Reklama

Reklama

Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (721)

Shakers 

všechny recenze uživatele

Seanovi Beanovi sa rytierska zbroj hodí a poslednú dobu ju na ňom dosť často vidíme. Vyzerá v tom fajn, vie hrať a má aj tu charizmu. Takže hlavné ťahúňa by tento film mal. A nie len to. Ma to celkom zaujímavý dej, dobré prostredie a atmosféra je viac než slušná, no film by som povedal, že ide dosť pomaly. Za celých tých 90 min. dokopy ani nič nevidíme. Putovanie "tam" - dedina - koniec. Moc tu toho vela "neprecestujeme" ale medzi tými rečami si to zbiera celkom fajn atmosféru a keď už prídu do dediny, tak tomu rozhodne nechýba troška napätia. Celý film ma takú béčkovú réžiu a nie moc istú a to je asi jediné mínus. Aspoň tak to vidím ja. Nápad to bol dobrý, ale sfilmovanie mi nepríde využité naplno. Rozhodne je to ale celkom fajn prekvapenie v tom žánri. Však kto by už čakal, že režisér sračkového hororu Metro natočí niečo lepšie? 75% - 4* ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Horor? Tohle? Ani náhodou! Mysteriózní drama s ponuře středověkou atmosférou: zatímco Evropu kosí Černá smrt, mladý mnich Osmund prochází bolestivou zkouškou své víry. Křesťanství versus pohanské rituály - tohle je hlavním tématem filmu. Naštěstí se nejedná o náboženskou agitku, každá strana konfliktu prezentuje něco sympatického i cosi řádně shnilého. Sean Bean zůstal poněkud ve stínu Eddieho Redmaynea a celkově se nemůžu zbavit pocitu, že z té křesťanské bandy existencí pod vedením hluboce věřícího rytíře/inkvizitora se dalo vymáčknout víc - jako v podstatě ze všeho v "Black Death". Dojem se tedy (už zase) pohybuje někde na hranici mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami: dobrý film, akorát mohl být lepší. Šón Fazole však patří k mým oblíbeným hercům, přikloním se tedy k vyšší hodnotě. 70% ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Luxusně temné historické drama se silným nádechem tajemna. Perfektní atmosféra, zajímavá myšlenka, výborný Sean Bean a neotřelá zápletka dělají z tohoto snímku nevšední podívanou. Mít tak charismatičtějšího hlavního hrdinu a nemít tak jaksi navíc závěrečných deset minut, bez uzardění bych mu udělil plný počet bodů. I takhle je to pěkných 80%. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Hovorili nám, že je to Boží trest. Ale čo by sme museli urobiť, aké prikázanie porušiť, aby sme si TOTO zaslúžili? Nie, nebol to Boží trest. Bol to Diabol.“ No teda, toto ma bavilo. Britský hororový režisér Christopher Smith (METRO, IZOLÁCIA) pre mňa začína byť zárukou vydareného hororu, ktorý sa krvi a sexu rozhodne nebojí. Ale nezabúda ani na herecké výkony a pôsobivé budovanie napätia a atmosféry. V ČIERNEJ SMRTI spojil sily s charizmatickým hercom Seanom Beanom, ktorému historické mužné hrdé postavy vždy výborne pristali. Potešila ma tiež veľmi dobrá „typológia“ Beanovej pôsobivej družiny, kde mal každý svoje miesto a je len škoda, že Smith ešte viac nezapracoval na postavách. Už tak je to ale nečakane dobrý kus, ktorému určite prospela celková „surová morová stredoveká“ atmosféra a brutálne akčné scény (zlodeji v lese). ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Drsna historicka depka, kde je vse radne temny, spinavy a krvavy a nekona se zadnej happy-end a kdyz nad tim tak premejslim ani jedina optimisticka scena. Tady od zacatku do konce lidi chcipaj na mor, fanaticky se tu prosazuje vira, proste depka. Jedinej problem je, ze celej dej si vystaci s cestou bandy zoldaku do vesnice a nic moc se nedeje a tudiz se celej film lehce tahne. Nijak zvlast to ani nezachranujou herci, ktery nemaj moc co hrat a tak se aspon tvari drsne, ale aspon pusobi docela charismaticky. Zminil bych pouze Tima "Percyho" McInnernyho, kteryho jsem pekne dlouho nevidel, popravde nevim, ze bych ho videl jinde, nez v Cerny Zmiji a tady si dal docela drsnou roli, coz me vcelku prekvapilo. Slabsi 4*. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (12)

  • Černou smrtí se nazývá epidemie moru, která v polovině 14. století postihla Eurasii. Šlo o smrtelnou nemoc způsobenou bakterií Yersinia pestis. Tato nemoc je známá do dnešních dnů. (Danny F.)
  • Nepříliš optimálního využití kamerových efektů je možné povšimnout si při scéně, kdy se Osmund (Eddie Redmayne) vydává po stopách čarodějnice Langivie (Carice Van Houten) do lesního podrostu, kde ve vzduchu nehybně spočívají nepřirozeně velké dešťové kapky. (Conspi)

Související novinky

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)

Reklama

Reklama