Z odstupem doby a s přívalem konkurence moderních animovaných seriálů, jako jsou Simpsonovi, na kterých se vyřádili celé pluky scénáristů, už pochopitelně někdejší kultovní obraz rodiny Smolíkových poněkud vybledl. Tempo je z dnešního pohledu příliš pomalé, chybí vychytávky typu měnících se úvodních "titulkových" vtípků atd. Je ale nutné si uvědomit, že v době vzniku šlo na našich obrazovkách o bombu, o průnik kresleného animovaného dílka z dětského světa do sféry nejširší rodinné zábavy uváděné v zajímavých vysílacích časech. Postupně se objevily 3 série, z nichž Prázdniny jsou nejzralejší a s přesahem pro dospělého diváka. Vůbec není náhodou, že první dvě série, víc dětské, mají i vyšší hodnocení, holt nostalgie tady hraje podstanou roli. Smolíkovi si vlastně zopakovali podobnou cestu, jakou podnikl o nějakou tu generaci dříve hrdina románu Julese Verna. Jen ty problémy jsou současnější, takže mj. si rodinka maďarských popletů odsloužila tvrdý žoldnéřský výcvik v tropické Africe nebo střetnutí s jihoamerickou mafií. Byl to jediný maďarský seriál, který se zapsal do vzpomínek diváků tehdejší doby a který se dnes dá bez problémů reprízovat. Soused Halíř je životním ztělesněním skepse a představuje nový level zapšklosti. Celkový dojem: 90 %.(5.3.2013)

Já prostě musím nekriticky dát pět hvězdiček. To je seriál mé povinné školní docházky, těšili jsme se s tátou na každý díl, sedali jsme k obrazovce pět minut předem a nikdo nás nesměl rušit. Písnička mi naskočí do hlavy vždycky když se moji mládežníci začnou štěkat. Takže Smolíkovi kdykoli, kdekoli a pořád dokola.(12.3.2012)

Sci-fi o tom, jak rodinka z lidově demokratického státu ze dne na den bez potíží vycestuje do kapitalistické ciziny, přece jen už nemá ten švih jako sci-fi o přenášení předmětů časem nebo o nafukovací raketě, a navíc postrádá Zorra. Docela by mě zajímalo, jestli všechny ty anglicky a francouzsky hovořící letušky, gangsteři, číšníci a policajti mají v originále taky silné maďarské přízvuky, a vůbec, vono to dělání malé východoevropské provinční legrace z malé východoevropské provinčnosti jednoho kolikrát spíš votravuje.(25.6.2015)

Za mě nejslabší série. Po nedávném opáčku jsem byl překvapen tím, že jsem si NIC nepamatoval z minulosti (což je v příkrém kontrastu s Ládínkovými dobrodružstvími z druhé série, kde jsem si naopak pamatoval téměř kompletní děj všech dílů/planet). Navíc mi přišlo, že ze v této "prázdninové dovolené" udělali ze všech postav tvůrci ne už komické klauny, ale rovnou totální idioty. Notným úbytkem intelektu prošel dokonce i Ládínek a především dr. Halíř. Gábi byla k nevydržení tupá a Týna byla předurčena jen k tomu, aby dvakrát či třikrát za díl řekla nějakou rádoby vtipnou hlášku. Měl jsem problém dokoukat poslední díly. Tři hvězdy s notně odřenýma ušima - první za celkem povedenou znělku, druhou za zlepšení kresby (zvláště v porovnání s první sérii) a třetí z nostalgie. Jesli si ale někdy znovu budu chtít občerstvit zážitky z mládí, raději zašmátrám pod postel, jestli pod ní náhodou nenahmátnu houslové pouzdro a sifonovou láhev...(12.6.2019)

Rozkošné pokračování zábavné Smolíkovské ságy. Tentokrát na romanticko-dobrodružné cestě kolem světa při honbě za přeludem a podvodníkem Pištou alias Stevem Hufnagelem, který je hledaný policisty většiny zemí světa. Pětice dobrodruhů si chce užívat luxusní dovolenou v Austrálii, a nakonec procestuji všechny světadíly a zažijí nejedno nebezpečné dobrodružství. Pepa a Gábi Smolíkovi jsou průměrní maďarští manželé, kteří střídavě arogantně vyžadují respekt z pozice budoucích zbohatlíků, aby pak prosili o pomoc svoji "chůvu a tlumočníka". Ládínek se většinou příjemně baví a nejeden jeho nápad pomáhá rodině v nouzi. Týnu doprovází kočka Mafie, uchichtává se a cynicky komentuje nastalé situace. Doktor archeologie Halíř brzy lituje společné cesty s rodinou Smolíků, propadá zoufalství, slouží jako tlumočník a všechny rány osudy se snaží jejich proklatým původcům zlomyslně vrátit. Co více si na dovolené přát, než takovou kouzelnou cestu, která vás přenese z Maďarska do Austrálie, kde musíte pracovat. Přes malou zastávku v Antarktidě s dobytím jižního pólu a tropickém ráji v robinsonovském stylu, se stávají zajatci jihoamerické mafie. A pak: americké westernové kulisy filmařů, rozlehlá Indie s fakírským očarováním, jihoafrický výcvikový tábor teroristické skupiny, falešná ropná oáza subsaharské Afriky, životní výhra v jihofrancouzském kasinu a šťastný návrat domů. Kde jsou ty časy, kdy cestování bylo prodchnuto kouzlem romanticko-dobrodružného nebezpečí. Kdy cestování znamenalo žít, všude jste našli magické zážitky a opojná sousta přítomnosti v přísunech nevšedních zážitků. Pořád mě velkolepě pobaví a naladí na vlnu touhy starého dobrého cestování. Je to příjemná vzpomínka na mé dětství.(2.8.2012)

• - O Pištu Hufnágelovi byla zmínka už v prvním seriálu o rodině Smolíkových, Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy (od r. 1969). (SONY_)

• - V máji 2017 boli na serveri Youtube nečakane zverejnené dve nové desaťminútové epizódy. Ako sa ukázalo, jedná sa skutočne o začiatok 4. série z roku 2005. Nie je známe, či sa jedná o prvú epizódu rozdelenú na dve časti, alebo či krátke diely s dĺžkou iba 10 minút boli už pôvodným zámerom tvorcov. (Raccoon.city)