• F.man

Nemám v zásadě problém s tím, jak je Ninja Assassin neuvěřitelně hloupý. Ke snímku jsem přistupoval s tím, že půjde o stylovou bojovku a tak jdnotlivé díry ve scénaři chápu. Co ale odpustit Ninja Assassin nemůžu je ten balast, který na akční bojovku naroubován. Europol, spiknuti mocných, láska agentky a reminescence na dětské zamilování, souboj bratrů, otce... To je prostě jako když vaŕil pejsem a kočička dort. Navíc to způsobuje, že svižná bojová linka je mnohdy (hlavní první půlku než se Raizo rozjede) v pozadí a nudí. Místo stylové áčkové řežby tak vzniklo mnohdy směšné, místy stylové, béčko. A nezachrání to ani několik dobrých scén a nápadů (souboj ve svitu baterky, slow motion + zoom a vlastně celý souboj ve skladišti, následná parkourová honička). Dvě hvězdy a velké zklamaní. Weakness compels strength, betrayal demands blood.(13.3.2010)

Na scénáři je sice vidět, že byl napsán za 53 hodin, ale schématizmus, spousta klišé a lacinost dialogů alespoň u mě fungovaly "regresivně" - vrátil jsem se díky nim do dětství (vždyť takhle ty martial arts fláky byly vystavěny - včetně první flashbackové poloviny). Navíc zápletka, příběh i způsob vyprávění je zde jenom proto, aby motivovaly přehršel nápaditých (baterka) a přehledně zrežírovaných atrakcí, které reflektují vývoj akčního filmu posledních tří dekád: od kultu těla osmdesátých let ve flashbackových scénách přes fillm pohybu devadesátých k současnému bourneovskému parkour stylu a pastiši cizích kultur. Navíc si myslím, že se jedná o velice zdařilou poctu asijským - především japonským - exploatačním bijákům, kterou docení především ti, kteří mají nakoukáno a říkají jim něco jména jako Meiko Kaji, Reiko Ike, Sonny Chiba, Kinji Fukasaku, Sogo Ishi či Norifumi Suzuki. Obsazení Raina a zasazení do neasijského prostředí s anglickými dialogy chápu jako přijatelnou daň za přiblížení jedné kultury druhé, a to prostřednictvím jejich prostředků: okázale digitálních triků. Kdybych měl parafrázovat kultovní hlášku z jednoho Tarantinova scénáře, napsal bych, že NA není jako "jeden film se Sonny Chibou, ale hned tři - a to najednou"!(14.2.2010)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $38,122,883Tržby Celosvetovo $61,590,252Tržby za predaj DVD v USA $13,554,326 //počet predaných kusov 715,657║ James McTeigue akoby po skvelom V ako Vendetta zaspal na vavrínoch a okrem rýchlej akcie a nenudiaceho deju, nedá nič na vrch, určite vykreslenie príbehu tu je ale nemá to skutočnú hĺbku, cit a ani emócie, takže okrem hektolitrov krvy, poletujúcich končatín, si tu nič inšie neužijeme, takže samoúčelný masaker čo sa dá zjesť ale nenasýti. /60%/(4.8.2010)

Je to mierne nadpriemerný akčný film. Má pomerne dobrý príbeh o prvotriednom nájomnom zabijakovi, ktorý bol vychovaný v tajnom klane ninjov, kde aj patril medzi najlepších, ale po jednej nepríjemnej udalosti jeho vernosť skončila, obrátil sa proti svojim a tak teraz bojuje proti nim. Keď na stopu ninjov príde vytrvalá agentka tajnej služby, ninjovia sa ju rozhodnú odstrániť, ale on jej pomôže a spolu musia bojovať o svoje životy. Spracovanie je ale iba úplne priemerné, ešte úvodná sekvencia pôsobí veľmi dobre, ale následne už cítiť, že to opäť nič výnimočné nebude. Určite musím pochváliť mimoriadne svižné tempo, tu sa skutočne stále niečo deje a tak som sa ani na okamih nenudil a hlavne posledná tretina je nadmieru dynamická, no celé to pôsobí až príliš béčkovo, ale tým horším spôsobom, vôbec mi nesadol ten prístup k ninja tématike, ktorý je úplne americký, takže to pôsobí skôr hlúpo a navyše to využíva skôr komiksový štýl a ten tiež vôbec nemusím. Ale zase pozerať sa na to dá. Akcie je tu plno, ale je iba priemerná. Oceňujem jej rozmanitosť, keďže sa tu nájdu súboje jeden na jedného, proti presile, ale aj veľkolepejšie akcie, pričom sa občas používajú aj strelné zbrane a väčšinou je aj celkom slušne natočená, pokiaľ sa neodohrávajú v tme, ale veľkým záporom je tá komiksová štylizácia, kvôli ktorej to pôsobí úplne nereálne, akčné scény sú zbytočne dlhé a preefektované a používanie zbraní zase pôsobí neefektívne, čo hlavne pri tejto tématike nemám rád. A samostatnou kategóriou je prístup k drsnosti, na prvý pohľad síce poteší, že krvi a rôznych useknutých častí je tu nespočet, ale nanešťastie je to tak digitálne, že to už nepôsobí drsne, ale skôr smiešne. Najviac sa mi páči úvodná likvidácia gangsterov, prepadnutie sídla ninjov zásahovou jednotkou alebo aj akcia na ceste. Herecké obsadenie je tiež iba priemerné, Rain je na tom fyzicky bez problémov, ale inak ma moc nebavil a navyše ani nie je Japonec, vedľajšie postavy ma tiež moc nebavili, hlavne agentka, ale aspoň záporáci sú celkom slušní, či už Shô Kosugi alebo aj Rick Yune. A čo sa týka réžie a technickej stránky, chválim celkom slušný vizuál, teda až na tie efekty, ale celkovo to na ten žánrový priemer stačí. Takže stačilo, aby to bolo reálnejšie, či už samotní ninjovia, ale aj akcia a mohlo to dopadnúť podstatne lepšie, ale aj tak je Ninja assassin aspoň obstojné béčko, ktoré sa raz, dva krát dá pozrieť. 55%(4.3.2014)

Tuctová moderní zábava,která se mírně snaží opírat o staré fláky a zároveň se snaží zakomponovat novodobé triky a přesně to,co se ,,udajně´´ novodobému fanouškovi bojových filmů líbí.Každopádně se to v případě Ninja Assassin určitě daří minimálně dobře,film nenudí,celkem pěkně odsejpá,takže ta 100 minutová stopáž utečě pěkně.V záplavě filmů s touto tématikou slabší nadprůměr.3,5*(19.4.2010)

• Rain

• - V 54. minutě jeden z vyšetřovatelů říká, že Raizo (Rain) nevypadá jako zabiják, ale spíše jako člen chlapecké kapely. To lze brát jako narážku na Raina, který se vedle herectví věnuje také hudbě. (AlekiCornski)

• - Písnička, která hraje na začátku filmu při tetování, je „The MC“ od Ryuzo. Na konci filmu pak hraje „Shazam“ od Spiderbait. (Bioscop)

• - Korejská popová hvězda Rain před filmem neměl s bojovým uměním žádné zkušenosti. Vše se naučil za 6 měsíců. (KucC)