Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

johnsnow

Musím priznať, že som od tohto stredovekého hororu nečakal veľa a dostal som naozaj dobrý film s dobrými hereckými výkonmi a veľmi prekvapivým záverom. Pár chybičiek sa nájde a na plné hodnotenie nie je ale rozhodne dosť emočný film so skvelým Beanom a Redmaynom. Jediné čo ešte zamrzelo bolo málo akcie a aj tá čo bola je s veľmi zlým strihom. ()

Nathaniell

Varuji před SPOILERY: "Odpust, Bože, ale já se zlobím. Proč sis ji vzal? Proč sis ji vzal?!" To byl patrně nejsilnější výrok z celého filmu. Pak nějaké to klišé: "Vyber si stranu, Luku." a "někdo nám dal něco do pití," aneb ranní probuzení s kocovinou a svázanýma tlapkama. Hon na čarodějnice asi nebyl tak originální, jak jsem si myslel. Pak tu máme špetku staré, dobré a oživující nekromancie, jen se mi nepovedlo najít tolika lidmi zmiňovaný - fanatiský ateismus. "Není nic, co bys mě ty mohl naučit o bolesti..." Jo, křesťanskej mučiteli, super cooool hláška. A kdybys hned na to nezačal ječet jak kokos, nevyzněl bys jako idiot. Proč mám pocit, že si tvůrci dělali srandu z křesťanů nejen jejich vyobrazením, ale i zaujmutím postoje pohanů (nikoliv ateistů, milé děti) vůči nim a církevním? - Vy zabíjíte nakažené morem? Super. My zabijeme vás, aby sem ten mor vůbec nepřišel. A proč že jen tak třeba popravili prvního blba, jež se víry "zřekl"? Křesťané. :-) Nikdy nelžete nám, pohanům. Poznáme to a pak to takhle dopadá. :-P :-P "Nemáme žádný mor. Nemáme žádného boha." "Proč mi tohle děláš?" "Já tě mám ráda." "Averill je s bohem. A já taky, heč." "To ukazuje, jak jsou krutí. Dokonce i ty, které milují, zabíjejí ve jménu boha." Ano... Má lásko, víš, byla jsi mrtvá a jedna mooooc mooc moc hodná pohanská nekromantka tě oživila. Ale je to pohan, chápeš?? My nekromancii neuznáváme a vůbec, tu máš kudlu do bžíška... :-O :-O A pak... Když nám Bobrmil praská ve švech a koníčci tahají, protože to mají za fajn zábavu... najdou kluci kudličku a nadobro se odvážou. Teda... rozvážou. "Lidé potřebují zázraky a uznávají tvůrce, ať už jím je kdokoliv. Lidé v této vesnici ve mě věřili." Přesně zde je to rozuzlení. Vítej doma, chlapče. Tvoje dívka byla naživu a tys ji zabil. Gratulujeme, zde máš flašu kyanidu. Ale: Aby toho nebylo málo, jedno oživení mu nestačilo: "Oživila jsem ti tvoji dívku. Jdi za ní, zřekni se Boha, milujte se a množte se..." "Hele, já ji zabil... Mohla bys ji, pls, oživit ještě jednou?" "Ty debile, ona vůbec nebyla mrtvá, jsi zfetovaný, nebo o kolika?" "Oživ jiiiii." "Bože, co sis to zase vybral za debilla? A víš ty co, mladej? Modli se k bohu. Uvidíš, co umí. Když ho máš tak strašně moc rád." A výsledná pointa kterou jsem si z toho vzal? Křesťané jsou jako mor: Co mohli, to zkazili. A, "Ne, takhle to ten panic v kukani neřikal, hele, to je zakázaný, protože když jsem kouřil papeže, předčítal mi z bible a bylo to tam ouplně jinak." Panic upgradoval na ultrakokonuta (takových tou dobou bylo...), nadobro zmagořil a "díky" podpoře církve mohl pomocí svého šílenství realizovat celou svoji idiocii... Měli ho utratit. Škoda že se toho nedožil Bobrmil. Jistě by ho zabil sám. Posledních 7 minut je zbytečných. Po útěku čarodějnice a faktu, že Osmund zabil živou holku, lze film považovat za skončený. 3*. Je to sice průměr, ale budu ho chtít výhledově vidět znovu. 3* ()

