Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

Wladi.mir

Dobrý nápad, který se v určité části filmu zasekl a dál už to bylo strašně okaté a svým způsobem i křečovité. Sean Bean zde hraje jako když nehraje a ještě brzo skončí. No abych řekl pravdu. Nečekal jsem mnoho, ale myslím, že toto období klidně zasluhovalo pěkný mysteri příběh. Místo toho mě čekalo zklamání. Škoda. ()

cubajz

bez velkých bitevních scén, heroických činů i hrdinů, špinavý středověk, jehož sestřičkou je bídná smrt a chudoba. ()

enjoi

Velm, velmi kontroverzní film. Tedy alespoň pro římsko-katolickou církev. Pro ostatní nabízí skvěle zpracované prostředí středověku, velmi hutnou atmosféru a v neposlední řadě hodně témat k přemýšlení právě o církvi. 80 % ()

DruidKarel

1224. hodnocený film: Zase další film, ve kterém Sean Bean zemře a stane se mučedníkem za své přesvědčení. Nevím, proč si jej režiséři vybírají zrovna pro tyhle typy rolí, ale musím uznat, že je to perfektní herec, kterej má čuch na role a nebýt jej, spousta filmů by stála za prd. Tenhle měl nakročeno k velkým triumfu, nebo se aspoň mohl přiblížit legendě jménem "Ve jménu růže" s Connerym, ale nestalo se. Důvody? Příliš málo rozvedená problematika šíření moru, málo akce a jen slabé výkony ostatních herců. Pro mě nakonec velké zklamání, které je ohodnocené maximálně 3*, protože tenhle film mě opravdu ničím nepřekvapil. 3* ()

C0r0ner

Skoro jediný film (vyjma Birdsong), kde mě Redmayne strašně nesere tím, jak příšerně přehrává. Černá smrt je kromě toho docela slušná středověká drsňárna, kde se nemoci s lidmi nesraly. A lidi se se sebou nesrali ještě víc, zvlášť když měli v rukou náboženskou moc. Mohlo to být o kousek kratší, ale i tak dobrá podívaná. 70% ()

Flynn

Nevím nějak mě to nijak nezasáhlo, nevtáhlo a to jsem na to koukal fakt soustředěně. Takové jakoby nijaké, pořádně to nikde nezačalo a konec taky za moc nestál. A mezi tím takové kruté žití v době temna, nic víc, nic míň. Je spousta lepších filmů. ()

Wormboy

Nase dejiny su pisane hrubym pismom ludskej zloby a hluposti, Black Death rozprava maly pribeh o zlomku z cesty, ktory sme prekonali, aby sme sa stali cim sme a aby sme zili vo svete, v ktorom zijeme. Ci je tento svet lepsi, ako ten ktory zachvatil v strnastom storoci mor a ktory bol opantany vsadepritomnou cirkevnou nezmyselnostou, je ponechane na uvahe kazdeho z nas. Film je natoceny na moje prekvapenie velmi decentne, no neboji sa krvi a co je pre mna najdolezitejsie, nechava divakovi dostatocny priestor na vlastne uvahy. Prijemne prekvapenie 3,5/5* ()

Fallen_One

Dlouhé očekávání se vyplatilo. Když pominu pár opravdu zanedbatelných detailů, zažívám po delší době velké filmové uspokojení. ()

Martrix

Další ze syrových příběhů ze starověku, který byl rájem především pro sadisty a pokrytce. Zajímalo by mě, jak takový film působí na křesťany, kteří jsou i zde tradičně líčeni jako tmáři a fanatici, kteří ve jménu Boha utýrali miliony lidí. Dalo by se říct, že Černá smrt je v mnoha ohledech protipól Honu na čarodějnice. Žádné triky a nulová snaha pobavit diváky souboji s čarodějnicemi. Jen drsný příběh mladého novice a party křížových hrdlořezů. Což ovšem přivádí k otázce, proč takový film vlastně vzniknul. Prvních 90 minut filmu to vypadá, že jde jen o příběh zachycující výpravu několika drsných křesťanů, kteří se snaží polapit nekromanta. Což je i přes kvalitní výpravu ... nic moc. Naštěstí na konci příjde jakýsi dovětek, který dává celému filmu o dost lepší vyznění a velmi dobře ho zakončuje. Ještě teď váhám, jestli ten konec stojí za přidání čtvrté hvězdy. Ale jo, poctivé filmařině je třeba nadržovat :o) ()

