Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

Bacileus

A zase ti vymr... zkur... posr... vypí... debi... no, zkrátka katolíci. V mém případě tenhle film řeže do živého. Ano, člověk chápe beznaděj a zmar, když mor kosil lidi po desetitisících a s trochou empatie lze akceptovat i záměr hledat drastická řešení. No jo, ale Boromirovo: "Oni neumírají na mor, oni nemají Boha a NEUMÍRAJÍ ZA TO NA MOR! Já jim dám!" To jest rys pro katolicismus přímo transparentní. Zájemcům o zločiny církve bych doporučil knihu Černá kniha církve od Hebeise, pokročilejším Dějiny ďábla od Muchembleda a fajnšmekrům samozřejmě Satanskou bibli od LaVeye. Chci víc takových filmů! Šemhamforaš! ()

Constanza

Středověk má nálepku špíny, temna a ponuré atmosféry. Tak tohle snad film nějak zachytil, ale jinak je to fakt totální hloupost. Ztráta času. ()

valpurgius

Když člověk vydrží prvních 10 minut, které se odehrávají mezi zdmi kláštera, začne film překvapovat autentickým vyobrazením doby temného středověku, kde lidský život nemá velkou cenu a pokud je to v době morové epidemie, platí to dvojnásob. Film měl po celý svůj zbytek spád a napětí. Reálné vyobrazení násilí, bylo velmi podařené a musím pochválit i kostýmy a výběr lokací. Ač jsem to vůbec nečekal, konec mě velice mile překvapil tím, že si vlastně člověk celou dobu myslí ,že ví, kde je dobro a kde zlo….nebo ještě lépe, kde končí mez víry v boha a začíná fanatismus. Kdo má rád filmy z období temného středověku ,bude mile překvapen. ()

saluk

Parádna atmosféra špinavého temného stredoveku odlišuje tento film od podobných tuctových snímkov. Toto ja fakt môžem. Trochu mi to pripomínalo Solomona Kanea, akurát tu neboli tie príšery. Všetko zablatené, krvavé, bez príkras, hlavy ruky lietali. K tomu ako bonus ďalšia zaujímavá smrť Seana Beana :) Chudák, ten sa nedožije konca vo filme skoro nikdy. Akurát mi občas vadilo to pomalšie tempo, ale to bolo skôr spôsobené pozeraním neskoro v noci. Inak spokojnosť na 4 hviezdy, nie úplne čisté, ale tento film si to zaslúži. ()

Ywec

Bohužel až na jednu cvičnou bitku ve filmu takřka absentuje akce. A tak se musíme spoléhat na příběh, který se soustředí na jednu osobní milostnou tragédii hlavního hrdiny mnicha Osmunda (jehož osud mi byl ale kdovíproč buřt), která se odehrává na pozadí prostředí prosyceného pouze morem, bojem s morem, bojem s těmi kdo mor asi způsobili, a i když bych to zrovna u elitiních rytířů nečekal, tak i bojem s vlastní neostražitostí... především je však příběh zbytečně rozvláčný a dlouho mu chybí tempo. Dlouhá stopáž bohužel nepřináší zas tak hluboké myšlenky, i když stojí za to nad filmem přemýšlet, neb to není žádná oddychovka. Plusem, na který se tvůrci filmu očividně hodně spolehli, je také Sean Bean v klasické roli zbrojnoše. ()

in flames

Veľmi dobre, pre mňa neznámy film, ktorý príjemne prekvapil temnou atmosférou a príbehom, ktorý mňa (a že som náročný) ani chvíľu nenudil. Herecke výkony skvelé, hudba uspokojivá, prostredie krásne. Záver možno logický ale trochu nasilu. Jediná výčitka je kamere, ktorá sa síce občas pekne pohrala so záberom , aj psychedeliu vedela nahodiť, ale často bola až príliš roztrasená až to kazilo dojem, Zaujímavé že to režisér nechal takto prejsť. Sean Bean ako vždy výborný ...do poslednej chvíle som netušil čo skrýva pod košeľou... ()

