Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

jorgus

prekvapive hodne dobry film, ktery me malem utekl..co nema na vyprave a rozpoctu to dohani nepredvidatelnosti pribehu a zajimavym scenarem..nebyt upovidaneho uplneho zaveru sel bych jeste vyse:) ()

sNeDy

Správně špinavé, správně odlišné (hlavní hrdinou jsou ti špatní a odsoudí vesnici k zániku jen kvůli jejímu pohanství), výborně zahrané. Škoda trošku velké doslovnosti v závěru, ale jinak příjemné překvapení... ()

Helldo

Temné historické mysteriózno, které však působí velice reálně. Já takové filmy rád, takže mě Black Death s Boromirem v hlavní roli více, než potěšila. ()

Bozvav

Mysteriózní drama o tom, jak lehce se dá lidská mysl zblbnout, to vše oděno do středověkého hávu. Akce a brutální požehnaně, téma k zamyšlení předestřeno velmi působivě. Nicméně přes to všechno tomu něco chybělo. Nevím přesně co, ale nebylo to úplně ono. Přesto všechno herecké výkony dobré a film nenudil. Za mne velmi slušné tři hvězdy, tedy 65%. ()

Punkey

Film ze středověku o moru, víře, kacířství a čarodějnicích. Svou výpravou, kulisami a dějem jsem si připadal jako, že je mi znovu 15-20 a mastím na pc nějaké temnější RPG. V mnohem novější hře a české, Kingdom Come: Deliverance, v DLC Band of Bastards, družina nápadně připomíná družinu ve filmu Black Death. Škoda roztřesené kamery při akčních scénách, ale jako jednohubka parádní. Některé herní adaptace filmů dopadají naprosto otřesně, vzpomeňme filmy Uweho Bolla, ale tady jsme dostali adaptaci bez herní předlohy. ()

Raziel_cz

Jestli jsem Solomonovi dal 5 hvězdiček, Black Death dostane 4. Je to dobrý, je to hodně dobrý, ale heroic fantasy s podobným tématem u mě prostě vždycky dostane přednost. ()

boda777

Kamera je místy naprosto příšerná, ale film má svou atmosféru a taky výborný příběh. Nízkorozpočtový snímek zasazený do středověku kde o krvavé scény není nouze. 4 body + 1/2 ()

BathoryMan

Na jednej strane originálni film s hustou atmosferou morového stredoveku,hravou kamerou,dokonalou hudbou a skvelými hercami(hlavne Sean Bean a Carice van Houten zapôsobili).Ale na strane druhej aspon v mojom prípade s rozporuplným finále.Toho morového Beana som ešte bral ale ten hon na čarodejnice nakonci som už nejako nemohol prekusnúť.Od tak našliapnutého filmu som čakal velkolepejšie finále a originálnejšie rozuzlenie(pointu okolo Vládkyňe som tušil niekedy od polky filmu).Mrzí ma to ale hlavne preto lebo tak dobrý film si to lepšie finále jednoznačne zaslúžil.Nakoniec dávam niekde medzi 3/4 *. ()

mala_kea

Místo očekávaného béčka se dostavil relativně chytrý film. Chytrý hlavně v lišáckém kopírování. Nabušení fanatici jdou krku utopistickým ateistům, nechybí zde „šokující" scéna zabití druha ve zbrani kvůli nákaze a pointou děje není nic jiného, než klasické „i po těch 700ti letech se stále chováme stejně". Natočený a zahraný je to hezky, o tom žádná, ale přes tu všechnu temnou atmosféru či cool blbnutí s kamerou se nemohu zbavit pocitu, že z Black Death se mohla klidně stát kultovka jako řemen, nebýt maximální snahy tvůrců o vytvoření intelektuálního eposu z doby temna. Ovšem za extr tíživou atmosféru, klobouk dolů- ehm, vlastně hvězdu navíc. ()

hazaba

Zajímavý pohled na víru/nevíru, středověk v Anglii a dýmějový mor. Dobré výkony herců, občas rozstřesená kamera, zajímavé exteriéry. A taky pár drsných záběrů. ()

