Válka Roseových

• slovenský

Vojna Roseovcov

Komedie / Drama

USA, 1989, 112 min

Nejlepší antimanželský a antirodinný film. Černý humor jak má být a jedna z nejlepších rolí Michaela Douglase a Kathleen Turnerové. Nevím, kdo psal scénář, ale byl to génius. Odpozorované situace, brilantní dialogy, postavy, se kterými se můžete ztotožnit, tenhle film nemá chybu.(29.5.2003)

Aneb když si manželé po nějakých osmnácti letech zdánlivě šťastného manželství vzájemně vyhlásí válku. Během rozvodového projednávání ale odmítají opustit společný dům a u rozbíjení nádobí to nakonec zdaleka neskončí. Pohřbívání lásky je o to skvostnější, že se děje mezi výtečnými herci a za kamerou téhle sarkastické podívané je Danny DeVito v nejlepší síle. Roseovi jsou možná karikatury, ale vzestup a pád jejich vztahu a zvrácenost jeho konce jsou prvky, kterým divák dokáže svým způsobem porozumět. O to víc je výsledek atraktivnější. V téhle kruté záležitosti ovšem zná válka jen poražených. Laskavá nenávist, výborné dialogy, řada nezapomenutelných scén. Pořád to funguje.(20.9.2015)

Zlatý Medvěd - výběr . . . . . . . . . Rozhodně nejlepší film o manželství jaký jsem viděl.(17.3.2003)

Zábavný a režijně i scénáristicky poměrně vyzrálý film, což je obzvláště v případě režie velmi překvapivé, neboť herec DeVito neměl v té době moc zkušeností s velkoprodukcí, avšak projektu se zhostil s vervou a nadšením a výsledek tomu odpovídá. Dialogy mezi rodinnými příslušníky jsou vypiplané do detailu a o zábavné scény není nouze. Kathleen Turner mne ani trochu nepřitahuje, ale to je již pouze můj osobní handicap. Douglas zahrál svého klasického kravaťáka opět výtečně. Potěší i drsný konec, který zásadním způsobem odbočuje z hollywoodských nasládlých kolejí.(17.6.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $86,888,546Tržby Celosvetovo $160,188,546/65%/(18.7.2005)

• - Dům Roseových stál v Los Angeles na Fremont Place West 119. (M.B)

• - V roce 1953 složil Alfred Newman hudbu pro znělku studia 20th Century Fox. V roce 1989 ji jeho syn David Newman přepsal, aby pasovala do úvodní melodie snímku. Poslední nota znělky je zároveň první notou ústřední melodie. (don corleone)

• - Pro roli Barbary se uvažovalo o zpěvačce Cher. (don corleone)