Blood311

Film rozhodně zaujal - temná atmosféra se táhla až do konce a napjetí rozhodně nechybělo. Přišlo mi to dost odlišný od ostatních historickejch filmů, což rozhodně přidává na hodnocení. Určitě doporučuju. ()

ferrari2

No nechápem. Nechápem čo tým chceli tvorcovia povedať. Či to je oslava kresťanstva, či práve výsmech ich stredovekých zverstiev... Mne sa len viac zhnusili akékoľvek náboženstvá. Mor- čo horšie mohlo vtedy byť- bola strašná choroba a fanatici, ktorí ešte aj z toho utrpenia ťažili a nenechali a nedali možnosť aj iným "liečiteľským" metódam sa my hnusia. Ešte aj teraz. ()

Ivankiepoo

Bylo to takové nemastné a neslané. Občas roztřesená pohybující se kamera, která mi vadila, dále scény, které mě moc nedokázaly vtáhnout do děje. Pokus o tajemno, který na mě moc nezapůsobil. Ale dobré historické zpracování. I to vykreslení střetu ateismu a křesťanství bylo dobrým tématem. A za Seana jedna hvězda navíc. ()

lineker

Středověk, po stovkách zabíjející choroba, strach z nepoznaného, kdy i ten nejodpudivější skutek je ti prominut pokud ho spácháš ve jménu boha. Film samotný je spíše žánrovou tuctovkou než nějakým výpravným veledílem přičemž u středověku se to jaksi samo nabízí. První polovina ještě dokázala bavit, ale to bylo hlavně z výše jmenovaných důvodů, kdy je člověk ještě plný očekávání co se z výpravy za neznámem nakonec vyvrbí. To co z toho nakonec vzešlo se dá nazvat bojem pošuků, proti druhým pošukům. Prim samozřejmě hraje víra. Nakonec se ukáže, že ten, který se jevil pošukem nejmenším se v epilogu vyjeví mega pošukem. ()

DavidAAAA

Temný, bezbarvý a deprimující středověký film, kde vlastně vůbec nevím, kdo byl dobrý a kdo byl špatný. Fanatická víra nebo pohané? Potvrzuje to vlastně jediné - historicky daný fakt, že proti pánbíčkářům jsou historicky Mao Ce-tung, Stalin i Hitler fakt žabaři. ()

mdf

Ponurá středověká filmová výprava,"variace" Kladiva na čarodějnice,„surová morová atmosféra a slušná vyvražďovačka.Nic víc,nic míň. ()

SANNY22

Celkom dobrý film, dosť pútavý. Možno som očakávala trošičku viac, ale nebolo to zlé. Dejová línia bola fajn, aj keď by som pár detailov zmenila až úplne vyhodila, ale čo sa dá robiť. V každom prípade herecké obsadenie bolo dokonalé. Sean Bean a Carice van Houten nemali chybu. Hlavne tá Carice, pre ktorú mám slabosť a ako si môžete všimnúť skoro v každom filme hrý mrch (bad bitch XD)... ()

Tyrannotitan

Film o moru a fanatismu ve středověku. Sean Bean opět hraje na plný pecky a jako ve většině filmů opět vyniká. Toto středověké drama, má velmi silný příběh a proto je dost velká škoda, že není skoro vůbec známo. A horor to podle mě vůbec není. 70% ()

megacik

Presne na takýto film som dlho čakal.... dokonca na začiatku som bol aj nadšený, lebo verne zobrazili ponuré stredoveké mestečko s hlavný problémom - morom, bohužiaľ však na konci prvej tretiny, resp. cca po polovici filmu sa dejová línia rapídne odklonila od čiernej smrti, a zostal, pre mňa nezaujímavý kontent. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)