Válka Roseových

• slovenský

Vojna Roseovcov

Komedie / Drama

USA, 1989, 112 min

Kathleen Turnerová a Michael Douglas nám předvádějí, jak se velká láska může změnit v nenávist až za hrob. Měli by povinně promítat všem adeptům stavu manželského. Tento film miluju, protože si umím představit samu sebe v této situaci. Byla bych úplně stejná pomstychtivá mrcha. Takže pozor na mě, dávám plný počet bodů.(26.3.2010)

Úžasný film, plný úžasně černého humoru. Některé z legendárních scén jsou nepřekonatelně vtipné, ač je tento film ve své podstatě spíše tragický. Každopádně mě Válka Roseových držela od začátku do konce skvělou atmosférou, humorem, který je mi blízký, a hereckými výkony hlavních představitelů, na něž byl opravdu pěkný pohled. Tenhle film uvidím ráda znovu!(30.8.2007)

Komorní černohumorný romantický rodinný psychothriller s akčními scénami, člověk se nestačí divit, kolik žánrů se může organicky překrývat. A řemeslně je ta žánrová podívaná výborná, učebnicově vystupňovaný teror, výborná kamera, ironická mizanscéna (hospodyně sledující pohled Roseových z okna), svižná hudba, výtečná práce s vypravěčem (poslední cigaretka, jeho odchod domů...)... Ale, ale... nakonec jen pouhá hříčka vyžívající se především v narůstající agresi dvou neústupných povah. Agresí, jež se obrací k nejzranitelnějším místům, neboť je protivníci dobře znají. Anebo pokus pana právníka nenaložit na sebe moc práce :) Slabé ****.(11.10.2014)

VÁLKA ROSEOVÝCH nabízí - nejlepší režii DeVita, nejlepší roli Kathleen Turnerové a nejlepší výkon Michaela Douglase! Všichni v nejlepší formě. DeVitovo vyprávění dodává filmu výborný impuls a vychutnáváme si válku manželského svazku v plné parádě (válku, kterou nechce nikdo doma zažít). Podobný námět jako měl DeVito má i Doug Liman a jeho Mr. & Mrs. Smith, oba filmy hodnotím stejně vysoko (4*), protože jsou sexy, mají Hollywoodské ikony v nejlepší formě a výborně nás pobaví, i když jsou rozdílné - DeVitův záměr směřuje až k psychothrillerovému prvku, zatímco Limanův záměr jde do akčnějšího rázu. Výsledek je u obou nadprůměrný a nakonec bych jen řekl: "Marriage is a long way".(13.5.2013)

Hustě černá komedie, která je ale podle mě moc přehnaná na to, aby byla uvěřitelná. Proto dávám "jen" slabší 4*, protože přeci jenom klady převažují, Douglasovi a Kathleen Turner to před kamerou skvěle klape, režie (koneckonců i herecký výkon) Dannyho DeVita je skvěle zvládnutá. Největší problém bych tedy viděl v nedotaženém scénáři, který původní skvělý skvělý námět rozdrobil na řadu více či méně komických situací boje mezi pohlavími.(10.2.2005)

• - Oliverův (Michael Douglas) vůz Morgan je model Plus 4 z roku 1960. Auto pro film byl polovrak v mizerném stavu, zvenčí nastříkaný, aby působil dojmem zachovalého vozu. Pro scénu, kdy ho Barbara (Kathleen Turner)  zničí svým autem, filmaři pod zadní nápravu Morgana přivařili malý železniční podvozek a postavili ho na malé koleje, aby zajistili, že po nárazu druhého auta Morgan pojede trávníkem rovně dokud nenarazí do zdi. Koleje pak byly digitálně odstraněny. (zdroj: imcdb.org) (Stejšn)

• - První nesestříhaná verze filmu měla něco málo přes 3 hodiny. (don corleone)

• - Přestože rozdrcený vůz Morgan Plus 4 Olivera Rose (Michael Douglas) vypadá zralý leda do šrotu, povedlo se ho zachránit. Auto po skončení natáčení koupil muž jménem Bill Caruso a věnoval obrovské úsilí jeho opravě. Dokonce svého syna pojmenoval Morgan. Krátce před dokončením renovace zemřel na infarkt a jeho vdova pak vůz prodala automobilovému nadšenci Waynemu Carinimu, který o něm natočil jeden z dílů svého pořadu Chasing Classic Cars (od r. 2008). Auto doteď existuje a jezdí závody historických vozidel (zdroj: imcdb.org) (Stejšn)