Válka Roseových

• slovenský

Vojna Roseovcov

Komedie / Drama

USA, 1989, 112 min

Komorní černohumorný romantický rodinný psychothriller s akčními scénami, člověk se nestačí divit, kolik žánrů se může organicky překrývat. A řemeslně je ta žánrová podívaná výborná, učebnicově vystupňovaný teror, výborná kamera, ironická mizanscéna (hospodyně sledující pohled Roseových z okna), svižná hudba, výtečná práce s vypravěčem (poslední cigaretka, jeho odchod domů...)... Ale, ale... nakonec jen pouhá hříčka vyžívající se především v narůstající agresi dvou neústupných povah. Agresí, jež se obrací k nejzranitelnějším místům, neboť je protivníci dobře znají. Anebo pokus pana právníka nenaložit na sebe moc práce :) Slabé ****.(11.10.2014)

Nejlepší film o manželství a rozchodu jaký jsem kdy viděla. Neuvěřitelná, možná až lehce za vlasy přitažená podívaná na téma kam až můžou dojít manželské neshody. Drsný humor a scény ze kterých až maskakuje husí kůže...Skvělá kombinace komedie a drama, bezchybné herecké výkony a v každém případě nás tento film příměje k zamyšlení. Miluju ten konec kdy oba visí na tom lustru, zatímco když on pochopí že můžou být za pár sekund mrtví jí chce pomoci ona chce stále jediné - aby zdechnul :)(19.2.2012)

Čiernočierna komédia, pôsobivejšia o to viac, že sa to cez všetky predsavzatia kľudne môže stať aj vám. Možno v menšom dome, možno v chudobnejších pomeroch, možno v inom veku, ale s rovnakou intenzitou citov. O čo pomalšia je vťahovacia prvá polovica, o to silnejšia je gradácia záveru. Celkom dobrá komédia, ktorá nám ukazuje ako sa dokáže manželstvo zmeniť v boj na život a na smrť. Bol som však trochu sklamaný skôr menším množstvom situácií, ktorým by som sa zasmial. Ale Kathleen Turner ešte žiarila.(3.2.2015)

Z počátku mě to strašně nebavilo a vyloženě mě rozčilovalo, jak dlouho tomu filmu trvá, než se tam konečně začne něco dít. To, co pak následuje, mě sice částečně uspokojilo, ale stejně mi na tom filmu pár věcí vadilo. Jednak mě moc nebere už samotné obsazení - herectví Michaela Douglase mě nikdy moc neoslovilo, a ani Kathleen Turner mě moc nebavila - její postava mi navíc byla extrémně nesympatická (podobně jako postava Joanny Kramer z filmu Kramerová versus Kramer v podání Meryl Streep - nemůžu si pomoct, ale obě ženské postavy v těchto filmech na mě působí jak dokonalé píčy). Za druhé mi přišlo, že je ten film hodně předvídatelný - dokázal jsem dopředu vytušit vývoj některých scén i samotné závěrečné vyústění. No a konečně se mi též i zdálo, že ten film hodně zastaral a je dnes poznamený pro mě osobně nepříjemným ušmudlaným osmdesátkovým lookem - kamera mi na tomto filmu vadila asi nejvíc. Válka Roseových - pro mě osobně v první řadě překvapení, že Danny DeVito není jen herec, ale i režisér; a za druhé dojem, že kdybych si ten film nechal ujít, zas tak o moc bych nepřišel. Co ve mně zůstává druhý den po jeho zhlédnutí, je hlavně dojem intenzivní averze k té příšerné ženské - nechápu, jak z toho filmu může někdo vyvozovat, že by se člověk měl do smrti vyhýbat manželství. Já v tom naopak vidím varování, aby si člověk uvážlivěji volil partnera pro život, což je v dnešní době, kdy se rozvádí každé druhé manželství, výsostně aktuální téma.(13.3.2017)

Scény z manželského života - jednání druhé. Michael Douglas má problém. Jeho milovaná choť ho jednoho dne začne dosti intenzivně nesnášet. Ani on jí ale nezůstává nic dlužen. Manželskou idylku odnesl čas a rozvodové řízení je stále v nedohlednu. Počáteční pošťuchování tak záhy vystřídá nekompromisní a zákeřná zákopová "válka růží". Absurdní konflikty se mění v boj o holé přežití a vzduch zlověstně houstne... Na režisérskou stoličku usednuvší Danny DeVito rozehrál mrazivou a zároveň neskutečně zábavnou šachovou partii, která je coby "krabička poslední záchrany" jistě hojně užívána v nejedné manželské poradně. A určitě nejen tam... Nikdo Vás přece nedokáže "odrovnat" s takovou jistotou jako Vaše lepší polovička :-)(13.10.2007)

• - Spoiler: Po scéně, kdy Barbara (Kathleen Turner) nabídne manželovi (Michael Douglas) "psí paštiku", původně neměl být záběr na žijícího psa. Danny DeVito jej sice zamýšlel do filmu vložit, ale až na samotný závěr filmu. Po ohlasech z testovací projekce se však rozhodl ji dát hned za scénu s nabídnutím paštiky, aby celkově scéna nevyzněla až příliš krutě. (Hromino)

• - Přestože rozdrcený vůz Morgan Plus 4 Olivera Rose (Michael Douglas) vypadá zralý leda do šrotu, povedlo se ho zachránit. Auto po skončení natáčení koupil muž jménem Bill Caruso a věnoval obrovské úsilí jeho opravě. Dokonce svého syna pojmenoval Morgan. Krátce před dokončením renovace zemřel na infarkt a jeho vdova pak vůz prodala automobilovému nadšenci Waynemu Carinimu, který o něm natočil jeden z dílů svého pořadu Chasing Classic Cars (od r. 2008). Auto doteď existuje a jezdí závody historických vozidel (zdroj: imcdb.org) (Stejšn)

• - Když se natáčela scéna na lustru, režisér DeVito z legrace vyhlásil pauzu na oběd, zatímco hlavní představitelé viseli vysoko ve vzduchu. (don corleone)