

TAK JDE ČAS, mohol by sa menovať tento seriál. Plno zbytočných, väčšinou na nič nenaväzujúcich rozhovorov. Napínavá hudba, ak keď sa nič napínavé nedeje. Z 585 nezáživných minút mohlo byť 90 akčných a napínavých minút. Nemal som čas ani chuť to dopozerať, možno keď budem raz dôchodca, a budem mať toľko času, ako režisér, tak to dopozerám celé.(20.1.2018)

• - Seriál sa natáčal od marca do decembra 2006 v Dolnom Sliezsku na zámku Czocha a hradoch Ksiaz, Bolkow a Pszczyna. (andykovac)

• - Knižnou predlohou na seriál bol román Boguslawa Wołoszańskiego "Twierdza szyfrów / Pevnosť šifry". (andykovac)

• - Počas druhej svetovej vojny v zámku sídlila škola Abwehru. A bol v ňom pravdepodobne uložení prístroj na dešifrovanie sovietskych správ (operácia, kód Zwiebelfisch-Schwert / ryba-meč). (andykovac)