Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

teutates

Zaujímavá reflexia... sonda do života pána Charlesa Bronsona (pseudonym, umelecké meno:), ktorý chcel a stále chce v živote niečo dosiahnuť. Len tak ďalej pán Bronson... ako vravím zaujímavé 6/10 ()

oje

Tohle mě moc nevzalo. Přitom příběh o cholerickém vězni, který mlátí lidi na potkání a zmlátil by snad i vlastní matku, kdyby mu ji postavili do cely, určitě není špatný nápad. Dalo se to vyprávět s extrémní surovostí nebo – jak film několikrát naznačil – s humorem. Nakonec zpracování ale bylo takové zvláštní, až umělecké, a to mě moc nebere. Dalším mínusem je fakt, že ve zfilmovené části Bronsova života chyběla zápletka. Tím pádem se objevovaly hluché úseky, kde se nic nedělo, nebo mi unikala pointa. Škoda také, že z atraktivního prostředí věznic vidíme vždy víceméně jen celu a pár dozorců. ()

swamp

Tom Hardy se zmocnil role Michaela Petersona alias Charlese Bronsona dokonale. Škoda jen, že se režisérovi nepodařilo tento biografický snímek lépe ukočírovat. Bohužel zde zvítězila forma nad obsahem.. Ovšem ta psychedeličnost opravdu stojí za to! ()

DwayneJohnson

Na tenhle film jsem se musel trošku teoreticky připravit. Použil jsem tudíž všemocný google, abych se vůbec dozvěděl, kdo ten "Bronson" vlastně je. Co jsem se dozvěděl? Nejznámější vězeň na ostrovech, vlastním jménem Michael Peterson, který veškerou sílu, či energii používá v nekončících soubojích a to hlavně s jeho úhlavními nepříteli-dozorci, kterých za svou vězeňskou kariéru poznal opravdu hodně... Tvůrci tohoto filmu nemohli mít asi šťastnější ruku s obsazením hlavní role. Tom Hardy, ten je možná někdy i takovým filmovým Bronsonem a svou roli zvládl naprosto skvěle, což mi spolu s velmi povedenou hudbou a několika opravdu výbornými scénami naprosto stačí, abych tam dnes šoupnul za pět. Když se tak nad tím trošku zamyslím, je to už za poslední měsíc druhý, podobný film, který jsem ohodnotil maximálním počtem. Sám bitky, či násilí absolutně nevyhledávám, nicméně podobné, povedené filmy, ty mi nezbývá, než náležitě ocenit. ()

Ratemus

Bronson je film o mohutném násilnickém psychopatovi, který si řekl, že udělá kariéru ve vězení. nakonec se mu to povedlo, stal se z něj neznámnější britský vězeň, kterej strávil téměř celý svůj život na samotce. Tom Hardy je borec, z Rockenrolly se tak namakat, aby o pár měsíců později natočil film, ve kterém musí být o 20 kg těžký, klobouk dolu. Výborný film s prvky humoru, Hardy představuje nezapomenutelný výkon, jde vidět, že má před sebou velkou budoucnost. Film je velice zajímavý, scénář povedený a film celkově velice originální. ()

Slarque

Také vám připadají životopisné filmy jeden jako druhý, bez ohledu na to o kom jsou? Tak zkuste tenhle! Režisér totiž vězeňskou temnotu narušuje kabaretním vyprávěním hlavního hrdiny, a to je jen jeden z jeho svérázných nápadů. Tom Hardy tehdy ještě nebyl moc známý, ale rozhodně má postavu rváče. S touhle šílenou vizáží jsem ho stejně skoro nepoznával, jen podle očí a jeho typicky zabarveného hlasu. Každopádně je to on, kdo táhne celý tento film. A už kvůli němu stojí za tu hodinu a půl vašeho času. ()

eLeR

Na základe videného konštatujem, že chudáčisko Michael Peterson to v hlave nemá v poriadku, otázkou zostáva, že kedy sa mu to v nej pomotalo. Strašne smiešna postavička. Spracovanie bolo fakt zaujímavé, hudba fantastická a Hardy bol superexcelentný ... ale aj napriek tomu ma príbeh Charlesa Bronsona nejako extra nebavil. Ale zase splnilo to účel, je slávnejší ako pred 92 minútami, viem totiž o jeho existencii už aj ja. ()

iamek

Obrovské zklamání. Tom Hardy sice hraje jako blázen, ale někdy jen to nestačí, když máte na hovno scénař. ()

Chrustyn

Skvěle zahraný, slušně natočený ale ve srovnání s jinými biografickými snímky, nezajímavý film. Tom Hardy hraje jak o život a patří mezi to hlavní, kvůli čemu film dokoukáte ale přeci jen je snímek o ne zcela psychicky labilním chlapíkovi, který celý svůj život jen vyhledává příčiny aby někomu mohl "rozbít hubu" nebo něco ukrást, divácky neatraktivní, oproti jiným biografickým filmům o velkých osobnostech. ()

korbitch22

perfektních 15 minut na začátku a pak shiiit dolůůů.slušný námět podle skutečných událostí,jenž dokonale zabil amatérský režisér,kterého bych nejraději nakopl natřený vazelýnou:-)nesmyslně poskládané,ale hlavně zdlouhavé scény,po chvíly příšerné nudí.všelijaké uchylné postavičky a blbě poskládané dějové linky mají asi tvořit film.no nevimve finále je prvních 15 minut takovým skvělým trailerem,u kterého se pobavíte jak prase a když zbytek filmu neuvidíte,nic se nestane.nezachrání to ani skvělá hudba,ani skvělý tom hardy,ani bezva námět!a proč?protože režisér je debil. ()