pufina

Pro tyto filmy mám silnou slabost. Peklo, jatka, mor, láska, víra a hlavně.. temnota. Krutý a krvavý fanatismus! Sean Bean je tu jako ryba ve vodě nebo spíše biskupský posel v pekle - jakmile mu dají do ruky meč a zbroj, tak už je to bez pochyb jeho parketa! Mladý Eddie Redmayne zahrál svou roli výtečně, doufám že ho nevidím naposledy. ()

frings

Zastrašování a utlačování křesťanskou církví po tisíciletí se muselo někde projevit. Fanatismus v jakékoliv podobě je nebezpečný, násilí plodí násilí, církev i pohani dostávají, co zaslouží. Fim, který se jen tak nezapomene. ()

metal.storm

Nebolo to zlé, ale nebolo to nič špeciálne. Bolo to (podľa mna) pekne historicky spracované, herci boli dobrí, ale je to jeden s tých filmov, z ktorých si zajtra nebudem nič pamätať. ()

animaxis

Hodně dlouho jsem uvažoval jetli si film zaslouží tu čtvrtou hvězdičku a dlouho jsem si to i myslel, ale po delší době musím dát jen tři. Film má docela zajímavý děj a období středověku je tu zpracováno velmi věrohodně, takže rozhodně nečekejte nic veselého. Děj se dobře vyvíjí a podle mě je poselství filmu lepší než děj samotný, ale to asi záleží na tom jak to poselství kdo pochopí. Herecké výkony bych do nebes nevychvaloval, ale herci se tvářili realisticky a to je asi účel. Jen bych možná nějak vylepšil tu kameru. Občas mi vadilo že se tak třese. V jedné scéně mi to přišlo vhodné, ale u ostatních mi to někdy kazilo dojem. Rozhodně neuškodí když se na film podíváte a pokud se zajímáte o historii tak asi nebudete litovat. Příběh je sice smyšlený, ale to prostředí středověku je vážně dobré. ()

majo25

V prvom rade zaujímavý námet. Ako historická dráma, v ktorej sa stretávajú tvárou v tvár pohanský fanatizmus s tým kresťanským, viac než fajn. Supiš atmosféra, krvavučké a nemilosrdné súboje ako sa patrí, dýchala všadeprítomná špina a pachuť smrtelnej nemoci. Až kým sa neobjavil hororový, či skôr fantazijný prvok, s ktorým som sa nevedel veľmi vysporiadať, nie je vysvetlený ani nijak bližšie ozrejmený. Proste mi tam nepasuje. Ako historický horor to bolo zasa slabučké, odhaľujúce prítomnosť čohoci nadprirodzeného až v závere, a to je málo. Preto ostatnem radšej pri tej historickej dráme, ktorej musím čo to odpustiť. Odpúšťam aj kameramanovi tú jeho trasľavú ruku, zaiste mal tiež nejakú nemoc. ()

okkac

Film o tom, že jakákoliv forma fanatismu je špatná. Jak křesťanská, tak i pohanská. Ale ta křesťanská je přeci jen více sviňská :-) 7/10 ()

Loki81

S primhourenym ockem... *4 - kdyby si radeji zatancili okolo ohne misto krvave polemiky nad pravosti toho ci onoho boha... krasna ukazka proc byti ateistou. ()

abenino

Nejsem nějaký velký fanoušek historických filmů a hodně mezi nimi vybírám. U tohoto filmu mě zaujal hlavně herec Sean Bean, který je zárukou dobrého filmu, samotný děj o dýmějovém moru a z velké části i hodnocení, které se pořád drží poměrně vysoko. Z tohoto filmu mám opravdu silný zážitek. Je skvělý, šokující, ale i hrůzu nahánějící. ()

Radiq

Černá smrt, podle názvu jsem čekal dvě možnosti - buď mor nebo něco s černochama. Na štěstí se potvrdilo to první. Ale dlouho jsem nejásal. Měl jsem to totiž s českým dabingem, což bylo utrpení větší, než co prožíval na konci Sean Bean. Ten tam mimochodem válel, stejně jako mučitel Andy Nyman nebo plešatej zjev Johnny Harris. Ostatní tam stáli za prt. Zvláštní kategorii tvoří John Lynch, kterej nebyl špatnej, protože vypadal trochu jak Serj Tankian z System of Down (ae fakt jenom trochu), ale ten českej dabing ho fakt pohřbil do sraček. Ani mi tady nevadilo to prosazování boha a křesťanství, protože to tak tenkrát asi bylo. No teď ještě aby se mor přesunul na mory a bude to fajn... ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)