Černá smrt

Black Death

Black Death

Drama / Horor / Mysteriózní

Německo / Velká Británie, 2010, 102 min

Tak tohle je teda síla, netušil jsem že dneska někdo ještě najde odvahu natočit takový ušmudlaný snímek s nábožensko středověkou tematikou, který je načichlý podobenstvím. Při sledování mě vytanuly na mysl vzpomínky na Valhalla Rising a také Jméno Růže. Samozřejmě kvalit Annaudovy historické kriminálky Černá smrt nedosahuje, přesto zaujme a v mém případě potěší. PS: Smažte prosím označení horor. O ten se v žádném případě nejedná. PS: Druhá projekce u mě dopadla ještě lépe. Jsem nadšen z Black Death. S očekáváním budu vyhlížet další Smithův film.(29.8.2010)

Kousek hvězdičky jsem tomu přidal, je to na hranici, ale i přestože jsem od Smitha čekal trošku víc, nebo spíš asi něco krapet jinýho, nic to nemění na tom, že je to velmi poutavý, syrový a netradiční pohled na tradiční téma. Holt, v době, kdy umírali tři lidi ze čtyř, nebylo potřeba se s nikým a ničím srát. Mor, křesťanství, Bůh, kterej vás zaručeně jako vždy ze všeho vyléčí, fanatický křesťanský rytíř Sean Bean (asi ho nasralo, že musel z LOTRa vystřelit už v prvním díle), spousta mrtvol, do toho nějaká ta alternativní víra z lesa...no je toho fakt dost. Doporučuju, ale jen pro tvrďáky, není to "pěkná" podívaná. 75%(5.1.2013)

Luxusně temné historické drama se silným nádechem tajemna. Perfektní atmosféra, zajímavá myšlenka, výborný Sean Bean a neotřelá zápletka dělají z tohoto snímku nevšední podívanou. Mít tak charismatičtějšího hlavního hrdinu a nemít tak jaksi navíc závěrečných deset minut, bez uzardění bych mu udělil plný počet bodů. I takhle je to pěkných 80%.(18.10.2014)

Brbly brbly brbly Redmayne, brblynky brblík rozpočet, chrrr flus pointa.... a mohl bych vybreptat i o něco více aspektů, které mě na černomoru kakánkovaly. Ale budu pozitivní jako Mercuryovic Freddík šest neděl po klíčové anální penetraci. Atmoška, z níž čiší smrad rozkládajících se těl, vytéká hemoglobinem zbarvená tekutina a v níž pekelné bubny duní skoro tak nahlas, jako tupé hlavičky biblofilů po polaskání turčíkovým palcátem.(22.12.2012)

2010: Tento film si velice dobře počíná v technických disciplínách, ale chybí mu to nejzásadnější, srdce. Výprava je víc než uspokojivá, což u historických filmů obvykle neposuzuji ani tak oděním či výbavou, jako spíš absencí blyštivých úsměvů. Líbil se mi způsob, jakým byla udělaná zabažinská vesnice. Herci jsou obstojní, dobře typově vybraní, místy až působiví, zvlášť Carice van Houten. Bohužel mi přijde, že role Ulrica a Osmunda nebyly zcela hodny pánů herců Seana a Eddieho. Čímž narážíme na scénář. Ne že by mi přišel hloupý, ale nepřišel mi ani jako kdovíjaké terno. Obsahuje pěkné momenty, ale nijak zvlášť s nimi neumí zacházet a občas je ze strachu odhazuje bez pardonu. Kupříkladu by mě zajímalo, kdo byli ti chlápci, co po ránu vyrostli v lese, nebo jestli tam opravdu byli nutní, podle mě totiž spíš ne. Stejně tak podivně na mě působí přišpendlený konec. Ne že by Eddiemu neslušely ty dlouhé vlasy, ale přece jenom jsem čekala ještě něco navíc. A na závěr, toho Wicker Mana mi to opravdu trochu připomíná, ale oproti němu Černé smrti chybí ironie a pořádná facka do ksichtu. ---------------- 2017: Dnes už chápu, proč tam byli lapkové i epilog, ale pořád si stojím za tím, že scénář je špatně vyobloukovaný a že scény se strašně vlečou, místo aby byly strašně působivé. Ani to orámování voiceoverem moc nefunguje, špatné načasování a neobratné přepínání optiky mezi vypravěčem, rytířem a mnichem mu ubírá sílu. A je to škoda jako Brno, protože ta pointa je jako nápad skvělá.(5.9.2010)

• - Informácia, že Sean Bean (Ulrich) bude hrať vo filme hlavnú úlohu, pomohla navýšiť rozpočet. (misterz)

• - Roli Osmunda si Eddie Redmayne vysloužil až po odstoupení Brita Ruperta Frienda. (Conspi)

• - Černou smrtí se nazývá epidemie moru, která v polovině 14. století postihla Eurasii. Šlo o smrtelnou nemoc způsobenou bakterií Yersinia pestis. Tato nemoc je známá do dnešních dnů. (Danny F.)