Válka Roseových

• slovenský

Vojna Roseovcov

Komedie / Drama

USA, 1989, 112 min

"Je čas pochcat rybu!" Naštěstí jsem vyrůstala v paneláku, kde lustr byl jen 2 a čtvrt metru vysoko, neměli jsme psa, kočku ani auto (natož dvě) a jídlo bylo posvátné, proto se střety mých diametrálně odlišných stvořitelů nesly převážně na vlně výčitek, nadávek a dlouhých období vzájemného ignorování. Idylka! Pak se divte, že se do chomoutu nijak neženu a DVD s "The War of the Roses" jsem věnovala jako svatební dar své skorošvagrové a jejímu novomuži. Na tomhle filmu musím ocenit i to, jak se mi v průběhu let měnil pohled na celý konflikt. Na začátku devadesátých byla Turnerka v mých očích nebetyčná kráva a držela jsem palce Douglasovi. Na přelomu tisíciletí už jsem začínala chápat, co Turnerku vlastně sere, sympatie byly fifty-fifty. Minulý rok už jsem byla více na její straně, ale Douglase mi bylo pořád tak trochu líto. A za dalších 10 let... to už nejspíš sama povýším talíře na dekapitační vrhací náčiní;-). 98%(22.3.2011)

Válka Roseových je opravdu kvalitní klasika a tak mě trochu mrzí, že s hodnocením zůstávám tak trochu při zemi. Vlastně nemám žádné větší výhrady, vyloženě jsem se taky nenudil a tak poněkud slabší celkový dojem, než zde má většina uživatelů, můžu svést tak maximálně na dabing, na čtyři nebo pět reklamních bloků (sám ani přesně nevím) nebo na momentální absenci nálady na daný žánr. Takže mě berte trochu s rezervou.(11.4.2008)

„Teraz ma ospravedlnite. Je čas ošťať rybu.“ Touto majstrovskou čiernou komédiou si ma režírujúci herec Danny DeVito (kamarát Michaela Douglasa od internátnych čias) získal od prvého pozretia pred mnohými, mnohými rokmi. Dodnes ma udivuje, ako sa dá jedna snímka zapratať klasickými komediálnymi pasážami, ako i scénami, z ktorých tuhne krv v žilách. DeVito akoby nanovo definoval pojem „čierna komédia" a to natoľko, že nech sa akokoľvek snažím spomenúť si na nejakú podobne vydarenú čiernu komédiu, narážam len na priemerné a nezaujímavé kúsku (vrátane DeVitovej neskoršej slabej kópie TÚ STARÚ TREBA ZABIŤ!). Douglas, DeVito a fantastická Kathleen Turner si sadli už v minulosti (HONBA ZA DIAMANTOM a biedny sequel HONBA ZA KLENOTOM NÍLU) a do VOJNY ROSEOVCOV išli naplno. Vyplatilo sa, je to bomba. Vybudovali dokonalú tiesnivú atmosféru a zhrozený a šokovaný divák nevie, či sa má smiať, alebo utekať kade ľahšie (paštéta z mačky).(30.10.2004)

To najlepšie z režisérskej tvorby Danny DeVita. Všetko jeho úsilie by však určite vyšlo nazmar nebyť famózneho Douglasa a K. Turner. Veru, od lásky k nenávisti je iba tenká čiara, a to nám táto podarená manželská dvojica prostredníctvom tohto snímku predviedla absolútne perfektne. Divák často ani nevie, či má plakať alebo sa pučiť od smiechu, frekvencia nálad je tu naozaj šialená. Tento film by nemal chýbať v žiadnej filmotéke. 85/100(27.7.2015)

Idylická impulzivní romantika při západu slunce se k našemu potěšení mění v rodinu bohatou životem i majetkem, která se ale k našemu podivení časem změní v hotové peklo a neúprosný boj o princip nadvlády a vítězství přetransformovaný do společného rodiného domu. Přechody jsou plynulé a impulzy k propuknutí šílenství překvapivě věrohodné (aneb vše začíná maličkostmi), ovšem humoru jsem čekal přeci jen více. Výsledný efekt je takový splachovací, divák se slušně pobaví a jde dál, režie Dannyho DeVita je poněkud obyčejná a nebýt zajímavého scénáře a schopných herců, nevím, nevím jak by to dopadlo... 7/10(27.2.2009)

• - Oliverův (Michael Douglas) vůz Morgan je model Plus 4 z roku 1960. Auto pro film byl polovrak v mizerném stavu, zvenčí nastříkaný, aby působil dojmem zachovalého vozu. Pro scénu, kdy ho Barbara (Kathleen Turner)  zničí svým autem, filmaři pod zadní nápravu Morgana přivařili malý železniční podvozek a postavili ho na malé koleje, aby zajistili, že po nárazu druhého auta Morgan pojede trávníkem rovně dokud nenarazí do zdi. Koleje pak byly digitálně odstraněny. (zdroj: imcdb.org) (Stejšn)

• - Pro roli Barbary se uvažovalo o zpěvačce Cher. (don corleone)

• - V roce 1953 složil Alfred Newman hudbu pro znělku studia 20th Century Fox. V roce 1989 ji jeho syn David Newman přepsal, aby pasovala do úvodní melodie snímku. Poslední nota znělky je zároveň první notou ústřední melodie. (don corleone)