Buddenbrookovi (TV film)

Buddenbrooks: The Decline of a Family

Buddenbrookovci

Drama / Historický

Německo, 2008, 2x88 min

Nato, že ide o televízny film, je výborne zvládnutý. Na jednej strane režijne - prvá časť je asi trochu lepšia a zaujímavejšia, to uznávam - na druhej strane však naplno boduje vo forme hereckého castu. Herecké výkony Armina Mueller-Stahl, Jessicy Schwarz a Augusta Diehla majú potenciál diváka zadržať v kresle a nepustiť. Je pravda, že Buddenbrookovci ťažia z hutnej predlohy, ktorá sa s osudmi obchodníckej roviny pohráva na viacerých frontoch, ale netreba podceňovať ani samotné spracovanie, ktoré si zaslúži divácku priazeň a vstup do červeného pásma.(21.9.2014)

Z herců stojí za zmínku jen tradičně dobrý Armin Mueller-Stahl. Taky kostýmy a soundtrack jsou velmi hezké, ale tím pozitiva končí. Z románu je vydestilován základní děj a ten je zrežírován jako klasická mýdlová opera. Protože z autora tu zbyl jen odlesk, člověk se pak může divit, jak je možné, že Mann za tuto knihu dostal Nobelovku. Román tuto adaptaci samozřejmě přežije, film samotný čeká spravedlivé zapomnění. Vidím to na dvě hvězdy, ale jednu přidávám za působivý závěr s kamerou bloudící prázdným domem a prostřihem na archivní záběr T.Manna.(7.7.2012)

Lehce sterilní a v začátku hlavně těžké tápání v identifikaci těch německých ksichtů, zoufale si všech podobných. Brutálně červenou knihovnu střídá slušně odehrané drama s pěknou výpravou a hudbou. Jako celek nic moc, ale i tak to ve mně vzbudilo touhu pátrat po literární předloze, za kterou byla kdysi udělena Nobelova cena.(3.6.2013)

• klapqua

Zaujímavá kamera, zaujímavé rôznorodé výkony hercov a miestami pútava hudba.... inak, nič čo by ma nejako fascinovalo a už vôbec nie samotný príbeh, ktorý mi prišiel dosť vzdialený Mannovej výbornej knihe. Cením si snahu, som rada keď sa filmujú knižné klasiky, ale keď už, tak poriadne a nie takto povrchne.(23.4.2013)

První hvězdička za odvahu něco tak rozsáhlého vůbec zfilmovat, druhá za kostýmy a celkovou snahu toto dílo zfilmovat "čistě" a konečně třetí za celkovou atmosféru. Přiznávám, že T. Mann nepatří mezi mé oblíbené autory a zrovna Die Buddenbrooks mě odradili coby kniha na první pohled. Přesto ho coby spisovatele hluboce uznávám a jsem toho názoru, že takhle okleštit si nezasloužil. Do dvou hodin se jednoduše nedá nasoukat tolik děje, hlavní postavy správně vykreslit, vykouzlit duchaplné komentáře a hlavně zpracovat látku jako takovou. Děj byl tudíž pro mě nezajímavý, rozkouskovaný a beze stopy napětí. A to už prosím není Thomas Mann, ani náznak jeho práce. Přesto respekt nad herci, kteří se snažili zachránit co se dalo a již zmiňovanou odvahu, se kterou byl film natočen. Špatný totiž není.(4.2.2011)