adamix

Len podpriemerná banálna báchorka bez štipky kreativity v scenári a s nevýraznými postavami. Dokonca ani Sean Bean nezaujme tak, ako by mal. Posledná ,,vyvražďovacia'' štvrtina trochu zaujme, pokazí si to však nedomysleným koncom. Ešťeže to nebolo tak dlhé... Za mňa slabých 40%. ()

PlysovyMacko

Temný stredovek, otvorene násilie, krv strieka - nič pre mňa. Nejakú hlbšiu myšlienku o viere som nepostrehla. Dve hviezdičky za Seana Beana. ()

SirTraged

Než jsem se na film koukl, čekal jsem od něj asi více než jsem měl, docela mě nabudilo hodnocení a podpořil to Malarkeyho koment. Byl jsem ale poměrně zklamán hned po pár minutých filmu, jelikož mi připomněl hlavně ze startu film - Ve jménu růže. Chvílema jsem přemýšlel jestli nebude lepší ho vypnout, protože jsem si řikál, že víc jak 3* nedám a zvažoval jsem dokonce i 2, protože právě 3* jsem dal Solomonu Kaneovi, o kterém už tady taky byla zmínka, a ten mě bavil mnohem více. Proč nakonec tedy dávám 4? Řekněme, že po příchodu borců do cílové vesnice, jsem sedel s otevřenou pusou. Tech poslednich 30 minut bylo upravdu záživných a proto s hodnocením souhlasím tech 72% je zasloužených. ()

tremors

Četl jsem, že Christopher Smith je poměrně nadaný režisér, ale s jeho filmy jsem se seznámil až včera večer. Teda s jedním z jeho filmů. A tím filmem je právě Black Death (to asi každý pochopil :D). Musím přiznat, že se mi Black Death hodně líbil a to asi i proto, že historické (středověké) horory (nebo temné fantasy) mám rád. Plusy tohoto filmu jsou podle mě - hezká krajina, temná atmosféra a období, ve kterém je film zasazen. Naopak se mi na filmu moc nelíbil scénář. Mám pocit, že se z něj dalo vytěžit víc. ()

Bobofon

Jak se do takové slátaniny, neúspěšně si hrající na středověk, dostal Sean Bean, nepochopím. Vycmrndané, nezáživné, laciné. ()

jack_scott

Snímek, který spíše než na bombastickém příběhu staví na (filmové poměry) skvěle realisticky zpracovanou a vykreslenou středověkou atmosféru. Po velmi studeném začátku by člověk řekl, že to bude milostný příběh, ale už po chvíli následuje skvělá scéna, kdy hlavní hrdinové potkávají kajícníky v řece... Celkově na snímku nevidím žádnou chybu, snad až na absenci nějakého fantastického příběhu...je to prostě "ze života". ***** a 90% ()

Kazisvet III.

Čekal jsem jatka spojená s fanatickými křesťany, kteří budou torturou, mečem a ohněm přesvědčovat nevěřící. Místo toho je ve filmu jedna jediná bitka cestou do vesnice se zloději. Od takové bandy profíků, jak se Ti borci tvářili, bych čekal víc, než to, že se nechají takhle potupně zajmout a postupně zabíjet. Shrnutí do jedné věty: Moc keců, málo krve. 2/5 ()

mgerlich

Posledních 5 min. je celkem fajn, ale jinak bída. Filmařina pod TV úroveň a pekelná nuda. Škoda nevyužité pointy... ()

