Válka Roseových

The War of the Roses

Vojna Roseovcov

Komedie / Drama

USA, 1989, 112 min

Ak to bola komédia, tak mimoriadne čierna. Film som vnímal ako pohyb kyvadla aplikovaný na manželstvo. Z jednej krajnej polohy, v ktorej vládne zamilovanosť a všetko je nádherné sa kyvadlo stále väčšou rýchlosťou pohybuje do strednej polohy, ktorou je ľahostajnosť k partnerovi. Cez tú sa, v súlade so rovnicami o pohybe kyvadla, preženie maximálnou rýchlosťou, aby nastúpilo trajektóriu rastúcej nenávisti. Tá je vykreslená farbisto a detailne. Spätný pohyb kyvadla však už neuvidíme, pretože luster sa nemohol spoľahnúť na závlačku. Do absurdity dovedené preháňanie zvýrazňuje aj tie momenty v manželskom vzťahu, ktoré sú väčšine partnerov známe, ale nepokladajú ich za problémové alebo nebezpečné. Užitočný film.(13.9.2010)

Dost krutý film o tom, jak může vyvrcholit manželská hádka. Velmi směšné a velmi smutné. Skloubené v jedno nabízí divákovi jak smích, tak slzy na konci filmu. Já sám měl velice smíšené pocity pokaždé, když jsem tenhle film viděl, ale to je dobře. Tak to má být u dobrého filmu. Na ten totiž zaručeně nezapomenete. 85%(6.12.2009)

Zábavný a režijně i scénáristicky poměrně vyzrálý film, což je obzvláště v případě režie velmi překvapivé, neboť herec DeVito neměl v té době moc zkušeností s velkoprodukcí, avšak projektu se zhostil s vervou a nadšením a výsledek tomu odpovídá. Dialogy mezi rodinnými příslušníky jsou vypiplané do detailu a o zábavné scény není nouze. Kathleen Turner mne ani trochu nepřitahuje, ale to je již pouze můj osobní handicap. Douglas zahrál svého klasického kravaťáka opět výtečně. Potěší i drsný konec, který zásadním způsobem odbočuje z hollywoodských nasládlých kolejí.(17.6.2008)

"A ten tvůj falešný smích." "Ne ne. Smál jsem se srdečně." "Hi Hi Hi Hi" "Dobrá, dobrá, trochu jsem to přehnal." Jedna z nejlepších černých komedií. I když, já si teď na žádnou lepší nevzpomínám. Herecké koncerty Michaela Douglase a Kathleen Turnerové. Skvělé vtipy a výborný konec. Zkrátka se to nádherně vymyká americkým cajdákům. Rozhodně nejlepší film Danny DeVita.(13.1.2004)

Zajímavý film o dvojici, která se ideálně seznámí, prožije ideální vztah, který však jednoho dne musí narazit. Dvojice Douglas Turner je perfektní v domácích hádkách a naschválech. Všechno začne u jedné malé porcelánové sošky a také to u ní skončí (když nepočítám lustr :)). Vyprávění Dannyho DeVita, který si střihnul nejen jednu z roliček, ale také režii je chytlavé a přesně nám nastiňuje atmosféru v rodině Roseových. Taková malá studie vztahu dvou lidí, který jednou skončí prakticky vzájemnou nesnášenlivostí. Na tom nic nezmění ani to, že ona je v posteli dobrá ... když to je bývala tělocvikářka :))(8.2.2005)

• - Oliver Rose (Michael Douglas) uřeže podpatky u bot své manželce (Kathleen Turner). Stejní herci mají velmi podobnou scénu ve filmu Honba za diamantem (1984). (don corleone)

• - Po filmech Honba za diamantem (1984) a Honba za klenotem Nilu (1985) se jedná již o třetí snímek, ve kterém se trojice Michael Douglas, Kathleen Turner a Danny DeVito společně objevila. (Hromino)

• - Přestože rozdrcený vůz Morgan Plus 4 Olivera Rose (Michael Douglas) vypadá zralý leda do šrotu, povedlo se ho zachránit. Auto po skončení natáčení koupil muž jménem Bill Caruso a věnoval obrovské úsilí jeho opravě. Dokonce svého syna pojmenoval Morgan. Krátce před dokončením renovace zemřel na infarkt a jeho vdova pak vůz prodala automobilovému nadšenci Waynemu Carinimu, který o něm natočil jeden z dílů svého pořadu Chasing Classic Cars (od r. 2008). Auto doteď existuje a jezdí závody historických vozidel (zdroj: imcdb.org) (Stejšn)