Hapretor

Jedním slovem nuda - o to více, pokud nejste věřící (a pokud jste, tak Vás tento film může navíc ještě znechutit). Sean Bean je dobrý herec - pro mě hlavní lákadlo na tento počin - ale pár švihů mečem a tolik keců o Bohu jde mimo mě. Asi mu docházej prachy. Být jím - tak tohle točit si nedovedu představit jako zábavu natož trhák do kin. Aspoň je tady vidět, že "slepá" víra v Boha, kord ve středověku byla na hlavu postavená a zabila víc lidí než mor jako takový. AMEN! ()

Páně

Nic nenadchne člověka více nežli injekce pořádné středověké zatuchliny, temnoty a morových vředů. Toho všeho se mi v Černé smrti dostalo měrou vrchovatou ihned od začátku. A i když se postupem času dostáváme jen k pouhopouhé smrti, jednoho tohle nesmírně potěší. Umírat se totiž musí. Proč, kdo, kde, kdy a jak, není důležité přátelé. Jen škoda toho trochu křečovitě naroubovaného závěrečného doslovu. ()

agassi68

Temné obdobie stredoveku vykreslené pomocou putovania hŕstky kresťanských nekompromisných bojovníkov, hľadajúcich nekromanta. Jediná hviezda /Sean Bean/ je obklopená ráznymi typmi, ktorí režú a rúbu ako na bitúnku. Morová epidémia celkovú dusnú atmosféru len umocňuje. V závere našťastie žiadny happyend. ()

hEROic

vyborne podana krutost stredoveku, bohuzel az moc... temny filmy mam moc rad, ale tohle bylo brano az moc vazne... je to v prvni rade drama a az v te druhe reznicina, coz mi taky dvakrat nehralo do karet... a toho fanatismu o bohu bylo vazne privela :-/ skoda, preskoda, pac to podani slibovalo podstatne lepsi podivanou... 60% ()

fr3ak

Tyhle "kostelní" (:D) filmy fakt žeru. Mám rád takový ty řeči o nevěřících, ďáblovi, morových epidemiích apod. Středověk je tu vykreslen dost uvěřitelně, hlavně pokud jde o zaslepenost víře ať už vás to nutí dělat cokoliv si váš nadřízený usmyslí (boha za tím fakt nehledejte). Pokud si někdo náhodou přečte tento komentář, byl bych rád za jakékoliv tipy na podobné filmy - děkuji. ()

drankeryth

Cierna smrt je vo filme dobre znazornena a aj vystihuje co sa vtedy dialo v Europe. Temny stredovek bol vtedy posadnuty aj za honbou na carodejnice. Aj tu vo filme bolo co to nacrtnute ohladom carodejnice. Dej filmu sa sustredil na putovanie bojovnikov, ktori putovali do jednej dediny, kde vraj dedincania sluzia diablovi. Pocas cesty sa aj odohrala jedna mensia bitka v lese s nejakymi zloduchmi. Suboje boli pekne a aj na detaily sa tvorcovia filmu sustredili. Nebola tam nudza o usekavanie koncatin a aj krvou sa nesetrilo. Tato cast ma len potesila, ale aj celkovo prevedenie deja do tohoto filmu bolo putave a dobrodruzne. Herecke obsadenie filmu presne sadlo hercom a preto aj bola volba herov spravna a aj to dobre zahrali. Uz pri prvom sledovani filmu som vedel, ze to neni americky film, ale europsky. A to je len dobre, ved kde by dobre urobili film, ktory sa odohrava v Europe? V hlavnej ulohe sa aj blyskol Sean Bean, ktory fakt patri medzi to naj medzi hercami. Skoda, ze ho ti hlupi dedincania dali roztrhat konmi. Hmmm... ked mam pravdu napisat, aj tak by dlho nezil, pretoze bol nainfikovany tou ciernou smrtou. Prostredie filmu bolo temne a plne mrtvol naokolo, co len v cloveku vyvola trocha strach, ako v tych casoch zili ludia. Chcelo by viac takychto filmov, co sa tyka z historickeho obdobia. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)