CrazymanM

Tak tenhle snímek se mi opravdu líbil,takové středověké drama/fantasy?,to mi chybělo.Sice na můj vkus takové moc religiózní,ale o tom středověk bohužel byl,tak se nedá nic dělat.Jinak ale dobrý nápad,drsné zpracování,mohu jen doporučit! ()

p.i.t.b.u.l

Asi jsme čekal daleko více, než se mně dostalo. V celku zajímavý snímek, kterému však k dokonalosti nebo aspoň k průměrnosti chyběla ta pomyslná jiskra. Film to není špatný. Jak už tady bylo párkrát napsáno, je to takové modernější kladivo na čarodějnice. Opět zde máme křesťany a pohany. Dva tábory, které nikdy nemohli býti vedle sebe. Skupina pověřená samotným biskupem má za úkol zlikvidovat jednu vesnici, kde žije údajná čarodějnice, který má styky s podsvětím. Tato skupina se vydá na dalekou cestu, která je plná nástrah a nebezpečí. Takhle mně to znělo báječně. Hodně jsem se na tento film těšil. O to více jsme byl zklamán, samotným pojetím a zpracováním. Nevyužitá šance v podobě nápaditého námětu byla promarněna. To že ve filmu je jediná bitva, by mně ani tak nevadilo. Co se mně osobně týče, měl jsem problémy s příliš dlouhými scénami, kde se aktéři hádali zda je či není bůh. Tyto scény mně doslova ubíjeli a dle mého názoru se to dalo natočit daleko lépe ve svižnějším tempu. Škoda, historických filmů se v dnešní době příliš netočí a pokud ano, tak zase nestojí za uznání. A to je bohužel i tento film, který když shlédnete, za chvíli zapomenete. ()

Phex

Papundeklový středověk natočen v zašedlých barvách. Z naivního mnicha se stane náboženský fanatik skrze osobní tragédii. Ve filmu se toho moc neděje a zajímavý se snaží být svými (krutými) reáliemi, které připomínají (až na tu krutost :-) výpravu televizní pohádkové inscenace čst 80.let. ()

PoNoruška

Vysloveně nepěkný snímek. Film, který opět otevírá téma znásilňování a mučení pohanů ve středověku ale nenacházím v něm uspokojivé odpovědi. Proč nevznikne film, který by očistil ty nebohé ženy, které neudělaly nic jiného, než že žily, léčily a pomáhaly v předkřesťanské (a v předfanatické) Evropě? Kladu si otázku proč tohle někdo točí?! ()

djbarrel

Zprvu jsem byl trochu zklamán, v úvodu je jen modlení a umírající na mor. Nicméně film se postupně začíná rozjíždět a nabírat na atmosféře a to je pak už o něčem jiném. Velkou výhodou je, že ve filmu nejsou hluchá místa, stále se něco děje a i závěr dokáže šokovat. Herecké výkony jsou dobré, stejně tak i prostředí ve kterém se děj odehrává a plusem je i fakt, že se ve filmu prakticky popisují události, které se tehdy skutečně děly. 75 % ()

Bumerang

První polovinu filmu má atmosféru, že by se dala krájet. Morová rána je nasnímána fakt hustě a putování lesem a bažinami vám taky moc nepřidá. Jenomže pak se dorazí do tajemné vesnice a kouzlo filmu je fuč. Ani "šokující" pointa nezabere a nakonec zjistíte, že ten film byl vlastně hodně o ničem. Ale za tu úvodní atmošku a středověk jako vyšitý - 3 hvězdy ()

kolacky

Tak TOMUHLE říkám temný středověk. Dáma mohla být klidně jen šikovná manipulátorka a všechno se to klidně mohlo stát... a mníšek se ze všeho pomátl... jen hranice mi v Anglii nesedí, tam čarodějnice věšeli. Jinak velice, velice skvostná atmosféra. I bez fantasy atributů. A můj oblíbený Sean Bean zase za hrdinu, který to nejvíc odskákal... ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)