Ghoulman

I přesto, že je hlavní postavou nechutný magor, vydržel jsem u Bronsona se zájmem až do konce. Místy přepálenou snahu režiséra o přesah (vyznívající dost často naprázdno) vyvažuje víc než obstojně Tom Hardy, který je velmi přesvědčivý ať už někoho mlátí, má monolog a dokonce i když mlčí a tváří se jako desetiletý stydlivý školák... ()

mat.ilda

Narodil se s pěstmi zaťatými silněji, než ostatní a zvrácenou touhou po slávě - izolací posílen, blázincem nezlomen, a přesto, že neměl problém zabít psa holýma rukama a rány stejně rád přijímal, jako rozdával, dokázal být v krátkých chvílích vratké svobody velkým romantikem i ustát zhrzenost milence bez ztráty důstojnosti, tím jsou lepší stránky největšího výstředníka britského vězeňství ovšem vyčerpány... Zkrátka chlápek, svým naturelem předurčený aspirovat na post starosty Gothamu, nebo primátora Prahy (doufám, že jsem ho právě nějak neurazila:-)) s caligulovsky vytříbeným smyslem pro umění, jakož i stejně nesmlouvavě vynucenou pozorností ke své umělecké produkci... Počet udělených hvězd nadhodnocuje neskutečný výkon Toma Hardyho, který zážitkovým herectvím překonává můj vnitřní nesouhlas s glorifikací člověka, jakým Michael Peterson je. ()

VenDulin85

Na závěr svojí letní challenge jsem si nechala Bronsona. Umím si představit, jak rejža povídá Hardymu- budeš tam hrát úplně vypatlaného magora, který je v jeden okamžik méďa k pomuchlání, a hned na to je zuřivý orangutan v kleci, který rozbije každou držku, která se k němu přiblíží... a Tomík na to radostně kývne, protože on tyhle týpky zvládne s přehledem sobě vlastním. Za mě 85%, protože kde vás neudolá hlavní postava, dotáhne to hudba a je vymalováno. ()

lillien

Ať už se tvůrci snažili sebevíc, včetně dokonalé hudby a téměř až umělecky teatrální, vypravěčské abstrakce, která se prolínala filmem mezi tím, co se zase snažilo autenticky zachytit Bronsona ve vězení, faktem zůstává, že M.Peterson (alias Bronson) je hodně velká mentoska se sklony k násilí a nutkavou potřebou si jakkoli získat uznání. A protože kromě těch svalů a rozdávání pěsťovek nic jiného nevymyslel, zvolil si za své jeviště Britské Bory na mnoho způsobů, mezi kterými osciloval tolik let, že už bych mu nějakou tu kokardu udělila alespoň za vytrvalost. Místy neuvěřitelně povedené záběry a velmi vtipné momenty, místy jsem se ale dost nudila a od půlky už mě ty natahované teatrální vsuvky začaly mírně unavovat. Tom Hardy ze sebe vymáčkl maximum, jakoby si vytyčil, že jednou toho Hamleta prostě dá a už nám na ty boxery s trapezama jak sjezdovka sere. Pravdou zůstává, že v rolích "tluč a buď tlučen" mu to sluší nejvíc. A nepřesvědčil mě ani odvážný herecký výkon jeho přirození, které několikrát vnutil téměř přes celou kameru. No, Tome, ty záda dobrý, z šulina sem si na prdel nesedla (steroidy sou kurva), ale za odvahu tleskám. ()

Roman.Ticka

Marně hledám, kdo dělal hudbu, árie mě iritovaly až k zatnutí pěstí. Jinak téma nezáživné, napadají mě různé ekvivalenty morálky, ale nebudu je rozebírat. Tom v roli exceloval, má fuckt široký záběr i potenciál. Režisér místy nevěděl kudy kam a ono udělat z bezmozkové mlátičky zajímavé story asi dost dobře nejde. Tak kromě zmíněné hudby, až na povedenou kreaci Pet Shop Boys, přidal sekvence divadelních představení, aby udržel diváka v pozoru. Moc se mu to nepovedlo, já si kromě nahých scén vzpomínám jen na jedinou geniální kulišárnu - portrét naživo. Penologie a prizonizace v plejádě pár pozitiv, ale především množství negativ. My máme svého malého Charlieho Kajínka, už je taky slavný. A? Nic. ()

Rattus Rattus

Výborný výkon Toma Hardyho v hlavní roli a soundtrack (hudba je navíc velmi dobře použita ve filmu), jinak bohužel značeně předvídatelné a stále se opakující. ()

J.Connor

Jediné s čím jsem měl problém, bylo vydržet ve společnosti takového hovada po dobu 90 min. a s tím v podstatě spojený morální rozměr celého projektu. Uznávám, že je to trochu vyprázdněné, ale vše vynahrazuje výtečná forma. Ano a samozřejmě pan Hardy. Stylizovaný celovečerní videoklip se slušným hudebním doprovodem, kterému vévodí libová hitovka od Glass Candy, Digital Versicolor http://www.youtube.com/watch?v=T1rcdPCuWcI ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn