Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

Mr.Lordi

Čarodějnictví = bylinkářství, nekromant = manipulátor, mor = bič boží. Fanatismus ve všech řadách. Zkáza, zmar. A na závěr brouk - byla mrtvá nebo ne? Tak všech těchhle věcí si užijete dostatek. Ale moje pocity z filmu jsou značně vrávoravé. Herecké výkony byly dobré, atmosféra také, avšak dějová linie je sice kompaktní, ale ne zrovna přitažlivý. Má potenciál, ale nějaký pro mě nepřitažlivý. 60% ()

PanNafka

Filmy, kde není ani jeden kladný hrdina, mají pro mě vždycky svoje kouzlo:) Mimo jiné fantastická Carice van Houten... ()

SirPsycho

Film v mém oblíbeném stylu, navíc se Seanem Beanem (k mečounům tohoto typu už ho budu řadit asi vždy). Nicméně na 5 hvězd u mě nedosáhl a to prostě jen protože z toho nemám ten nadnášející filmový pocit jako u mých pětihvězd ()

Trescha

Tak přesně tohle téma mi sedlo jako ulité. Dobrá ponurá atmosféra strachu z moru. Najedné straně zapálení stoupenci víry,na straně druhé fanatičtí ateisté. Ovšem čekal jsem že tam všeho bude tak nějak o trošku víc.Hodně dobrý film,ale Smith do toho mohl více šlápnout,tato látka si o to vyloženě říkala. ()

Chlo0opek

Dobře řemeslně odvedená práce, ani závěr nebyl vůbec špatný. Místy až mrazivé. Eddie, Sean i Carice se na své role hodí. Lepší 3*. ()

Pickardino

..osudova cesta do Srdce Temnoty za casu moru. Ale Sean to zase nedal (aspon jednou at prezije..!). 8-) A pan Redmayne je mi tak nejak nesympaticky, obzvlaste pak zaverecny prerod v cloveka posedleho nutkanim utopit pocit vlastni viny v honu za jeho puvodkyni tak nejak neobsajuje ani tu posedlost, ani to nutkani (i kdyz zamer jsem vytusil snad spravne). Vypnete to v momente, kdy se prezivsi vrati zpet do klastera, a mate skoro dokonaly pseudohistoricky film. ()

Filatov

Sean Bean se na tyhle role prostě hodí a já ho takhle mám rád. S mečem v ruce a zbroji. Jen on sám tomuhle filmu hodně pomohl. Jinak první polovina filmu až do příchodu do vesnice je jasně na pět hvězd a to zejména díky skvěle vychytané atmosféře utrpení, moru, smrti a temnoty. Druhá polovina s příchodem družiny k čarodějnici je o hodně méně kvalitní a to je velká škoda, protože jsem čekal nějakou epickou bitvu s čarodějnicí, ale Smith to udělal úplně jinak a poradil si podle svého a já neříkám, že špatně, jen jsem čekal něco jiného. Ale k zamyšlení to opravdu je no a závěr s odplatou už je zase na špičku, takže Černá smrt si těch 70% po právu zasluhuje. ()

Wartord

Když produkce seriálu Game of Thrones vybírala herečku na roli Melisandry, určitě jim v tom pomohl tento film. Carice van Houten vás okouzlí svým nezdolným čarodějnickým šarmem! Malý bezvýznamný SPOILER: Sean Bean zemře, samozřejmě. ()

Rotsby

Tento film jsem nepochopil, doufal jsem v nejakou pointu, ale misto toho jsem se dival na mnicha s vyrazem jako pri analni znasilnovacce. Matriarchat a pohanstvi proti patriarchatu a ciste vire? Nelogicky, zamotany, spatnej strih a hlavne NUDA. ()

I.ball

Působivá a napínavá atmosféra, tedy alespoň do hostiny ve vesnici. Poté už to jde z kopce s atmosférou i dějem. Středověk v tomto filmu byl černý jako mor sám. Zápletka velmi zajímavá a ústřední námět - boj Boha s Přírodou - byl relativně dobře využit. Naproti tomu boj Boha s Láskou, který zdatně doplňoval hlavní děj, se v závěru filmu zvrtl a pokazil, alespoň dle mého názoru, konec filmu. Nicméně výkony hlavních postav byly dobré. Dávám 70%. ()

Kleinbauer

Vydařený příběh o střetu osvícených obyvatel jedné malé vísky kdesi v Anglii vrcholného středověku, kteří se svými názory vymykali křesťanskému tmářství, nepadali k zemi před fanatiky a jejich nesmyslnými myšlenkami. Jakýpak horor? Pokud nechcete celé to dvoutisícileté běsnění ve jménu NIČEHO nazvat hororem. ()

BY100

na film som natrafil náhodou v TV a nevidel som ho popravde od začiatku. celkom ma však vtiahol do gauča a dopozeral som ho do konca (dosť slušne po polnoci). je drsný, ponurý, depresívny a vzhľadom na jeho zameranie a znechutenie na konci ani neviem, či ho pozrieť ešte raz od začiatku. že sa niekomu zdá plytký a málo výrazný - no neviem, na mňa zapôsobil celkom dosť - však čo iné čakať od takej témy a obdobia? výprava tak akurát, žiadny veľepos ale slušná úroveň postavy majú svoje charaktery, hoci prevažne odpudivé a poplatné svojej dobe a fanatizmu vo viere sympatizovať ani nie je veľmi s kým (hoci u mňa slabosť pre pekné bosorky jednoznačne Carice van Houten) :-) a najväčšia zrúda paradoxne v priebehu posledných pár minút na konci sa pre mňa stal mladý Osmund a jeho prerod vo fanatického inkvizítora asi si to fakt pozriem ešte raz :-) ()

surprise

Ach ne, další klišoidní středověk, který znal jen špínu, násilí a fanatismus. Vydržel jsem až do konce ani nevím proč, ale můj dojem se nezlepšil. Efektní nuda. ()

Calibos!

Je to opravdu dobré :-). Na to, že tento druh filmů moc nemusím tak jsem se výborně bavil. Děj svižně poháněn "skoro" fantasy zápletkou je dobře servírován a v pravou chvilku se do vás zakousne a už nepustí. A kdo je vlastně záporná postava či skupina? Dle mého velká deviza filmu...je to totiž jen na vás :-). ()

Perdol

Uveřitelný film, kde nikdo není kladný hrdina. Silná atmosféra. Výrazně lepší, než níže vzpomínaní Solomon Kane nebo Hra o smrti. Trošku mi atmosférou připomněl Jestřábí ženu, i když je samozřejmě výrazně posunut od romantiky do reality. Určitě má pár chybiček, ale dlouho mi žádný film takhle nesedl. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)